دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

پنج دلیل که باعث خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ یا رایانه می شود

ممکن است لپ تاپ یا رایانه شما به طور ناگهانی شات دان Shut Down یا خاموش شود و شما نگران شوید و یا سیستم عامل را عوض کنید ولی باز هم مشکل خاموش شدن را داشته باشید. در این مطلب ما دلیل خاموش شدن لپ تاپ را به شما می گوییم و شما هم قبل از خواندن این مطلب نیازی نیست لپ تاپ خود را به تعمیرگاه ببرید.
هنگام خاموش شدن PC یا Laptop اولین فکری که به ذهن کاربر خطور می کند، مشکل برقی و جریان برق سیستم است، که البته شاید درست باشد ولی همیشه اینگونه نیست.
مکنه جالبی که در مورد رایانه ها وحود دارد و یک شگفتی به حساب می آید، قابلیت خود صیانتی یا Self-Protecting سیستم است که در مواقع بحرانی و حساس سیستم را به طور کلی شات دان یا خاموش می کند و شما باید از این خاموش شدن ناگهانی خوشحال باشید.
اما چه چیز منجر به فعال شدن ساز و کار خود صیانتی در رایانه و لپ‌تاپ می‌شود؟ مثل همیشه همراه ما باشید تا پنج دلیل اصلی این موضوع را برای شما افشا کنیم!

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

1 – درجه حرارت بالاتر از میزان معمول سیستم

یکی از نخستین و بارز‌ترین دلایل خاموشی اتفاقی سیستم به ویژه ‌هنگام انجام فعالیت‌های گرافیکی مانند بازی، حرارت بیش از معمول یا به اصطلاح Over-Heating سیستم است. این موضوع به ویژه در ‌لپ‌تاپ بیشتر صدق می‌کند و معمولا گرفتگی منافذ سیستم یا ضعف فن از دلایل عمده و اصلی آن است‌.

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

موضوع حرارت بیش از اندازه، به قدری برای سیستم خطر‌ساز است که اکنون تقریبا همه دستگاه‌ها مکانیزم خاموشی خودکار را برای مقابله با این موضوع ‌دارند. برای حل این معضل نخست باید دلیل اصلی آن را بدانید، شاید فن دستگاه به خوبی عمل نمی‌کند یا منافذ دستگاه برای ورود و خروج هوا با انواع و اقسام اجرام گرفته شده باشد. اگر این موضوع درست است، هم منافذ و هم فن دستگاه را در صورت دسترسی به خوبی و با دقت پاکسازی کنید‌.


۲ ـ نقص فنی یکی از سخت‌افزار‌ها

 

یکی دیگر از دلایل عمده خاموشی اتفاقی دستگاه، ‌نقص سخت افزاری است؛ بنابر‌این، اگر به تازگی اقدام به نصب سخت افزاری جدید کرده‌اید، این امر می‌تواند دلیل اصلی خاموشی اتفاقی دستگاه باشد. این سخت افزار را بیرون کشیده و آن را به صاحبش واگذارید.

 

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ


سخت‌افزارهای اصلی که در این مورد باید مد نظر داشته باشید، عبارتند از: RAM، CPU، Mainboard و کارت گرافیکی. همچنین گاهی این موضوع مربوط به Power دستگاه نیز می‌تواند باشد.


۳ ـ ولتاژ نامناسب شارژر

 

اگر ‌روی لپ‌تاپ خود با موضوع خاموشی اتفاقی روبه‌رو هستید، ‌می‌تواند ناشی از ولتاژ نامناسب شارژر شما باشد، به ویژه هنگامی که ‌بازی می‌‌کنید، این نکته را باید در نظر داشته باشید که برخی از بازی‌های رایانه‌ای به ولتاژ بالاتر‌ از حد معمول نیاز دارند.

 

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

بازی‌ها از آنجا‌ که سخت‌افزارهای اصلی سیستم را به شدت به کار می‌گیرند، برق قوی‌تر و با ثبات‌تری ‌نیاز دارند، به ویژه‌ که این بازی‌ها سرعت گردش فن را نیز به بالاترین میزان می‌رسانند؛ اما اگر در مواردی غیر از ‌بازی با خاموشی اتفاقی روبه‌رو می‌شوید، باز هم خرابی شارژر یا ولتاژ نامناسب آن می‌تواند یکی از دلایل اصلی باشد.


۴ ـ خرابی یا از کار افتادن درایور گرافیک یا Display

 

نصب سیستم عامل جدید و تغییر درایور کارت گرافیک یا Display نیز می‌تواند از جمله دلایل اصلی خاموشی بی‌مورد باشد، به ویژه اگر کمی هم با تنظیمات BIOS سر و کله زده باشید.

 

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

برای فهمیدن اینکه مشکل از درایور است یا نه، یک راه این است که به دنبال فایل‌های dump در سیستم و پس از خاموشی اتفاقی بگردید. این فایل‌ها چیز‌های بسیاری برای گفتن به شما دارند.


۵ ـ و مثل همیشه: بدافزار‌ها

 

یکی دیگر از دلایل اصلی اما نادر خاموشی اتفاقی، می‌تواند وجود یک بدافزار بر روی سیستم باشد. برخی از این بدافزار‌ها اقدام به خاموش و روشن کردن دستگاه می‌کنند.

 

دلیل خاموش شدن Shut Down شدن ناگهانی لپ تاپ

این موضوع معمولا در مواردی رخ می‌دهد که کلید خاصی را فشار دهید یا برنامه خاصی را اجرا نمایید. در این شرایط بد‌افزار برای حفاظت از خود یا انجام کاری خاص، سیستم را خاموش می‌کند. راه چاره تنها اتکا به یک نرم‌افزار امنیتی قوی و قابل اعتماد است.

رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

مطالب مشابه را ببینید!