مجله تاپ‌ناز‌

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

فرش یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که خانواده‌های ایرانی از گذشته‌های دور آن را در خانه‌هایشان استفاده می‌کنند. اهمیت وجود فرش با کیفیت و نرم در گذشته‌ها بیشتر حس می‌شد، اما امروزه خانواده‌ها در خرید فرش با کیفیت و طرح و نقش آن توجه زیادی نشان می‌دهند. یکی از زیباترین فرش‌ها، فرش سنتی است که شامل طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و نقوش تاریخی و اصیل فرش‌های مناطق مختلف ایران است و طرح‌های سنتی در فرش ایرانی بخشی از هویت آن را شکل می‌دهد. با گسترش سبک‌های مدرن در دکوراسیون منزل، انتخاب فرش مناسب برای فضاهای مدرن ممکن است چالش برانگیز باشد. سوالی که شاید در ذهن شما باشد این است که آیا ست کردن با فرش سنتی برای منزل مدرن می‌تواند جذاب باشد؟ در ادامه مقاله نکات ست فرش سنتی در فضاهای مدرن را برای شما خواهیم گفت.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

دکوراسیون با فرش سنتی

امروزه، خرید فرش دستباف ایرانی از لحاظ اقتصادی ممکن است کمی دشوارتر شده باشد، اما برای هر خانواده ای وجود فرش را برای خانه خود امری ضروری می داند. شما می‌توانید انتخاب کنید که فرشتان دستبافت یا ماشینی باشد. با مراجعه به چندین فروشگاه فرش، متوجه خواهید شد که تنوع فرش به اندازه کافی بالاست که هرکس به راحتی می‌تواند فرش مورد علاقه خود را پیدا کند. همچنین برای ست کردن فرش سنتی با دکوراسیون داخلی، ابتدا باید به سبک مورد نظر و تطابق هر آیتم با فضای داخلی توجه کرد. این روش طراحی باید با رعایت اصول و قواعد خاص انجام شود که در ادامه این مقاله اصول ست کردن با فرش سنتی را برای شما خواهیم گفت.

ست کردن فرش های سنتی با آیتم‌ مدرن

برای ایجاد جلوه ای جدید در طراحی داخلی، طراحان دکوراسیون از آیتم‌های سنتی مانند فرش‌ها، پشتی‌ها، سماورهای تزیینی و آیتم‌های روشنایی نظیر فانوس و جاشمعی استفاده می‌کنند. از بین این آیتم‌ها، چیدمان فرش‌های سنتی به دلیل نقوش ساده و رنگ‌بندی‌های طبیعی، شرایط مناسبی را برای ایجاد هارمونی و ترکیب‌بندی مناسب بین آیتم‌های مختلف دکوراسیون با فرش سنتی ایجاد می‌کنند.

ترکیب فرش سنتی با دکوراسیون داخلی از جدیدترین روش‌های طراحی فضای داخلی ساختمان‌ها به شمار می‌رود. با جذابیت و زیبایی این فرش ها طراحان سبک مدرن به این روش علاقه‌مند شده و از آن استفاده می‌کنند.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

اصول ست کردن فرش سنتی با دکوراسیون مدرن

طرح‌ها و نقوش فرش‌ها و گلیم‌ها به قدری جذاب هستند که اغلب با توجه به آن‌ها، ممکن است از رنگ زمینه فرش غافل شوید. توجه به رنگ پس زمینه فرش می‌تواند به ما کمک کند تا آن را با دکوراسیون مدرن خانه خود بهتر هماهنگ کنیم. به عنوان مثال، اگر زمینه فرش شما آبی است و الگوهای آن با رنگ‌های طلایی، زرد و نارنجی ترکیب شده است، بهتر است که در دکوراسیون اتاق از عناصر آبی استفاده کنید.

اگر از طیف گسترده‌ای از رنگ‌های آبی برای دکوراسیون با فرش سنتی خود استفاده کنید، فضایتان یکنواخت نخواهد شد و هماهنگی بین عناصر آن ایجاد خواهد شد. همچنین، اگر فرش‌های رنگارنگی دارید، می‌توانید این رنگ‌ها را برای دیوارها، کاغذ دیواری یا پرده‌ها نیز به کار ببرید. استفاده از رنگ زمینه فرش و گلیم در سایر عناصر خانه، باعث زیبایی بیشتر فرش می‌شود و به تعادل در دکوراسیون کمک می‌کند.

