مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی با طعمی بی نظیر و مجلسی

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی یا قورمه سبزی اهوازی

خورش سبزی یا همان قرمه سبزی از خورشت های محبوب در میان سراسر ایرانیان است، فقط در برخی از مناطق تغییرات جزئی در آن ایجاد شده است که طعم بی نظیری را به این خورش می بخشد، در برخی از شهرها سبزی و در برخی از دیگر شهرها ادویه و لوبیا آن را تغییر داده اند ،برای تهیه این خورشت شما میتوانید هم از گوشت گوسفند و گوساله و هم از گوشت مرغ استفاده کنید،در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با مواد لازم و دستور پخت قورمه سبزی اهوازی آشنا شوید که مزه و طعم فوق العاده ای دارد.

مواد لازم برای پخت قورمه سبزی یا خورشت سبزی اهوازی

لازم به ذکر است مواد نام برده شده در این مقاله برای حدود چهار نفر مناسب است ،اگر شما قصد دارید میزان بیشتر یا کمتری از این غذا را بپزید می توانید با استفاده از ضرب و تقسیم میزان مواد را کاهش یا افزایش دهید.

 • سبزی خشک قورمه سبزی: ۱۰۰ گرم
 • لوبیا چیتی :یک پیمانه
 • گوشت خورشتی( گوشت گوسفندی،گوساله،مرغ): ۲۵۰ گرم
 • لیمو عمانی :به مقدار دلخواه و لازم
 • پیاز:۱ عدد متوسط
 • نمک ،فلفل، زردچوبه: به میزان دلخواه و لازم
طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی با طعمی بی نظیر و مجلسی

دستور پخت خورشت سبزی اهوازی

مرحله اول: در مرحله اول برای پخت خورشت قورمه سبزی یا خورش سبزی اهوازی بهتر است که لوبیا ها را چندین ساعت قبل از پخت در آب بخیسانید، اگر برای تهیه خورشت از سبزی تازه استفاده می کنید بهتر است سبزی ها را بشویید و اجازه دهید که آب آن کاملا خشک شود سپس آن را به صورت کامل خرد کنید، سبزی های مورد استفاده در این خورشت می توانند شامل تره، جعفری ،گشنیز، اسفناج و کمی شنبلیله باشد.

مرحله دوم: در این مرحله پیاز ها را تمیز بشویید اجازه دهید تا آب آن کاملاً خشک شود و سپس آن ها را برش بزنید، قابلمه را بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و درون آن مقداری روغن مایع بریزید ،زمانی که روغن داغ شد پیاز را به قابلمه اضافه کنید و آن را به خوبی تفت دهید تا رنگی طلایی به خود بگیرد.

مرحله سوم: گوشت خورشتی که می تواند شامل گوشت گوسفند، گوساله یا مرغ باشد را به اندازه های بزرگ خرد کنید و آنها را به پیاز اضافه کنید تا به صورت کامل تفت بخورد، در حین  تفت خوردن گوشت با پیاز می توانید مقداری زردچوبه را نیز به آن اضافه کنید تا گوش تغییر رنگ دهد و عطر بگیرد، سپس ۳ یا ۴ لیوان آب درون قابلمه بریزید و حرارت گاز را بالا ببرید و اجازه دهید که آب بجوشد، در این مرحله لوبیا هایی که از قبل در آب خیس شده بودند را به قابلمه اضافه کنید و حرارت شعله گاز را پایین بیاورید تا گوشت و لوبیا به مرور و به آرامی بپزند.

مرحله چهارم: وقتی لوبیا و گوشت کمی پخت و به اصطلاح نیم فصل شد زمان اضافه کردن سبزی خورش می رسد در این مرحله می توانید از سبزی خشک مخصوص خورش قیمه سبزی چه سبزی تازه استفاده کنید سپس اجازه دهید که مواد با شعله ملایم بپزند و کاملاً جا بیفتند.

