مجله تاپ‌ناز‌

دوربین یا دزدگیر اماکن؟ کدام بهتر است؟

دوربین یا دزدگیر اماکن؟ کدام بهتر است؟

روش‌های مناسب برای افزایش امنیت یک محیط، شامل استفاده از دوربین‌های مداربسته و دزدگیرها می‌شود. ما در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که برای امنیت محل بهتر است از دوربین مداربسته استفاده کنیم یا دزدگیر؟ امروزه اغلب افراد از دوربین‌های مداربسته برای محافظت و افزایش امنیت محیط کاری و خانه خود استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، استفاده از دزدگیرها نیز می‌تواند به حفظ امنیت کمک کند؛ در ادامه، تفاوت بین دوربین مداربسته و دزدگیر را بررسی خواهیم کرد، تا ببینیم که کدام یک از این دو ابزار بهتر است.

بررسی دوربین مداربسته و عملکرد آن

سیستم دوربین مداربسته یکی از ایمن‌ترین و مفیدترین ابزارهای موجود بوده و تقریبا در هر مکانی استفاده می‌شود. با خرید دوربین مداربسته در مشهد این امکان فراهم می کند که تمام تصاویر محیط را ضبط و ذخیره کند تا بتوانید در هر لحظه آن‌ها را بازیابی کنید. علاوه بر این، می‌توانید تصاویر را از طریق نرم افزار بر روی تلفن همراه خود در حالت آنلاین مشاهده کرده و آن‌ها را ذخیره کنید.

اما باید به یاد داشت که استفاده از دوربین مداربسته کافی نیست؛ زیرا سرقت‌ها همچنان اتفاق خواهند افتاد، به این دلیل که سارقان می‌توانند با پوشاندن صورت خود از دید دوربین مداربسته جلوی شناسایی خود را بگیرند.

افراد بسیاری برای ثبت تصاویر از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که دوربین‌های مدار بسته تنها قادر به ثبت تصاویر هستند و در برخی مواقع، با وجود این نوع دوربین‌ها، سرقت‌هایی رخ می‌دهد. دلیل این امر این است که دوربین‌های مدار بسته بیشتر به عنوان سیستم‌های نظارتی و امنیتی استفاده می‌شوند.

شما هم می‌توانید از طریق تلفن همراه خود از راه دور به محل کار یا خانه خود نظارت کنید. به این صورت، اگر کسی در محل حضور نداشته باشد، شما با مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته محیط را در نظر خواهید داشت. در حقیقت دوربین و دزدگیری‌هایی را که در محیط مورد نظرتان نصب کرده‌اید، همواره روشن خواهند بود. در این بین ممکن است نوسان جریان برق به این سیستم‌ها آسیب رسانده و آن‌ها را از کار بیندازد. بنابراین به منظور حفظ سلامت این دست از وسایل و همینطور کاهش میزان مصرف انرژی، خرید استابلایزر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بیشتر بخوانید» استفاده از دوربین‌های مداربسته برای کنترل و نظارت بر محیط‌های مختلف، نیازمند نصب برنامه‌های مختلف بوده تا به این وسیله بتوانید از فاصله‌ای دور هم نظارت داشته باشید. به همین خاطر نیازمند آشنایی با بهترین نرم افزارهای دوربین مداربسته برای شما از ضرورت خواهد داشت.

دوربین یا دزدگیر اماکن؟ کدام بهتر است؟

بررسی دزدگیر اماکن و عملکرد آن

برای تشخیص بهترین راه حفاظت از محیط در برابر سرقت‌ها، لازم است دزدگیر و دوربین‌ها را به طور کامل بشناسید. دزدگیر اماکن، یکی از دستگاه‌های موثر در حفظ امنیت و جلوگیری از سرقت است. این سیستم را می‌توان در تمامی مکان‌ها از جمله منزل، مغازه و دفتر کار استفاده کرد. دزدگیرها دارای تجهیزات جانبی کارآمد و متنوعی هستند، که تلفن‌کننده‌ها از جمله مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند.

