مجله تاپ‌ناز‌

خواص برگ گردو + تمام فواید دارویی و درمانی آن

گردو مغزی مقوی و پر خاصیت است که هزینه کمتری در تولید و برداشت نسبت به دیگر میوه های خشک را دارد و تمام اجزای درخت گردو چه میوه خشک، برگ درخت، پوست سبز میوه، چوب درخت و … استفاده می شود. در ادامه این مطلب اطلاعاتی در مورد خواص برگ گردو را گردآوری کرده ایم.

باغ دارانی که برای بهره برداری صنعتی مختلف، گردو را در سطح وسیع کشت می کنند برای درآمد و سود بیشتر از تمام فواید درخت گردو اطلاع دارند و تمام قسمت های درخت را استفاده می کنند. عطاران و پزشکان طب سنتی هم با اطلاع داشتن در مورد فواید و خواص سایر اجزا درخت گردو از جمله خواص برگ گردو از آن در درمان بسیاری از بیماری های بهره می برند.

خواص برگ گردو و فواید بی نظیری که دارد

برگ گردو خاصیت قابض کنندگی و به شکل خوراکی و همچنین استعمال خارجی استفاده می شود.

از جمله مصارف خارجی آن بهره گرفتن از خواص دارویی برگ گردو به صورت پماد، ضماد، دم کرده و مرهم است که برای التیام زخم، اگزما و عفونت های پوستی مناسب است.

اگر از برگ گردو به صورت خوراکی مصرف کنید این گیاه دارای خاصیت ضد اسهال است.

اسانس برگ و ماده ژوگلون موجود در این گیاه خاصیت ضد قارچی دارد.

از این گیاه برای تصفیه کردن خون هم استفاده می شود.

برگ گردو برای به منظور درمان ورم مفاصل و آنژین هم قابل استفاده است.

برگ کردو به دلیل داشتن آنتی اکسیدان در پیشگیری از سلول های سرطانی هم موثر است.

برگ گردو ضد باکتریایی است.

عصاره هیدرولیکی برگ درخت گردو از آسیب های کبدی دیابتی جلوگیری می کند و دم کرده برگ درخت گردو به همین منظور یک جوشانده ضد دیابتی است.

از دم کرده برگ درخت گردو برای دفع سموم و پاکسازی بدن استفاده می شود.

از دم کرده برگ گردو برای درمان نقرس و بیماری های مفصلی استفاده می شود.

چنانچه 50 گرم برگ درخت گردو را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در وان حمام بریزید و با آن حمام کنید، خستگی بدن رفع می شود.

برگ گردو ضد کرم است و برای ورم روده و معده استفاده می شود و خاصیت کرم کشی دارد.

خواص برگ گردو

دیگر فواید برگ گردو

برگ گردو علاوه بر فوایدی که به آن اشاره شد دارای فواید بی نظیری دیگری نیز است که در ادامه شما را با این فواید آشنا می کنیم.

پیشگیری از دیابت

یکی از فواید عالی برگ درخت گرو ضد قند بودن آن است که برای افرادی که دچار بیماری دیابت هستند گزینه مناسبی است و کمک زیادی به کاهش سطح گلوکز خون می کند.

کاهش فشار خون

برگ درخت گردو به دلیل داشتن ترکیبات مختلف فلاونوئید‌ کمک زیادی به پایین آوردن فشار خون در افراد می کند و به همین دلیل برای افراد دارای فشار خون بالا برگ گردو مناسب است.

درمان جوش و آکنه

بروز جوش روی پوست یکی از مشکلات پوستی شایع در بین نوجوانان است که با استفاده از برگ درخت گردو می توانید این مشکل را رفع کنید. برگ گردو خاصیت ضد میکروبی دارد و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان نقش مهمی در سلامت پوست دارد. پنج گرم برگ خرد شده گردو را با یک لیوان آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و به صورت موضعی از آن استفاده کنید.

دفع حشرات با برگ درخت گردو

دفع حشرات یکی دیگر از فواید بی نظیر برگ درخت گردو است و برای خلاص شدن از هجوم حشرات در زمان خواب می توانید چند عدد برگ درخت گردو را در زیر رختخواب خود قرار دهید تا هیچ ساس، کک و بیدی به سمت شما حمله نکند.

موارد منع مصرف

با این وجود که استفاده از محلول خیسانده برگ گردو کمک زیادی به بهبود زخم های پوستی می کند ولی در صورت عمیق بودن سطح زخم از مصرف آن خودداری کنید زیرا نفتالین موجود در برگ گردو توسط زخم جذب می شود و کبد را تخریب می کند.

بعضی از افراد ممکن است نسبت به برگ های گردو حساس باشند و باعث بروز درد شکم و حالت تهوع در آنها شود.

نکته : پیش از استفاده از برگ گردو جهت درمان فشار خون و قند خون حتما نظر پزشک تان را بپرسید.

در ادامه در مورد خواص برگ انبه و خواص پوست انار هم بخوانید.

مطالب مشابه را ببینید!