مجله تاپ‌ناز‌

خواص “لیمو ترش” و مضرات میوه لیمو ترش برای بدن

“لیمو ترش” خواص زیادی دارد ولی زیاده روی در مصرف لیمو ترش باعث بی خوابی و ناراحتی معده می شود و جذب میتامین آ را در بدن کم می کند.

لیمو ترش را چگونه بخوریم که خواص بیشتری داشته باشد

لیمو ترش یا به اختصار لیمو، میوه درختی به همین نام و از دسته مرکبات می باشد. در واقع لیمو ترش درخچه ای است که بلندی آن به چهار متر رسیده و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر و آب و هوا مدیترانه ای امکان دارد. شاخه های بلند و برگهای پهن و سبز مات و بیضوی از مشخصات ظاهری این گیاه است.

هند با تولید حدود 16 ٪ در صدر کل تولید جهان، بزرگ ترین تولید کننده لیموترش در جهان است. پس از آن به ترتیب مکزیک (14٫5 درصد)، آرژانتین (~ 10 ٪)، برزیل (8 درصد) و اسپانیا با (7 ٪) تولید می باشد. لیموها را بیشتر به علت آب آنها پرورش می دهند، اگرچه بخصوص در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده می شود. لیموها حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک هستند که موجب طعم ترش آنها می گردد.

مصرف لیمو ترش همراه با چای معمولاً به عنوان یک چاشنی استفاده می شود. لیمو ترش همراه با چای موجب از بین رفتن ویتامین C آن شده و احتمال آسیب رساندن به مینای دندان را افزایش می دهد و خشکی دهان را افزاش می دهد.

خواص لیمو ترش

 • لیمو ترش عطش را از بین می برد.
 • محققین دانشگاه آمریکا موفق به کشف ویتامین جدیدی در لیمو شده اند که مانع فلج اطفال میشود.
 • کسانی که دچار سرگیجه هستند شربت آب لیمو میل کنند.
 • از لیموترش برای جلوگیری از خونریزی بینی می توان استفاده کرد برای این منظور پنبه را آغشته به آبلیمو کرده داخل بینی قرار دهید خونریزی قطع خواهد شد.

لیمو ترش

 • لیموترش معالج پوکی استخوان است
 • کسانی که دچار شب کوری شده اند لیموترش را همراه جعفری میل کند.
 • آب لیمو برای شستشوی زخم ها مفید می باشد البته با آب مقطر رقیق کنید.
 • کسانی که در اثر بخار آمونیاک یا به خاطر حرفه و شغلی که سروکار با سود و پتاس و آهک دارند و مسموم شده اند از آب لیمو استفاده کنند.
 • لیموترش در رفع تصلب شرائین،واریس و خونریزی لثه بسیار مفید است.
 • اگر چنانچه زنبور شما را گزید یک استکان آب لیمو به چهار نوبت میل کنید.
 • کسی را هم که مار گزید از شربت آب لیمو زیاد استفاده کند. اگر لیموی تازه باشد بهتر است.
 • خوردن آب لیمو پس از گزیدگی عقرب بسیار سودمند است.

فواید برگ درخت لیمو ترش

کمپرسی را با برگه های بریده شده نازک لیمو انجام دهند سردردهای شدید عصبی را برطرف می کند.

فواید پوست لیمو ترش

پوست لیمو و سلامت قلب

فلاونوییدهای پلی فنول موجود در پوست لیمو باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود که در بهبود سلامت قلب مفید است. از طرفی وجود پتاسیم در پوست لیمو باعث حفظ فشارخون در سطح مناسب می شود. بدین ترتیب پوست لیمو از بیماری های قلبی، حمله قلبی و ابتلا به دیابت جلوگیری می کند.

پوست لیمو و دهان و دندان

پوست لیمو همچنین برای بهداشت دهان و دندان مفید است. کمبود ویتامین C مشکلاتی نظیر خونریزی لثه، اسکوروی و التهاب لثه را به وجود می آورد. پوست لیمو سرشار از اسیدسیتریک می باشد که می تواند کمبود ویتامین C موجود را تامین کند و علاوه بر آن با مشکلات شناخته شده دهان و لثه به مبارزه بپردازد.

مصرف عصاره روغنی پوست لیموترش با کاهش چربی های مضر خون، بروز تصلب شرایین و در نهایت بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

پوست لیمو و کاهش وزن

پوست لیمو در کاهش وزن نیز موثر است. پوست لیمو دارای اجزاء ترکیب کننده ای هست که به عنوان پکتین شناخته شده است و مسئولیت کاهش وزن بدن را به عهده دارد.

پوست لیمو و سلامت پوست

پوست لیمو در جلوگیری از مشکلات پوستی نظیر چین و چروک، آکنه، رنگدانه ها و لکه های تیره نقش دارد؛ چرا که رادیکال های آزاد نقش بسیار مهمی در این فرایند بازی می کنند و پوست لیمو سرشار از آنتی اکسیدان است و تا حد زیادی در سم زدایی پوست نقش دارد.

پوست لیمو و سرطان

پوست لیمو حاوی مقدار زیادی بیوفلاونوییدهای مرکبات است که منبع بسیار قوی برای مبارزه با استرس اکسیداتیو در بدن می باشد. مردم به ندرت آگاهی دارند که از پوست لیمو در جلوگیری و درمان سرطان استفاده می شود. پوست لیمو حاوی سالوسترول Q 40 و لیمونن می باشد که با سلول های سرطانی موجود در بدن مبارزه می کند.

