مطالب پزشکی

با روش خانگی آفت دهان را درمان کنید

با روش خانگی آفت دهان را درمان کنید

آفت دهان یک زخم دردناک است که در دهان افراد ظاهر می شود و خیلی از انسان ها در طول عمر خود با این زخم روبرو می شوند. اما آفت دهان را چگونه در خانه درمان کنیم؟

 

بهترین درمان خانگی برای آفت دهان

زخم و آفت دهان می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. از طرفی التیام زخم‌های دهان زمان  می‌برد زیرا وجود باکتری‌ها دردهان، روند التیام را کند می‌کند. این زخم یا  روی لب‌ها ، زبان یا داخل دهان ظاهر می‌شود. گاهی اوقات، التیام این زخم‌ها می‌تواند بیش از دو هفته طول بکشد. تا آن زمان خوردن، آشامیدن و حتی شستن دهان دردناک خواهد بود. این زخم‌ها به دلایل زیادی ظاهر می‌شود از جمله سرطان دهان، ،تب‌خال و آفت دهان. دلایل  دیگر می‌تواند سوء تغذیه، ضعف در سیستم ایمنی، رعایت نکردن بهداشت، مصرف بعضی از غذاها و داروها باشد . در صورت برطرف نشدن ظرف 10 روز، بهتر آن است به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید که این‌ علایم مشکل جدی نیست.

اما قبل از آن، می‌توانید چند درمان خانگی ساده را برای  از بین بردن آن امتحان کنید:

_ با آب‌ نمک غرغره کنید. نمک روند التیام زخم‌ها را افزایش می دهد. استفاده از این روش قبل از ناهار و شام موثر است .

_ همه ما به خاصیت ضدعفونی‌ کننده،ضد باکتری و ضدالتهابی زردچوبه واقف هستیم. کافی است به یک قطره عسل کمی زردچوبه اضافه کنید و هرروز روی زخم بمالید.

_ قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب زغال اخته بخورید. این آب‌میوه باکتری را از بین می‌برد و زخم‌ها را سریع‌تر التیام می‌دهد. هر چند که تا مدتی آب زغال اخته باعث سوزش زخم‌ها خواهد شد.

_ به مدت 4-3 روز با هر وعده غذایی گوجه‌ فرنگی خام بخورید.

_ کمی ژل آلوئه ورا به زخم ها بمالید.

_ جوشانده شنبلیله را با وعده غذایی میل کنید.

_ 4-3 بار در روز دهان را با دمنوش گشنیز بشویید.

_ هر روز کمی ریحان بجوید. ریحان دارای خاصیت دارویی زیادی است.

_ به مدت  2 روز ناشتا با روغن نارگیل غرغره کنید .

_ ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد غرغره کنید.

نوشته های مشابه