مجله تاپ‌ناز‌

درمان انحراف چشم + دلیل ایجاد انحراف و عواملی که آن را تشدید می کنند

درمان انحراف چشم

 

انحراف یا لوچی چشم یکی از مشکلات چشم است که دانواع مختلفی هم دارد و دلایل متعددی هم می تواند داشته باشد در این بخش درمان خانگی انحراف چشم و عوامل تشدید کننده آن را بررسی می کنیم.

انحراف چشم یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است که باعث عدم توانایی مرکز بین دو چشم می شود و در نهایت چشم در جهت های مختلفی قرار می گیرد و البته این مشکل چشمی بیشتر در اطفال دیده می شود و در ازدواج های فامیلی هم شایع است. می توان انحراف چشم را با کمک درمان های خانگی برطرف کرد.

درمان خانگی انحراف چشم و مواردی که آن را تشدید میکنند

اگر انحراف چشم به موقع تشحصی داده شود به سادگی درمان می شود و در گروه های سنی مختلف هم رخ می دهد و دلایل آن هم گوناگون هستند درمان انحراف چشم شامل جراحی، استفاده از لنز یا عینک به منظور هماهنگی چشم است و به دلیل ظرافت بیش از حد چشم باید از هر گونه خود درمانی هم پرهیز کرد ولی در صورتی که به درمان طب سنتی و خانگی تمایل دارید می توانید به پزشک مراجعه کنید تا برای شما نسخه ای تجویز کند  موارد زیر صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند.

 

گیاه کولئوس فورسکولین

یکی از روش های درمان خانـگی انحراف چشم گیاه کولئوس فورسکولین می باشد که در ایران نمی روید این گیاه به کاهش فشار داخل چشمی کمک می کند.

 

 دمنوش گل عینک

یکی از روش های درمان خانگی انحراف چشم دمنوش گل عینک می باشد که می توانید به عنوان مایع شستشوی چشم از آن استفاده کنید به منظور داشتن نتیجه مطلوب باید به طور مرتب مصرف شود.

 

دمنوش جینکو بیلوبا یا کهن دار

دمنوش جینکوبیلوبا به منظور درمان خانگی انحراف چشم گزینه بسیار مناسبی می باشد که به درمان انحراف چشم ناشی از عملکرد مغز کمک می کند.

 

گیاه خار مریم

در این گیاه ماده ای به نام سیلمارین وجود دارد که به درمان لوچی چشم ناشی از مشکلات کبدی کمک می کند.

بخوانید: دلیل (لوچی یا استرابیسم) یا انحراف چشم ها چیست؟

درمان گیاهی انحراف چشم

۱. مصرف منابع ویتامین E و ویتامین های A ،D ،C و B-2 به مدت سه ماه

۲. مصرف روغن زیتون ، روغن سویا، روغن بادام شیرین، زرده تخم مرغ و برگ های سبز گیاهان

۳. از کودک خود بخواهید که با دست چپ چشم چپ را بپوشاند و یک شی به رنگ دلخواه او را در فاصله دو متری چشم او در جهت طبیعی گردش چشم قرار دهید و از کودک تان بخواهید با حرکت چشم آن را نگاه کند تا گردش چشم در زاویه درست قرار بگیرید سپس هر روز زاویه را صحیح تر کنید و زمان نگاه کردن را نیز بیشتر کنید و با چشم بعدی نیز این کار را انجام دهید.

درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم با چند ورزش

انحراف چشم در افراد مختلف دارای علت های متفاوتی می باشد به همین دلیل استفاده از ورزش به تنهایی نمی تواند برای درمان خانگی انحراف چشم خیلی تاثیر گذار باشد در ادامه با سه ورزش که برای درمان انحراف چشم بکار می روند آشنا می شوید :

 

استفاده از مداد

این ورزش یکی از انواع ورزش های ساده می باشد که به راحتی می توانید در منزل انجام دهید بنابراین با استفاده ازمداد سعی کنید چشم را در یک نقطه متمرکز کنید و در ابتدا مداد را در مقابل چشم قرار دهید و یک نقطه خاص از آن را به عنوان نقطه تمرکز انتخاب کنید سپس هر دو چشم را روی آن نقطه متمرکز کنید و آرام آرام مداد را به سمت صورت و نوک بینی نزدیک کنید این ورزش را زمانی که تاری دید احساس کردید متوقف کنید.

 

تکنیک طناب بروک

این ورزش برای کودکانی که از تنبلی چشم رنج می برند گزینه مناسبی است بنابراین یک طناب را به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متری انتخاب کنید سپس سه گوی را با رنگ های مختلف در فاصله یک اندازه به طناب وصل کنید و یک سمت طناب را به یک دستگیره یا دیوار ثابت کنید و سمت دیگر را در دست و نزدیک نوک بینی نگه دارید سپس بر روی هر گوی تمرکز کنید و سراغ گوی بعدی بروید که در واقع در هر مرحله باید فقط همان گوی مورد نظرتان را ببینید در غیر اینصورت یکی از چشم ها انحراف دارد این تمرین را تا مشاهده سه گوی انجام دهید.

