مجله تاپ‌ناز‌

دمنوش گلپر ؛ آموزش طرز تهیه چای گلپر و خواص آن برای کاهش وزن

دمنوش گلپر بسیار مفید است و می توانید برای کاهش وزن هم از این دمنوش استفاده کنید. این دمنوش ضد نفخ، میکروب کش، ضد اسپاسم و لاغر کننده است و در ادامه آموزش طرز تهیه دمنوش چای گلپر را آماده کرده ایم.

آموزش طرز تهیه دمنوش گلپر پر خاصیت

دمنوش گلپر یا چای آن از گیاهی گلدار تهیه می شود که گلپر نام دارد و گل آن شبیه به سکه سفید رنگ می باشد و دانه های معطری دارد و به عنوان ادویه در ترشی هم استفاده می شود. گلپر گیاه بومی ایران است و در نواجی کوهستانی و مناطق اطراف آن رشد می کند.

گلپر بسیار پر خاصیت است و چون ادویه است مانند هر نوع ادویه دیگری باعث چربی سوزی می شود. خیلی از خانم ها از دمنوش گلپر به عنوان چربی سوز قوی و سالم استفاده می کنند. در ادامه این مطلب بیشتر در مورد خواص دمنوش گلپر و روش تهیه چای گلپر می خوانید.

خواص دمنوش گلپر

دمنوش این گیاه گرمسیری برای هضم غذا مناسب است و ضد نفخ است و به صورت کلی برای اکثر اختلالات گوارشی بسیار عالی است. از خواص بی نظیر گیاه گلپر و یا چای گلپر می توان به ضد عفونی کننده بودن آن، میکروب کشی قوی و خاصیت ضد اسپاسم آن اشاره نمود و این نکته را فراموش نکنید که دمنوش گلپر را می توانید برای درمان رفلاکس معده، استفراغ و تهوع هم استفاده کنید.

گلپر00

گفته می شود بعضی از طبیبان و متخصان دمنوش گلپر را برای معالجه هیستری، عفونت های عصبی و رفع ناراحتی های عصبی، درمان اختلالات تنفسی، اختلالات ریوی، برونشیت و عفونت های دستگاه تنفسی تجویز می نمایند.

گیاه گلپر خاصیت چربی سوزی دارد و باعث کاهش وزن می شود. این گیاه برای افراد چاق مناسب است و می توانند چربی های شکم و پهلو را با گلپر کاهش دهند. گلپر در اصل یک چربی سوز بدون عوارض است و نوشیدن یک فنجان چای گلپر بعد از ورزش کردن باعث افزایش متابولیسم بدن و چربی سوزی می شود.

البته ساقه و برگ گلپر که به آن گلپر ترشی می گویند هم همین خواص را دارد و خوردن آن با غذا و یا اضافه کردن آن به ترشی هم مفید است و از خراب شدن ترشی جلوگیری می کند.

مواد مورد نیاز برای تهیه دمنوش گلپر

  • گلپر یک قاشق غذا خوری
  • آب جوش دو لیوان
  • عسل به میزان لازم

عسل به منظور شیرین کردن این دمنوش است و می توانید از نبات هم استفاده کنید.

طرز تهیه دمنوش و چای گلپر

در ابتدا برای تهیه دمنوش پر خاصیت، گلپر و آبجوش را در قوری چینی و یا لیوان های مخصوص دمنوش بریزید.

اجازه دهید قوری برای مدت سی دقیقه روی حرارت غیر مستقیم باقی بماند و دمنوش دم بکشد.

نکته: این چای کمی طعم تلخ دارد و به همین دلیل عسل را در موارد مورد نیاز ذکر کرده ایم، ولی می توانید عسل را با مواد شیرین طبیعی دیگر مانند خرما، توت خشک و یا نبات جایگزین نمایید.

نکته: مصرف زیاد از حد دمنوش گیاهی، برای افرادی که بیماری قلبی دارند توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. مصرف چای گلپر برای خانم های باردار هم مناسب نیست زیرا می توانید باعث سقط جنین شود.

مطالب مشابه را ببینید!