مجله تاپ‌ناز‌

خواص حنا و مزیای درمانی این گیاه معروف

حنا یکی از گیاهان داروی و سنتی است که بسیار محبوب است. از نظر پزشکی هم خواص زیادی برای این گیاه ذکر شده است. در ادامه با تمام فواید و خواص حنا آشنا خواهید شد.

حنا یکی از گیاهان دارویی با فواید بسیار زیاد است که برای پوست و مو بسیار مفید است. در این مطلب اطلاعاتی در مورد خواص حنا را آماده کرده ایم. جالب است بدانید که رنگ اصلی حنا سبز است و استفاده از دیگر رنگ های آن از جمله سیاه و قهوه ای ممکن است با عوارضی همراه باشد.

خواص حنا و مزایای درمانی که دارد

حنا گیاهی است که بدلیل مزایای فراوان درمانی مشهور می باشد در حقیقت حنا به عنوان یک گیاه دارویی در طول قرن ها بدلیل مزایای فراوانش مورد استفاده قرار می گرفته است از جمله فواید حنا و فواید پزشکی آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

حنا عامل خنک کنندگی

حنا عامل خنک کننده برای بدن است و برای سوختگی ها و خارش  هم استفاده می شود. حنا به عنوان داروی خانگی برای کاهش دما در موقع داشتن تب بالا یا درمان خشکی ناشی از گرمای زیاد هم استفاده می شود.

مشکلات پوستی

خواص درمانی حنا باعث می شود که این گیاه برای درمان جوش های مختلف مانند عفونت قارچی و برای پای ورزشکاران هم استفاده شود و همچنین به عنوان ضد آفتاب می تواند استفاده شود. از آنجا که برگ های گیاه حنا در طبیعت به عنوان دارو در نظر گرفته می شوند در درمان بیماری های پوستی هم استفاده می شود.

فواید حنا برای مو

یکی از مزایای اصلی حنا برای مو این است که به عنوان یک داروی طبیعی برای ریزش مو استفاده می شود و برای حفظ کیفیت مو عالی است. استفاده منظم از حنا برای شفافیت و اصلاح پوست توصیه می شود و از شکسته شدن مو پیشگیری می کند و درخشندگی مو را حفظ می کند. مزیت دیگر حنا برای مو این است که از ریزش زود هنگام به دلیل حفظ تعادل PH پوست سر جلوگیری می کند و به عنوان داروی طبیعی موثر در درخشندگی مو، پیشگیری و درمان شوره سر و سفید شدن زود هنگام مو استفاده می شود.

حنا باعث می شود مو حالتی ابریشمی و نرم پیدا کرده و درخشنده گرد و در حقیقت توصیه شده است که برای به حداکثر رساندن مرتب حنا برای مو باید حنا را مقداری شیر تازه بخیسانید و سپس از این ترکیب روی سر خود استفاده کنید. در این ترکیب شیر به کار رفته از خشکی مو جلوگیری نموده و باعث افزایش درخشندگی موها می شود.

فواید حنا برای ناخن

حنا در درمان ترک خوردگی ناخن ها موثر است و با نوشیدن داروی خانگی آب ترکیب شده با برگ های حنا از شب قبل امکان پذیر است. برای اینکه نتیجه عالی به دست آورید باید این درمان را تا ده روز ادامه بدهید. خواص حنا برای ناخن ها شامل ترکیب حنا با کمی کره و استفاده از آن به عنوان ضماد برای درمان تاول ها، گری و خارش استفاده می شود.

اختلالات کبدی

از دیگر فواید خوب حنا، درمان اختلالات کبدی است. حنا به عنوان گیاه پزشکی کاملا مفید است و پوست گیاه حنا در درمان بزرگ شدن کبد و یرقان موثر است.

درمان سر درد با حنا

حنا در درمان سردردهای ناشی از گرما تاثیر دارد. درمان خانگی سردرد به وسیله حنا به این روش می باشد که گل های سفید و صورتی گیاه را در کمی سرکه له کنید و آن را به عنوان خمیر روی گیج گاه خود بمالید تا سریعتر از شر از سردرد رهای پیدا کنید. علاوه بر برگ های حنا دیگر بخش های مفید گیاه حنا پوست، گل و همچنین دانه های گیاه حنا می باشد .

فواید ضد التهابی حنا

مصرف موضعی حنا در افرادی که مشکلات التهابی یا دردهای مفصلی دارند می تواند مفید باشد. با افزایش پیدا کردن سن، غضروف ها و ماهیچه های بدن تحلیل می روند و احساس درد در مفاصل و دیگر اعضای بدن هم بیشتر می شود. مصرف کردن حنا به صورت موضعی در این اندام ها علاوه بر خاصیت ضد التهابی باعث بهبود عملکرد مفاصل هم می شود و به زندگی راحت تر کمک می کند.

خواص حنا

تنظیم فشار خون با حنا

یکی از داروهای گیاهی برای بهبود فشار قلبی عروقی و کاهش فشار خون، استفاده کردن از آب و یا دانه های حنا است که با مصرف آن فشار خون بدن تنظیم می شود و با پیشگیری از لخته خون در قلب و رگ ها خطر بروز سکته هم کاهش پیدا می کند.

درمان جوش های دهان

یکی از روش های برطرف کردن جوش های دهان جوشانده حنا است که با مزمزه کردن این جوشانده می توان به رفع جوش های دهان کمک کرد.

فواید حنا برای بینایی

در میان انواع درمان خانگی تقویت بینایی استفاده از ضماد حنا بر سر است که عمل به آن نه فقط برای حفظ سلامت موها و پوست سر مفید است برای تقویت دید و سلامت چشم ها هم کمک می کند.

حنا برای مقابله با بید زدگی

چنانچه با تغییر هر فصل اقدام به جمع کردن لباس های آن فصل و قرار دادن در مکانی خاص در منزل هستید. برای جلوگیری از بید زدگی لباس های خود می توانید مابین لباس ها از برگ حنا استفاده کنید و یا لابلای آنها گل حنا قرار دهید.

حنا چه عوارضی دارد؟

با اینکه استفاده از حنا مفید است و خواص زیادی برای حنا ذکر شده است ولی باید آگاه باشید که استفاده از حنا سیاه اثرات سویی دارد و می تواند باعث آلرژی های پوستی و تحریک پوست شود. در بعضی از ترکیبات حنا برای خشکی مو تولید کنندگان بعضی مواد شیمایی را با حنا ترکیب می کنند که ممکن است اثرات سویی روی مو یا پوست داشته باشد.

حنا گیاهی مضر برای ریه و حلق است، پس مصرف آن باید با کتیرا باشد و مصرف حنا به مقدار 5 گرم مجاز است.

استفاده از حنا می تواند علاوه بر تاثیرات سویی که بر ریه و حلق دارد باعث ایجاد عوارضی مانند آسم، حساسیت تماسی و سقط جنین می شود.

زمان کار کردن با گیاه حنا، باید مراقب باشید که به چشم شما تماس پیدا نکند.

مطالب مشابه را ببینید!