بخوانید: چه زمانی پیوند قرنیه انجام می شود؟

انواع انحراف چشم

 • گردش متمایل به درون یا استوروپیا
 • گردش متمایل به بیرون یا اکسوتروپیا
 • گردش متمایل به سمت پایین یا هایپوتروپیا
 • گردش متمایل به سمت بالا یا هایپرتروپیا

 

علت انحراف چشم چه می باشد؟

 1. توازن نداشتن عضلات دور چشم
 2.  عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
 3. سابقه‌ خانوادگی‌ انحراف‌ چشم‌
 4. نشانگان‌ داون‌
 5.  آسیب مغزی‌ یا آسیب‌ به‌ سر
 6. بیماری‌ تیرویید
 7. تومور چشم‌
 8. آسیب‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ جنین‌
 9. آسیب‌ زایمانی‌
 10. استفاده‌ نامناسب‌ از چشم‌

 

عوامل ایجاد یا تشدید کننده انحراف چشم

 •  ترساندن بچه و یا از خواب پراندن او
 • کمبود ید و ویتامین E
 • اهمیت ندادن به ویار زن حامله به ویژه منابع ویتامین E

 

توصیه های مهم

۱.بهترین زمان درمان انحراف چشم زمانی است که کودک در سن پایین باشد.

۲. به یاد داشته باشد که رشد کودک، لوچی چشم را درمان نمی کند.

۳. درمان انحراف چشم ممکن است با استفاده از قطرهای چشمی، عینک و تمرینات چشمی امکان پذیر باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد.

۴. در صورت نیاز به جراحی هر قدر سن پایین تر باشد بهتر خواهد بود.

دراین مقاله قصد داشیم شما را با درمان خانگی انحراف چشم آشنا کنیم و به خاطر داشته باشید که قبل اینکه درمان لوچی چشم را انتخاب کنید در مورد روش های مختلف درمان حتما با پزشک مورد نظرتان مشورت کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان خانگی و طب سنتی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم با 3 تمرین

می توانید با انجام دادن روش های زیر تا حدی انحراف چشم را برطرف کنید.

درمان انحراف چشم می تواند شامل جراحی و استفاده از عینک یا لنزهای خاص برای هماهنگ کردن چشم ها باشد. با این همه، اکثر درمان های بینایی شامل انجام ورزش های مختلف نیز هستند. البته باید توجه داشت که ورزش به تنهایی نمی تواند یک درمان کامل برای انحراف چشم باشد. به گفته دکتر جفری آنشل، بنیانگذار موسسه خصوصی تغذیه چشمی، «از آنجا که علت بروز و نحوه ظهور انحراف چشم در افراد مختلف، بسیار متفاوت است لذا استفاده از ورزش به تنهایی نمی تواند یک درمان قطعی برای تمامی انواع انحراف های چشمی باشد در عین حال تمرین های انحراف چشمی در بسیاری از موارد یک از روش های کمک کننده و کاربردی برای درمان هستند.» او در ادامه می گوید: «یک اوپتومتریست می تواند موقعیت بیمار را به خوبی بررسی کرده و یک درمان قطعی و مناسب جهت بهبود وضعیت بیمار، تجویز کند.»

نکته مهم: قبل از این که درمان چشم را شروع کنید، آزمایشات کامل چشم را انجام دهید.

 

درمان انحراف چشم با استفاده از مداد

در این ورزش که به راحتی در منزل قابل انجام است، با استفاده از مداد سعی می شود تا چشم ها را در یک نقطه خاص متمرکز کرد. ابتدا مداد را در مقابل چشم نگه داشته و یک نقطه خاص از آن (مانند نوک گرافیتی، پاک کن انتهای آن یا حروف نوشته شده کناری) را به عنوان نقطه تمرکز در نظر گرفته و هر دو چشم را روی آن نقطه متمرکز کنید. آرام آرام مداد را به سمت صورت و نوک بینی نزدیک کنید. در همین حال، تا حد ممکن سعی کنید تمرکز چشمها را در نقطه مورد نظر حفظ کنید و ورزش را تا زمانی که احساس تاری دید کردید، متوقف کنید.

 

درمان انحراف چشم با استفاده از تکنیک طناب بروک

این تکنیک بوسیله چشم پزشک سوئیسی فردریک بروک، ابداع شد. این تمرین برای تقویت حرکت چشم ها طراحی شده و برای افرادی که دچار تنبلی چشم هستند، بسیار توصیه می شود. یک طناب به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر بردارید و سه گوی با رنگ های متفاوت و در فواصل یک اندازه به آن وصل کنید. یک سمت طناب را به دیوار یا یک دستگیره ثابت کرده و سمت دیگر را در دست و چسبیده به نوک بینی نگه دارید. بر روی هر گوی تمرکز کنید و سپس سراغ گوی بعدی بروید. در هر مرحله باید فقط همان گوی را ببینید. اگر این اتفاق نیفتد یعنی یکی از چشم ها دچار انحراف است. تمرین را تا مشاهده دقیق هر سه گوی تکرار کنید.

 

درمان انحراف چشم با استفاده از تکنیک تصویر استوانه روی کارت

سه استوانه، به رنگ قرمز، در سایزهای مختلف روی درازای کارت بکشید. در سمت دیگر کارت، به همین ترتیب سه استوانه این بار به رنگ سبز بکشید. کارت را به صورت عمودی و به درازا مقابل بینی خود بگیرید. به استوانه بزرگتر، که در یک سمت کارت است و فاصله ی بیشتری با چشم شما دارد، خیره شوید تا زمانی که استوانه های هر دو سمت کاغذ را ببینید و تصویر دو استوانه ی دیگر دوبل شود. نگاه خود را برای 5 ثانیه روی استوانه ثابت کنید. سپس همین کار را روی استوانه کوچک که در سمت دیگر کارت است، انجام دهید.

مطلب پیشنهادی: برای جوان سازی پوست صورت و چشم ها این روش ها عالی هستند

مطالب مشابه را ببینید!