مجله تاپ‌ناز‌

دعا قبل از خواب با دعاهای معروف (قبل از خواب این دعاها را بخوانید)

در این مطلب چند دعا قبل از خواب را آماده کرده ایم که می توانید این دعاها را قبل از خواب بخوانید.

زمانی که خواستید بخوابید، بدن آماده مرگ می شود و می بایست در این حال با طهارت باشید و از گناهان توبه نمایید و از دل را از مال دنیا جدا کنید. برای اینکه ترسی از خواب شب نداشته باشید و به راحتی به خواب بروید می توانید دعا قبل از خواب را بخوانید و از ثواب آن نیز بهره مند شوید.

در وقت خوابیدن، سوره‌ی «توحید» و سوره‌ی «تکاثر» و «آیت‌الکرسِی» می‌خوانی، آنگاه سه مرتبه می‌گویی:

الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي عَلا فَقَهَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي بَطَنَ فَخَبَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي مَلَكَ فَقَدَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي يُحْيِي الْمَوْتَىٰ، وَيُمِيتُ الْأَحْياءَ، وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ.

خدا را ستایش که برتر شد و چیره گشت و خدا را ستایش که باطن شد و آگاه گشت و خدا را ستایش که مالک گشت و توانا شد و خدا را ستایش که مردگان را زنده می‌کند و زندگان را می‌میراند و او بر هر کاری تواناست. پس تسبیح حضرت زهرا را می‌گویی و بر طرف راست، به شکل مُرده که در قبر گذاشته می‌شود می‌خوابی، اما خوابیدن به‌صورت محتضر [یعنی کسی که مشرف به مرگ است]، شیخ ما ثقة الاسلام نوری در «دارالسلام» فرموده: آن را در هیچ خبر و اثری نیافتم، آری غزالی آن را ذکر کرده و شک نیست که رشد و هدایت در مخالفت با رأی اوست.

مطلب مشابه: متن دعای نادعلی کبیر و صغیر با همراه خواص و فضیلت آن

دعا قبل از خواب با دعاهای معروف (قبل از خواب این دعاها را بخوانید)

در وقت خوابیدن، سوره‌ی «توحید» و سوره‌ی «تکاثر» و «آیت‌الکرسِی» می‌خوانی، آنگاه سه مرتبه می‌گویی:

الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي عَلا فَقَهَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي بَطَنَ فَخَبَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي مَلَكَ فَقَدَرَ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي يُحْيِي الْمَوْتَىٰ، وَيُمِيتُ الْأَحْياءَ، وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ.

 اگر خواستی برای نماز شب یا غیر آن، بیدار شوی ولی از چیره شدن خواب برخود می‌ترسی، آیه‌ی آخر سوره «کهف» را بخوان:

﴿قُلْ إِنَّمٰا أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحىٰ إِلَيَّ أَنَّمٰا إِلٰهُكُمْ إِلٰهٌ وٰاحِدٌ فَمَنْ كٰانَ يَرْجُوا لِقٰاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صٰالِحاً وَ لاٰ يُشْرِكْ بِعِبٰادَةِ رَبِّهِ أَحَداً

بگو: جز این نیست که من بشری چون شمایم، [با این تفاوت که] به من وحی می‌شود که: معبود شما فقط خداوند یکتاست؛ پس کسی که به لقای پروردگارش امید دارد باید کار شایسته انجام دهد و هیچ‌کس را در پرستشِ پروردگارش شریک نگیرد‌.

از حضرت صادق(علیه‌السلام) روایت شده: هیچ‌کس در وقت خوابیدن، این آیه را نمی‌خواند مگر این‌که بیدار می‌شود در ساعتی که می‌خواهد بیدار شود.

