مجله تاپ‌ناز‌

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

یکی از حیوانات خانگی که بسیار طرفدار دارد گربه است. گربه بسیار زیبا است و حیوانی آرام و البته کمی بازیگوش است. کسانی که از گربه نگهداری می کنند، دیگر قادر به دل کندن از این حیوان باهوش و موزی نیستند. در مورد گربه اطلاعات جالبی وجود دارد که در ادامه 100 نکته جالب و دانستنی های خاص درباره گربه را گردآوری کرده ایم با ما همراه باشید.

1- ژنتیک گربه خانگی 95.6 درصد مشابه ببر است. لیلا مورگان وایلد، متخصص رفتار گربه می‌گوید: آنها رفتارهای مشابه زیادی با اجداد جنگلی خود دارند، این رفتارها شامل علامت گذاری بو با خراشیدن، بازی با طعمه، تعقیب طعمه و علامت گذاری ادرار هستند.

2- اعتقاد عمومی بر این است که گربه‌ها تنها پستاندارانی هستند که طعم شیرینی را نمی‌چشند.

3- گربه‌ها نزدیک بین هستند ولی بینایی و دید در شب در آنها بسیار بهتر از انسان‌ها است.

4- گربه‌ها 18 انگشت دارند ( 5 انگشت در هر پنجه جلو و 4 انگشت در هر پنجه پشت).

5- شاید برایتان سوال باشد که گربه ها تا چه ارتفاعی میپرند؟ در پاسخ باید گفت که آنها میتوانند تا شش برابر طول خود بپرند.

6- استخوان‌های ترقوه گربه‌‌ها به دیگر استخوان‌ها متصل نیستند، زیرا این استخوان‌ها در عضلات شانه آنها فرو رفته‌اند.

7- گربه‌ها 230 استخوان دارند در حالی که انسانها فقط 206 استخوان دارند.

8- گربه‌ها عضو اضافی‌ای دارند که به آنها این امکان را می‌دهد تا رایحه‌های موجود در هوا را بچشند، به همین دلیل گربه شما هر از چند گاهی با دهان باز به شما خیره می‌شود.

9- همچنین گربه‌ها در پشت پاهای جلویی خود موهای بلندی دارند.

10- گربه‌ها تقریبا دوبرابر سگ‌ها سلول‌های عصبی در قشر مغز خود دارند.

11- در بین پستانداران، گربه‌ها بزرگترین چشم‌ها را نسبت به اندازه سر خود دارند.

مطلب مشابه: معرفی بهترین نژاد گربه ها | از گربه پرشین تا بریتانیایی

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

12- گربه‌ها هنگام راه رفتن صدای بسیار کمی ایجاد می‌کنند و بالشتک‌های موجود در پنجه‌هایشان باعث می‌شود که گاهی بی سروصدا به طعمه‌شان و یا حتی به شما نزدیک شوند.

13- زبان خشن آنها میتواند استخوان‌های عاری از هر تکه گوشتی را لیس بزند.

14- گربه‌ها در هنگام پریدن و یا راه رفتن روی لبه‌های باریک، از دم بلند خود برای برقراری تعادل استفاده می‌کنند.

15- گربه‌ها با استفاده از سیبیل‌های خود دنیای اطرافشان را احساس می‌کنند. سیبیل‌های یک گربه به طور کلی تقریبا به اندازه عرض بدن اوست و این باعث می شود که بتوانند سایز فضاهای کوچک را متناسب با اندازه بدن خود ارزیابی کنند و متوجه شوند که در این فضا می توانند قرار بگیرند یا خیر. (به همین دلیل است که شما هرگز نباید سیبیل‌های آنها را کوتاه کنید)

16- گربه‌ها مانند شتر و زرافه راه می‌روند، آنها ابتدا هر دوپای راست خود را حرکت می‌دهند سپس دو پای چپ خود را حرکت می‌دهند جالب است بدانید که هیچ حیوان دیگری به این صورت راه نمی‌رود.

17- گربه‌های نر عموما چپ پنجه هستند و گربه‌های ماده عموما راست پنجه هستند. شایان ذکر است که بعضی از گربه‌ها هم راست پنجه و هم چپ پنجه هستند ولی 40 درصد آنها راست یا چپ پنجه هستند.

مطلب مشابه: متن های زیبا در مورد گربه؛ جملات جالب درباره حیوان گربه خانگی

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

18- گرچه گربه‌ها می‌توانند سریع ترین حرکت‌های طعمه خود را تشخیص دهند ولی به نظر می‌رسد حرکت‌های آهسته از نظر آنها راکد هستند.

