مجله تاپ‌ناز‌

خواص تربچه + مزایای بذر، برگ و اب تربچه برای سلامت

تربچه یکی از صیفی جات عالی است که بیشتر برای تزیین سبد سبزی استفاده می شود ولی خواص زیادی دارد و برگ های آن هم فواید زیادی برای سلامت دارند.

تربچه ظاهری زیادی در میان سبزی ها دارد. این صیفی چه از لحاظ شکل ظاهری و چه از نظر دیگر ویژگی ها با سبزی های دیگر فرق می کند. خواص تربچه و جلوه ظاهری آن باعث شده که زودتر از باقی سبزیجات خورده شود.

خواص عالی تربچه

برگ های تربچه نیز خواص دارند. برای تکمیل شدن فواید تربچه بهتر است که از میوه و برگ تربچه با هم استفاده کنید. ویزتامین های مختلفی مانند K، نیاسین، C، فولات و B6 در تربچه وجود دارد و به همین جهت برای سلامتی توصیه می شود.

مواد معدنی زیادی در بافت نازک تربچه وجود داد. این مواد معدنی قادر به کنترل بیماری های مختلف هستند و برای جبران کمبود ویتامین عالی هستند. مصلا این صیفی از ویتامین ث بالایی برخوردار است و تامین کننده خوبی برای اسید فولیک است به همین دلیل بهره مندی از خواص تربچه در زمان بارداری باید مورد توجه قرار بگیرد.

از این گیاه و برگ هایی که دارد برای درمان زردی استفاده می شود. عناصر مفید دیگری مانند پتاسیم، اسید فولیک، کس، آنتوسیانین و کلسیم در تربچه وجود دارد.

برای تسهیل حرکت روده می توانید از تربچه استفاده کنید. آنتی اکسیدان های قوی و مفیدی که در تربچه وجود دارد برای سلامت بدن مفید هستند.

حرکات منظم روده تاثیر زیادی در رفع شدن یبوست و افزایش اشتها دارند زیرا ریشه خیلی از بی اشتهایی ها منوط به عملکرد نامناسب روده و دفع مواد می باشد.

خواص تربچه

با مصرف تربچه فیبر زیادی به بدن می رسد و باعث می شود که بواسیر و یبوست درمان شود. برای بهره مندی از این ویژگی می توانید آب تربچه را نیز مصرف کنید. این آب باید به اندازه 2 تا 3 قاشق مرباخوری در طول روز استفاده شود.

به همراه مصرف آن می توانید یک قاشق مرباخوری عسل هم استفاده کنید که باعث درمان سرفه، گلودرد و سیاه سرفه نیز می شود.

تربچه برای پوست هم مفید است و می توانید از بذر آن استفاده کنید. برای درمان جوش های سر سیاه می توانید از این صیفی بهره ببرید.

برای تهیه کردن ماسک تربچه کمی از بذر تربچه را در 4 لیوان آب بریزید و اجازه دهید تا بجوشد. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه باید محول به دست آمده را از روی اجاق گاز بردارید و منتظر بمانید که خنک شود.

پس از سرد شدن، کمی پنبه را به محلول آماده شده، آغشته کنید و به محل جوش های سر سیاه بزنید. البته برای از بین بردن لکه هم می توانید از این محلول استفاده کنید.

برای بهبود پیدا کردن التهاب می توانید از این محلول استفاده کنید مثلا برای رفع التهاب ناشی از گزش حشرات بسیار موثر است.

از دیگر خواص تربچه می توان به مدر بودن آن اشاره کرد. به همین دلیل درمان خوبی برای عفونت های ادراری و اختلالات مربوط به آن است.

خواص آنتی اکسیدانی که تربچه دارد مانند خواص لبو برای درمان سرطان کلیه، معده، روده و … مفید است و ویتامین های زیادی مانند ویتامین B12، ویتامین C، روی و … در این صیفی وجود دارد. خیلی از این ویتامین ها برای سلامت پوست مفید هستند.

