مجله تاپ‌ناز‌

‌تمام دلایل درد پشت زانو (شایع ترین دلایل ایجاد کننده درد)

درد پشت زانو

درد پشت زانو،دردی است که در پشت مفاصل زانو ایجاد می شود؛این درد در برخی از مواقع در حالت ثابت زانو ایجاد شده و در برخی دیگر از اوقات در اثر حرکت پا ایجاد بروز پیدا می کند،درد و سوزش زانو می تواند به اندازه ای شدید شود که حرکت زانو را با اختلال مواجه سازد.

بیشتر افرادی که درد پشت زانو را تجربه کرده اند آن را با درد، التهاب، احساس سوزن سوزن شدن، سوزش،تورم و گرما توصیف می کنند،درد پشت زانو می تواند نشانه برخی از بیماری های خاص همچون کیست بیکر، تاندونیت پشت زانو،مینیسک، تاندونیت همسترینگ،تاندونیت ساق پا، آنوریسم و مشکلات گوشه خلفی زانو باشد که در ادامه مقاله به شرح تک تک این موارد می پردازیم.

‌تمام دلایل درد پشت زانو (شایع ترین دلایل ایجاد کننده درد)

شایع ترین علل درد پشت زانو

در این قسمت از مقاله سعی داریم به شایع ترین علل درد پشت زانو بپردازیم،گاهی اوقات درد پشت زانو نشانه کیست بیکر است که در اثر جمع شدن مایع سینوویال ایجاد می شود، در برخی مواقع نیز این درد نشان دهنده ترومبوز یا لخته خون در پا است که بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به انسداد جریان خون و ایجاد حمله قلبی یا سکته در فرد مبتلا شود؛ در ادامه به صورت اختصاصی به شرح شایع ترین علل درد پشت زانو می پردازیم:

کیست بیکر

از نظر پزشکان یکی از شایع ترین علل درد پشت زانو،کیست بیکر است که آن را با نام کیست پشت زانو نیز می شناسند؛کیست بیکر توده ای مملو از مایع است که در پشت زانو قرار می گیرد،این کیست در اثر مشکلات و التهابات زانو به وجود آمده و ارتباطی با تولید مایع درون توده ندارد.

سلول های زیادی فضای درونی مفصل ها را پوشانده اند که مایع سینوویال را ترشح می کنند،مایع سینوویال نوعی مایع روان کننده است که اگر زانوی فرد به هر دلیلی دچار التهاب و تنش بیش از اندازه شود این مایع از اعتدال خود فراتر رفته و بیشتر ترشح می شود.

میان حفره اصلی مفصل و کیسه مایع سینوویال در پشت زانو بورس وجود دارد که اتصال آناتومیک برقرار است، هنگامی که فشار به مایع درون مفصل وارد شود،امکان دارد این مایع به دلیل فشار بیش از حد به بورس پشت زانو راه پیدا کند و منجر به بروز کیست در پشت زانو شود؛گاهی اوقات کیست ایجاد شده در پشت زانو با چشم قابل رویت است و گاهی اوقات با لمس پشت زانو می توانید آن را به صورت کامل لمس کنید.

مطلب مشابه: روش های درمان زانو درد و جلوگیری کردن از ضعف زانو

تاندونیت پشت زانو

یکی دیگر از شایع ترین عواملی که پزشکان در هنگام درد پشت زانو به سراغ آن می‌روند التهاب تاندون پشت زانو است،منظور از تاندون پشت زانو،التهاب تاندون ماهیچه زانو می باشد؛تاندون پشت زانو جزو تاندون های  غیرعادی به حساب می آید که از درون کپسول زانو عبور کرده و در درون مفصل به طرف استخوان ران اتصال پیدا کرده است.

هنگامی که فرد بیمار دچار تاندون پشت زانو شود به سختی می تواند پای خود را به صورت کامل باز نگه دارد،همچنین تکان های مکرر در هنگام خواب می تواند تاندون پشت زانو را تشدید کرده و منجر به بروز درد شود،به صورت کلی تاندون پشت زانو نسبت به حرکات کششی شدید حساس بوده و سریعا ملتهب می شود پس بهتر است برای جلوگیری از التهاب آن در انجام حرکات خود دقت نمایید.

به صورت معمول درد ناشی از تاندونیت پا با حرکت هایی همچون نشستن به حالت چهار زانو،خم کردن زانو به سمت داخلی و آویزان کردن پاها از میز یا صندلی کاهش پیدا می کند،برخی دیگر از حرکات نیز به کاهش درد تاندونیت تاثیر می گذارد اما باید حتما توسط پزشک صورت گیرد.

