مجله تاپ‌ناز‌

چه چیزهایی را نمی‌ توان داخل کابین هواپیما برد؟

چه چیزهایی را نمی‌توان داخل کابین هواپیما برد؟

همیشه شب قبل از پرواز به این فکر می‌کنیم که چه وسایلی را با خود ببریم؟ کدام‌یک از وسایل را در چمدان جا بدهیم و کدام را در ساک دستی‌ خود بگذاریم؟ جدا از مسائلی مانند راحتی و میزان وزن بار مجاز برای جابه‌جایی، نکات دیگری نیز وجود دارد که باعث می‌شود انتخاب درست‌تری برای وسایلی که با خود در هواپیما و کابین حمل می‌کنیم داشته باشیم. امکان حمل برخی از وسایل به داخل هواپیما و کابین وجود ندارد و آشنایی با این موارد باعث می‌شود تا سفری مطمئن و بی‌دغدغه داشته ‌باشیم.

وسایلی که پیش از پرواز باید به قسمت بار تحویل داده شوند

بعضی از وسایل هستند که ورود آن‌ها به‌طورکلی به هواپیما ممنوع نیست؛ اما نمی‌توانیم آن‌ها را با خود به درون کابین بیاوریم. خیلی اوقات ایرلاین‌های مختلف قوانین متفاوتی دارند یا برای سفرهای داخلی و خارجی قوانین مختلفی وضع کرده‌اند؛ اما در بسیاری از موارد نیز اشتراکاتی میان قوانین پروازهای داخلی و خارجی وجود دارد که بهتر است پیش از خرید بلیط هواپیما با آن‌ها آشنا باشید تا هنگام سفر به مشکل برنخورید:

اجسام تیز

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تمام پروازها به‌صورت یکسان دیده می‌شود این است که اجسام تیز مانند چاقو و قیچی و کاتر را نمی‌توانید با خود به کابین هواپیما ببرید. در پروازهای برخی ایرلاین‌ها بردن ناخن‌گیر یا حتی قیچی‌های کوچک آرایشی نیز به درون کابین ممنوع است؛ بنابراین بهتر است که درمورد اشیا تیز و برنده ریسک نکنیم و همه‌ی آن‌ها را درون بار خود جا بدهیم تا هنگام سوار شدن به هواپیما با مشکل مواجه نشویم.

چه چیزهایی را نمی‌توان داخل کابین هواپیما برد؟

وسایل آتش‌زا

وسایل آتش‌زا از دیگر مواردی هستند که بردن آن‌ها به درون کابین ممنوع است. فندک و کبریت نیز در این دسته از وسایل قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر فندک گران‌بهایی دارید حتماً آن را در چمدان خود قرار دهید تا به قسمت بار برود و اگر از کبریت و فندک معمولی استفاده می‌کنید نیز بدانید که امکان بردن این موارد به داخل کابین وجود ندارد.

برخی وسایل ورزشی

یک نکته‌ی مهم که ورزشکاران باید به آن توجه کنند این است که بردن وسایلی مانند چوب گلف، چوب بیس‌بال، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان، هاکی و باقی وسایل ورزشی که چوب یا باتوم دارند، به کابین هواپیما ممنوع است. برای جابه‌جایی این موارد با هواپیما حتماً آن‌ها را با حفاظ مناسب به قسمت بار تحویل دهید.

ابزارآلات

درمورد جابه‌جایی ابزارآلات با هواپیما نیز قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد. مسافران هیچ‌گونه ابزارآلاتی را نمی‌توانند با خود به درون کابین ببرند و حتی در مواردی مأموران هواپیما اسباب‌بازی‌هایی که به شکل ابزار هستند را نیز ضبط می‌کنند! با توجه به این نکته هرگونه ابزاری که دارید، چه یک پیچ‌گوشتی ساده کوچک باشد و چه یک دریل برقی بزرگ، آن را به‌خوبی بسته‌بندی کنید و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

مایعات، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های جامد

در مورد خوراکی‌ها و مایعات نیز ایرلاین‌های مختلف قوانین متفاوتی دارند. در اغلب پروازها ورود مایعات بالای 100 میلی‌لیتر به درون کابین هواپیما ممنوع است. این موارد شامل هرگونه مایعات خوراکی، عطر و ادکلن، سس، روغن، سرکه، قطره چشم و بینی و انواع داروها می‌شود. بااین‌وجود بردن انواع خوراکی‌های جامد مانند کلوچه، بیسکوئیت، آدامس، شکلات، آب‌نبات، کیک و ساندویچ به درون کابین مانعی ندارد.

