مجله تاپ‌ناز‌

دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

اطلاعات و دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب

اگرچه استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از سرطان پوست و پیری زودرس نقش زیادی دارد اما روش استفاده از آن و اهمیت آن در مناطقی حساس‌ تر مسئله‌ ای جداگانه است که باید بیشتر به آن توجه کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب اگر به میزان کافی در مناطقی از پوست استفاده نشود افراد دچار ملانوما که نوعی مرگ خاموش است دچار می‌ شوند و استفاده  از یک کرم ضد آفتاب حاوی SPF30 برای تمامی روزهای سال برای خانوم‌ ها و آقایان ضروری است.


1-گردن و قفسه سینه


نشانه‌ هایی از تخریب‌ های نور خورشید نشان می‌ دهد که این منطقه اغلب حساس‌ تر است و نسبت به نور خورشید بیشتر واکنش نشان می‌ دهد و پوشش گردن و قفسه سینه با کرم ضد آفتاب از بروز سرطان پوست جلوگیری می‌ کند.

2-صورت


استفاده از سطح قابل توجهی کرم ضد آفتاب برای پوست صورت از این ناحیه در برابر نور خورشید محافظت می‌ کند و کرم‌ های ضدآ فتاب سبک و بدون روغن بهترین گزینه برای پوشش این مناطق با ضد آفتاب‌ هاست.

3-چشم


اگر به محض استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب دچار اشک و قرمزی در چشمان خود شدید باید به دنبال یک فرمول با اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم که مانع از تحریک چشم می‌شوند خریداری کند و عینک‌های آفتابی 100 درصد از اشعه UV جلوگیری می‌کند بهترین دفاع در برابر آب مروارید و دیگر آسیب‌های چشمی هستند.

دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

4-پوست سر و گوش

سرطان پوست در مناطق با چربی بیشتر مستعدتر است و اشعه‌های به این مناطق بیشتر نفوذ می‌کند و با استفاده از خورشید کرم‌های ضد‌آفتاب به ویژه آقایان باید همواره از پوست‌ سرو گوش خود در تابستان محافظت کنند.

5-لب‌ها


استفاده از یک روغن بچه و ماساژ آن به لب‌ها باعث می‌شود تا این بخش از صورت در برابر اشعه نور خورشید محافظت شود و دچار سوزش تخریب نشوند.

8 نکته درباره مصرف ضد آفتاب

اگر قصد مصرف مدام کرم ضد آفتاب را دارید در ادامه هشت نکته ویژه در مورد کرم های ضد آفتاب را توضیح داده ایم با ما همراه باشید.

حداقل فاکتور محافظتی برای ضد آفتاب چقدر است؟

از نظر تئوری SPF=30 کافی است ولی از آنجا که مقالات نشان داده که اکثر افرادی که از ضد آفتاب استفاده مي‌کنند 25-50 درصد مقدار لازم را به موضع مي‌مالند و اين نکته که اکثر افراد آن را به طور يکنواخت پخش نمي‌کنند لازم است که ضد آفتاب بين30-50 داشته باشد.

دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

چه مقدار ضد آفتاب بايد بزنيم؟

مقدار ضد آفتاب لازم 2 ميلی گرم بر هر سانتيمتر مربع است. با اين حساب بايد هر بار يک بند انگشت از ضد آفتاب را به همه صورت بماليم و اگر روزی سه بار به صورتمان ضد آفتاب بزنيم يک ضد آفتاب 50 ميلی ليتری بايد در مدت يک ماه تمام شود. نکته مهم اينکه در صورتی که کمتر از مقدار گفته شده ضد آفتاب را بزنيم فاکتور محافظتی آن شديداً کاهش مي‌يابد

آيا هر ضد آفتابی برای هر فردی مناسب است؟

خير، بعد از فاکتور حفاظتی مهمترين مساله اين است که شماپوست چرب دارید يا نه .در صورتی که پوست شما چرب باشد يا آکنه بزند شما بايد از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنيد. اگرشما پوست خشکی دارید، ضد آفتاب‌هايی که دارای مرطوب کننده باشد در بازار موجود است. برای بچه‌ها هم بايد از ضد آفتاب مخصوص استفاده کرد.

توصیه‌های دیگر برای محافظت در برابر آفتاب چیست؟

توصیه شده که بیشتر اوقات کاری، در سایه بسر برده شود و از گرفتن حمام آفتاب خودداری گردد. از کلاه‌های لبه دار با لبه حداقل 7 سانتی متر و عینک‌های آفتابی هم استفاده شود. لباس‌ها باید پوشانندگی کافی داشته باشند. پوشش لباس‌های تیره و ضخیم بیشتر از لباس‌های سفید و نازک است. بخاطر اینکه مقداری از اشعه از ابر هم عبور می‌کند حتی در هوای ابری هم باید از ضد آفتاب استفاده شود.

دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

ضد آفتاب‌ها چگونه جلوی اشعه مضر را می‌گیرند؟

ضد آفتاب‌ها برای بلوک کردن اشعه UVAو UVB حاوی مواد شیمیایی می‌باشند که اشعه را جذب می‌کنند.
ضد آفتاب‌های فیزیکی حاوی اکسید تتانیوم و اکسید روی هستند که اشعه UVA و UVB را منعکس می‌کنند و برای افرادی که نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارند مناسب هستند.

آيا مصرف ضد آفتاب برای همه لازم است؟

بله. تماس زیاد با آفتاب می‌تواند به طور حاد باعث آفتاب سوختگی بصورت قرمزی و تورم و درد بکند و در دراز مدت اثراتی مثل چین و چروک، کک و مک، لکه‌های صورت و همچنین شلی پوست و گشاد شدگی عروق پوستی را به همراه داشته باشد. سرطان‌های پوستی از عوارض جدی و مهم تماس طولانی با آفتاب است.

به همین دلیل ضد آفتاب برای جلوگيری از ايجاد سرطان‌های پوستی و پيری زودرس پوست لازم است که در همه افراد استفاده شود. جالب است بدانيد که حدود هشتاد درصد از آفتابی که در طول عمر دريافت مي‌کنيم مربوط به زير هيجده سالگی مي‌باشد و اين مساله بر لزوم استفاده از ضد آفتاب در کودکان و نوجوانان تاکيد مي‌کند.

دانستنی های جالب در مورد کرم ضد آفتاب که باید بدانید

روش صحيح مصرف ضد آفتاب کدام است؟

بايد نيم ساعت قبل از خروج از خانه و سپس هر دو ساعت ضد آفتاب تکرار شود، ضد آفتاب‌های خارجی مزيتی بر انواع ايرانی در تکرار کمتر يا روش استفاده متفاوت ندارند. باید دقت داشت که بیشترین آسیب نور آفتاب در ساعات بین 10 صبح تا 4 بعد ازظهر است و محافظت در این ساعات از روز بسیار مهم می‌باشد.

عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF) به چه معنی است؟

بر روی ضد آفتاب‌ها عددی نوشته شده که بيانگر فاکتور محافظتی آن مي‌باشد، اين عدد هر چه بيشتر باشد بهتر است ولی رابطه آن به صورت خطی نيست به اين معنا که فاکتور محافظتی برابر 30 حدود نود و هفت درصد از اشعه آفتاب را جذب مي‌کند و هر چه از اين عدد بالاتر برويم قيمت ضد آفتاب گرانتر مي‌شود ولی حد اکثر سه درصد به فاکتور محافظتی افزوده خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!