مجله تاپ‌ناز‌

باید ها و نباید های دوچرخه سواری در زمان بارداری 

باید ها و نباید های دوچرخه سواری در زمان بارداری 

بارداری دوران ویژه‌ای است و بسیاری از زنان به محض اطلاع از بارداری با نگرانی‌هایی مواجه می‌شوند. از جمله این نگرانی‌ها این است که آیا باید در این دوران ورزش یا لااقل ورزش‌های پرتحرک را تعطیل کرد؟ خیلی‌ها بدون اینکه اطلاع کافی داشته باشند به زنان باردار توصیه می‌کنند دوچرخه‌سواری نکنند، اما واقعیت این است که این ورزش نه تنها به زنان باردار آسیب نمی‌زند که زایمان آنها را راحت‌تر هم می‌کند. در این مطلب قصد داریم به بایدها و نبایدها دوچرخه‌سواری در زمان بارداری بپردازیم.

ورزش و بارداری

ورزش به گذراندن سالم دوران بارداری و نهایتا یک زایمان خوب کمک می‌کند. وضعیت ویژه زنان باردار، به ویژه در ماه‌های پایانی بارداری باعث تغییر و تحولاتی در روتین زندگی آنها می‌شود.

زنان باردار باید به تغذیه، آلاینده‌های محیطی و حتی فضای مناسب روانی و اجتماعی توجه داشته باشند، اینطور مشخص است که فعالیت‌های بدنی فاکتوری مهم به حساب آید و به آنها در زایمان راحت و سالم کمک کند.

باور عمومی این است که یک زن باردار نباید فعالیت‌های سنگین از جمله ورزش‌های پرتحرک داشته باشد. به همین دلیل است که خیلی‌ها وقتی زن بارداری را مشغول دوچرخه‌سواری می‌بینند تعجب می‌کنند. اما آیا واقعا لازم است به محض اطلاع از بارداری دوچرخه‌سواری را تعطیل کنیم؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوچرخه‌سواری نه تنها ضرری برای زنان باردار ندارد، بلکه به سلامت مادر و کودک کمک هم می‌کند، اما حتما باید نکاتی را مد نظر داشت.

8 نکته درباره دوچرخه سواری در زمان بارداری

دوچرخه‌سواری ورزش اول بسیاری از افراد است و ترک آن نه تنها آنها را از نظر جسمی دچار مشکل می‌کند که از نظر روحی نیز این افراد را به چالش می‌کشد. به این صورت ترک دوچرخه‌سواری در 9 ماه دوران بارداری سخت است، حال آنکه با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید در این دوران به ورزش خود ادامه دهید. 

پیش از فهرست کردن این نکات لازم‌ است عنوان شود که قبل از تصمیم برای دوچرخه‌سواری در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما، سلامت تان را بررسی کرده و می‌داند چه میزان فشار و تحرک برای شما مناسب و چه میزان از آن برایتان مضر است. ممکن است برخی ملاحظات خاص وجود داشته باشد که مانع دوچرخه‌سواری شما در دوران بارداری باشد. نباید به این موارد کم توجهی کرد. 

اگر پزشک‌تان با دوچرخه‌سواری شما مشکلی نداشت، این هشت نکته را رعایت کنید. 

تنظیم دوچرخه

 بارداری فرم بدن افراد را تغییر می‌دهد، بنابراین باید دوچرخه‌تان را متناسب با این فرم تنظیم کنید. زین مناسب داشته باشید، آن را هر بار قبل شروع دوچرخه‌سواری تنظیم کنید و علاوه بر این فرمان دوچرخه را متناسب با وضعیت خود تنظیم کنید. 

