مجله تاپ‌ناز‌

درمان شل شدگی واژن خانم ها و جوان سازی واژن

درمان شل شدگی واژن خانم ها و جوان سازی واژن

جديدترين ليزر مخصوص بانوان دستگاه نوين ليزر جهت جوانسازى و كاهش شلى واژن درمان آتروفى واژن پس از یائسگى كاهش تيرگى پوست ناحيه تناسلى برطرف كردن درد مقاربتى رفع خارش و سوزش واژن لابياپلاستى، برترينهاى اين روش: درمان سرپايي (كمتر از نيم ساعت) بدون درد و بى حسى، بدون خونريزى، بدون عوارض، نتيجه بسيار رضايت بخش و سريع

دکتر مریم ملکی – متخصص پوست و مو
با افزایش سن و كاهش توليد كلاژن و پير شدن سلولهاى فيبروبلاست، هر یک از دستگاهای بدن ( پوست، قلب، ريه )، دچار تغییراتی می شوند. شادی و شل شدگی بافت واژن نیز از جمله علایم و نشانه های ناخوشايند دستگاه باروری بانوان می باشد. بدترین حالت وقتی است که، این گشاد شدن واژن و شل شدگی بافتی واژن با بی اختیاری ادرار، افتادگی رحم و یا افتادگی مثانه توام شود.

 

در دهه چهارم عمر (30-40 سالگی) همزمان با کاهش تولید و یا کمتر شدن اثر هورمونهاى استروژن و پروژسترون، تونسيته بافتهاى داخلى وخارجى تناسلى كم شده و شروع شل شدگى واژن و كاهش حجم در لبهاى خارجى تناسلى خواهد بود. جالب است بدانيد، شل شدگى واژن حتی در بانوانى كه زایمان طبیعی را هم تجربه نکرده اند و يا حتى بانوانى كه بارورى نداشته اند هم اتفاق مى افتد. همین مسئله شل شدگى واژن در زندگى زناشويي بسيارى از بانوان ايجاد اختلال كرده و بطور غير مستقيم ريشه انبوهى از مشكلات اجتماعى و خانوادگى مى باشد.

در مطالعات انجام شده 50% خانمهاى سنين پس از يائسگى دچار سوزش و خشكى واژن، عفونتهاى ادرارى و درد در هنگام نزديكى هستند و در كل كيفيت زندگى در آنان پايين تر است. اين روش ميتواند خارش و سوزش ناحيه واژن را كه ناشى از خشكى آن است برطرف كند. در سال‌های اخیر، جراحی زیبایی واژینال به ویژه لابیاپلاستی و واژینوپلاستی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تاكنون هميشه از جراحى پلاستيك جهت ترميم  تغییرات ظاهرى ناحیه ولو و واژن که در اثر عوامل ارثی – بارداری یا ناشی از افزایش سن می باشد، استفاده ميشد.

اما جدیداً از روشهاى ليزرى نوينى براى درمان مشکلات مذکور در ناحیه ولو و واژن استفاده ميشود، که روشی امن و غیر تهاجمی است، و منجر به بازسازی مخاط واژن به طور سرپایی می شود. در روش لیزری نتایج بسیار عالی بوده و بانوان به فاصله یک ماه بعد از یک جلسه درمان، به میزان زیادی آرامش و رضایت را به دست خواهند آورد، البته برای تکمیل دوره درمانی نیاز به 3 جسه با فواصل یک ماه است. این وسیله بافت مخاطی ناحیه تناسلی را به حالت قبل از یائسگی باز می گرداند.

 

جوانسازی واژن,گشاد شدن واژن,ناحیه تناسلی

 تنگ کردن واژن به وسیله لیزر تاثيرى بروى بارورى ندارد
چند سال است كه روش تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين ابداع شده است؟
طی سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۲ میلادی تحقيقات دانشمندان به اين نتيجه رسيده است كه؛ روش تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين ،روشى موثر و منحصر بفرد است كه مشكلات ناشى از جراحى را ندارد و نتايج مطلوبى بدنبال دارد. اين ليزر، بسیار ایمن می باشد و عارضه ای در پی نداشته و روشی غیر تهاجمی است و فقط بر روی پوشش سطحی ناحیه اثر کرده و به بافتهای زیرین آسیبی نمی رساند. این لیزر در ناحیه داخل واژن بدون درد بوده و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مصرف ژل بی حس کننده به راحتی قابل تحمل می باشد. و مدت جلسه تنگ کردن واژن با ليزرهاى نوين نیز کوتاه می باشد.
آيا قبل از ليزر نياز به انجام آزمايشى هست؟
– بيمار قبل از انجام لیزر نیاز به معاینه دارد و در صورت وجود عفونت حتما باید ابتدا درمان کامل شود، و سپس برای لیزر اقدام نماید. همچنین بايد قبل از لیزر، نمونه پاپ اسمیر تهیه شود.