19- بعضی از گربه‌ها می‌توانند شنا کنند.

20- گربه‌هایی هستند که بیش از 18 انگشت دارند که به این گربه‌سانان چند انگشتی یا polydactyl می‌گویند.

22- ناخن های گربه‌ها همگی به سمت داخل منحرف می‌شوند، به این معنی که آنها نمی‌توانند به طور مستقیم با سر از درخت پایین بروند. در عوض آنها از طرف پشتشان از درخت پایین می‌روند.

واقعیت هایی درباره سلامتی گربه‌ها

23- بر اساس مطالعه‌ای که توسط بیمارستان پانفیلد انجام شد، متوسط سن گربه ها بین سال‌های 2002 و 2012 به میزان یک سال افزایش داشته است. همچنین آنها ذکر کردند که گربه‌های نر عقیم شده به طور متوسط 62 درصد بیشتر از گربه‌های ماده عقیم شده و آنها نیز 39 درصد بیشتر از گربه‌های ماده عقیم نشده زندگی می‌کنند.

24- شاید برای شما تعجب اور باشد که گربه تان در روز زیاد بخوابد و از خود بپرسید که گربه ها چند ساعت در روز میخوابند؟ در جواب باید گفت که به گزارش هافینگتون پست، گربه‌ها معمولا 12 تا 16 ساعت در روز میخوابند.

25- گربه‌های ماده از سن 4 ماهگی توانایی باردار شدن دارند. هرچند که نباید در این سن باردار شوند.

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

26- بچه گربه‌ها می‌توانند وقتی که فقط هشت هفته‌ای هستند عقیم شوند. در صورت امکان این روش‌ها باید در 5 ماهگی اول زندگی گربه انجام شود.

27- این که گربه ها چند سال عمر میکنند به متغییرهای مختلفی بستگی دارد ولی به طور میانگین میتوان گفت که یک گربه 13 تا 17 سال میتواند عمر کند.

28- عقیم کردن می‌تواند باعث افزاش طول عمر گربه شود.

29- گربه‌ها وقتی در خانه نمانند طول عمر بیشتری دارند.

30- گربه‌ها گرگ و میشی هستند، به این معنی که بیشتر در موقع سحر و غروب فعالیت می‌کنند.

31- گربه‌ها موجودات خسته کننده‌ای در رابطه با دستشویی خود هستند، به این صورت که اگر بیش از یک گربه دارید باید برای هرکدام از آنها یک جعبه بستر جداگانه داشته باشید.

32- گاهی ممکن است ببینید که گربه شما بدون دلیل خاصی خرخر میکند و شما متوجه نباشید که چرا گربه ها خرخر میکنند؟ خرخر کردن گربه‌ها ممکن است یک رفتا خود آرام کننده‌ای باشد، زیرا آنها هنگام بیماری یا ناخوشی و همچنین خوشحالی این صدا را از خود نشان می‌دهند.

مطلب مشابه: طرز تهیه غذای گربه سالم برای افرادی که در منزل گربه نگهداری می کنند

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

33- صحبت درباره اینکه گربه ها تا چند سالگی رشد میکنند میتواند خیلی مفصل باشد ولی به طور کلی میتوان گفت یک گربه عموما در 12 ماهگی به بلوغ میرسد ولی ممکن است بین 18 ماهگی تا 4 سالگی به اندازه و سایز دقیق خود نرسیده باشد.

34- گربه‌ها حیوانات تمیزی هستند و میتوانند تا یک سوم زمان بیداری خود را به نظافت اختصاص دهند. روند نظافت گربه شما افزایش جریان خون پوست آنها را تحریک می‌کند، دمای بدن او را تنظیم می‌کند و به او کمک می‌کند که آرام شود.

گربه ها حیوانات تمیزی هستند

گربه از چی بدش میاد؟

35- گربه‌ها از یک غذای نامطبوع تا حد گرسنگی امتناع می‌کنند. با وجود باور عمومی، بسیاری از گربه‌ها تحمل لاکتوز را ندارند. به همین دلیل نباید به گربه شیر گاو یا گوسفند داده شود و باید برای تغذیه گربه از شیر خشک های مخصوص گربه که بدون لاکتوز هستند استفاده کنید.