ایجاد کنتراست

در ست کردن فرش سنتی با طراحی مدرن خانه، بحث رنگ‌ها همین جا به پایان نمی‌رسد. در دکوراسیون مدرن و امروزی، تضاد رنگ‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. حتی اگر سلیقه شما ترجیح می‌دهد تا از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید، فرش‌ها و گلیم‌ها همچنان جایگاه خود را در دکوراسیون خانه دارند. در طراحی یک اتاق، استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید و بژ با یک فرش سنتی پرنقش و نگار می‌تواند بهترین گزینه باشد.

اما ریسک کردن همیشه یک انتخاب بد نیست. فقط کافی است یکی از دیوارها یا قطعات اصلی مبلمان خود را با یک رنگ فرش متفاوت ترکیب کنید. این کار باعث می‌شود که اتاق پذیرایی شما ظاهری مدرن و زیباتر داشته باشد. علاوه بر این، این ترکیب رنگ‌ها به خوبی خود را نشان می‌دهند. برای انتخاب رنگ‌های متفاوت با اطمینان بیشتر، می‌توانید از ترکیب رنگ‌های موجود در فرش خود نیز استفاده کنید.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

تنوع و زیبایی در فضاهای داخلی با استفاده از فرش و کفپوش

معمولا احساس خوبی نسبت به فضاهایی که از چندین فرش سنتی یا گلیم استفاده می‌شود، نداریم. این‌ها ما را به یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند که همه‌ی آن‌ها پر از فرش بودند و فضای خانه کدر و خفه بود. با استفاده همزمان از فرش و کفپوش، می‌توانید فضای زیباتر و متنوع‌تری را ایجاد کنید.

به همان دلیل ممکن است آنچه می‌خواهیم بگوییم، به نظر شما عجیب بیاید اما به ما اعتماد کنید. شما می‌توانید در یک اتاق از چندین نوع فرش سنتی و گلیم و قالیچه استفاده کنید و به جای پر کردن فضا با فرش و کفپوش، تنوع ایجاد کنید.

برای این منظور، می‌توانید از یک فرش ساده به عنوان زمینه استفاده کرده و یک فرش کوچک‌تر را به صورت صاف یا زاویه‌دار روی آن قرار دهید. همچنین، دو فرش کوچک را به فاصله کم از هم روی زمین قرار داد تا یک فرش بزرگ‌تر ایجاد شود. این دو فرش می‌توانند یا مکمل یکدیگر باشند یا متضاد.

پر کردن فضای خالی

بارها در مورد زیبایی و الگوهای فرش و گلیم‌ها صحبت شده و این موضوع در فضاهای خالی به داد ما می رسند. اغلب با فضاهای بزرگ که نیاز به مبلمان بیشتری دارند برخورد می‌کنیم یا شاید احساس می‌کنیم از شلوغی سالن فراری باشیم، اما حتی در این شرایط، خلوتی زیاد هم می‌تواند ما را نگران کند. در این حالت، استفاده از فرش سنتی می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین، در راهروها ورودی نیز معمولا از قالیچه‌های کوچکتر یا به اصطلاح کناره استفاده می‌شود که انتخاب خوبی به نظر می‌رسد.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

اصول و نکات ست فرش سنتی با مبل

ست کردن فرش با مبل و انتخاب رنگ مناسب برای مبل و فرش، اهمیت بسیاری در دکوراسیون داخلی دارد. به همین دلیل، برای انتخاب این دو مورد باید با دقت و وسواس عمل کنید تا زیبایی بی‌نظیری در فضای زندگی خود به وجود آورید.

در طراحی داخلی، هماهنگی رنگی بین فرش و مبلمان امری بسیار حائز اهمیت است. برای داشتن یک دکوراسیون با فرش سنتی جذاب و هماهنگ، باید به نکاتی خاص توجه کنید. در این مقاله، پنج نکته مهم برای ترکیب صحیح فرش با مبلمان را بررسی خواهیم کرد.