دعاهای شفارش شده حضرت محمد «ص» قبل از خواب

در حديث صحيح ديگر منقول است كه آن حضرت فرمودند كه اين دعا را در وقت خواب بخوان :

اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاّ اِللّهُ وَاَنَّ مُحَمَدّا صَلَى اللّهُ عَلَيهِ وَآلِهِ عَبْدُهُ وَرَسوُلُهُ اَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللّهِ وَاَعوُذُ بِعِزَّةِ اللّهِ وَاَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللّهِ وَاَعوُذُ بِجَلالَ اللّهِ وَاَعوُذُ بِسُلْطانِ اللّهِ اِنَّ اللّهَ عَلى كُلِّ شَیْئى قَديرٌوَاَعُوذُ  بِعَفْو اللّهِ وَاَعوُذُ بِغُفْرانِ اللّهِ وَاَعوُذُ بِرَحْمَةِ اللّهِ مِنْ شَرِّ السَّاءْمَةِ وَالْهامَةِ وَمِنْ شَرِّ كُلّ دابَةٍ صَغيرَة اَوْ كَبيرَةٍ بِلَیْلٍ اَوْ نَهارٍ وَمِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَاْلاِنْسِ وَمِنْ شَرِّ فَسَقَةِ اِلْعَرَبِ وَالْعَجَمِ وَمِنْ شَرِّ الصّوعِقَ وَالْبَرْدِ اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ وَآلِهِ الطّاهِرينَ.

از حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول است كه هر كه سوره اَلْهيكُمُ التَّكاثُرْ را در وقت خواب بخواند، گناهانش ‍ آمرزيده شود، او و همسايگانش از بلاها محفوظ مانند و اگرصدبار بخواند گناه پنجاه ساله از آينده عمرش آمرزيده شود.

مطلب مشابه: متن دعای چشم نظر و دعا برای چشم زخم با فایل صوتی

در حديث معتبر ديگر فرمود كه هر كه در وقت خواب بگويد:

اَلّلهُمَّ اِنّى اُشْهِدُكَ اَنَّكَ افْتَرَضْتَ عَلَىٍَّّ طاعَةِ عَلِىّ بْنِ اَبى طالِبٍ وَالْحَسَن وَالْحُسَیْنِ وَعَلِىّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِىّ وَجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَمُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَعَلِىِّ بْنِ مُوسى وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَعَلِىّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِىِّ وَالْحُجَّةِ الْقائِمِ صَلَواتُ اللّهَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اَجْمَعينَ ودر آنشب بميرد داخل بهشت شود.

سفارش امام علی «ع» برای قبل از خواب شب

در حديث معتبر از حضرت اميرالمؤ منين «ع» منقول است كه هر كه در وقت خواب اين آيات را بخواند از دزد ايمن گردد:

قُلْ ادْعُو اللّهُ اَوْادْعُو الرَّحْمنَ اَیّاما تَدْعُوا فَلَهُ اْلاَسْماءُ الْحُسْنى وَلا تَجْهَرْ بِصَلَواتِكَ وَلا تُخافِتْ بِها وَابْتَغِ بَیْنَ ذلِكَ سَبيلاً وَقُلْ الْحَمْدُلِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَدا وَلَمْ یَكُنْ لَهُ شَريكٌ فى الْمُلْكِ وَلَمْ یَكُنْ لَهُ وَلّىٌ مِنَ الذُّلِّ وَكِبّرْهُ تكبيرا.

در حديث معتبر از حضرت على بن الحسين عليه السلام منقول است هر كه در وقت خواب اين دعا رابخواند فقر و پريشانى از او برطرف شود و هيچ گزنده باو ضرر نرساند:

اَلّلهُمَّ اَنْتَ اْلاَوَّلُ فَلا شَیْئىَ قَبْلَكَ وَاَنْتَ الظّاهِرُ فَلا شَیْئىَ فَوْقَكَ وَاَنْتَ الْباطِنُ فَلا شَیْئىَ دُونَكَ وَاَنْتَ اْلاخَرُ فَلا شَیْئَى بَعْدَكَ اَلّلهُمَّ رَبُّ السَّمواتِ الْسَبْعِ وَرَبُّ اْلاَرَضينَ السَّبْعِ وَرَبُّ التَّوْريةِ وَاْلاِنْجيلِ وَالزَّبُورِ وَالْقُرآنِ الْحَكيمِ اَعُوذُبِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ دابَةٍ اَنْتَ آخِذٌ بِناصِیَتِها اِنَّكَ عَلى صِراطٍ مُسْتَقيمٍ.

ازحضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم منقول است كه هر كه در وقت رفتن برختخواب سوره تَبارَكَ الَّذى بِیَدِهِ الْمُلْكُ بخواند، پس چهار مرتبه اَلّلهُمَّ رَبَّ الْحِلِّ وَالْحَرامِ بَلِّغْ روُحَ مُحَمَّدٍ عَنّى تَحِیَّةً وَسَلاما بگويد، حقتعالى دو ملك را موكل گرداند، كه بنزد حضرت رسول صلّى اللّه عليه وآله وسلّم روند بگويند كه فلان شخصى ترا درود ميرساند پس حضرت فرمايد بر او باد درود و رحمت و بركات الهى .

مطلب مشابه: متن چهار قل با معنی و فواید این دعا برای زندگی با ویدیو

دعای حفظ از خراب شدن خانه و دزد

اگر از خراب شدن خانه و ماندن زیر آوار و محلّی که در آنجا می‌خوابی می‌ترسی این آیه را بخوان:

﴿إِنَّ اللّٰهَ يُمْسِكُ السَّمٰاوٰاتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولاٰ وَ لَئِنْ زٰالَتٰا إِنْ أَمْسَكَهُمٰا مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ كٰانَ حَلِيماً غَفُوراً

همانا خداوند آسمان‌ها و زمین را از این‌که [از مدارهایشان] منحرف شوند [و فروریزند] بازمی‌دارد، چنانچه منحرف گردند اَحدی بعد از خدا نمی‌تواند نگاهشان دارد، قطعاً خداوند همواره بردبار و بسیار آمرزنده است.

اگر از دزد می‌ترسی آخر سوره «اسراء» را بخوان که آغازش این آیه است:

﴿قُلِ ادْعُوا اللّٰهَ أَوِ ادْعُوا الرَّحْمٰنَ

بگو: چه [او را] اللّه بخوانید یا رحمان، هرکدام را بخوانید [فرقی نمی‌کند]

دعای حفظ از عقرب و جانوران دیگر

و اگر از عقرب و جانوران دیگر می‌ترسی، این دعا را بخوان که حضرت باقر(علیه‌السلام) سلامتی خواننده‌ی آن را از شرّ عقرب و حشرات تا وقت صبح ضامن شده است:

أَعُوذُ بِكَلِماتِ اللّٰه التَّامَّاتِ الَّتِي لَايُجاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَلَا فاجِرٌ مِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ، وَمِنْ شَرِّ مَا بَرَأَ، وَمِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ هُوَ آخِذٌ بِناصِيَتِها، إِنَّ رَبِّي عَلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ.

به کلمات کامل خدا که نیکوکار و بدکار از آن‌ها نمی‌گذرد (زیرا در احاطۀ آن هستند) پناه می‌برم، از شرّ آنچه آفرید و از شرّ آنچه پدید آورد و از شرّ هر جنبنده‌ای که خدا گیرنده‌ی مهار آن‌هاست، به درستی که پروردگار من به راه راست است.

مطلب مشابه: “دعای کمیل” متن کامل دعای کمیل به همراه ترجمه فارسی و ویدیو

دعای جلوگیری از جنب شدن و احتلام

اگر از جُنُب شدن می‌ترسی این دعا را بخوان:

اللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْاحْتِلامِ، وَمِنْ سُوءِ الْأَحْلامِ، وَمِنْ أَنْ يَتَلاعَبَ بِيَ الشَّيْطانُ فِي الْيَقَظَةِ وَالْمَنامِ.

 خدایا از جُنُب‌شدن و از خوابهای پریشان و از این‌که شیطان در بیداری و خواب مرا بازی دهد، به تو پناه می‌آورم.

آداب سرمه کشیدن

در وقت خواب هفت میل‌ سُرمه بکش، چهار میل در چشم راست و سه میل در چشم چپ و در وقت سرمه کشیدن این دعا رابخوان:

اللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، وَأَنْ تَجْعَلَ النُّوْرَ فِي بَصَرِي، وَالْبَصِيرَةَ فِي دِينِي، وَالْيَقِينَ فِي قَلْبِي، وَالْإِخْلاصَ فِي عَمَلِي، وَالسَّلامَةَ فِي نَفْسِي، وَالسَّعَةَ فِي رِزْقِي، وَالشُّكْرَ لَكَ أَبَداً مَا أَبْقَيْتَنِي، إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ.