بردن برخی موارد مانند میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی به درون کابین هواپیما در پرواز برخی ایرلاین‌ها ممنوع است. بعضی کشورها نیز اجازه‌ی ورود محصولات کشاورزی و تخم گیاه‌های مختلف را به کشور خود نمی‌دهند. اگر قصد سوغاتی بردن یا حمل چنین مواردی را دارید، هنگام خرید انواع بلیط هواپیما، از بلیط سیستمی گرفته تا بليط هواپيما چارتر یا بلیط کنسلی، بهتر است به‌تمامی این نکات توجه کرده و قوانین ایرلاین مربوطه را مطالعه کنید.

چه چیزهایی را نمی‌توان داخل کابین هواپیما برد؟

وسایلی که به‌طورکلی در هواپیما ممنوع هستند

ورود بعضی از وسایل نیز به‌طورکلی به هواپیما ممنوع است و این وسایل حتی در بخش بار نیز پذیرفته نیستند. از این وسایل می‌توان به سلاح‌های گرم و سرد اشاره کرد. برخی ایرلاین‌ها حتی اجازه‌ی ورود تفنگ اسباب‌بازی را نیز به مسافران نمی‌دهند. تیر و کمان، منجنیق، تیغ، شمشیر، یخ‌شکن، چاقو با تیغه تیز و بلندتر از 6 سانتی‌متر، دریل، قمه و… همگی از مواردی هستند که ورود آن‌ها به هواپیما مطلقاً ممنوع است.

مواد منفجره مانند دینامیت، باروت، مین، نارنجک، ترقه، فیوز، باتری، گاز اشک‌آور و به‌طورکلی وسایل و مواد آتش‌بازی و آتش‌زا همگی از موارد ممنوعه در هواپیما هستند.

بردن برخی وسایل دیگر از جمله سرنگ پزشکی نیز به هواپیما ممنوع است. حمل سرنگ پزشکی در هواپیما فقط با داشتن مجوز رسمی از سوی ایرلاین و به‌منظور مصارف پزشکی قابل‌قبول خواهد بود.

چه چیزهایی را نمی‌توان داخل کابین هواپیما برد؟

در مورد مواردی مانند حمل دارو با هواپیما نیز باید به قوانین کشور مبدأ و مقصد و همچنین ایرلاینی که با آن سفر می‌کنید توجه کنید. برای مثال در کشورهایی مانند امارات یا ژاپن قوانین ویژه‌ای برای برخی داروها وجود دارد. به‌طورکلی اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید بهتر است که دستور پزشک معالج خود را هنگام پرواز همراه داشته باشید و همچنین قوانین کشور مقصد را پیش از پرواز مطالعه کنید.

خوشبختانه درمورد وسایل الکترونیک همچون موبایل، دوربین، لپ‌تاپ، تبلت و… هیچ محدودیتی برای ورود به کابین هواپیما و یا قسمت بار وجود ندارد و مسافران به‌راحتی می‌توانند این وسایل را با خود به درون کابین ببرند یا به قسمت بار تحویل دهند.

کلام آخر

یک سفر هوایی شیرین و راحت می‌تواند آغاز یک مسافرت خاطره‌انگیز باشد. همچنین یک پرواز مطمئن هنگام برگشت به مبدأ می‌تواند حسن ختامی عالی برای یک سفر خوب باشد. برای داشتن یک پرواز راحت بسیار مهم است که با قوانین مربوط به پرواز آشنا باشیم تا با رعایت آن‌ها به کمترین مشکل بربخوریم. برخی از این قوانین به ایرلاین‌های پروازی مربوط هستند و برخی به کشورهای مبدأ و مقصد پرواز ما بستگی دارند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که مسافران را با چالش روبرو می‌کند این است که بسیاری از آن‌ها وسایلی را با خود حمل می‌کنند که امکان ورود آن‌ها به کابین یا قسمت بار هواپیما وجود ندارد.

در این نوشته ما به‌تفصیل درباره‌ی مواردی که ورود آن‌ها به کابین هواپیما ممنوع است توضیح دادیم و همچنین گفتیم که دسته‌‌ی دیگری از وسایل وجود دارد که ورود آن‌ها حتی به بخش بار هم ممنوع است؛ اما این موارد به نسبت کمتر هستند. درهرصورت پیش از پرواز باید به هردوی این موارد توجه کنیم تا در فرودگاه با مشکلی روبرو نشویم و سفری راحت و بی‌دغدغه را تجربه کنیم.

مطالب مشابه را ببینید!