مجله تاپ‌ناز‌

درمان فوری پارگی خفیف مینیسک زانو بدون جراحی!

درمان فوری پارگی خفیف مینیسک زانو بدون جراحی!

پارگی مینیسک به دلیل آسیب غضروفی که بین استخوان ران (femur) و ساق پا (tibia) وجود دارد، ایجاد می شود. به طور کلی سه سطح پارگی مینیسک زانو وجود دارد (گرید 1، گرید 2 و گرید 3). پارگی گرید 1 پارگی خفیف مینیسک زانو محسوب می‌شود، که به کمک درمانهای بدون جراحی قابل درمان است. به نقل از وب سایت طب لاین شاپ استفاده از زانوبند آن هم انواع دارای تکنولوژی UIC می تواند موثرترین درمان پارگی های خفیف مینیسک زانو باشد.

علائم پارگی خفیف مینیسک زانو

اگر در هنگام آسیب صدایی از زانو شنیده شد، به احتمال زیاد به پارگی مینیسک زانو دچار شده اید. در این صورت احتمالا طی 24 ساعت پس از حادثه شاهد بروز علائم پارگی مینیسک زانو خواهید بود. این علائم به خصوص در انواع پارگی‌های خفیف شامل موارد زیر خواهد بود:

  • تق تق زانو
  • ناپایداری زانو
  • درد شدید به خصوص در هنگام خم کردن زانو
  • درد منقطع در مفصل زانو
  • تورم و سفتی
  • قفل شدن زانو
  • عدم توانایی در صاف کردن پا

مینیسک زانوی پاره شده اگر درمان نشود ممکن است شل شده و به داخل مفصل بلغزد. همچنین احتمال بزرگتر شدن پارگی و افزایش احتمال ابتلا به سایر انواع بیماری های زانو مثل آرتروز و انواع آرتریت افزایش خواهد یافت.

آیا پارگی مینیسک خفیف خود به خود درمان می شود؟

پارگی خفیف مینیسک زانو می تواند به خودی خود درمان شود. به این دلیل که این ناحیه پر از سلولهای خونی است و این سلولها می توانند منجر به درمان بافت مینیسک شوند. با این حال اگر پارگی مینیسک گرید 2 و 3 داشته باشید باید به دنبال درمانهای دارویی و یا جراحی مینیسک زانو باشید.

درمان فوری پارگی خفیف مینیسک زانو بدون جراحی!

درمان پارگی خفیف مینیسک زانو

وقتی پارگی مینیسک زانو از نوع گرید 1 یا خفیف ارزیابی شد، درمانهای بدون جراحی و بعضا خانگی برای بهبود بیمار در اولویت قرار می‌گیرد. درمانهای کم تهاجمی و بدون عارضه مثل استراحت، کمپرس یخ، استفاده از زانوبند طبی، و بالا نگه داشتن در این مرحله می تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین درمان با فیزیوتراپی، تزریق کورتیکواستروئید و تزریق بیولوژیک (PRP) در موارد جدی تر توصیه می شود.

درمان پارگی خفیف مینیسک زانو با زانوبند زاپیامکس

 بنابر مطالعه انجام شده توسط وب سایت پزشکی ncbi استفاده از زانوبند طبی می تواند حدود ۸۰ درصد از انواع زانو دردها را درمان کند. به همین دلیل خرید زانوبند زاپیامکس؛  به دلیل دارا بودن همزمان ویژگی های زانوبند کشی، برقی و ارسال پالس های الکتریکی در درمان انواع زانو درد ساختاری (پارگی مینیسک، رباط صلیبی و …) و یا زمینه ای (آرتروز، نقرس، روماتیسم) توصیه می شود.

درمان فوری پارگی خفیف مینیسک زانو بدون جراحی!

درمان پارگی خفیف با تکنیک RICE

یکی از موثرترین درمانها برای پارگی مینیسک زانو تکنیک رایس (RICE) است؛ این تکنیک شامل استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا بردن پاها است.

  • استراحت دادن به زانو: استراحت دادن به زانو می‌تواند درد ناشی از پارگی خفیف مینیسک زانو را تسکین دهد. به همین دلیل پزشک ممکن است استفاده از عصا را برای کنترل فشار بر زانو تجویز کند.
  • کنترل تورم زانو: در چند روز اول پس از پارگی مینیسک زانو قرار دادن یخ روی محل آسیب دیده می تواند از تورم جلوگیری کند. استفاده از بانداژ و بالا نگه داشتن پاها نیز در کنار کمپرس یخ از بروز تورم جلوگیری می‌کند.

استفاده از مسکن برای تسکین درد ناشی از پارگی مینیسک گرید 1

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به کاهش التهاب و درد ناشی از پارگی مینیسک کمک کنند. البته استامینوفن نیز می تواند به کنترل درد کمک کند اما در کاهش التهاب بی تاثیر است.

فیزیوتراپی؛ بازتوانی غضروف زانوی آسیب دیده

پس از کاهش التهاب در مفصل و زمانیکه بیمار قادر به حرکت کردن باشد پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای بازسازی قدرت و انعطاف پذیری در زانوی آسیب دیده توصیه کند. تمرینات فیزیوتراپی اغلب شامل تقویت عضلات ران و ساق پا و کشش زانو، ران و ساق پا است. مدت زمان فیزیوتراپی به میزان پارگی منیسک بستگی دارد. برای یک پارگی کوچک، پزشک ممکن است چهار تا هشت هفته فیزیوتراپی تجویز کند.

تزریق کورتیکواستروئید؛ درمان فوری درد پارگی مینیسک جزئی

کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند که می توانند درد زانو را کاهش دهند. اگرچه کورتیکواستروئیدهایی که مستقیماً به زانو تزریق می شوند پارگی منیسک را التیام نمی بخشند، اما منجر به کاهش تورم و ناراحتی در زانو می شوند. پزشک ممکن است مقدار کمی بی حس کننده را همراه با کورتیکواستروئید به زانو تزریق کند. کورتیکواستروئیدها همچنین ممکن است سطح قند خون را افزایش دهند و از این لحاظ گزینه خوبی برای افراد مبتلا به دیابت یا سایر شرایط متابولیک نیستند.

تزریق پی آر پی زانو؛ روشی جدید برای ترمیم بافت مینیسک زانو

پی آر پی زانو می‌تواند یک درمان ایده‌آل برای افرادی باشد که با روش‌های فیزیوتراپی به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و از سوی دیگر مایل به عمل جراحی هم نیستند. پی آر پی یکی از انواع روش‌های درمانی با ریسک پایین و بازه بالا محسوب می‌شود. اما میزان موفقیت این روش به مهارت‌های پزشک متخصص بشدت وابسته است.

کلام آخر

مفصل زانو در هنگام چرخش ناشی از برخی از فعالیت ها مثل ورزش‌های تماسی انعطاف پذیر نبوده و منجر به پارگی می‌شود. در موارد پارگی خفیف مینیسک زانو استفاده از درمانهای خانگی و کم تهاجمی مثل زانوبند طبی در کنار تکنیک رایس (RICE) می تواند زمینه ترمیم سریعتر بافت مینیسک زانو را فراهم کند. در موارد پارگی شدید مراجعه به پزشک و درمانهای تهاجمی تر مثل عمل جراحی مینیسک زانو توصیه می شود.

مطالب مشابه را ببینید!