مجله تاپ‌ناز‌

دلیل قطع شدن تلگرام چیست؟ آیا تلگرام فیلتر شده است؟

دلیل قطع شدن تلگرام چیست؟ آیا تلگرام فیتر شده است؟

تلگرام فیلتر شد؟

چرا دسترسی به تلگرام ممکن نیست؟

از ساعاتی پیش دسترسی به تلگرام تقریبا غیر ممکن شده است و حتی با فیلترشکن هم نمی توان وارد Telegram شد. این در حالی است که مسئولان خبر از فیلتر شدن تلگرام در اردیبهشت ماه داده بودند.

از بامداد روز یکشنبه 9 اردیبهشت، تلگرام بطور کل از دسترس خارج شده است و حتی با استفاده از VPN و فیلترشکن هم نمی توان به این سرویس دسترسی داشت.

برای فیلتر شدن تلگرام روز خاصی مشخصی نشده بود و فقط اظهارات ضد و نقیضی در مورد مسدود کردن تلگرام به گوش می رسید؛ گویا ظاهرا فیلتر شدن تلگرام در اردیبهشت ماه به حقیقت پیوسته است.

 البته برخی منابع دلیل عدم دسترسی به تلگرام را فیلتر شدن آن نمی دانند، زیرا گفته می شود پاول دورف موسس تلگرام، در یک توئیت در مورد قطع شدن تلگرام واکنش نشان داده است و دلیل قطع شدن تلگرام را توضیح داده که با وجود بعضی از شایعات، فیلتر شدن تلگرام حقیقت ندارد.

 

مدیر تلگرام می گوید که دلیل قطع شدن تلگرام مشکل در یکی از سرورها می باشد. او با اعلام این بخر از کاربران این سرویس عذرخواهی کرد و قول حل شدن مشکل را در ساعات آینده داد.

اما نکته این است که پاول دورف به وجود مشکل در برخی از سرورهای قاره اروپا اشاره کرده است و در این توئیت او اشاره ای به ایران نکرده است. او این مشکل را به دلیل گرم شدن زیاد برخی از سرورها که باعث شده است تلگرام با مشکل مواجه شود بیان کرده است.

به هر حال اگر این مشکل از سمت سرورهای مرکزی تلگرام باشد پس بزودی مشکل رفع می شود. اما اگر موضوع فیلتر شدن و مسدودسازی تلگرام درست باشد، دیگر احتمال بازگشت تلگرام به حالت سابق نخواهد بود.

پی نوشت : تلگرام به دستور مقام قضایی فیلتر شد

مسنجر تلگرام بر روی خطوط ایرانسل مسدود شد.

دقایقی پیش به گزارش برخی خبرگذاری‌های داخلی، حکم قضایی فیلتر تلگرام نهایی و صادر شده است. کلیه‌ی ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تلگرام اقدام کنند. از جمله‌ی دلایلی که برای صدور دستور مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام ذکر شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه به‌ویژه ازطریق طرح مسائل نژادی، قومی در کنار تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب
  • جمع‌آوری اطلاعات مردم و کشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده‌های شهروندان ایرانی و جاسوسی به نفع اجانب
  • انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه
  • اهانت به مقدسات وارزش‌های اسلامی و تبلیغ به نفع فرقه‌های منحرف و مخالف اسلام
  • نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و لطمه به آسایش عمومی
  • قاچاق کالا، ارز، مواد مخدر و سایر کالاهای غیرمجاز
  • اقدام علیه امنیت کشور از طریق گروهک‌های تروریستی
  • کلاهبرداری، نقض مالکیت معنوی و سایر جرائم مالی
  • تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران
  • هتک حیثیت اشخاص

در متن خبر مسدودسازی تلگرام آمده است که پیش از اتخاذ تصمیم در این زمینه، موضوع در جلسات متعدد کارشناسی با حضور متخصصان امر و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است و آن‌ها نیز نظر کارشناسی خود را مبنی بر لزوم مسدودسازی و جلوگیری از ادامه‌ی فعالیت این پیام‌رسان محبوب، اعلام کرده‌اند.

بدین ترتیب، در اجرای ماده‌ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری، ماده‌ی ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی، به استناد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و مواد ۴۹۸، ۵۰۰، ۵۱۲، ۵۱۳، ۵۱۴، ۶۰۹، ۶۱۰، ۶۳۹، ۶۹۷، ۶۹۸، ۷۰۰، ۷۲۹ الی ۷۳۱ و ۷۴۲ الی ۷۵۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات، دستور مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام صادر می‌شود.

در متن حکم مسدودسازی تلگرام آمده است که اِعمال مسدود‌سازی باید به‌گونه‌ای باشد که محتوای پیام‌رسان یادشده با هیچ نرم‌افزاری در کشور قابل دسترس نباشد، تخلف از اجرای این دستور موجب تعقیب کیفری خواهد بود.

بروزرسانی:

وب‌سایت تلگرام از دقایقی پیش روی برخی سرویس‌ دهندگان اینترنت از دسترس خارج شد.


» همچنین بخوانید : دانلود فیلترشکن برای تلگرام چه مشکلاتی پیش می آورد؟

مطالب مشابه را ببینید!