مجله تاپ‌ناز‌

آموزش گام به گام دوخت دستکش فر بسیار زیبا

یکی از لوازم مهم در آشپزخانه به خصوص برای جهیزیه عروس، دستکس فر است و در این مطلب هم روش دوخت دستکش فر را به صورت گام به گام به شما آموش می دهیم.

یکی از انواع دستکش آشپزخانه، دستکش فر است که دارای مدل های جدید و زیبایی است. در ادامه روش دوخت دستکش فر به شکل زیبا و هنرمندانه را می آموزید.

آموزش دوخت دستکش فر در خانه

استفاده کردن از دستکش های بلند که مخصوص فر می باشند، به دلیل پوشش کامل دست به عنوان بازاری خوب برای جلوگیری از سوختنم پوست دست در موقع اشپزی و قرار گرفتن در معرض حرارت فر است. در ادامه این بخش با دوختن نمونه ای زیبا از دستکش فر آشنا می شوید.

دوخت دستکش فر

وسایل مورد نیاز برای دوخت دستکش فر

  • پارچه به مقدار لازم
  • لایه حریر
  • آستری نخی
  • تور متری
  • پشم شیشه

مراحل ساخت

برای تهیه الگوی مورد نظر، دست خود را روی کاغذ بگذارید و دور آن را با فاصله خط بکشید و سپس آن را برش بزنید. باید توجه داشته باشید که الگو را مقداری بزرگتر از دست خود در نظر بگیرید، زیرا دستکش در موقع دوخت کوچکتر می شود.

دوخت دستکش فر

الگو را روی لایه حریر قرار بدهید و از روی پشم شیشه و آستری هر کدام دو برش بزنید، سپس برای پشت دستکش، از روی آستری مانند الگو برش بزنید و برای پارچه روی کار هم به این طریق عمل کنید. دقت کنید که یک سانت بیشتر از اندازه الگو اضافه تر روی پارچه برش زده باشید.

دوخت دستکش فر

در مرحله بعد پاچه های رویی را به صورت رو، روی هم بگذارید و تور را میان آنها قرار دهید. حال آن قسمت را بدوزید و سپس پارچه را برگردانید و روی درز را اتو بزنید تا حالت بگیرد. در این مرحله به وسیله اتو لایه حریر را روی پشت پارچه بچسبانید به طوری که قسمت زیر لایه حریر رو به پارچه قرار بگیرد.

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر

پارچه را روی پشم شیشه قرار بدهید و سپس آستری را روی آن قرار دهید و در آخر این سه لایه را به وسله سوزن به هم ثابت کنید و بعد بدوزید.

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر

برای محکم تر شدن کار می توانید خط های با فاصله 5 سانتی متری را روی آنها بدوزید. برای لبه دستکش می توانید از نوار اریب استفاده کنید، به این صورت که آن را به وسیله سوزن روی لبه فیکس کنید و سپس با چرخ خیاطی شروع به دوخت کنید.

دوخت دستکش فر

برای درست کردن آویز دستکش نیاز است که نوار باریک به شکل مستطیل برش بزنید و سپس دو سر آن را مانند تصویر بالا، روی هم قرار دهید و بدوزید.

دوخت دستکش فر

برا دوخت دستکش همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، دو سوی دستکش را روی هم قرار دهید و دستگیره کوچکی را که در مرحله قبل درست کردید، دو لا کنید و ماند شکل بالا درون کار بگذارید، طوری که قسمت دو لای باز آن به سوی بیرون باشد، سپس اطراف دستکش را بدوزید و بعد از برش زدن قسمت شصت  (برای جلوگیری از چین افتادن پارچه در این قسمت) ، آن را به سمت رو بر می گردانیم.

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر تمام شده و برای زیبایی کار می توانید تزییناتی مانند پاپیون و یا گل های پارچه ای برای شیک شدن این دستکش استفاده کنید.

دستکش فر آشپزخانه با روش دیگر

دستکش آشپزخانه از وسایل ضروری است که در انواع مدل ها و طرح های مختلف دوخته می شود، در ادامه می توانید با روش دوخت مدل دستکش مربعی و جیب دار آشنا شوید:

دوخت دستکش فر

در ابتدا برای الگوی این کار، یک مربع به اندازه 20 در 20 سانتی متر را روی یک مقوا رسم کنید، سپس گوشه های آن را با استفاده از لیوانی یا کاسه به شکل هلالی در آورید و برش بزنید. حالا الگوی به دست آمده را روی پارچه بگذارید و 2 عدد از روی آن قیچی کنید.

برای دوخت قسمت جیب دستگیره، یک سوم مربع را بزش بزنید و سپس الگو را روی پارچه قرارز دهید و از روی آن دو بار برش بزنید. سپس از الگوی مربع کامل دو بار و از الگوی مربع برش خورده یک بار روی پشم شیشه برش بزنید.

در این مرحله، دو لایه مربع شکل مانند پشم شیشه را در قسمت وسط قرار دهید شو دو طرف آن را هم پارچه قرار دهید، برای جیب دستگیره هم یک لایه پشم شیشه را میان دو لایه پارچه قرار دهید و بعد دور تا دور قسمت اصلی دستگیره و جیب را بدوزید.

حالا قسمت های اضافی را با قیچی برش دهید و نوار اریب را روی قسمت بالایی جیب بدوزید، سپس جیب روی بخش اصلی دستگیره قرار دهید، قسمت حاشیه نوار اریب را روی دستگیره بگذارید، سپس از سمتی که جیب ندارد، نوار اریب را بدوزید.

باید دقت کنید که دو سانتی متر به پایان کار، دوخت را متوقف کنید، سپس حاشیه دیگر نوار اریب را روی سمت دیگر دستگیره قرار دهید و به صورت کامل دوخت بزنید، سپس دور تا دور کار را بدوزید.

پس از اینکه دوخت دستگیره تمام شد، حدود 12 سانتی متر از نوار اریب را جداگانه بدوزید و سپس قسمت اضاقی آن را برش بزنید، سپس دستگیره را به قسمت را برگردانید و یک حلقه برای آویزان کردن دستگیره بسازید. دنباله نوار اریب را روی لبه دستگیره بدوزید و از سمت دیگر، باز لبه انتهایی نوار اریب را بدوزید، حالا دوخت دستگیره تمام شده است و می توانید دوخت آن را در منزل و با انوع پارچه ها در طرح و رنگ دلخواه خود انجام بدهید.

دوخت دستکش فر

دوخت دستکش فر

مطالب مشابه را ببینید!