مجله تاپ‌ناز‌

دلیل ایجاد چین و چروک پیشانی چیست و چگونه رفع می شود؟

چین و چروک پیشانی از سن سی سالگی به بعد و یا حتی زودتر ممکن است به وجو بیایند و کمی ظاهر فرد را پیرتر نشان دهد. اما چگونه چین و چروک پیشانی را می توان رفع کرد؟

 

دلیل ایجاد چین و چروک پیشانی و رفع چین و چروک

بعضی ها عقیده دارند که مواد غذایی و برخی از خوراکی حالت خاصی در سلول های پوست ایجاد می کنند و باعث می شوند چین و چروک به وجود بیاید. از بچگی آدم های زیادی را می شناختم که روی پیشانی آنها پر از چین بود. همیشه فکر می کردم چون آدم های عصبانی ای بوده اند یا پیر شده اند، پیشانی شان چین افتاده است…
چند روز پیش جلوی آینه موهایم را مرتب می کردم که متوجه یک خط باریک و کمرنگ روی پیشانی ام شدم. من کلا آدم شادی هستم، سن و سالی هم ندارم که خودم را پیر حساب کنم! بنابراین با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، ناخن و لیزر و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره چین های پیشانی، علل پیدایش، راه های پیشگیری و روش های درمان آن گفت و گو کردم.

دلیل ایجاد چین روی پیشانی – برخلاف تصور عامه، عامل وراثت در این زمینه چندان موثر نیست و شایع ترین علت این چین ها انقباض های تکرارشونده عضلات صورت و پیشانی است. هر عاملی که باعث انقباض بیش از حد، مداوم و طولانی مدت عضلات صورت شود، می تواند روی پوست صورت چین ایجاد کند؛ خنده های بیش از حد، استرس و اضطراب و اخم و عصبانیت می توانند در ایجاد این چین ها در سنین 20 تا 50 سال نقش داشته باشند اما در سنین بالای 500 سال، دلیل چین و چروک های صورت، بیشتر پیر شدن پوست است.

عده ای اعتقاد دارند برخی غذاها می تواند حالت خاصی را در سلول های پوست ایجاد کند و باعث بیشتر شدن چین های پیشانی شود.

 

چین و چروک پیشانی

بین بردن چروک های روی پوست در ناحیه پیشانی

 

پیشگیری از ایجاد چروک روی پوست:

 

آیا رژیم های غذایی مختلف در ایجاد یا رفع این چین ها نقش دارند؟
به طور کلی مصرف غذاهای دریایی به دلیل اینکه حاوی امگا33 هستند، در رفع چین پیشانی موثر است پس گنجاندن این نوع غذاها در برنامه غذایی خانواده توصیه می شود.

 

چرا حالت هایی مثل خنده و خشم باعث ایجاد این چین ها می شوند؟
همه حالت های چهره به وسیله عضلات خاصی در هر منطقه از صورت ایجاد می شود و این حرکت ها به تدریج باعث ایجاد چین وچروک هایی در آن مناطق می شوند. چین های روی پیشانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در منطقه بین دو ابرو و کمی بالاتر از آن، عضله ای به سمت بالا و خط رویش مو وجود دارد که در طول یک خط مستقیم تا پشت سر ادامه دارد. کار این عضله که نامش عضله پیشانی (فرونتالیس ماسل) است، بالابردن ابروهاست.

عضله دیگری هم به نام «پروسروس» بین دو ابرو و روی استخوان بینی وجود دارد که به طرف بالا امتداد می یابد. این عضله، عضله نازک، دوکی و مسطحی است که وظیفه آن پایین کشیدن ابروهاست. انقباض این عضلات باعث می شود پوست در این منطقه دچار کشش شود. این کشش در اثر تداوم و تکرار باعث افزایش سطح پوست می شود و در نتیجه در حالت رهاشدگی ماهیچه، پوست آن ناحیه دچار چین خوردگی خواهدشد که خود را به صورت خطوط افقی نشان می دهد.

 

چطور می توان این چین ها را از بین برد؟
از بین بردن چین روی پیشانی – باید عامل ایجاد کننده آن حذف شود و از انقباض عضلات ایجاد کننده این چروک ها جلوگیری کرد. اصلی ترین راه از بین بردن چین وچروک های پیشانی، فلج کردن نسبی عضلات صورت (معمولا 30 تا 600 درصد) و ایجاد فرصت برای ترمیم پوست است.