لگن در بانوان به دلایل متعدد، مخصوصاً، ویژگی های آناتومیک مرتبط با فرآیند بارداری و زایمان از استحکام  اسکلتی کمی برخوردار است. پاره ای از مسایلی که در طول زمان بروز میکنند نیز به ساختار و بافت شناسی واژن مربوط است. با گذر زمان کلاژن و الاستین موجود در بافت واژن دچار بی کفایتی می شوند و در نتیجه بافت واژن، قوام قبلی خود را از دست میدهد و شل شدن و گشادشدگی واژن هر سال بیشتر از سال قبل میشود.

 

حتی اگر خانمها هیچگونه مقاربت، بارداری و یا زایمان طبیعی هم نداشته باشند، گشاد شدگی واژن؛ سرنوشت قطعی واژن همه خانم ها است.
هر چند که میزان و شدت گشادشدگی واژن درهمه یکسان نیست. برخلاف تصور عموم افراد؛ زایمان طبیعی تنها دلیل و علت برای گشاد شدن واژن نمی باشد. انجام عمل سزارين  هم برای در امان ماندن از گشادشدگی واژن ، یک روند پیشگیرانه موفق نيست. تاثير شل شدگى واژن روى روابط زناشويي انكارناپذير است. پس از جراحی تنگ کردن واژن، باز هم بمرور اثرات پيشرونده شل شدگى واژن ادامه دارد. همانطور که گفته شد  بروز مشکل شل شدن واژن به ساختار آناتومیک لگن و واژن برمیگردد و جراحی نقش کنترل میان مدت و نه درازمدت دارد.
از یک سو تکرار جراحی، به دفعات زیاد هم ممکن نیست. و از سویی دیگر در میان انبوه بزرگ افرادى كه مبتلا به واژن گشاد هستند، هم گروهایی وجود دارد که نمیتوانند و یا نمیخواهند جراحی شوند، و به دنبال راه و روش کوتاه مدت و یا بلند مدت غیر جراحی برای تنگ کردن واژن هستند.

از چه سنى معمولا از  اين ليزر برای تنگ کردن واژن استفاده ميشود؟
بهترين سن انجام ليزر واژن سنين بين ٣٠ تا ٥٥ است.
آيا اين ليزر دردناک است؟
ليزر واژن معمولا به عنوان یک کار بدون درد مطرح است، ولى در افراد خیلی حساس ممكن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند، و اين درد مبهم قابل مقايسه با درد پس از جراحى نيست.
این لیزر ویژه، پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود. و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند.  محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن-مواد زمینه و آب کافی شود. و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ،نرمال می شود.
آيا شل شدگى واژن فقط پس از زايمان طبيعى رخ مى دهد؟
١- افزایش سن از 30 سالگی به بعد
٢- بارداری؛ توجه کنید روند و مکانیسم بارداری منجر به گشاد شدن واژن میشود
٣- کاهش وزن شدید
٤- قرار دادن ابزار تشخیصی پزشکی (اسپوکولوم ) و یا خودارضایی با استعمال اجسام باعث گشاد شدن واژن میشود
 آيا باردارى پس از ليزر واژن منعى ندارد؟
بدون شک خود هیچ گونه منعی برای بارداری نيست. و تنگ کردن واژن به وسیله لیزر تاثيرى روى بارورى ندارد.
 آیا ليزر واژن برای درمان بی اختیاری ادرار هم موثر است؟
اگر علت این مشکل کاهش تونوسیته بافت مجرای ادرار باشد، پس از تنگ کردن واژن با لیزر این نقیصه هم برطرف میشود. در موارد خفيف  که بی اختیاری ادراری ناشی از سرفه و عطسه کردن (  stress incontinence ) است بهبودى خوبى ايجاد شده است. اما اگر افتادگی مثانه شدید وساختار آناتومیک لگن دچارتغييرات آتروفيك شديد باشد، رفع اینگونه بی اختیاری ادراری در مستلزم جراحی است، و چنین مواردی با ليزر واژن، اصلاح نمیشوند.
چه زمانى از سيكل قاعدگى براى انجام تنگ کردن واژن با لیزر مناسب تر است؟
سه تا پنج روز پس از پاك شدن، زمان مناسبى برای انجام این لیزر است.
آيا نياز به مصرف  داروى خاصى است؟
معمولا هیچ دارویی لازم نیست.
ماندگاری ليزر واژن چند سال است؟
در شرایط عادی،ماندگاری اثر تنگ كنندگى ليزر واژن ، دوسال است، و معمولا تکرار ليزر  زودتر از 20 ماه نياز نیست.
مقایسه بین درمان ليزر و جراحی چگونه است؟
در مقایسه روش جراحی برای تنگ کردن واژن با ليزر؛ به چند نکته که بیشتر حائز اهمیت هستند اشاره می کنيم:
1 : هنوز هیچ روشی دائمی برای تنگ کردن واژن به صورت ابدی معرفی نشده است.
2 : در روش جراحی برای تنگ کردن واژن هم، چون علت گشادشدن واژن از بین نمی رود، متاسفانه؛ مجددا” با گشادشدگی واژن، مواجهه خواهیم شد. عود کردن این مشکل دلیل بر ایراد روش جراحی و یا روش ليزر نیست، بلکه مشکل گشادشدگی مجدد واژن؛ به ساختار آناتومیک و بافت شناسی واژن مربوط است، و نه روشی که برای تنگ کردن واژن انتخاب شده است. بافت واژن؛ با گذر زمان و آرام آرام، شل تر از گذشته می شود.

