مجله تاپ‌ناز‌

آموزش دوخت کاور قابلمه به صورت تصویری و مرحله به مرحله

در این بخش آموزش دوخت کاور قابلمه به صورت تصویری به همراه تصاویر و مرحله به مرحله را آماده کرده ایم که در نهایت می توانید یک کاور زیبا داشته باشید.

قابلمه یکی از ظروف مهم و پرکاربرد در آشپزخانه است که علاوه بر طبخ و آماده سازی غذا، وسیله ای مناسب برای جابجایی غذا هم به شمار می رود. ولی جابجایی غذا با قابلمه بدون کاور کمی سخت است. کاور قابلمه غذا در طول سفر باعث جابجایی راحت قابلمه می شود و غذای شما را گرم تر و خوشمزه تر نگه می دارد. کاور قابلمه یا به بیانی ساده تر، کیف قابلمه نوعی پوشش و وسیله به منظور جابجایی این ظرف می باشد. کاورهای قابلمه در بازار به صورت اماده برای فروش وجود دارد. می توانید بدون هزینه کردن و یا به حداقل رساندن هزینه مرطوبه خودتان دست به کار شوید. در این راستا و با همین هدف در ادامه روش دوخت کاور قابلمه را آموزش می دهیم.

از نخستین اقدامات برای دوخت کاور این است که در ابتدا قابلمه یا ظرف پیرکس مورد نظر را انتخاب کنید. دوم اینکه پارچه مناسب را هم انتخاب کنید. جنس پارچه بهتر است که نخی و پنبه دوزی شده باشد و پلاستیک یا پارچه پلاستیکی نباشد. باید توجه داشته باشید که پارچه انتخابی شما ضخیم باشد. اندازه گیری دقیق قابلمه هم اقدام مهم بعدی است.

دوخت کاور قابلمه

آموزش دوخت کاور قابلمه زیبا

نخست به عنوان اولین مرحله نیاز است قابلمه انتخابی خود را با دقت اندازه گیری کنید. قابلمه را به شکل وارونه روی میز قرار دهید و قسمت پشتی آن را با دسته ها اندازه گیری کنید. عدد به دست آمده باید قطر دایره کاور شما باشد. باید دقت داشته باشید 2 سانتی متر جای دوخت را نگه دارید.

دوخت کاور قابلمه

برای راحتی کار در ابتدا با استفاده از اندازه های مشخص شده و در دست، روی کاغذ الگو را رسم کنید. سپس آن را روی پارچه اصلی، پارچه آستری و پشم شیشه منتقل کنید. چون 2 عدد از هر کدام از اینها را نیاز داریم، می توانید پارچه اصلی و آستری، همچنین پشم شیشه را دولا کنید و برش بزنید.

دوخت کاور قابلمه

حالا طبق عکس یک عدد از پارچه های ابر دوزی شده را ببرید. دقت کنید که پارچه برش خورده قرار است بخش بالایی کاور را شکل دهد و که برای قرار دادن و برداشتن قابلمه نیاز است.

دوخت کاور قابلمه

در این مرحله بخش های بریده شده را تو دوزی کرده و شکل دایره ای داخلی را هم نوار دوزی نمایید.

دوخت کاور قابلمه

سپس هر ۲ دایره را به هم وصل نمایید.

دوخت کاور قابلمه

با استفاده از اضافه های پارچه ۲ نوار ببرید، در واقع این نوراها به عنوان دسته های کاور به دو طرف آن دوخته می شوند.

دوخت کاور قابلمه

توجه داشته باشید که باید دسته برابر کاور قابلمه باشد و نه بزرگتر.

اطراف کاور را نواردوزی نمایید تا به این وسیله کاور شما تمیز و خوب باقی مانده و هم زیباتر به نظر برسد.

دوخت کاور قابلمه

در این مرحله به وسیله ی سنجاق نخ قیطانی اندازه، از درون نوار دوخته شده عبور دهید.

دوخت کاور قابلمه

به همین راحتی کاور قابلمه ی زیبا و کاربردی شما آماده شد. ممکن برخی این کاور را به نام کیف قابلمه و برخی به نام بقچه قابلمه بشناسند. نام آن هرچه باشد، کاربرد یکی است.

دوخت کاور قابلمه

در صورت تمایل می توانید کاور قابلمه ی دوخته شده خود را با استفاده از پایپون و یا هر وسیله ی خلاقانه ی دیگری تزیین نمایید.

دوخت کاور قابلمه

 

مطالب مشابه را ببینید!