مجله تاپ‌ناز‌

خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت خوب است یا بد؟

  خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت

خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت یکی از موضوعاتی است که برخی افراد ممکن است درباره آن سوال داشته باشند. اما قبل از هر چیز، مهم است که توجه داشته باشید هر فرد ممکن است شرایط و محدودیت‌های خاص خود را داشته باشد. بنابراین، بهتر است از دندان‌پزشک خود در مورد مراقبت های بعد از ایمپلنت سوال کنید.

گاهی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم دندان‌مان را ایمپلنت کنیم؛ به همین دلیل لازم است با مراقبت‌ بعد از ایمپلنت آشنا شویم. ایمپلنت یک عمل جراحی است که روی لثه انجام می‌شود و مراقبت از آن می‌تواند در سرعت بهبودی تاثیر مثبت داشته باشد. در زمانی که ایمپلنت تازه قرار گرفته است، باید از مصرف غذاهای سرد و سفت خودداری کنید. بستنی، به عنوان یک غذای سرد، ممکن است به دندان‌ها فشار زیادی وارد کند که ممکن است باعث آسیب و پس زدن ایمپلنت شود. بر همین اساس در این بخش می خواهیم به بررسی شرایط خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت و آثار آن بپرداریم.

بهترین مرکز ایمپلنت تهران

چه مدت زمان بعد از جراحی ایمپلنت می توان بستنی خورد؟

طبق تحقیقات و بررسی های به عمل آمده و همچنین نظر بسیاری از دندانپزشکان متخصص کاشت ایمپلنت های دندانی، بیماران تا 24 ساعت بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت می توانند انواع مواد غذایی و نوشیدنی را بخورند. اما از آنجایی که در ساعات اولیه بیمار در ناحیه لثه احساس درد و خونریزی دارد، توصیه می شود که تا یک الی دو ساعت بعد از کاشت دندان از خوردن بستنی خودداری کنند. این کار سبب شده باعث شده تا فشار کمتری به بافت لثه و ایمپلنت وارد شود بدین ترتیب خونریزی سریع تر رفع شود.

مروری بر نظرات سایر دندانپزشکان

بد نیست نگاهی داشته باشیم بر نظرات برخی از بهترین متخصص ایمپلنت درباره خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت:

به نقل از کلینیک آرمانی

“پس از انجام جراحی ایمپلنت، توصیه می‌شود که حداقل 24 ساعت پس از عمل از مصرف بستنی و دیگر غذاهای سرد خودداری کنید. مصرف غذاهای نرم و مایعات گرم در این دوره به بهبود سریع‌تر وضعیت کمک می‌کند. پس از گذشت 24 ساعت از جراحی، می‌توانید با دقت بیشتری بستنی یا دیگر دسرهای سرد را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید. پس خوردن بستنی بلافاصله بعد ایمپلنت توصیه نمیشود “

به نقل از دکتر محمد عاطفت:

” ایمپلنت علاوه بر این که کمک می کند صاحب لبخند جذاب شوید، باعث می شود دوباره خوردن غذاهایی که دوست دارید را شروع کنید. در دوران نقاهت ایمپلنت غذا خوردن با ایمپلنت اهمیت زیادی دارد. در دوران نقاهت ایمپلنت شما باید مطابق با یک رژیم غذایی مناسب عمل کنید. مانند هر جراحی دیگر پس از جراحی ایمپلنت نیز نیاز است از خوردن بعضی خوراکی ها خودداری کنید. نحوه تغذیه شما بعد از ایمپلنت در ماندگاری آن اهمیت زیادی دارد. پس از جراحی ایمپلنت حتما همه وعده های غذایی را میل کنید. برای خوردن وعده های غذایی هرگز سهل انگاری نکنید زیرا ممکن است در دوران نقاهت با مشکلات تغذیه ای همراه شوید. روز اول بعد از جراحی ناراحت کننده است اما باید حتما به محدودیت های تغذیه ای توصیه شده توسط جراح توجه کنید و تنها غذاهایی را بخورید که متخصص ایمپلنت توصیه کرده است. رعایت این موارد باعث می شود دوره ریکاوری و بهبودی عالی را پشت سر بگذرانید “

کلینیک روشا

به نقل از مجله دندانپزشکی روشا:

“همان طور که می‌ دانید استفاده از مواد غذایی مفید، می ‌تواند سطح ایمنی بدن را افزایش داده و نتایج ایده‌آلی را به همراه داشته باشد. قبل از انجام عمل کاشت، مجاز به استفاده از مواد غذایی مختلف خواهید بود، اما پس از انجام عمل کاشت، با برخی از محدودیت‌ها مواجه می‌شوید. این محدودیت‌ها فقط برای مدت زمان خاصی قابل اجرا هستند. پس از گذشت دوره نقاهت، همچنان می‌توانید از انواع مواد غذایی مختلف استفاده کنید.