یک محلول مناسب برای شستن زخم های سطحی است و برای درمان جوش قرمز هم به کار می رود. با آب تربچه می توان خشکی پوست را درمان نمود. فیبر کافی و کربوهیدرات پایینی دارد. این کربوهیدرات به شکل قابل هضم است و برای کاهش وزن پیشنهاد می شود. برای بهبود وضعیت گردش خون هم مفید است و به متابولیسم بدن کمک می کند.

فواید آب تربچه

می توانید از آب تربچه هم استفاده کنید. این آب برای شستن روده و از بین بردن میکروب های مضر عالی است. آب تربچه باعث بهبود مخاط بینی می شود.

از آب تربچه در کنار دیگر سبزیجات بهره مند شوید. اضن موضوع به دلیل طعم تند تبرچه است و همراهی آن با دیگر سبزیجات خوشایند است.

خیلی از افرادی که مایل به استفاده از خود تربچه نیستند، آب تهیه شده از آن را ترجیح می دهند. ضمن اینکه در این صورت فواید تربچه خیلی سریع تر وارد سیکل بدن می شود.

برای آب گیری تربچه، تربچه های شاداب و سالم را انتحاب کنید. مصرف مداوم از این خواص، باعث تغییر رنگ چهره می شود. این موضوع از ویتامین C موجود در تربچه است.

ضمن اینکه برای پاکسازی کبد مورد توجه قرار می گیرد. برای درمان سنگ صفرا از خواص تربچه بهره مند شوید. داروی خوبی برای کنترل عارضه های ناشی از حساسیت می باشد. به عنوان مثال بهبود کهیر، ورم و التهاب، خارش را موجب می گردد.

برای درمان سنگ کلیه به اندازه خواص هندوانه ارزشمند است. درمان موثری برای سرفه های خشک بوده و مشکلات کبدی را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

درمان سرفه با نرم سازی ریه، سلول و مخاط بینی انجام می شود. برای درمان بیماری روماتیسم نیز بهره مندی از خواص تربچه توصیه می گردد.

فواید بذر تربچه

  • برای رفع مسمومیت مقداری از بذر تربچه را با سکنجبین مخلوط می کنند و به فرد مسموم می دهند. این عمل برای درمان مسمومیت و پاکسازی روده مورد توجه قرار می گیرد.
  • بذر تربچه برای افزایش شیر مادر توصیه می شود.
  • برای درمان یبوست و جلوگیری از آن و همچنین افزایش اشتها کاربرد دارد.

تربچه و درمان بیماری

از خواص دارویی تربچه برای درمان بیماری های کبدی و کلیوی و … استفاده می شود. این موضوع از مواد معدنی و ویتامین های موجود در این گیاه قوت می گیرد.

زردی

یکی از اختلالات کبدی است که با نام یرقان نیز شناخته می شود. تربچه برای پاکسازی کبد سفارش شده و یک تصفیه کنندن خون می باشد. با استفاده از تربچه، بیلیروبین به شکل منظم در بدن تولید و دفع می شود. در واقع با مصرف تربچه اکسیژن در خون افزایش یافته و این موضوع از تجزیه سلول های قرمز ممانعت می کند. برای درمان یرقان، تربچه سیاه بیش از تربچه قرمز پیشنهاد می شود.

درمان مشکلات کبد

به طور کلی تربچه در نقش یک تنظیم کننده عالی است. به همین خاطر برای تنظیم آنزیم ها، بیلیروبین، اسید و صفرا مورد توجه قرار می گیرد. در واقع با تنظیم این عناصر، کبد نیز به خوبی پاکسازی می شود.

تربچه با خود آنزیم هایی را دارا می باشد که این آنزیم ها برای پیشگیری از عفونت کیسه صفرا و کبد اهمیت زیاد دارد. دیتاستاز، مایروسیناس و استئار از آنزیم های موجود در تربچه است.

بواسیر

یکی از مشکلات دفع است که در نتیجه یبوست رخ می دهد. برای درمان یبوست و بواسیر از فیبر موجود در تربچه استفاده می شود. فیبر به تسهیل هضم غذا کمک و عمل دفع را آسان خواهد کرد. البته ژل آلوئه ورا نیز خاصیت زیادی برای این بیماری دارد.