36- ما میتوانیم لیستی از مواردی که ممکن است گربه شما از آنها متفر باشد را برایتان تهیه کنیم. از این موارد میتوان به کشمش، انگور، و همچنین پیاز، سیر و پیازچه، غذاهای  مضر برای گربه‌ها هستند. انگور و کشمش می‌توانند باعث نارسایی کلیه شوند اگرچه دلیل آنها مشخص نیست. در عین حال پیاز و سیر ویرانگر دستگاه گوارشی گربه شما هستند و میتوانند باعث کم خونی نیز شوند.

37- به دلایلی گربه‌ها واقعا از بوی مرکبات خوششان نمی‌آ‌‌ید.

38- گربه از صدای بلند، رقابت با سایر گربه ها برای غذا، فضا و یا حتی در مورد شما، خوردن داروهای درمانی، غذای فاسد شده، ظرف خاک کثیف و همچنین از تنهایی متفر است.

مطلب مشابه: تربیت گربه | نحوه تربیت و آموزش تربیت گربه و اصولی که باید بدانید

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

گربه چه غذایی را دوست دارد؟

39- بعضی گربه‌ها عاشق غذاهایی هستند که شما انتظارش را ندارید مثل زیتون و چیپس سیب زمینی. بعضی از گربه‌ها بوی کلر را دوست دارند.

40- اعتقاد عمومی بر این است که کتنیپ اثری مشابه ماری جوانا در گربه‌ها ایجاد می‌کند. اثرات نپتالاکتون ( ماده شیمیایی موجود در کتنیپ که می‌تواند گربه‌ها را دیووانه کند) در عرض 15 دقیقه از بین می‌رود و تا چند ساعت ظاهر نمی‌شود، حتی اگر گربه شما در فاصله ای باشد که بتواند کتنیپ را استنشاق کند.

41- اگر گربه خود را در طول روز فعال نگه دارید او در طول شب بهتر می‌خوابد. اگر گربه خود را به طور آزادانه تغذیه نمی‌کنید، می‌توانید با دادن یک وعده غذای مهم شبانه، به خواب بهتر او کمک کنید.

42- ثابت شده است که گربه‌های نر برای حفظ وزن خود به کالری کمتری نیاز دارند.

گربه چه غذایی دوست دارد؟

حقایقی در رابطه با علائم ارتباطی گربه‌ها

43- گربه‌ای با شکل دم علامت سوال می‌پرسد: میخواهی بازی کنی؟ به گفته وایلد یک پلک زدن آهسته به معنی یک بوس بچه گربه است. این حرکت رضایت و اعتماد را نشان می‌دهد.

44- گربه‌ها دارای یک واژگان منحصر به فرد با صاحبان خود هستند. هر گربه مجمومه متفاوتی از صداگذاری‌، رفتار صحیح و رفتارهای مختلف را دارد.

45- گربهها حداکثر 100 صدای مختلف دارند در حالی که سگ‌ها فقط 10 صدا دارند. گربه‌ها هنگام تماس مستقیم چشمی با آنها تهدیدآمیز به نظر می‌آید.

46- گربه‌ها می‌توانند وقتی که صورت و بدن خود را به شما می‌مالند از شما برای نشانه گذاری قلمرو خود استفاده کنند و این به خاطر وجود غدد عرق و بوی آن است.

47- گربه‌ها ممکن است به عنوان راهی برای پایان دادن به رویارویی با حیوانات دیگر خمیازه بکشند.

48- خس خس کردن گربه‌ها یک روش دفاعی است نه تهاجمی. در واقع این بیان ترس، استرس و ناراحتی گربه‌ای است که تهدید شده که سعی می‌کند تا به شما بگوید: از من دور بمانید.

اطلاعات جالب در مورد گربه ها؛ 100 حقیقت خواندنی در مورد این حیوان

49- اگر گربه‌ها در جنگ با همدیگر هستند گربه‌ای که خس خس می‌کند آسیب پذیرتر است.

50- اگر گربه شما با یک دم مستقیم و لرزان به شما نزدیک می‌شود این بدان معنا است که او از دیدن شما بسیار خوشحال است.

51- شاید باور نکنید ولی میو میو کردن روشی است که گربه‌ها منحصرا برای برقراری ارتباط با انسانها ایجاد می‌کنند.

52- وقتی گربه‌ای به پشت می‌افتد و شکم خود را در معرض دید قرار می‌دهد، این کار همیشه به معنی دعوت به مالش شکم نیست. گربه وقتی آرام است و اعتماد نشان می‌دهد این کار را می‌کند.

53- وقتی گربه‌ها با چنگال بسته به شما ضربه می‌زنند، آنها بازی می‌کنند و حمله نمی‌کنند.