3 : البته هر چند تنگ کردن واژن با جراحی در ابتدا نتیجه خیلی خوبی دارد اما به این دلیل که قسمتی از بافت واژن برداشته میشود، که این برداشتن و حذف قسمتی از بافت واژن؛ تکرار عمل جراحی برای تنگ کردن واژن را بسیار محدود می کند.
4 : اقدام به جراحی برای تنگ کردن واژن محدودیت هایی برای زایمان طبیعی، در آینده، ایجاد می کند.
5 : در روش جراحی تنگ کردن واژن؛ فقط ورودی واژن تنگ میشود؛ که یکی از عوارض این کار مقاربت دردناک است، اما در روش ليزر،  ورودی واژن، دست نخورده باقی می ماند و تنگ کردن واژن در عمق واژن انجام میشود.
چند روز پس از تنگ کردن واژن با لیزر میتوان به کار و زندگی عادی برگشت؟
بلافاصله پس از انجام ليزر، فرد ميتواند به كار خود ادامه دهد.
آيا افرادى كه عمل برداشتن رحم داشته اند نيز ميتوانند از اين ليزر بهره مند شوند؟
بله، اين ليزر فقط روى واژن انجام مى شود و عدم وجود رحم مشكلى ايجاد نمى كند.
مراقبتهاى پس از تنگ کردن واژن با ليزر چگونه است؟
تنگ کردن واژن با لیزر یک کار کاملا” سرپایی است و به جز پرهیز از مقاربت واژینال طی یک هفته پس از انجام آن هیچ مراقبت ديگرى نياز نيست.

 

جراحی زیبایی واژینال,جوانسازی ناحیه تناسلی,تنگ كردن واژن

 با استفاده از لیزر میتوان لبه های تیره ناحیه تناسلی را درمان کرد
– کوچک کردن لبه ها (لبیوپلاستی):
در این روش لبه های خارجی و لبه های داخلی را به صورت قرینه کوچک می کنند که در شکل ظاهری ناحیه تناسلی تاثیر به سزایی دارد و علاوه بر آن باعث رفع عارضه هایی نظیر عفونت ادراری نیز می شود. اين عمل بدون خونريزى است و بصورت سرپايي انجام ميشود.
– روشن سازی بیرونی واژن
با استفاده از اين ليزر، لبه های تیره و شل شده ناحیه تناسلی و همچنين پوست ولو و اطراف آن و كشاله ران را ميتوان ليزر كرد و علاوه بر جوانسازى و بهبود چين و چروك، كاهش شلى و بهبود كيفيت پوست، رنگ پوست را تا چند درجه روشنتر كرد.
خلاصه كاربدهاى ليزر بانوان
*كاهش شلى و جوانسازى واژن
*درمان آتروفى واژن پس از يائسگى
*كاهش تيرگى پوست ناحيه تناسلى
*برطرف كردن درد هنگام نزديكى
*از بين بردن خشكى واژن
*از بين بردن خارش و سوزش واژن
*لابياپلاستى (كوچك كردن لبه هاى داخلى)
همچنين به منظور ترميم مشكلات ناحيه ولو در سنين بالاتر و شل شدگى و چروكيدگى لبه هاى خارجى ناحيه تناسلى ميتوان همزمان با لابياپلاستى از روش جوانسازى با تزريق چربى و حجيم كردن لبه هاى خارجى استفاده كرد. با توجه به جوابدهی و نتایج رضایت بخشی که پس از اقدام به تنگ کردن واژن با لیزر(ظرف دو سال گذشته در سطح جهان) گزارش شده است، بدون شک این روش با تقاضای بسیار زیادی روبرو خواهد شد. با لیزردرمانی برای تنگ کردن واژن  آرام آرام  روش جراحی را حاشیه رانده خواهد شد.

مطالب مشابه را ببینید!