با روش خانگی آفت دهان را درمان کنید

با روش خانگی آفت دهان را درمان کنید

آفت دهان یک زخم دردناک است که در دهان افراد ظاهر می شود و خیلی از انسان ها در طول عمر خود با این زخم روبرو می شوند. اما آفت دهان را چگونه در خانه درمان کنیم؟

 

بهترین درمان خانگی برای آفت دهان

زخم و آفت دهان می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. از طرفی التیام زخم‌های دهان زمان  می‌برد زیرا وجود باکتری‌ها دردهان، روند التیام را کند می‌کند. این زخم یا  روی لب‌ها ، زبان یا داخل دهان ظاهر می‌شود. گاهی اوقات، التیام این زخم‌ها می‌تواند بیش از دو هفته طول بکشد. تا آن زمان خوردن، آشامیدن و حتی شستن دهان دردناک خواهد بود. این زخم‌ها به دلایل زیادی ظاهر می‌شود از جمله سرطان دهان، ،تب‌خال و آفت دهان. دلایل  دیگر می‌تواند سوء تغذیه، ضعف در سیستم ایمنی، رعایت نکردن بهداشت، مصرف بعضی از غذاها و داروها باشد . در صورت برطرف نشدن ظرف 10 روز، بهتر آن است به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید که این‌ علایم مشکل جدی نیست.

اما قبل از آن، می‌توانید چند درمان خانگی ساده را برای  از بین بردن آن امتحان کنید:

_ با آب‌ نمک غرغره کنید. نمک روند التیام زخم‌ها را افزایش می دهد. استفاده از این روش قبل از ناهار و شام موثر است .

_ همه ما به خاصیت ضدعفونی‌ کننده،ضد باکتری و ضدالتهابی زردچوبه واقف هستیم. کافی است به یک قطره عسل کمی زردچوبه اضافه کنید و هرروز روی زخم بمالید.

_ قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب زغال اخته بخورید. این آب‌میوه باکتری را از بین می‌برد و زخم‌ها را سریع‌تر التیام می‌دهد. هر چند که تا مدتی آب زغال اخته باعث سوزش زخم‌ها خواهد شد.

_ به مدت 4-3 روز با هر وعده غذایی گوجه‌ فرنگی خام بخورید.

_ کمی ژل آلوئه ورا به زخم ها بمالید.

_ جوشانده شنبلیله را با وعده غذایی میل کنید.

_ 4-3 بار در روز دهان را با دمنوش گشنیز بشویید.

_ هر روز کمی ریحان بجوید. ریحان دارای خاصیت دارویی زیادی است.

_ به مدت  2 روز ناشتا با روغن نارگیل غرغره کنید .

_ ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد غرغره کنید.

مطالب مشابه را ببینید!