54- وقتی سگ‌ها دم خود را تکان می‌دهند، ممکن است ابراز خوشحالی بکنند ولی این موضوع در مورد گربه‌ها صدق نمی‌کند. وقتی گربه شما دم خود را تکان می‌دهد، این روش به شما هشدار می‌دهد که از خط قرمز او رد شده‌اید.

55- هنگامی که گربه شما لبش را به لب شما می‌زند، این نشان دهنده یک حرکت دوستانه است.

56- سیبیل‌ها همچنین شاخه‌های خوبی برای نشان دادن خلق و خوی گربه‌ها هستند. هنگامی که گربه‌ای ترسیده سیبیل‌های خود را به عقب می‌کشد. اما وقتی گربه در حال شکار است سیبیل‌های خود را به جلو میبرد.

57- وقتی گربه شما دم خود را روی گربه دیگری یا روی سگ شما و یا حتی روی خود شما می‌اندازد، این به عنوان نماد دوستی است.

گربه ها چه میگویند

رابطه با رفتارهای گربه‌های دمدمی مزاج

58- در کشورهای خارجی برخی گربه‌ها در مراسمی به نام آلوگومورینگ، گربه‌های دیگر و حتی گاها مردم را لیس میزنند و تمیز می‌کنند.

59- گربه‌ها دوست دارند روی چیزهایی که بوی صاحبشان را می‌دهد بخوابند، مثل بالش‌ها و لباس‌های شسته نشده.

60- همچنین گربه‌ها دوست دارند در سبد لباس‌ها بخوابند چون در طبیعت هم علاقه دارند که در جاهایی که سوراخ‌هایی شبیه این سبدها دارند بخوابند.

62- جالب است بدانید گربه‌ها معمولا وقتی خسته هستند به مچ پای شما حمله می‌کنند.

63- اگر گربه خود را پیدا نکردید، باید داخل یک جعبه یا یک کیسه را بگردید، زیرا اینها همیشه از نقاط مخفی و مورد علاقه گربه‌ها هستند.

64- گربه‌های نری که سعی می‌کنند به ماده‌ها برسند رفتار عجیب و غریبی از خود نشان می‌دهند.

65- بسیاری از گربه‌ها دوست دارند که موهای تازه شسته شده صاحب خود را لیس بزنند.

66- رفتار دزدی در میان گربه‌ها غیر معمول نیست. آنها اغلب اشیائی مانند اسباب بازی حیوانات شکم پر و چیزهای دیگری که یاداور طعمه برای آنها هستند را به چنگ می‌آورند.

67- این گربه‌ها با خوردن آب از کاسه آبشان مشکل دارند و ترجیح می‌دهند از سینک ظرفشویی آب بخورند تا از کاسه آبشان.

حقایقی درمورد گربه‌های تاریخ ساز

68- گربه‌ای سبز در سال 1995 در دانمارک متولد شد. برخی معتقدند که وجود مقادیر زیاد مس در لوله‌‌های آب اطراف باعث ایجاد جلوه‌های خز مانند در او شده است.

69- معلوم شد که رئیس جمهور آبراهام لینکلن عاشق گربه بوده و چهار گربه داشت که در کاخ سفید با او زندگی می‌کردند که این گربه ها نیز جزر گربه های تاریخ ساز شدند.

70- ماریا اسونتا هنگام مرگ در سال 2011 تمام ثروت 13 ملیون دلاری خود را برای گربه‌اش توماسو، به ارث گذاشت.

71- گربه رئیس جمهور بیل کلینتون، ساکس، در دوران دولت کلینتون بسیار معروف بود و گفته می‌شد بیشتر از شخص رئیس جمهور نامه دریافت می‌کرد.

72- یک گربه نارنجی به نام Stubbs که در زیر نیز عکس او را مشاهده میکنید، به مدت 20 سال شهردار Talkeetna ، یک شهر کوچک در آلاسکا بود! استابز چندین بار در انتخابات توسط مردم انتخاب شد و اگرچه هیچ قدرت قانونی را در اختیار نداشت ، اما مورد علاقه محلی ها و گردشگران بود.

استابز

سایر حقایق شگفت آور درباره گربه‌ها

73- سبک یادگیری گربه تقریبا مشابه یک کودک 2 تا 3 ساله است.

74- گربه ها می توانند رنگ هایی در سایه های آبی-بنفش و همچنین رنگ های زرد مایل به سبز را ببینند.