در ابتدای تولید دزدگیرها، تلفن‌کننده به عنوان یک دستگاه مجزا ارائه می‌شد که به عنوان مکمل دزدگیر، با استفاده از تلفن ثابت، اعلام سرقت به کاربران دزدگیر صورت می‌گرفت؛ اما با پیشرفت تکنولوژی، تلفن‌کننده‌ها با دزدگیرها ادغام شدند و به صورت یک پنل روی درب دزدگیر نصب می‌شوند.

تلفن‌کننده‌ها دارای دو نوع سیم‌کارتی و ثابت هستند؛ ولی نوع سیم‌کارتی امنیت بالاتری نسبت به نمونه‌های ثابت دارند، زیرا در صورت قطع تلفن ثابت، عملکرد دزدگیر ممکن است مختل شود.

دوربین‌های مداربسته از یک مدار باز و مدار بسته، حسگرهای مختلف، مدار شارژ باتری و مدار هشدار دهنده به عنوان بخش‌های اصلی و مهم در سیستم دزدگیر اماکن تشکیل شده‌اند. دستگاه مرکزی این سیستم، سیگنال‌های حرکتی را دریافت کرده و دستور اعلام سرقت را به هشدار دهنده‌ها ارسال می‌کند، که این وظیفه معمولاً بر عهده دستگاه مرکزی است.

بعضی از دزدگیرها دارای قابلیت منوی سخنگو هم هستند که شما می‌توانید برای آن‌ها میکروفون نصب نموده و صدا را ضبط کنید. همچنین برخی از آنها، به وسیله ریموت یا از طریق اپلیکیشن موبایل به صورت از راه دور کنترل می‌شوند.

محدودیت‌های دوربین مدار بسته

سیستم‌های دوربین مداربسته در کاهش وقوع جرم و سرقت‌ها نقش بسیار مهمی دارند. اما این دوربین‌ها نمی‌توانند به صورت پیشگیرانه عمل کنند. برای مثال، سارقین با تکنیک‌های مختلفی مانند پوشاندن چهره، از ثبت چهره خود در فیلم دوربین مداربسته جلوگیری خواهند کرد. همچنین، برخی به دوربین‌های مداربسته آسیب می‌زنند تا فیلم و تصاویر ثبت نشود.

البته باید توجه داشت که دوربین‌های مداربسته نیز در حال پیشرفت هستند و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، امکانات بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهند. برخی از انواع دوربین‌ مداربسته به صورت هشدار دهنده طراحی شده‌اند و قابلیت تشخیص حرکت را دارند؛ اما اگر تمام این قابلیت‌ها در یک دوربین وجود داشته باشد، ممکن است دوربین دچار خطا شود.

به عنوان مثال، حتی حرکت هر موجود کوچکی می‌تواند باعث فعال شدن سنسور هشدار دوربین مداربسته شود. اما سنسورهایی که در دزدگیرها استفاده شده‌اند، در کنار حساسیت بالایی که دارند، اگر موجودی کوچکتر از انسان در محیط حرکت کند، دزدگیرها فعال نخواهند شد.

به طور کلی، محدودیت‌های دزدگیر برخلاف دوربین این است که در صورت بروز هشدار و رخ دادن سرقت، هیچ تصویری از آن دزدی ثبت نمی‌شود.

سخن پایانی

برای حفظ امنیت کامل ساختمان، خانه یا محل کار شما، بهترین راهکار استفاده همزمان از دوربین مداربسته و دزدگیر است. با نصب دوربین مداربسته، در صورتی که سرقتی رخ دهد و فرد متجاوز فرار کند، شما به راحتی می‌توانید با تصاویر ضبط شده این فرد را شناسایی و به دستگاه‌های امنیتی مربوطه گزارش دهید. همچنین، در صورت بروز خطا یا اشتباه در دزدگیر، با مشاهده تصاویر دوربین مداربسته می‌توانید از جریان سرقت اطلاعات کافی را کسب کنید.

مطالب مشابه را ببینید!