مجله تاپ‌ناز‌

دلایل اصلی سفید شدن مو و روش های جلوگیری از سفیدی آنها

دلیل سفید شدن مو و رفع آن

اگر موها به خاطر از دست دادن رنگدانه های خود در اثر افزایش سن سفید شوند طبیعی است اما اگر موها در جوانی و به صورت زود رس سفید شود اصلا خوشایند نیست. معمولا با بالاتر رفتن سن جنس و رنگ موها تغییر میکند، حتما کسانی را میشناسید که در جوانی موهایی به رنگ بلوند، قهوه ای یا سیاه دارند ولی وقتی سنشان بالاتر رفت، رنگ اصلی موهای خود را از دست دادند و موهایی سفید یا خاکستری داشتند.

سفید شدن موها از ویژگی های معروف پیری است اما در هر سنی تار موی بیرنگ میتواند دیده شود. برخی این موهای سفید را پیامد زندگی مدرن میدانند. خیلی از افراد با دیدن اولین موی سفید خود وحشتی تکرار نشدنی به آنها دست میدهد. اگر رنگ دانه ها به مقدار قابل توجهی از دست بروند، موها به رنگ خاکستری در می آید و زمانی که دیگر هیچ رنگدانه ای وجود نداشته باشد، موها به رنگ سفید در می آید.

درمان کردن سفیدی موها کار سختی بوده و میتوان گفت که فقط میشود از بیشتر سفید شدن موها جلوگیری کرد. در شرایط عادی موهای آقایان بعد از سی سالگی و در خانم ها این اتفاق بعد از سی و پنج سالگی می افتد ولی این قانون کلی نبوده و به عوامل زیادی از جمله استرس بستگی دارد. افرادی که استرس بیشتری دارند سفیدی موها را زودتر تجربه میکنند. در ادامه این مقاله دلایلی سفید شدن مو و رفع آن را برسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

white e1660593062885

دلایل سفید شدن مو

همانطور که در مقدمه اشاره شد اصلی ترین دلیل این اتفاق از دست دادن ملانوسیت یا همان رنگدانه های مو در اثر بالا رفتن سن بوده که کاملا طبیعی است و همه ما آن را تجربه خواهیم کرد. اما شما شاید عکس این قضیه را دیده باشید، افراد میانسالی که سفیدی مو خیلی کمتری نسبت به هم سن و سال ها و اطرافیانشان دارند. از همین موضوع میتوانید نتیجه بگیرید که سفیدی مو خیلی به سبک زندگی و همینطور وراثت و عوامل ژنتیکی بستگی دارد، اما دلایل دیگری هم باعث سفیدی مو میشوند که به همه این موارد در این قسمت مقاله میپردازیم.

مطلب مشابه: سفید شدن موها و اطلاعاتی کامل در مورد سفیدی مو و دلایل سفید شدن مو

ژنتیک

سفید شدن زود هنگام موهای بسیاری از افراد بر اساس مطالعاتی که انجام شده به شدت به عامل ژنتیک ارتباط دارد. قومیت و نژاد هم میتواند در این رابطه نقشی داشته باشد. سفید شدن مو معمولا از سن بیست سالگی در افراد سفید پوست ولی از سن بیست و پنج سالگی در افرادی با نژاد آسیایی و صرفا جهت اطلاع از سی سالگی به بعد در نژاد آفریقایی آمریکایی موها شروع به سفید شدن میکند.

اگر بزرگ تر های خانواده شما سفیدی مو را زودتر از هم سن و سال های خود تجربه کردند، ممکن است این موضوع در بقیه افراد خانواده نیز اتفاق بیفتد. البته چنین اتفاقی صد درصدی نبوده و در برخی از افراد جنس یا عوامل ژنتیکی باعث شود که سفید شدن موهای آنها فرآیندی طبیعی داشته باشد. ولی این اتفاق معمولا برای دیگر افراد خانواده رخ داده و جلوگیری از سفید شدن مویی که بخاطر عوامل ژنتیکی و ارثی است، درمانی تقریبا غیر ممکن دارد یا حداقل تا الان راه حلی برای سفیدی موی ارثی پیدا نشده است.

اختلالات در هورمون ها

یکی از دلایل اصلی که باعث بروز مشکلات مختلف در پوست و مو میشود اختلال در هورمون های بدن است. گاهی وقتی در اختلالات غده های هیپوفیز و تیروئید جست و جو میکنیم میتوانیم علت سفیدی موها را پیدا کنیم. پر کاری یا کم کاری این هورمون ها یا عدم تعادل میتواند رنگ دانه های مو را از بین برده و در نتیجه باعث سفیدی مو شود.

استرس oxidative

درست است که سفید شدن مو بیشتر جنبه ژنتیک دارد اما بخش مهمی از این اتفاق میتواند به علت استرس اکسیداتیو باشد. این استرس زمانی رخ میدهد که برای محال کردن اثرات بد رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها کافی نباشد، این موضوع باعث مورد حمله قرار گرفتن سلول های سالم بدن به وسیله آنتی رادیکال های آزاد میشود و به آنها آسیب وارد میکند. همچنین هر چقدر استرس اکسیداتیو بیشتر باشد، بیماری های مختلف و پیری زودتر به سراغ شما می آیند. بیماری ویتیلیگو از جمله این بیماری ها است.

