مجله تاپ‌ناز‌

خواص ترنجبین برای سلامت + فواید شگفت انگیزی که پوست و مو و سلامت دارد

خواص ترنجبین برای سلامت

خواص ترنجبین بسیار گسترده است و در این مطلب نگاهی به این فواید شگفت انگیز داریم. ترنجبین شیرابه قندی است که به صورت شبنم روی گیاهی به نام خاربز یا حاج می نشیند. ترنجبین خواص مفیدی برای بدن دارد.

حشرات کوچکی که روی گیاه خاریز یا حاج زندگی می کنند مولد ترنجبین می باشند. ترنجبین دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و به همین دلیل این گیاه برای درمان بیماری های عفونی مفید است و همچنین طبع ترنجبین گرم و تر است.

ترنجبین دارای ترکیبات قندی زیاد و مختلفی مانند گلوکز، فروکتوز، ساکاروز و تری ساکارید است و این ترکیبات قندی خیلی راحت در آب حل می شوند. در گذشته از ترنجبین برای تهیه قند به صورت سنتی استفاده می کردند ولی به مرور زمان خواص دارویی ترنجبین به اثبات رسید و امروزه آن را فقط به عنوان دارو برای درمان بعضی از بیماری های به فروش می رسانند. ترنجبین هم مانند گیاه گزنه فواید دارویی و درمانی دارد.

خواص عالی ترنجبین

برای استفاده از ترنجبین می توانید آن را کمی در آب جوش حل کنید و پس از حل شدن ترنجبین درون آب جوش می بینید که مایعی صاف روی سطح آب تشکیل می شود مایه صاف را بردارید و بگذارید که مدتی بماند تا تمام مواد خارجی آن ته نشین شود سپس می توانید پس از ته نشین شدن مواد خارجی مایه صاف را میل کنید. بهتر است که آب ترنجبین را در صبح و به صورت ناشتا میل کنید.

درخشان کننده پوست و رفع لک های پوستی

ترنجبین خون را تصفیه می کند و برای پوست هم بسیار مناسب است و باعث صاف و درخشان شدن پوست می شود. پس ترنجبین را 5 ساعت درون آب خیس کنید سپس به آن دو قاشق خاکشیر اضافه کنید و بنوشید. اگر روزانه به مدت 3 هفته از این روش استفاده کنید، پوست شما شفاف می شود و دیگر لک نمی بینید.

درمان یبوست

ترنجبین می تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بدهد و باعث دفع راحت مدفوع می شود و از مبتلا شدن به یبوست جلوگیری می کند.

درمان شوره سر

استفاده کردن از ترنجبین باعث رفع شوره سرد می شود. روزانه دو تا سه لیوان شربت خاکشیر و ترنجبین بنوشید تا از شر شوره و خارش راحت شوید.

از بین برنده انگل ها و کرم ها

بعضی از افراد دچار بیماری انگل هستند و با استفاده از ترنجبین می توان این مشکل را رفع کرد. این گیاه دارای سانتونین است که از قوی ترین مواد برای نابود کردن کرم و انگل به حساب می آید.

هشدار : اکثر افراد به منظور رفع زردی نوزادان از مخلوط آب قند و ترنجبین استفاده می کنند که استفاده از این روش علاوه بر اینکه هیچ تاثیر در بهبودی ندارد بلکه باعث می شود نوزاد دچار استفراغ و اسهال نیز شود.

بررسی خواص دارویی دیگر ترنجبین

 1. ترنجبین دارای خاصیت ملین و مسهل است. و دوز مصرفی آن به عنوان ملین بین ۱۰ تا ۷۰ گرم است که سن بیمار تایین کننده دوز مصرفی است. اگر از ترنجبین به مقدار زیاد استفاده کنید به عنوان یک مسهل عمل می کند و استفاده از دوز پایین ترنجبین به عنوان یک ملین عمل می کند.
 2. درمان سرفه و تسکین درد سینه
 3. تسکین دهنده عطش و تب
 4. اگر ترنجبین را با آب پنیر میل کنید برای اخراج اخلاط سوخته بسیار تاثیر گذار می شود و هم چنین میل کردن ترنجبین با ماء الشعیر برای دفع اخلاط گرم بسیار مفید است.
 5. میل کردن کره و ترنجبین برای باز کردن ادرار تاثیر گذار است.
 6. درمان بواسیر با گل های ترنجبین امکان پذیر است.
 7. درمان روماتیسم نیز با مالیدن روغن برگ های ترنجبین میسر می شود
 8. میل کردن ترنجبین با آب زیره برای درمان صدای شکم که با تب نیز همراه است بسیار مفید است.
 9. ترنجبین با خاصیت ضد میکروبی که دارد برای درمان بیماری های عفونی در بدن مفید است و هم چنین میکروب های درون بدن را نیز از بین می برد.
 10. درمان بیماری های کلیوی و سنگ کلیه
 11. درمان کم کاری کبد
 12. ترنجبین دارای خاصیت ضد انگلی است و برای تهیه دارو های ضد کرم مفید است.
 13. درمان گری و ریزی مو با استفاده از گل و برگ این گیاه از دیگر فواید دارویی ترنجبین محسوب می شود
 14. ترنجبین را اگر در هنگان نیش زدن عقرب بر روی محل نیش زده شده قرار دهید بسیار مفید و موثر است.

فواید ترنجبین برای نوزاد

پاکسازی روده نوزاد با ترنجبین می تواند باعث شود که نوزاد کمتر به سرماخوردگی مبتلا شود. ترنجبین ملین و مسهل است. می توانید دل درد و معده درد نوزاد را با ترنجبین تسکین دهید.

ترنجبین باعث پاکسازی دستگاه گوارش از اخلاط و خونابه های بازمانده دوران جنینی هم می شود.

روش تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب ترنجبین، کمی از این گیاه دارویی را درون آب جوش حل کنید سپس مایع را بردارید و اجازه دهید کمی بماند تا مواد خارجی آن ته نشین گردد، سپس مایع صاف روی به دست آمده را بنوشید که اگر به صورت ناشتا آن را میل کنید تاثیر بیشتری دارد و به صورت معمول مقدار خوراکی آن 12 تا 35 گرم است.

نکته: استفاده از ترنجبین در افرادی که بیماری حصبه و اسهال خونی و آبله و خون ادراری مبتلا هستند ممنوع است و هم چنین خوردن ترنجبین برای افراد گرم مزاج مضر است.

مطالب مشابه را ببینید!