دلیل ایجاد چین و چروک پیشانی چیست و چگونه رفع می شود؟

آیا روش خاصی هم برای این کار وجود دارد؟
بله، این کار به وسیله بوتولینیوم A که در بازار ایران با نام بوتاکس شناخته می شود، انجام می گیرد. این سم را یک نوع باکتری بی هوازی به نام کلستریدیوم بوتولینیوم که عامل ایجاد کننده مسمومیت بوتولیسم با مصرف کنسروهای غذایی است، تولید می کند. وقتی این سم را بین یا زیر پوست یا در عضلات منطقه صورت با حجم معین تزریق می کنند، باعث فلج شدن نسبی این عضلات می شود و به تدریج چین و چروک ها بهبود خواهد یافت.

 

این فلج شدن چگونه است؟
بعد از تزریق بوتاکس، عضلات طی یک تا دو روز شروع به فلج شدن نسبی می کنند و تا14 روز این حالت به حد نهایی می رسد. پس از این مدت، شخص دیگر قادر نخواهدبود با استفاده از عضلات آن ناحیه از صورت، روی پوست خود چین ایجاد کند.

 

مدت اثر بوتاکس تا چه زمانی است؟
اثر بوتاکس معمولا حدود 4 تا 6 ماه کاملا خواهد ماند. معمولا این فلج نسبی بعد از 6 تا 88 ماه از بین خواهدرفت و شخص به تزریق مجدد نیاز پیدا می کند.

برای از بین بردن چین وچروک های سایر نقاط صورت هم می توان از این ماده استفاده کرد؟
بله، برای از بین بردن چین های سایر قسمت های صورت مثل خطوط اخم، خطوط اطراف چشم و خطوط زیر چشم نیز میزان تعیین شده ای از همین ماده تزریق می شود.

 

استفاده از این روش برای رفع چین وچروک صورت عوارض جانبی هم دارد؟
بله، تزریق سم بوتولینیوم AA می تواند عوارضی برای مصرف کننده داشته باشد که البته بیشتر آنها مربوط به تکنیک تزریق هستند. پس از تزریق، احتمال افتادگی پلک فوقانی وجود دارد. همچنین ممکن است سم با نفوذ به عضلات کره چشم، آنها را فلج کند و باعث دوبینی شود. گاهی هم این تزریق باعث افتادگی پلک پایین می شود. با عوارض ناشی از اشکال در تکنیک تزریق نیز ممکن است فرد تا یکی دو هفته بعد از تزریق، سردرد داشته باشد.

 

نمی توان روش درمانی دیگری برای از بین بردن چین های روی پیشانی پیشنهاد کرد؟
چرا، روش هایی مثل استفاده از لیزر فرکشنال CO22 هم که قابلیت از بین بردن چین وچروک های ریز را دارد، وجود دارد ولی اگر چین های ایجاد شده عمیق باشند، بهترین روش استفاده از بوتولینیوم است.

 

چین و چروک پیشانی

مشکل چین و چروک های روی پیشانی

استفاده از ماسک های میوه هم می تواند موثر باشد؟
نه، ما نمی توانیم برای رفع چروک هایی که منشاء عضلانی دارند، از روشی استفاده کنیم که حداکثر می تواند روی پوست اثر داشته باشد. البته می توان از این ماسک های حاوی اسیدهای میوه، در کنار درمان با بوتولینیوم استفاده کرد.

 

هزینه درمان با بوتاکس چقدر است؟
آمپول بوتاکس کمی بیشتر از 2000هزارتومان قیمت دارد و علاوه بر آن متخصصی که تزریق انجام می دهد نیز مبلغی دریافت می کند. البته این محصول به وسیله چند شرکت چینی، کره ای، انگلیسی و آمریکایی تولید می شود و مقادیر ماده موثر در بسته بندی های هریک از این شرکت ها، تفاوت دارد و برحسب آن قیمت آمپول هم متفاوت خواهدبود.

 

در حال حاضر این کار در بسیاری از آرایشگاه های زنانه نیز انجام می شود. آیا واقعا باید حتما به وسیله متخصص انجام شود؟
به هر حال فردی که این تزریق را انجام می دهد، باید آگاهی کافی از آناتومی و تشریح صورت داشته باشد وگرنه نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

آیا راه خاصی برای جلوگیری از به وجود آمدن این چین ها وجود دارد؟
تنها راه جلوگیری از ایجاد چین های پیشانی و چین های صورت، این است که حتی المقدور از انجام حرکت با اجزای صورت خود پرهیز و از کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از پیر شدن پوست استفاده کنید. معمولا افرادی که چشمان روشن دارند، در هوای آفتاب ناخودآگاه با استفاده از عضلات صورت خود، چشمشان را تنگ می کنند که می تواند ایجاد چین های صورت را تشدید کند. این افراد نیز می توانند در نور شدید عینک های آفتابی بزنند.

مطالب مشابه را ببینید!