ویتیلیگو یا همان لک و پیس، یک نوع اختلال در رنگدانه پوست بوده که در ادامه آن سلول ملانین میمیرد یا کاهش عملکرد شدید دارد که به سفیدی مو منجر میشود. بیماری های خود ایمنی دیگری هم هستند که احتمال سفیدی مو زودهنگام را افزایش میدهند. تحقیقات نشان داده که علاوه برا اختلال عملکرد تیروئید بیماری alopecia areata که به ریزش سکه ای مو هم معروف است شایع هستند. این بیماری پوستی خود ایمنی باعث ریزش موهای پوست سر یا ریزش در قسمت های دیگر بدن میشود. بعد از این اتفاق وقتی که موهای نواحی که ریخته بود میخواهند رشد کنند ممکن است در اثر کم بودن ملانین رنگ آنها سفید شود.

استفاده زیاد از رنگ های مو

این کار باعث آسیب های زیادی به موهای شما میشود. از جمله موادی که مستقیما رنگدانه ها را تحت تاثیر قرار میدهند رنگ مو است. آنها میتوانند رنگ دانه ها را ضعیف کرده و از بین ببرند و در نتیجه باعث سفیدی مو میشوند. خشکی موها از دیگر عوارض استفاده از رنگ موهای نامناسب و همچنین تقویت نکردن موهای رنگ شده است. خشکی مو از جمله عوامل اصلی سفید شدن مو حتی در سنین جوانی است. احتمال سفیدی در اثر رنگ کردن مو با استفاده از رنگ موهایی که پراکسید دارند بیشتر است.

دلایل اصلی سفید شدن مو و روش های جلوگیری از سفیدی آنها

رژیم غذایی و سبک زندگی

سبک زندگی در اینجا شیوه ای که با موهای خود رفتار میکنید مد نظر است. شستن موها با شامپوهای نامناسب و آب داغ باعث آسیب های زیادی برای موها میشود که سفید شدن مو یکی از آنها است. استفاده از غذاهای ناسالمی مثل غذاهای چرب و شور، فست فودها و … علاوه بر سلامت عمومی بدن سلامت موهای ما هم به خطر می اندازد. در خصوص موها مصرف این مواد غذایی فقط باعث از دست رفت رنگدانه های طبیعی مو و آسیب های دیگری مثل خشک شدن شده و میتوان گفت تقریبا هیچ ماده مفید دیگری برای بدن ندارند.

رابطه دخانیات با سفید شدن مو

روند پیری در کل اعضای بدن مخصوصا پوست مو با دخانیات تسریع میشود. این مواد با تاثیر بر روی عملکرد سلول های مختلف بدن باعث اختلال در عملکرد طبیعی آنها میشود. دخانیات خون را غلیظ میکند که این امر باعث دشوار در خون رسانی به اعضای بدن میشود و طراوت و جوانی آنها را از بین میبرد. شما فقط با مصرف دخانیات از آن ضربه نمیبینید، بلکه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات گاهی از مصرف مستقیم آنها هم آسیب زننده تر است. پس سفیدی زود رس مو با قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان شما را تهدید میکند.

روش هایی برای رفع یا جلوگیری از سفید شدن موها

شما میتوانید به راحتی و با رعایت کردن چند نکته ساده و روش های بسیار راحت خانگی سفید شدن موهای خود را به تاخیر بیندازید. در ادامه این مقاله به برسی این روش ها میپردازیم، همراه ما باشید.

معجزه خواب کافی و مناسب

یکی از نشانه های موفقیت کنترل استرس داشتن خواب کافی است. شما با خواب کافی یکی از اصلی ترین دلایل سفید موهایتان را شکست داده اید. ولی این تمام خوبی های خواب کافی نیست، علاوه بر استراحت دادن به بدن باعث میشود با رسیدن خون کافی به وسیله سلول های سالم، بدن از پس انتقال خون به همه قسمت های بدن برآمده و آنها را سالم نگه دارد.

مطلب مشابه: ماسک رفع سفیدی مو | ماسک هایی طبیعی برای مشکی کردن مو

نوشیدن آب، ساده ولی ضروری

اگر فولیکول های مو سالم و سلامت باشند تاثیر آن را در حفظ رنگدانه ها و رنگ طبیعی موهای افراد غیرقابل انکار است. با نوشیدن آب زیاد نه تنها روطوبت موها را با آب رسانی به آنها حفظ کرده اید، بلکه باعث حفظ سلامت فولیکول ها شده و در نتیجه جلوی از بین رفتن رنگ دانه های طبیعی مو را گرفته اید. همچنین این آب رسانی مواد مغذی را به موها رسانده و موهایی خوش رنگ، سالم و زیبا خواهید داشت.

تقویت خون رسانی با ورزش منظم

از مهم ترین عوامل طبیعی حفظ رنگ مو میتوان به ورزش منظم اشاره کرد. شما با این کار فرایند خون رسانی را تنظیم میکنید و به این ترتیب پوست کف سر و ریشه موها به خوبی تقویت میشوند. ورزش منظم باعث رسیدن مواد مغذی کافی به فولیکول های مو شده و زمان سفید شدن موهای شما را به مقدار زیادی به تاخیر می اندازد. همچنین اگر میخواهید جریان خون بهبود پیدا کرده و رنگدانه های مو بهتر حفظ شوند، موها را با روغن های تقویت کننده ماساژ دهید.

ترکیب روغن نارگیل و لیمو برای جلوگیری از سفیدی مو

اگر به صورت روزانه از ماسک روغن نارگیل و لیمو برای سرتان استفاده کنید، برای جلوگیری از ریزش مو روش مطمئنی را پیش گرفته اید. برای این کار مقداری روغن نارگیل و لیمو را ترکیب کرده و با مالیدن آن به کف سر خود، از سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که این روش برای درمان موهای سفید نیست و فقط از آنها جلوگیری میکند.

مطالب مشابه را ببینید!