دانستنی های علمی در مورد فضا + اطلاعات جالب و تحقیق در مورد فضا

در این بخش اطلاعات جالب و خواندنی در مورد فضا و کشفیات انجام شده را گردآوری کرده ایم. در ادامه مقاله و تحقیق بسیار خواندنی در مورد وقایع عجیب و باور نکردنی در فضا را بخوانید.

بر طبق اکتشاف جدید فضای که هر هفته اتفاق می افتد شاید مناسب باشد که اطلاعات خاص و جدیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا بر دانش خود بیافزایید. یادگیری حقایق در مورد فضا همیشه جالب است.

دانستنی های جالب درباره فضا

باید بدانید که فضا در واقع یکی از بخش های عجیب در جهان هستی است که رازهای زیادی در آن نهفته است ولی علم بشر هنوز راهی برای یافتن آنها پیدا نکرده است. حقایق فضا بسیار پیچیده هستند و ممکن است برای شما مقداری ترسناک به نظر آیند.

در سیاره ونوس یک روز معادل یک سال در زمین است

جالب است بدانید که سیاره زهره که بدان ونوس هم گفته می شود دارای محور چرخشی بسیار آهسته ای است که معادل ۲۴۳ روز زمینی طول خواهد کشید تا یک روز خود را کامل نماید. در واقع مدار زهره در اطراف خورشید تفریبا ۲۲۵ روز زمین محسوب می شود.

در فضا منبع عظیمی از آب وجود دارد

توجه داشته باشید که اخترشناسان یک ابر عظیم از بخار آب را کشف کرده اند که ۱۴۰ تریلیون برابر میزان آب اقیانوس های زمین را در جایی حدود ۱۰ میلیارد سال نوری دورتر از کره زمین داراست و این موضوع می تواند به عنوان بزرگترین کشف آب شناخته گردد.

کهکشان آندرومدا و کهکشان راه شیری حدود ۳.۷۵ بیلیون سال دیگر با هم ادغام خواهند شد

بهتر است بدانید یکی از دانستنی های جالب درباره فضا این است که کهکشان آندرومدا با سرعتی تقریبا ۱۱۰ کیلومتر بر ثانیه در حال نزدیک شدن به کهکشان راه شیری است یعنی فضایی که منظومه شمسی ما قرار دارد و در نهایت این دو برای تشکیل یک کهکشان بیضوی غول پیکر با یکدیگر برخورد خواهند کرد.

ماه ممکن است یک تکه از زمین بوده باشد

در واقع این فرضیه وجود دارد که وقتی زمین سیاره نسبتا جوان بود توسط یک جسم غول پیکر مورد اصابت قرار گرفت و این برخورد یک قطعه از زمین برای ایجاد ماه جدا نمود که این قطعه جدا شده سپس در اثر کشش گرانشی شروع به چرخش به دور زمین نمود.

بزرگترین استروئید شناخته شده حدود ۹۶۵ کیلومتر پهنا دارد

توجه داشته باشید که سیاره کوتوله های سرس اولین و بزرگترین جسمی بود که به عنوان سیارک در نظر گرفته شد و توسط ستاره شناسی ایتالیایی کشف گردید. در واقع این پدیده در کمربند سیارک میان مدار مریخ و مشتری واقع شده است و حدود ۳۳ درصد از کل تسمه را تشکیل می دهد.

فضا کاملا بی صدا است

هیچ نوع صدایی در فضا وجود ندارد و این یعنی هیچ واسطه یا راهی برای سفر به منظور شنیده شدن وجود ندارد. فضانوردان از رادیوها برای برقراری ارتباط در فضا استفاده می کنند و نکته جالب این است که امواج رادیویی هم همچنان می توانن در فضا ارسال و دریافت شوند.

امکان زندگی در سیاره مریخ وجود دارد

توجه داشته باشید که از میان تمامی سیارات منظومه شمسی ما به جز سیاره زمین مریخ هم یکی از کراتی محسوب می شود که به احتمال زیاد مهمان نوازی بیشتری برای زندگی دارد. به طوری که در سال 1986 ناسا موفق شد فسیل هایی از موجودات زنده میکروسکوپی را در صخره هایی از مریخ کشف کند که می تواند نشانه ای از وجد حیات روی این سیاره باشد.

دانستنی های علمی در مورد فضا

گرم ترین سیاره در منظومه شمسی

ونوس یکی از داغ ترین سیاره های منظومه شمسی محسوب می شود که میانگین بازه دمایی آن در حدود 450 درجه سانتی گراد است. نکته جالب این است که ونوس نزدیک سیاره خورشید نیست و نزدیک به خورشید سیاره عطارد است که به دلیل نبود هیچ اتمسفری دمای هوا به صورت مداوم نوسان دارد.

مشخص نیست که چند عدد ستاره در فضا موجود است

وسعت فضا باعث شده تا پیش بینی دقیقی در مورد اینکه چند ستاره وجود دارد، غیر ممکن شود. در حال حاضر دانشمندان فقط توانسته اند که ستاره های کهکشان راه شیری را به صورت تقریبی شمارش کنند که در حدود 200 تا 400 میلیارد ستاره است.

هر لباس فضایی کامل ناسا در حدود 12 میلیون دلار است

یک دست لباس کامل فضانوردی در حدود 12 میلیون دلار قیمت دارد که مواردی مانند ماژول کوله پشتی و کنترل 70 درصد این هزینه را تشکیل می دهد.

دنباله دار معروف هالی تا سال ۲۰۶۱ هم از زمین عبور نخواهد کرد

دنباله دارهایی که در سال 1705 توسط فردی به نام ادموند هالی کشف شد به همین نام معروف شد و آخرین بار در سال 1986 مشاهده شد و هر 76 سال یک بار دیده می شود.

 

 

ستاره های نوترون حدود ۶۰۰ مرتبه در ثانیه چرخش دارند

ستاره هی نوترون به عنوان متراک ترین و باریک ترین ستاره های جهان هستند که با وجود اینکه شعاع آنها در حدود 10 کیلومتر است ولی ممکن است چندین برابر توده خورشید باشند. آنها می توانند پس از تولد هم بر اثر انفجار ستاره ابر نواختر به دلایل فیزیکی به سرعت حدود 600 تا 712 مرتبه در ثانیه چرخش داشته باشند.

مواد غذایی موجود در کره ماه تا ۱۰۰ میلیون سال دیگر باقی خواهد ماند

یکی از دانستنی های جالب درباره فضا این است که ماه جو ندارد یعنی هیچ بادی برای از بین بردن سطح و هیچ آبی برای شستن ردپاها وجود ندارد یا به عبارتی ردپاهای فضانوردان آپولو به همراه رد فضاپیما و مریخ نورد و همچنین موارد دور ریخته تا میلیون ها سال آینده هم در همان منطقه باقی خواهد ماند.

سیاره ای که از جنس الماس است

به طور کلی با توجه به واقعیت های فضا این یک کشف بسیار شگفت انگیز است زیرا تحقیقات دانشمندان دانشگاه پیل نشان می دهد سیاره صخره ای به نام Cancrie 55 که دارای شعاعی تقریبا دو برابر شعاع زمین و جرمی حدود هشت برابر بیشتر است، ممکن است دارای سطحی از گرافیت و الماس باشد. در واقع فاصله این سیاره با زمین ۴۰ سال نوری است البته که در صورت فلکی سرطان با استفاده از چشم غیر مطلح هم می توان آن را مشاهده کرد.

مطالب مشابه را ببینید!