سه ماه اول را جدی بگیرید

بر خلاف این باور که هر چه به اواخر بارداری می‌رسیم، بارداری سخت‌تر می‌شود، این سه ماه اول بارداری است که مهم و سرنوشت‌ساز است. در این دوران با ایجاد جفت، بدن زنان با شرایط ویژه‌ای مواجه می‌شود که تا پیش از این آن را تجربه نکرده است. به همین دلیل زنان باردار در ابتدای بارداری خستگی بیش از معمولی دارند و نبايد ورزش‌های سنگینی انجام دهند یا لااقل باید فشار وارد شده به بدن خود را کنترل کرده و وقتی می‌بینند که دارند فشاری اضافی بر آن وارد می‌کنند، ورزش را متوقف کنند. 

به علائم بدنتان توجه کنید

 بدن همواره علائمی به شما می‌دهد از جمله اینکه خسته است و به راحتی قادر به ادامه نیست و برای ادامه ورزش باید به آن فشار بیاورید. اگر باردار نباشید نه تنها این علائم را جدی نمی‌گیرید، بلکه با فشار بیشتر می‌خواهید تاثیر ورزش را دو چندان کنید. وقت بارداری هرگز این کار را نکنید. اگر خسته شدید، استراحت کنید و به کمردرد و درد لگن خود توجه داشته باشید. به این منظور باید مسیر دوچرخه‌سواری خود را کاملا بشناسید. در زمان بارداری ریسک دوچرخه‌سواری در مسیرهای ناآشنا را نپذیرید، بلکه به جایی بروید که کاملا با آن آشنا هستید و بدانید کجاها می‌توان ایستاد و اندکی استراحت کرد. 

مدام آب بنوشید

ورزش و به ویژه دوچرخه‌سواری باعث کاهش آب بدن شما می‌شود. در دوران بارداری این آب باید مدام تامین شود. هر چند نوشیدن مدام آب به هر دوچرخه‌سواری توصیه می‌شود، اما در دوران بارداری این موضوع اهمیت بیشتری دارد. بر این اساس باید ظرف آب همراه داشته باشید یا آبخوری های مسیر دوچرخه‌سواری را بشناسید. 

باید ها و نباید های دوچرخه سواری در زمان بارداری 

سرویس های بهداشتی مسیر خودتان را بشناسید

 نوشیدن آب زیاد مثانه شما را پر می‌کند و چون بارداری اغلب با تکرر ادرار همراه است، ممکن است نیاز مداوم به سرویس بهداشتی پیدا کنید. به همین دلیل باید پیش‌بینی لازم را برای این وضعیت داشته باشید. 

احتیاط کنید و کمال‌گرا نباشید

 با بروز بارداری بدن شما تغییر کرده است، بنابراین نباید اکنون تان را با قبل بسنجید. در دوچرخه‌سواری در این دوران کاملا محتاط باشید، به تعادل بدن‌تان توجه کنید، دست به کارهای ریسکی نزنید و ابدا دنبال ثبت رکوردهای جدید نباشید. اگر در مسیری ناآشنا هستید دوچرخه‌سواری را متوقف و به مسیری برگردید که آن را می‌شناسید. 

لباس راحت بپوشید

شرایط بدن شما در دوران بارداری ایجاب می‌کند که لباسی مناسب داشته باشید و اگر دوچرخه‌سواری هم می‌کنید، نیاز به داشتن لباس مناسب و راحت دو چندان احساس می‌شود. این لباس باید متناسب با فصل هم باشد تا به تنظیم دمای بدن شما حین دوچرخه‌سواری کمک کند. 

بدن خود را خنک نگه دارید

 گرمای بیش از حد برای شما ضرر دارد و ممکن است منجر به این شود که حین دوچرخه‌سواری از حال بروید. بدن‌تان را خنک نگاه دارید و یک راهکار ساده همراه داشتن دستمالی مرطوب است که با آن صورت و بدن‌تان را خنک می‌کنید. سعی کنید در ساعات خنک‌تر روز دوچرخه‌سواری کنید. دوچرخه‌سواری به ویژه در این ساعات و در مسیرهایی که سایه‌های بیشتری دارند، به شما در حفظ آب بدن‌تان کمک زیادی می‌کند. 

مطالب مشابه را ببینید!