مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی درسا درخشانی ؛ عکس های دختر شطرنج باز ایرانی + زندگی شخصی و مهاجرت

در این قسمت بیوگرافی درسا درخشانی و عکس های این استاد شطرنج ایرانی که هم اکنون ساکن آمریکا است را آماده کرده ایم.خانم درخشانی استاد بزرگ شطرنج ایرانی است که به راستی حضور او در مسابقات بزرگ جهانی، افتخاری برای ایران و ایرانی است. در ادامه با ما باشید.

photo 2024 03 23 18 55 07

بیوگرافی درسا درخشانی

درسا درخشانی متولد 26 فروردین سال 1377 در تهران است او استادبین المللی شطرنج ایران است. او هم اکنون دانشجوی رشته دندانپزشکی در آمریکا است. او از زمان کودکی نابغه بود و سن 5 سالگی کلاس چهارم را هم تمام کرد.

بیوگرافی درسا درخشانی

استادبزرگ شطرنج ایران

درسا درخشانی پس از سارا خادم الشریعه دومین شطرنج باز زن ایرانی است که درجه استاد بزرگ نان را در سن 18 سالگی و در هشتاد و هفتمین کنگره شطرنج جهان عنوان استاد بین المللی شطرنج را به دست آورد.

بیوگرافی درسا درخشانی

قهرمانی جهان

درسا درخشانی سابقه قهرمانی شطرنج نوجوانان اسیا در سال 2012 را دارد و توانسته مقام ششم شطرنج جوانان جهان را در سال 2015 بگیرد.

بیوگرافی درسا درخشانی

مهاجرت از ایران

درسا درخشانی در سال 1394 از ایران خارج شد و به اسپانیا مهاجرت کرد. دلیل مهاجرت او هم پیشنهادی بود که از باشگاه مونت کادا در بارسلونا برای ادامه تحصلات دانشگاهی و شطرنج به او داده بودند و بازی هایی که قرار بود برای بارسلونا انجام دهد.

بیوگرافی درسا درخشانی

بی حجاب شدن درسا درخشانی

درسا درخشانی در سال 2015 و 2016 در چند رقابت شطرنج بین المللی بدون حجاب ظاهر شد.

ولی این حضور بی حجاب او در سال 2017 در  مسابقات شطرنج جبلل الطارف باعث واکنش فدراسیون شطرنج ایران شد و او را از عضویت از تیم ملی محروم کردند.

این محرومیت باعث شد که او سال 2017 فدراسیون خود را به آمریا تغییر دهد.

بعد از او برنا (برادرش) هم تصمیم گرفت برای تیم ملی شطرنج انگلیس بازی کند.

بیوگرافی درسا درخشانی

ازدواح و همسرش

درسا درخشانی هنوز مجرد است و ازدواج نکرده است.

الگوی زن در شطرنج نداشتم و اگر می‌خواستم هم هیچ ایرانی‌ ای نبود دنبالش بیافتم و بگویم اوه می‌ خوام مثل این دختره باشم، خودم زحمت کشید تا به اینجا برسم.

درسا بعلت علاقه خود به نوشتن مقالات شطرنج دوره های فیده در باکو شرکت کرده و مدرک مربیگری را نیز دارد و حالا خبرنگار افتخاری این فدراسیون جهانی نیز می باشد.

بعد از درسا درخشانی، برادرش برنا هم تصمیم گرفت برای تیم ملی شطرنج انگلستان بازی کند

مطالب مشابه را ببینید!