خدایا به حق محمّد و خاندان محمّد از تو می‌خواهم که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و قرار دهی روشنایی را در چشمم و بینش را در دینم و یقین را در قلبم و اخلاص را در عملم و سلامت را در نهادم و گستردگی را در روزی‌ام و سپاسگزاری در برابرت را همواره تا زنده‌ام داری، تو بر هر کاری توانایی.

 شایسته است خواب بین الطلوعین [بین طلوع سپیده و طلوع آفتاب] و خواب پس از عصر را ترک کنی و هنگامی‌که خواستی بخوابی چراغ را خاموش کن و رو به جانب قبله بخواب و در بامی که اطرافش حفاظ نداشته باشد مخواب و خوابی که دیدی، برای هرکس مگو جز آن‌که عالم و خیرخواه و مهربان باشد.

اجابت دعا در دل شب

سحرگاه

یک دسته از روایات را هم داریم که این ها تعبیر به سَحَر می کند که الآن نمی رسم آن‌ها را مطرح کنم و بعداٌ به این روایات هم می رسیم. امّا مجموع این روایات را اگر ما جمع‌ بندی کنیم، همین چیزی به دست می آید که ما در باب مسائل فقهی و بحث‌هاي‌ فقهی که میکنیم هم مطرح میکنیم و می گوییم «ثلث آخر شب»؛ که حتی در باب نماز شب هم از نظر فضیلت میرویم سراغ آن زمان و میگوییم نماز شب در ثلث آخر شب فضیلت بالاتری دارد.

هر چه به صبح نزديكتر باشد

پس من اوّل رفتم سراغ «شب»؛ چون در میان شبانه‌روز دیدیم که از نظر دعا کردن روی شب تأکید شده است. یعنی این زمان در باب اجابت مؤثر است. بعد هم شب را خُرد کردیم تا به این جا رسیدیم.

هیچ مانعی هم ندارد که ما این حرف را بزنیم که از نیمه شب به آن طرف، هرچه به طلوع فجر نزدیک‌تر شود، اثرش هم بیشتر می شود. اینها تصویرهای طلبگی است که مطرح میکنم. یعنی این روایاتی که خُرد کردم، هیچ‌کدام باهم منافات ندارد. چون هرچه به طلوع فجر نزدیک شود، اثرش بیشتر است.

مطلب مشابه: “دعای جوشن کبیر” متن کامل دعای جوشن کبیر به همراه ترجمه فارسی دعا

چگونگي تأثير زمان بر دعا

مطلبی که این جا هست این است که آیا تأثیر زمان بر روی «دعا» است یا نه، از باب تأثیر زمان بر روی «داعی» است؟ انچه که من میگویم این است که هیچ مانعی ندارد که هردو باشد. این‌طور نیست که اینها مانعةالجمع باشد. نخیر، هیچ مانعی ندارد که این زمان هم بر روی دعا و هم بر روی داعی اثر داشته باشد.

تأثير زمان بر دعا

اما این جا یک مطلب هست و آن این است که کیفیت اثر زمان بر روی دعا چگونه است؟ این بحث از محدوده فکر من و تو خارج است که بخواهیم این جا از پیش خودمان حرف بزنیم ودر کیفیت اثرگذاری زمان بر روی دعا از نظر اجابت وارد شویم. این دیگر در محدوده فکر ما نیست؛ پس این بحث را بگذاریم کنار.

تأثير زمان بر داعي

انچه برای ما قابل لمس و ادراک است و چه‌بسا در معارفمان هم هست، این است که این زمان بر روی داعی، یعنی آن کسیکه دارد دعا میکند اثر دارد. حالا من یک اشاره میکنم که این تأثیر به چه نحو است.

انسان در شب بطور غالب این‌طور است که کارهای روزمرّه‌اش که به پایان رسید، استراحت می کند؛ وقتی که استراحت کرد، خصوصاً از نصف شب به آن طرف، یعنی زمانی که همه ی طبق معمولً خوابیده‌اند، آن سنخ افکار و اشتغالات ذهنی همه ی از بین می رود؛ وقتی این ها پاک شد، روایات ما می گوید حالا بلند شو و این ذهنی راکه از این اشتغالات و تعلقات تا حدی تخلیه شده است، این را متوجه معبود خود کن و از او در خواست کن.

مطلب مشابه: فواید خواندن آیت الکرسی و متن دعای آیت الکرسی با ویدیو

مطالب مشابه را ببینید!