مجله تاپ‌ناز‌

آموزش دوخت جامدادی شیک و ساده در منزل با روشی آسان

افرادی که به هنر و کارهای هنری در خانه علاقه دارند می توانند آموزش دوخت جامدادی را بخوانند و در منزل آن را تهیه کنند.

جامدادی از لوازمی است که داشتن آن برای افراد محصل ضروری می باشد زیرا می توانند در آن انواع خودکار، مداد، پاکن، مداد تراش و … را قار دهند، به همین دلیل افراد با توجه به نیاز و سلیقه ای که دارند می توانند مدل های مختلف جامدادی را از بازار بخرند. البته برای کاهش هزینه تحصیل می توان وسیله ای مانند جامدادی را خودتان تهیه کنید و بسازید. در این بخش تصمیم گرفته ایم نحوه دوخت جامدادی ساده را به شما آموزش بدهیم. برای دوخت جامدادی شما حتما نیاز به پارچه نو ندارید و می توانید با پارچه و لباس های کهنه هم این کار را انجام دهید.

دوختن جامدادی مانند دوخت پاپیون، دوخت ملحفه تشک و … ساده است و فقط با کمی دقت و حوصله می توانید این کار را براحتی انجام دهید.

 

آموزش دوخت جامدادی

برای دوخت جامدادی می توانید از انواع پارچه، چرم و یا فوم هم استفاده کنید. پس برای دوخت یک جامدادی زیبا باید علاوه بر داشتن وسایل لازم، به دقت مراحل برش و دوخت پارچه را انجام دهید. وسایل مورد نیاز برای ساخت جامدادی دست ساز با ابعاد 24 در 12 سانتی متر و مراحل دوخت را در پایین مشاهده می کنید.

 

وسایل لازم

  • ۲ نوع پارچه طرح دار نسبتا ضخیم
  • یک عدد زیپ ۲۵ الی ۳۵ سانتی متری
  • قیچی
  • سنجاق ته گرد
  • اتو
  • ۲ عدد گیره کاغذ
  • سوزن و نخ هم رنگ با پارچه
  • چرخ خیاطی

 

مرحله اول

در دوخت این جامدادی باید از دو نوع پارچه طرح دار زیبا استفاده کنید و باید یک پارچه را به عنوان روی کار و پارچه دیگر را برای آستر جامدادی در نظر بگیرید. البته باید رنگ دو پارچه و همچنین رنگ زیپ تهیه شده هماهنگ باشد.

دوخت جامدادی

مرحله دوم:

در این مرحله باید از هر یک از پارچه ها دو تکه پارچه مستطیلی برش بزنید که ابعاد هر کدام از آن ها باید ۱۵ در ۲۵ سانتی متر باشد.

دوخت جامدادی

مرحله سوم:

یکی از پارچه های آستری را بردارید و زیب را روی آن قرار دهید و  همانند تصویر پارچه رویه ی جامدادی را نیز بر روی پارچه آستری و زیپ بگذارید(به هنگام دوخت جامدادی در نحوه پشت و رو گذاشتن پارچه ها دقت کنید). سپس برای فیکس شدن کار، با استفاده از چند سنجاق ته گرد، قسمت زیپ را به هر دو پارچه متصل سازید.

دوخت جامدادی

مرحله چهارم:

در این مرحله باید با استفاده از چرخ خیاطی و نخ هم رنگ با پارچه روی کار، لبه دو پارچه قرار گرفته بر روی هم را در محل زیپ بدوزید. دوخت باید از قسمت لبه بالای زیپ انجام گیرد. بعد از آن می توانید پارچه رویه ی جامدادی و پارچه آستر را به سمت رو برگردانید.

دوخت جامدادی

مرحله پنجم:

دو پارچه مستطیلی شکل دیگر را نیز همانند مرحله بالا بر روی هم قرار دهید و بعد لبه بالایی دو پارچه را به زیپ دوخت بزنید.

دوخت جامدادی

در نظر داشته باشید که در این نوع جامدادی نیازی به زیپ مخفی ندارید و تنها با کمی فاصله می توانید پارچه ها را به لبه های زیپ بدوزید.

دوخت جامدادی

مرحله ششم:

پس از دوخت دو سمت زیپ به پارچه های آستری و پارچه های رویه جامدادی، کار را برگردانید و برای صاف و مرتب شدن پارچه محل دوخت زیپ را اتو بکشید و بعد از آن مجددا پارچه ها را به سمت رو برگردانید و مطابق تصویر و با کمک چرخ خیاطی لبه های کناری زیپ را از روی پارچه با نخ هم رنگ بدوزید.

دوخت جامدادی

مرحله هفتم:

اکنون باید زیپ را باز نمایید و پارچه را به گونه ای بر روی هم بگذارید که آسترها روی یکدیگر و پارچه های رویه جامدادی نیز بر روی هم قرار بگیرند و با استفاده از دو عدد گیره همانند تصویر قسمت بالا و پایین زیپ را بر روی پارچه ها محکم نمایید. همچنین لبه پارچه های قرار گرفته بر روی هم را نیز سنجاق بزنید (قسمت رویی زیپ دوخته شده باید به سمت آستر باشد).

دوخت جامدادی

دوخت جامدادی

دوخت جامدادی

مرحله هشتم:

در این مرحله باید مراحل دوخت جامدادی را انجام دهید و لبه های پارچه به جز قسمت وسط آستر را دوخت بزنید و چنانچه دوختن لبه های کناری زیپ با چرخ دوخته نشد، شما می توانید با استفاده از نخ و سوزن این قسمت ها را بدوزید.

دوخت جامدادی

مرحله نهم:

سپس برای راحت تر و مرتب تر شدن دوخت به هنگام برگرداندن کار، باید مقدار کمی از گوشه های پارچه های آستری و رویه ی جامدادی را مطابق شکل برش بزنید. مراقب باشید از قسمت دوخت روی لبه های کار قیچی نزنید.

دوخت جامدادی

مرحله دهم:

حال از قسمت دوخته نشده آستر، کار را برگردانید. برای راحتی انجام این کار می توانید از یک میله بافتنی استفاده کنید و بعد از برگرداندن کامل آن، درز باز آستر را بدوزید.

دوخت جامدادی

 

دوخت جامدادی

مرحله یازدهم:

بعد از دوخت درز یا شکاف باز آستر، باید آن را داخل پارچه رویه کار قرار دهید.

دوخت جامدادی

مرحله دوازدهم:

در آخر برای تزیین جامدادی می توانید به انتهای زیپ، آویزهای تزیینی کوچک و یا جاکلیدهای زیبا متصل کنید.  دوخت جامدادی

 

 

مطالب مشابه را ببینید!