مجله تاپ‌ناز‌

دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار

اگر جزو افرادی باشید که حسابی اهل سفرکردن هستند پس حتماً تابه‌حال از مزایای سفر با قطار هم باخبرید و نیازی به گفتن آنها نیست. با این‌وجود دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار وجود دارد که بسیاری از مسافران ریلی از آن اطلاعی ندارند درصورتی‌که برای یک سفر ریلی بی‌دردسر لازم است از آنها اطلاع داشت. با ما همراه شوید تا در ادامه مطلب به نکات ضروری که لازم است قبل سفر، حین سفر و در نهایت زمان رسیدن به ایستگاه قطار در نظر داشته باشید بپردازیم.

دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار

قبل از خرید بلیط این نکات را در نظر بگیرید

خوشبختانه این روزها به‌محض آنکه تصمیم به سفر با قطار بگیرید امکان خرید بلیط قطار فوری به طور آنلاین برایتان فراهم است. اما در نظر داشته باشید که تقاضا برای خرید بلیط به ویژه در برخی مسیرهای پرتردد نظیر مشهد تهران به قدری بالا است که ظرفیت قطارها سریعاً تکمیل می‌شود؛ بنابراین در وهله اول در نظر داشته باشید که برای خرید بلیط قطار دست کم دو هفته قبل‌تر اقدام به رزرو بلیط کنید. در هنگام رزرو بلیط هم در ثبت دقیق اطلاعاتتان دقت لازم را به خرج دهید؛ زیرا در صورتی که حتی یک حرف از نام خانوادگی خود را به طور سهوی اشتباه ثبت کرده باشید ناچارید یک بلیط جدید تهیه کنید و آن بلیط در زمان سوار شدن به قطار مورد قبول نیست.

انتخاب قطار مناسب برای سفر در مسیرهای گوناگون

نکته مهم دیگری که لازم است در نظر داشته باشید انتخاب قطار مناسب برای سفر است. به‌طورکلی قطارهای کوپه‌ای که در دو نوع چهار تخته و شش تخته هستند نسبت به قطارهای اتوبوسی امکانات بیشتری دارند و به دلیل فضای شخصی‌تری که دارند برای سفر در مسافت‌های طولانی مناسب‌تر هستند. در مقابل قطارهای اتوبوسی امکانات محدودتری دارند؛ اما قیمت ارزان از مزیت آنها است. این دسته قطارها بیشتر برای سفر در مسیرهای کوتاه و یا سفرهای انفرادی بیشتر توصیه می‌شوند.

بار مجاز برای سفر با قطار را در نظر داشته باشید

برای سفر با قطارها هم مانند وسایل نقلیه دیگر مثل هواپیما میزان بار مجاز تعریف شده است که لازم است در نظر داشته باشید. به‌طورکلی وسایل مسافران ریلی در دو دسته بار همراه (وسایلی که مسافر با خود به داخل قطار می‌برد) و بار توشه (وسایلی که لازم است به قسمت بار قطار تحویل شود) تقسیم می‌شوند. میزان بار مجاز مسافر به صورت همراه تا سقف ۳۰ کیلوگرم و میزان بار توشه نیز تا سقف ۲۰۰ کیلوگرم است. در مجموع باری که به داخل قطار برده می‌شود از نظر ابعاد نباید مزاحمتی برای دیگر مسافران کوپه داشته باشد.

از همراه داشتن این وسایل در چمدان سفر غافل نشوید

زمانی که مشغول بستن چمدان‌ها هستید در نظر داشته باشید که برای افرادی که در مصرف غذاها حساسیت خاصی دارند بهتر است به جای خرید غذا از بوفه یا رستوران قطار غذاهای خانگی که خودشان تدارک دیده‌اند را میل کنند؛ بنابراین می‌توانید غذای ساده سفری تهیه کنید و آن را در کوپه مهمانداران گرم کنید. بهتر است برای راحتی بیشتر یک بالش گردنی، چشم‌بند و گوش‌گیر همراه داشته باشید؛ زیرا کوپه یا سالن قطار مکان عمومی است و احتمال مزاحمت‌های صوتی و یا ورود نور زیاد هنگامی که قصد خوابیدن دارید زیاد است و با به‌کارگیری این وسایل می‌توانید خواب بهتری در قطار داشته باشید. در کنار همه اینها بهتر است برای سرگرمی در طول مسیر هم همراه خودتان کتاب، مجله و یا فیلم و سریال همراه داشته باشید.

دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار

وسایل ممنوعه‌ای که نمی‌توان با خود به قطار برد

قبل از سفر با قطار و در حین آماده کردن وسایل سفر بهتر است در نظر داشته باشید که هر نوع سلاح سرد و گرم نظیر وسایل تیز و برنده مانند چاقو و ناخن گیر، مواد اشتعال‌زا، مواد اسیدی و بو دار، کالاهای قاچاق و تفنگ‌های اسباب‌بازی که شباهت زیادی به نمونه‌های واقعی دارند و همچنین حمل حیوانات خانگی در قطار ممنوع است.

شروع سفر ریلی و در مسیر ایستگاه راه آهن

قوانین قطار این‌طور می‌گویند که مسافران لازم است یک ساعت زودتر در ایستگاه راه آهن باشند. با این وجود توصیه می‌کنیم همیشه چند ساعت زودتر به ایستگاه راه آهن برسید؛ زیرا با توجه به این که برنامه حرکت قطارها منظم است و بدون تأخیر حرکت می‌کنند در صورتی که به هر دلیل مثل ترافیک به موقع نرسید از سفر جا می‌مانید. علاوه بر آن در نظر داشته باشید که موقع سوار شدن به قطار لازم است مدارک شناسایی و یک نسخه پرینت شده از بلیط قطار را ارائه دهید؛ بنابراین این وسایل را جایی در دسترس بگذارید.

در طول مسیر در قطار احتیاط کنید

قطار یک فضای عمومی است و در طول مسیر قرار است با افرادی همراه شوید که شناختی از آنها ندارید؛ بنابراین بهتر است احتیاط کنید و بیش از اندازه درباره مسائل شخصی خودتان با مسافران دیگر صحبت نکنید و اطلاعات فردی در اختیار آنها قرار ندهید. بعلاوه بهتر است مراقب اشیا قیمتی و پول نقدتان باشد و آنها را در جایی نزدیک به خودتان مانند کیف کمری قرار دهید تا زمان خواب نگرانی از این بابت نداشته باشید.

نکات ضروری در حین سفر با قطار همراه کودکان

اگر قرار است در سفر با قطار کودکی از اعضای خانواده را همراه ببرید بهتر است این دو نکته مهم را در نظر داشته باشید. اول آنکه در بسیاری از قطارها میله‌های حفاظتی در کنار تخت‌ها تعبیه نشده است و از این رو احتمال آنکه کودک در اثر تکان‌ها و لرزش‌های قطار در حین مسیر از تخت پرتاب شود زیاد است. پس حتماً این مورد را در نظر داشته باشید و از قبل فکری برای پیشگیری از آن کنید. نکته دیگری که لازم است به آن دقت کنید این است که دستگیره ترمز قطارها در ارتفاع پایینی قرار گرفته است تا در صورت رخداد حوادثی مانند آتش سوزی مسافران به راحتی از آنها استفاده کنند؛ اما کودکان معمولاً از این موضوع اطلاع ندارند و آمارها نشان می‌دهد که مسافران کودک بیهوده از این دستگیره استفاده می‌کنند که البته در صورتی که این موضوع اتفاق بیافتد مسافر جریمه خواهد شد؛ بنابراین حتماً بعد از سوار شدن به قطار مراقب این موضوع باشید.

دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار

ایستگاه پایانی سفر با قطار

سفر با قطار هر قدر هم لذت‌بخش باشد؛ اما در هر صورت مسافران برای رسیدن به مقصد هیجان دارند؛ اما پیش از آنکه به مقصد یا ایستگاه نهایی برسید لازم است در نظر داشته باشید که بهتر است قبل از حرکت و یا حین حرکت حتماً ایستگاه پایانی را شناسایی کنید و از طریق نقشه آن را پیدا کنید. به ویژه اگر ایستگاهی که قرار است از قطار پیاده شوید در میان مسیر قرار دارد لازم است از پیش از مکان آن مطلع شوید تا برنامه‌های سفرتان به هم نخورد و به موقع پیاده شوید.

کلام آخر

تعداد طرف‌داران سفر با قطار هر سال بیشتر از سال گذشته است و با توجه به این موضوع می‌توان گفت هر ساله تعدادی از افراد که تجربه زیادی در سفرهای ریلی ندارند به مسافران قطارها افزوده می‌شوند. خواه جزو مسافران تازه قطار هستید و یا جزو مسافران همیشگی قطار مطلب حاضر که به دانستنی‌های ضروری در سفر با قطار (قبل از سفر، حین سفر و ایستگاه مقصد) اختصاص پیدا کرده است را بخوانید تا با در نظر گرفتن مواردی که گفته شده است سفر ریلی بهتر و بی‌دردسری را تجربه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!