مشکلات ادراری

با خواص مدر بودن سبب درمان سوزش ادرار یا التهاب می گردد. برای پاکسازی کلیه توصیه می شود. بسیاری از اشکالات مربوط به ادرار با خوردن تربچه بهبود می یابد. خواص زغال اخته نیز درمانگر خوبی برای مشکلات کلیوی است.

لاغری

فیبر زیادی دارد. بنابراین برای کاهش وزن توصیه می شود. با این فیبر زیاد احساس گرسنگی در شما از بین خواهد رفت. در نتیجه می توان خوردن بدون دریافت کالری را تجربه کرد.

درمان سرطان

اسید فولیک، ویتامین C و آنتوسیانین برای درمان سرطان و پیشگیری از آن بسیار مهم هستند. در واقع این موضوع بر روی سرطان معده، روده، کولون، دهان و کلیه تاثیر مثبت داشته است.

مشکلات پوستی

ویتامین های ضروری برای سلامت پوست همچون فسفر، روی، ویتامین های B و ویتامین ث را دارا می باشد. با مزایای تربچه می توان رطوبت مورد نیاز برای پوست را تامین کرد.

نیش حشرات

تسکین خوبی برای نیش حشرات بوده و از خارش بعد از آن ممانعت می کند.

درمان تب

تب بدن را می توان با خوردن آب تربچه پایین آورد و درمان کرد.

مشکلات تنفسی

برای درمان مشکلات تنفسی همچون آسم، برونشیت و … توصیه می گردد. چون خلط موجود در نای، شش، گلو و بینی را کاهش می دهد. این خلط مازاد ممکن است به دلیل عفونت یا سرماخوردگی باشد.

آرتروز

در تربجه قرمز ماده ای به نام سولفورافان وجود دارد که از تخریب غضروف ها جلوگیری کرده و از این نظر برای درمان آرتروز و پیشگیری از آن مفید می باشد.

فواید برگ تربچه

تربچه در ناحیه برگ نیز دارای فواید بی شماری است. به طوری که ویتامین ث برگ های آن از خود تربچه بیشتر بوده و معادل ۵ برابر آن است.

ریشه قرمز این گیاه با مواد معدنی چون مس، پتاسیم و اسید فولیک شناخته می شود.

دیگر فواید برگ تربچه نقلی

  • برگ تربچه می تواند با تب ناشی از عفونت مقابله کند.
  • سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند.
  • گردش خون بدن را بهبود می بخشد.
  • مصرف این سبزی به همراه غذا می تواند به هضم غذا کمک نماید.
  • آب برگ تربچه نیز برای تقویت چشم موثر می باشد.

ارزش غذایی تربچه (نصف فنجان تربچه خام)

این مقدار تربچه دارای ۲ گرم کربوهیدرات، ۰.۳۵ گرم پروتئین، یک گرم فیبر و ۱۲ کالری می باشد.

طبع تربچه

تربچه قرمز دارای مزاج و طبیعت گرم و خشک می باشد. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم، کلسیم، روی، منیزیم، ، مس، فسفر و منگنز می باشد.

عوارض جانبی مصرف تربچه و برگ آن

از جمله عوارض مصرف بیش از حد تربچه می توان به ایجاد اختلال در تولید هورمون تیروئید اشاره کرد. برخی تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می دهد که مصرف زیاد این سبزی خوراکی موجب افزایش وزن غده تیروئید شده و سطح هورمون تیروئید را کاهش می دهد.

مصرف تربچه همچنین می تواند موجب افزایش تولید سنگ صفرا شود، از این رو افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، لازم است قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنند.

معمولا مصرف برگ تربچه بی ضرر است، اما به هر حال زیاده روی در خوردن آن مانند بسیاری دیگر از سبزیجات و مواد غذایی مختلف می تواند با عوارضی همراه باشد، حال مصرف زیاد برگ تربچه ممکن است موجب تحریک معده شود.

ضمن اینکه مصرف آن می تواند در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند، البته این موضوع خیلی رایج نمی باشد.

بنابراین بهتر است، خانوم های باردار و شیرده به هنگام مصرف تربچه احتیاط کنند، زیرا اطلاعات کافی در رابطه با مصرف تربچه در این دوران و تاثیرات آن وجود ندارد.

مطالب مشابه را ببینید!