مبل و فرش را یک رنگ انتخاب کنید

برای ست کردن مبل و فرش، یکی از روش‌های آسان این است که از همان رنگ برای هر دو استفاده کنید تا ظاهر ساده و یکدست برای اتاق خلق شود. به عنوان مثال، اگر فرش سنتی شما کرم است، بهتر است مبل‌ها را با یک رنگ مشابه ولی با کمی تغییر انتخاب کنید و انواع دیگر وسایل را با رنگ‌های متفاوت انتخاب کنید تا فضا خسته‌کننده نشود.

انتخاب دو رنگ مختلف

فرش های سنتی دو رنگ یا بیشتر، به شما کمک می کنند تا مبلمان مناسب را انتخاب کنید. با توجه به رنگ های موجود در فرش، می توانید مبلی با هماهنگی بیشتر انتخاب کنید. همچنین از جذابیت فرش های سنتی چند رنگ، به دلیل تنوع بالای رنگ های استفاده شده در آن ها، می توانید بهره ببرید.

بنابراین، با داشتن یکی از این فرش ها، نگرانی در انتخاب رنگ مناسب برای مبل نخواهید داشت. در واقع، فرش سنتی همه رنگ ها را که برای مبل خود انتخاب کنید، دارند و به همین دلیل با هر نوع مبلی به خوبی ست می شوند.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

ست کردن فرش سنتی با مبل

هنگام ست کردن فرش‌های سنتی با دیگر اجناس دکوری داخلی، به این نکات توجه کنید: برای ست کردن فرش‌های تیره با مبلمان، از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید تا فرش‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرند. همچنین برای حفظ زیبایی و اصالت فرش، فاصله‌ای ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متری بین پایه مبل و فرش را در نظر بگیرید.

انتخاب رنگ های همخوان

رنگ فرش سنتی و مبل شما حتما نباید یکی باشند و می توانید از دو رنگ متفاوت استفاده کنید که هیچ تشابهی با یکدیگر نداشته باشند. این دو رنگ باید با هم تطابق داشته و هماهنگ باشند. قرار گرفتن رنگ های مختلف کنار هم می تواند ترکیبات زیبا و جالبی ایجاد کند، پس اگر با این پیشنهاد موافق هستید، گزینه های بیشتری در اختیار شماست.

ست کردن رنگ فرش سنتی با کوسن

بعضی مواقع می‌توانید با ایجاد تناسب بین رنگ مبل و فرش سنتی، دکوراسیون خانه‌تان را زیباتر کنید. به عبارت دیگر، با استفاده از کوسن‌هایی با رنگ‌های متناسب می‌توانید هماهنگی بین مبل و فرش سنتی را بهبود بخشید. بنابراین، اگر متوجه شدید که مبل و فرش شما هماهنگی ندارند، می‌توانید با تهیه کوسن‌هایی با رنگ‌های مشابه، این مشکل را حل کنید.

ست کردن فرش سنتی طرح دار با مبل

اگر فرش سنتی شما پر از نقش و نگار است، مبلمان خود را تک رنگ یا حداکثر دو رنگ ساده تر استفاده کنید. اگر به رومبلی ها علاقه دارید، بهتر است که از پارچه‌های با نقوش کم و رنگ‌های آرام استفاده کنید.

دکوراسیون با فرش سنتی | راهنمای ست کردن + ایده های خاص

بهترین دکوراسیون سنتی را برای خانه تان انتخاب کنید!

برای بهترین استفاده از فضای خانه خود، اندازه فرش سنتی و مبلمانتان را با دقت انتخاب کنید. اگر خانه‌ی کوچکی دارید، از خرید مبلمان بزرگ و فرش‌های پر طرح خودداری کنید تا فضا را کوچک نشان ندهند. پیش از خرید، ابعاد و چیدمان مبلمان و فرش سنتی را به دقت بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین برای خرید فرش سنتی، مجموعه کاملی از طرح و نقش‌های فرش‌های ماشینی را می‌توانید در فروشگاه فرش شاه عباسی ببیند و با اطمینان خرید کنید.

مطالب مشابه را ببینید!