75- اگر سوال شما این باشد که گربه ها از چه رنگی خوششان می آید؟ باید گفت از آنجایی که آنها رنگ های آبی و زرد را به وضوح می بینند، می توانید این رنگ ها را رنگ های مورد علاقه آنها در نظر بگیرید.

76- خرخر گربه‌ها با فرکانس 25 تا 150 هرتز ارتعاش ‌می‌شود، این همان فرکانسی است که در آن ماهیچه‌ها و استخوان‌ها خود را ترمیم می‌کنند.

77- به یک گروه خاصی از بچه گربه‌ها “کیندل” گفته می‌شود و به پرورش دهندگان گربه کاترتر می‌گویند.

78- سرعت دویدن گربه‌ها آن چنان است که یک گربه خانگی می‌تواند یوسین بولت، دونده فوق ستاره را در دوی 200 متر شکست دهد.

79- در پاسخ به این سوال که گربه ها از چی میترسند؟ میتوان به 5مورد از جمله انسانهای جدید، عضو جدید خانواده، وسایل پر سرو صدا، رفتن به دامپزشکی و جابجایی به خانه جدید اشاره کرد.

80- تقریبا نیمی از گربه‌های جهان به رایحه کتنیپ یا همان گیاه سنبل الطیب پاسخ می‍دهند.

81- گربه‌ها برای زنده ماندن می‌توانند آب دریا بنوشند. (انسانها نمیتوانند آب دریا بنوشند.)

82- گربه‌ها تابو محارم ندارند ، بنابراین ممکن است با خواهر و برادرشان نیز جفت شوند.

83- گربه ها خواب میبینند. بله درست متوجه شدید گربه ها درست مثل انسانها خواب میبینند.

844- گربه‌ها به نابودی 33 گونه مختلف کمک کرده‌اند.

85- شاید برایتان سوال باید که گربه ها درمورد ما چه فکر میکنند؟ وایلد می گوید گربه ها مردم را به عنوان گربه‌های بزرگ و بدون مو درک می کنند.

86- انسان‌ها گربه‌ها را ابتدا در زمان استعمار به قاره آمریکا آوردند تا از شر جوندگان خلاص شوند.

87- اسامی جمعی برای گربه‌های بالغ شامل “clowder” ، “clutter” ، “glaring” و “pounce” است.

88- یکی دیگر از واقعیت های شگفت انگیز گربه‌ها این است که چاپ بینی هر گربه منحصر به فرد است ، دقیقاً مانند اثر انگشت انسان.

89- چریل هوگان ، پرورش دهنده اسکاتلندی فولد و رئیس کمیته نژاد در انجمن گربه های بین المللی (TICA) ، می گوید: هر گربه اسکاتلندی فولد در جهان می تواند اجداد خود را به اولین مورد ، که در دهه 1960 در اسکاتلند پیدا شد ، نسبت دهد.

90- جای تعجب ندارد که دیدن گربه ها در فروشگاه های مواد غذایی در شهرهای بزرگ آزاد و البته قابل ستایش است.

91- گربه های نر بیشترین حساسیت را به سایر گربه‌ها دارند ، در حالی که بچه گربه های زیر 3 ماه اصلاً پاسخی نشان نمی‌دهند.

92- اکثر زبانهای جهان برای توصیف صدای “میو” کلمه ای مشابه دارند.

93- حدود 700 میلیون گربه وحشی در ایالات متحده زندگی می کنند و بسیاری از پناهگاه‌ها برنامه‌هایی را برای جلوگیری از رشد جمعیت ترتیب داده‌اند.

94- مطالعات نشان می دهد که گربه های اهلی برای اولین بار در حدود  3600 سال قبل از میلاد ظاهر شدند.

95- اولین فیلم معروف گربه در سال 1894 ضبط شد.

96- در ایالات متحده حدود 88 میلیون گربه به عنوان حیوان خانگی وجود دارد که آنها را به محبوب ترین حیوان خانگی در این کشور تبدیل می کند

97- گربه های سفید با چشم های آبی مستعد ناشنوایی هستند.

98- بچه گربه ها تا سن 2 ماهگی به شیر مادر نیاز دارند و بعد از آن میتوانند مستقل شوند.

99- گربه واقعاً ترجیح می دهد محیط اطرافش تاریک و دنج باشد. گربه ها ذاتاً جانورانی شبگرد هستند. آنها بینایی بسیار خوبی در شرایط کم نور دارند (البته آنها در تاریکی مطلق بیش از ما نمی توانند ببینند). خاموش کردن چراغ مطمئناً به او آسیبی نمی رساند.

منبع: animalcafe

مطالب مشابه را ببینید!