برخی از افراد بر این باورند که خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت می‌تواند نتایج ایده‌آل و مناسبی را در بر داشته باشد. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که استفاده از هر گونه مواد غذایی به مدت 1 ساعت پس از عمل، ممنوع می‌باشد. ایمپلنت‌ها از جمله عواملی هستند که به راحتی با مشکل مواجه شده و می‌توانند سبب بروز بسیاری از عارضه‌های مختلف (از جمله پس زدن کاشت) شوند. بنابراین توصیه متخصصین دندانپزشک پس از انجام ایمپلنت، عدم استفاده از مواد غذایی به مدت 1 ساعت است “

ایمپلنت دندان

بنابراین به این مورد توجه ویژه داشته باشید و از خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت تا یک الی دو ساعت خودداری کنید.

نحوه خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت چگونه است؟

همان گونه که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، در صورت تمایل حتماً خوردن بستنی را حداقل به یک الی دو ساعت بعد از جراحی ایمپلنت موکول کنید. اما باز هم می گوییم که بهتر است تا 24 ساعت بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت از خوردن بستنی امتناع ورزید. به هر حال در رابطه با نحوه خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت باید گفت که رعایت نکات طلایی زیر لازم و ضروری است:

ایمپلنت

* خوردن بستنی را تا حد امکان به یک شبانه روز (24ساعت) بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت دندان موکول کنید. اما در صورتی که صرفاً جراحی اولیه را انجام داده اید و کاشت ایمپلنت صورت نگرفته، می توانید یک ساعت بعد از جراحی اولیه، بستنی بخورید.

* قبل از خوردن بستنی آن را در دمای محیط قرار دهید، تا از حالت سفتی خارج شده و نرم گردد. زیرا هرگونه فشار به ناحیه جراحی و کاشت ایمپلنت موجب خونریزی و حتی آسیب به بافث لثه و ایمپلنت دندان می شود.

* درخصوص مصرف بستنی بعد از جراحی ایمپلنت حتماً با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید و طبق نظر و تجویز او اقدام به خوردن بستنی نمایید.

* حتی الامکان بستنی هایی که ترکیب قند و شکر کمتری دارند، مصرف کنید.

* از خوردن بستنی با ناحیه جراحی ایمپلنت بپرهیزید. این کار احتمال آسیب به ناحیه کاشت ایمپلنت و خونریزی را به حداقل میزان ممکن می رساند.

مزایای مصرف بستنی پس از جراحی ایمپلنت

تا اینجا با زمان مناسب خوردن بستنی بعد از جراحی ایملنت و نکات طلایی حین مصرف آن آشنا شدید. اکنون زمان آن فرا می رسد تا بدانید که خوردن بستنی پس از جراحی و کاشت ایمپلنت چه مزایایی دارد. در این راستا مزایای اصلی و مهم خوردن بستنی بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت های دندانی به شرح زیر عبارت است از:

خوردن بستنی بعد از جراحی ایمپلنت
  • تسکین التهاب و تورم ناحیه جراحی و کاشت ایمپلنت (رفع درد و خونریزی)
  • به وجود آمدن شرایط مناسب برای ادغام پین تیتانیومی ایمپلنت با استخوان فک
  • جوش خوردن ایده آل و مطلوب ایمپلنت های دندانی کاشته شده
  • کاهش دوره نقاهت جراحی (درد، تورم، التهاب و خونریزی) و جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک
  • تشکیل بافت نرم و ایده آل اطراف ایمپلنت کاشته شده و سهولت استفاده از آن برای خوردن انواع مواد غذایی و نوشیدنی
  • تأمین پروتیئن، املاح معدنی و کلسیم موردنیاز بدن (به دلیل وجود شیر و بعضی ترکیبات دیگر در بستنی)
  • ایجاد حالت لختگی در ناحیه جراحی ایمپلنت و کنترل خونریزی

سخن پایانی

وقتی که به تازگی ایمپلنت کاشته شده است، مهم است که مراقبت های بعد از آن به صورت دقیق و کامل رعایت شوند. به طور کلی، توصیه می‌شود که از خوردن مواد سفت و سرد بلافاصله بعد از عمل اجتناب شود، زیرا خوردن اینگونه مواد غذایی می‌توانند به آسیب رساندن و یا پس زدن ایمپلنت‌ بیانجامد. بهترین زمان خوردن بستنی 24 ساعت بعد از جراحی است. اما باز هم بهتر استد که با دکتر دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مشابه را ببینید!