مجله تاپ‌ناز‌

دوچرخه ثابت چه مزایا و معایبی دارد و چه نقشی در سلامت دارد؟

دوچرخه ثابت یکی از دستگاه های مناسب برای رسیدن به تناسب اندم می باشد و در این مطلب مزایا و معایب دوچرخه ثابت را بررسی می کنیم.

خیلی از افرادی که برای باشگاه وقت کافی ندارند به همین دلیل تصمیم می گرند که در منزل ورزش کنند و دستگاه های ورزشی تهیه می کنند که به تناسب اندام برسند. دوچرخه ثابت مزایای زیادی برای سلامت دارد و گزینه ای خوب برای تمرین کردن در منزل می باشد.

تمام مزایای دوچرخه ثابت

استفاده ز دوچرخه ثابت مزایای زیادی برای بدن دارد و یک ورزش عالی برای ماهیچه ها و قوی کردن ران و پاها می باشد و برای افرادی که در حال وزن کم کردن هستند هم مناسب می باشد.

ایجاد حس خوب در فرد

وقتی که فرد با دوچرخه ثابت تمرین می کند، بدن هورمون هایی مانند آندروفین و سروتونین ترشح می کند که هر کدام از این هورمون ها حس شادابی و نشاط برای فرد ایجاد می کنند و باعث کاهش استرس و اضطراب می شوند پس اگر مایل هستید حس خوشحالی و رضایت داشته باشید باید یک تا دو ساعت روی دوچرخه رکاب بزنید.

 

بهبود مفاصل زانو

وقتی که زانو رگ به رگ شده و یا مچ پا پیچ خورده است باید یک ورزش ملایم انجام دهید که یک شوک ملایم به مفاصل دهد تا بهبود پیدا کنند. دوچرخه ثابت یکی از ورش های ملایم است که باعث توان بخشی می شود و البته قبل از انجام این ورزش باید با پزشک مشورت کنید.

 

کاهش چربی خون

یکی از مزایای دیگر دوچرخه ثابت، پایین آوردن کلسترول خون می باشد. دوچرخه ثابت می تواند کلسترول خوب خون را زیاد کند و از کلسترول بد خون بکاهد و همین می تواند برای افرادی که کلسترول دارند مفید باشد.

 

 

پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

دوچرخه سواری ورزشی است که برای همه افراد در هر رده سنی مفید است. به دلیل افزایش سن ممکن است بیماری آلزایمر به سراغ فرد برود پس از 65 سالگی هم باید فعالیت های ورزشی را انجام داد. تحقیقات نشان داده است که انجام فعالیت فیزیکی به صورت منظم باعث کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر و پارکینسون می شود.

دوچرخه ثابت

افزایش طول عمر عالی 

دوچرخه ثابت می تواند باعث افزایش طول عمر و امید به زندگی شود و با تمرین کردن با دوچرخه ریسک به وجود آمدن خیلی از بیماری ها کاهش پیدا می کنید و در نتیحه علائم بیماری هم به تاخیر می اندازد و سیستم ایمنی برای افراد مسن به مدت طولانی تری حفظ می کند.

 

 

افزایش ظرفیت تنفسی ریه

ورزش کردن عملکرد ماهیچه را افزایش می دهد، ماهیچه های ورزیده و قوی در حین تمرین ورزش به اکسیژن کمتری نیاز دارند در نتیجه دی اکسید کربن کمتری را نیز تولید می کنند و در واقع تمرین کردن به بالا رفتن حجم تنفسی کمک می کند و زمانی که یاد گرفتید تنفس را مدیریت کنید شدت و تکرار نفس را در حین تمرین کنترل خواهید کرد.

 

تقویت عضلات

از دیگر مزایای دوچرخه ثابت پاها، ران ها و عضلات سرینی را به حرکت در می آورد و همچنین عضلات بازوها، ماهیچه های پشت و شکم را نیز تقویت می کند.

دوچرخه ثابت

 کاهش وزن

از دیگر مزایای دوچرخه ثابت این است که کالری زیادی را می سوزاند در نتیجه باعث کاهش وزن می شود و در واقع تمرین با شدت بالا باعث سوزاندن کالری بیشتری می شود، ۴۰ دقیقه تمرین شدید با دو چرخه ثابت بیش از ۶۰۰ کالری را می سوزاند در نتیجه زود تر به تناسب اندام تان می رسید.

 کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲

از دیگر مزایای دوچرخه ثابت این است ک ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع دو را کاهش می دهد و زمانی که تمرین و یا ورزش می کنید ماهیچه به منظور سوخت از گلوکز استفاده می کنند در نتیجه میزان سطح قند خون کاهش می یابد.

 

چند توصیه به ورزشکاران

۱. در زمان رکاب قسمت بالایی بدن تان را شل کنید، شانه ها باید آزاد باشند و حرکت ها به مفصل ها فشاری وارد نکنند.

۲. در مورد تنظیم شدت دستگاه و کار بادکمه اطلاعات کافی داشته باشید و در صورت لزوم از مربی کمک بگیرید.

۳. اگر زین دوچرخه خیلی سفت است از زین های ژلاتینی استفاده نمایید.

۴. در زمان ورزش لباس راحت بپوشید.

۵. در منزل فضایی را برای ورزش در نظر بگیرید که دارای تهویه مناسبی باشد.

۵. کفش مناسب بپوشید.

۶. در ابتدا با سرعت و مقاومت پایین آغاز کنید و به تدریج مقاومت را بالا ببرید.

۷. ار تفاع زین دو چرخه باید متناسب با قدتان باشد.

 

معایب تمرین با دوچرخه ثابت

  1. افرادی که مشکل زانو دارند حتما باید با اجازه پزشک این ورزش را انجام دهند.
  2. برای افرادی که آرتروز دارند مناسب نمی باشد مگر با نظر پزشک
  3. برای خانم های باردار به دلیل اینکه به زیر شکم فشار وارد می کند مناسب نمی باشد.

در این قسمت مزایای دوچرخه ثابت را بررسی کردیم و امیدواریم که این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!