دیگر خواص پوست لیمو

از دیگر مزایای مفید پوست لیمو می توان به پاک سازی کبد، تقویت مویرگ ها، درمان عفونت گوش، گردش خون منظم، کاهش انقباضات ماهیچه ای، جلوگیری از سکته و … اشاره کرد.

بهترین روش برای خوردن پوست لیمو ترش

اکنون اجازه دهید بهترین شیوه برای خوردن پوست لیمو را پیشنهاد کنیم. ابتدا باید لیمو را در فریزر نگهدارید تا فریز شود. سپس آن ها را خرد یا رنده کنید. حال می توانید این تکه ها را در سالاد استفاده کنید و یا مستقیماً با مقداری شکر مخلوط کرده و میل بفرمایید. این بهترین شیوه است تا هم از مزه و هم از خواص مفید پوست لیمو بهره مند شوید.

لیمو ترش

پوست لیمو ترش به پاکسازی کبد کمک بسیاری میکند

فواید عصاره ی روغنی پوست لیمو ترش

پژوهشگران می گویند:مصرف عصاره روغنی پوست لیموترش چربی های مضر خون را کاهش می دهد و دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه های آزاد اسلامی تهران، علوم پزشکی بقیه الله و کردستان، تأثیر مصرف عصاره روغنی پوست لیموترش را بر میزان چربی های خون و گویچه های سفید خون شماری از موش های آزمایشگاهی بررسی کردند.

بر اساس این بررسی که مشروح آن در شماره جدید مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان منتشر شد، مصرف عصاره روغنی پوست لیموترش، میزان چربی زیانبار خون یا در اصطلاح کلسترول ال دی ال و تری گلیسیرید خون را کاهش و تعداد گویچه های سفید خون را افزایش می دهد.

به گفته پژوهشگران مصرف عصاره روغنی پوست لیموترش با کاهش چربی های مضر خون، بروز تصلب شرایین و در نهایت بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

همچنین به گفته آنان مصرف این عصاره، با افزایش گویچه های سفید به ویژه لنفوسیت ها، دستگاه ایمنی بدن را تقویت و از بروز بیماری های عفونی و سرطان جلوگیری می کند.

همچنین پوست خشک لیمو فراری دهنده بید و شپش است اگر در جایی بید یا شپش بود پوست لیمو بگذارید.

هشدارها:

 • آب لیمو با گوجه فرنگی سازگار نیست و از طرف دیگر هیچگاه 3 نوع ترشی را با یکدیگر نخورید.
 • آب لیموی کهنه مضر است زیرا تبدیل به اسید های مضر می شود.
 • اگر آب لیمو را نیز در یخچال در صفر درجه هم قرار دهیم طبق نتایج و آزمایشات حاصله پس از 24 ساعت 50% از ویتامین های خود را از دست خواهد داد.
 • همچنین در بررسی های به عمل آمده ثابت شده که آب لیمو در هوای متعارف و معمولی به کلی فاقد خاصیت می باشد!
 • بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد مخلوط آب لیموترش با نوشیدنی های داغ و یا هنگام طبخ غذا موجب اسیدی شدن ماده غذایی می شود. همچنین از زمان قاچ کردن لیمو تا استفاده از آن نباید مدت زیادی بگذرد.
 • بررسی ها نشان می دهند اگر چه طعم و مزه ی لیمو ترش همانند لیمو شیرین پس از قاچ کردن تغییر نمی کند، اما در سطح آن گاز هایی آزاد می شود که این گازها می تواند برای بدن مضر و خطرناک باشند. ویتامین های لیمو ترش پس از مدت زمانی از بین می روند، پس بهتر است آن را سریعا مصرف کنید.
 • گفتنی است، خیلی ها عادت دارند آب لیمو ترش را در یخچال نگه داری کنند، اما مطالعات اخیر نشان می دهند استفاده از این آب لیمو ترش بسیار خطرناک است و موجب سمی کردن غذا و از بین بردن ویتامین های موجود در غذا می شود.

مضرات لیمو ترش

 • مصرف زیاد آب لیمو باعث کم هوشی می شود.
 • مصرف زیاد آبلیمو زیاد به خصوص آب لیمو خالص ممکن است اثرات مخرب بر روی مینای دندان بگذارد.
 • مصرف لیمو ترش برای کسانی که مبتلا به آسم و ناراحتی های ریه ، درد کمر و تشنج هستند اثر زیان بخشی بدنبال دارد.
 • زیاده روی در مصرف لیمو ترش باعث آب بزاق و بی خوابی و هم چنین ناراحتی معده و حتی ممکن است باعث عدم جذب ویتامین آ در بدن گردد.
 • مصرف مکرر لیمو ترش و آب لیمو برای بیماران دیابتی مضر است. مصرف جزئی این مواد به صورت موردی و فصلی برای این بیماران مشکلی ندارد اما لیمو ترش و آب لیمو دارای مواد قندی است که مصرف مکرر این مواد به هیچ عنوان به افراد دیابتی توصیه نمی شود. بیماران دیابتی می توانند از سایر فراورده های لیمو همچون پودر گرده لیمو با رعایت تعادل به عنوان چاشنی غذا و از خاکشیر،چای و سایر مایعات به عنوان جایگزین شربت آبلیمو استفاده کنند.

مطالب مشابه را ببینید!