مینیسک یا شاخ عقبی

یکی دیگر از علل شایع ای که برای درد پشت زانو وجود دارد التهاب مینیسک است،در حالت کلی مینیسک جانبی با مینیسک میانی تفاوت هایی دارد که می توان از جمله آنها به شکل ظاهری اشاره کرد،مینیسک جانبی به حرف O شباهت داشته در حالی که مینیسک میانی به حرف C شباهت دارد.

یکی دیگر از تفاوت های مینیسک جانبی با مینیسک میانی محل قرار گیری آنها است،مینیسک جانبی در تاندون پشت زانو به سمت استخوان ران قرار دارد و فرو رفته می باشد، قرار گیری تاندون در پشت زانو به این منظور است که مینیسک میانی بهتر از مینیسک جانبی محکم است، به همین دلیل مینیسک جانبی تحریک پذیری و تحرک بیشتری دارد.

اختلالات زیادی ممکن است منجر به درد پشت زانو شود،گاهی اوقات پارگی کوچکی در درون مینیسک وجود دارد و برخی مواقع نیز ممکن است بافت های متصل کننده دیواره شاخ عقبی به تاندون دچار مشکل و اختلال شده باشند؛هر مورد از اختلالات نام برده شده در مقاله می تواند منجر به احساس درد در پشت زانو شود.

مطلب مشابه: مراقبت بعد از عمل زانو و نکات مهم پس از جراحی که باید رعایت کنید

‌تمام دلایل درد پشت زانو (شایع ترین دلایل ایجاد کننده درد)

تاندونیت همسترینگ

یکی دیگر از از علل درد پشت زانو تاندونیت همسترینگ می باشد،تاندونیت همسترینگ که از آن با نام تاندونیت عضله دوسر ران نیز یاد می شود گاهی اوقات در اثر التهاب منجر به ایجاد درد در ناحیه پشت زانو می شود؛تاندونیت عضله دوسر ران بر اثر فعالیت هایی همچون دوچرخه سواری و دویدن بیش از حد متعادل،سابیده شده و باعث ایجاد درد در ناحیه خارجی زانو و پشت زانو می شود.

تاندونیت ساق پا

یکی دیگر از علل شایع درد پشت زانو تاندونیت عضله ساق پا می باشد،درد تاندونیت عضله ساق پا که در اثر التهاب ایجاد شده است در سطح داخلی و خارجی پشت زانو احساس می شود.

آنوریسم

یکی دیگر از علل درد پشت زانو، آنوریسم سرخک پشت زانو است؛در طی ایجاد این عارضه دیواره سرخک پشت زانو خاصیت کشسانی خود را از دست داده و سست می شود،در نتیجه سرخک ظاهر طبیعی خود را از دست داده و حالت دوکی شکل پیدا می کند؛ جالب است بدانید این عارضه در افرادی که در سنین میان سالی قرار دارند بیشتر به چشم می خورد و از علل شایع آن می‌توان به از بین رفتن مقاومت سرخرگ ها و همچنین خاصیت کشسانی اشاره کرد.

در برخی از مواقع گشاد شدن و بیرون زدگی سرخرگ پشت زانو منجر به درد و فشار به ناحیه پشت زانو می شود،اما در برخی دیگر از اوقات از علائم هشدار دهنده و خطرناک می توان به لخته های خونی تشکیل شده در قسمت پایینی سرخرگ اشاره کرد که در ابتدا منجر به انسداد جریان خون شده و فرد مبتلا، لنگان راه می رود اما با گذشت زمان این انسداد خونی منجر به بی‌حسی و سفید شدن پا می شود که در این زمان فرد باید سریعاً به پزشک و اورژانس مراجعه نمایند.

مطلب مشابه: علائم پارگی مینیسک زانو و راه درمان با فیزیوتراپی و ورزش

گوشه خلفی زانو

یکی دیگر از عواملی که ممکن است منجر به ایجاد درد در ناحیه پشت زانو شود، گوشه عقبی زانو می باشد؛گوشی خلفی زانو سمت خارجی پشت زانو را در بر میگیرد که به پایداری زانو کمک می کند،به صورت معمول در تمامی اوقات آسیب شدید به ناحیه زانو منجر به ناپایداری و بروز احساس درد در پشت زانو می شود.

در این مقاله سعی کردیم تمام علل درد پشت زانو را مورد بررسی قرار دهیم،همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد علل متعددی می تواند منجر به بروز این درد شود؛ برای جلوگیری از ایجاد درد در ناحیه پشت زانو بهتر است در انجام حرکات خود دقت کرده و سعی کنید آسیب جدی به این ناحیه وارد نکنید، امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

مطالب مشابه را ببینید!