مرحله پنجم: زمانی که مواد به خوبی چه افتاد در دقایق آخر می توانید موی عمانی نمک و فلفل را به قورمه سبزی اضافه کنید و بعد از حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه خورش را از روی حرارت کنار بگذارید،در این مرحله خورشت لوبیا آماده سرو است.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش کرفس با نکات تکمیلی پخت آن

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی با طعمی بی نظیر و مجلسی

نکات مهم

 • برای پخت و تهیه خورشت سبزی اهوازی بهتر است از لوبیا چیتی استفاده کنید زیرا لعاب بیشتری به خورش می بخشد که تاثیر فراوانی بر طعم و مزه آن خواهد داشت.
 • به جای استفاده از لیمو عمانی در خورشت قورمه سبزی خورستانی می توانید از پودر آن یا رب لیمو نیز استفاده کنید.
 • زمان پخت خورشت قورمه سبزی با سبزی تازه کمی بیشتر از سبزی خشک است، ولی در استفاده از هر دو آنها منعی وجود ندارد.
 • زمان پخت و تهیه مواد خورشت قورمه سبزی اهوازی به صورت حدودی چهار ساعت است که می‌توانید آن را به عنوان یک وعده کامل برای شام یا ناهار کنار خانواده سرو کنید.
 • اهوازی ها برای تهیه و پخت خورشت سبزی از اسفناج بیشتری استفاده می کنند که باعث لعاب بیشتری به این غذا نیز می شود.
 • یکی دیگر از انواع سبزیجات ،که اصالت خورشت قیمه خوزستانی را کامل میکند ،برگ چغندر است.
 • در هنگام اضافه کردن مواد برای پخت به یاد داشته باشید برای آنکه غذایی شما آبکی نشود بهتر است آب لوبیا را دور بریزید و تنها لوبیا را به مواد اضافه کنید.
 • بهتر است سبزی خورشت سبزی خوزستانی به خوبی ریزشود ، خورشت قورمه سبزی بهتر جا می افتد.
 • بهتر است پیمانه های آب را به صورت یک جا به خورشت اضافه نمایید.
 • می توانید برای خورشت قورمه سبزی از سبزی تازه استفاده کنید زیرا ویتامین های موجود در سبزی بهتر حفظ می شود که تاثیرات فراوانی در طعم غذا نیز خواهد داشت.
 • نسبت سبزی های خورشت قورمه سبزی بستگی به ذائقه خانواده دارد، اما اگر تره زیاد باشد طعم خورش تند می شود، اگر سبزی شنبلیله زیاد  باشد خورشت سبزی را تلخ می کند و بوی گشنیز هم در خورش قورمه سبزی نباید خیلی محسوس باشد به همین دلیل مقدار کمی از آن استفاده می شود.
 • اگر برای پخت خورشت سبزی از سبزی تازه استفاده می کنید موقع خرد کردن اگر سبزی  آب انداخت آب آن را دور نریزیدو به خورشت قورمه اضافه کنید تا لعاب دهد.
 • بهتر است گوشت های قورمه سبزی را خیلی ریز برش نزنید و آنها به اندازه گردو باشند تا درمیان خورشت به چشم آیند و له نشوند.

در این مقاله سعی کردیم مواد لازم و همچنین دستور پخت خورشت بسیار خوشمزه اهوازی را در اختیار شما قرار دهیم، هر چند که خورشت قورمه سبزی در سراسر ایران طرفداران بسیاری دارد اما در برخی از نقاط کشور روش و مواد پخت آن کمی متفاوت است، امیدواریم با استفاده از نکات ذکر شده در این مقاله و همچنین روش آسانی که برای پخت قورمه سبزی خوزستانی در اختیار شما قرار گرفته بتوانید بهتر از قبل این خورشت سبزی خوشمزه را بپزید و در خانواده میل کنید.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش نازخاتون غذای محبوب و خوشمزه شمالی و گیلان

مطالب مشابه را ببینید!