مجله تاپ‌ناز‌

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

سبک دکوراسیون روستیک با ایجاد فضای روستایی با استفاده از عناصر طبیعی و ارگانیک، نوستالژی های قدیمی را برای افراد زنده نگه می دارد،روستیک در واقع به معنای روستایی است؛این سبک به انواع مختلف کلبه ای، ساحلی و توسکانی تقسیم میشود.

در زندگی ماشینی مدرن بودن حرف اول را میزند، امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از نوستالژی های قدیمی در حال از بین رفتن است و افراد به دلیل مشغله های روزمره و زندگی در دنیای مدرن از طبیعت فاصله گرفته اند.

دکوراسیون روستیک چیست

سبک دکوراسیون روستیک در اصل از طراحی روستایی و طبیعت الهام می گیرد و با استفاده از چوب و فلز و سایر مواد ارگانیک، به طراحی محیط می پردازد،برای آشنا شدن با سبک روستیک پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

سبک روستیک

در دنیای امروزه افرادی که به دنبال نوستالژی های قدیمی هستند استقبال بی نظیری از دکوراسیون روستیک دارند،این سبک نسبت به سایر سبک ها، ظاهر طبیعی و متفاوتی را در فضای داخلی ایجاد می‌کند.

استفاده از مواد طبیعی مانند سنگ ،چوب، فلز ، برگ و سایر عناصر ارگانیک از اصول طراحی این سبک است،از اهداف دکوراسیون روستیک می توان بر ایجاد فضای آرام بخش و همچنین طراحی بر مبنای طبیعت اشاره نمود.

بسیاری از افراد معتقدند که زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژی انسان ها را از طبیعت دور کرده است، به همین دلیل طراحی داخلی فضای خانه به سبک روستیک می تواند نوستالژی‌های قدیمی و همچنین زندگی روستایی با عناصر طبیعی را به رخ بکشد.

مطلب مشابه: دکوراسیون تلفیقی + 30 مدل شیک و زیبا از انواع طراحی تلفیقی زیبا

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

سبک روستیک ترکیبی از سبک های مختلف است که توانسته سایر سبک ها نظیر سبک مینیمال، سبک کلاسیک، سبک اسکاندیناوی و… را در خود جای دهد و مجموعه کاملی از سبک ها را در یک سبک فراهم کند؛ برای مثال در سبک اسکاندیناوی ما شاهد سقف های چوبی و همچنین آجرکاری در فضای داخلی خانه هستیم که نمونه بارز استفاده از عناصر طبیعی و ارگانیک در طراحی به شمار می روند.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

پیشینه سبک روستیک

تاریخچه سبک روستیک متعلق به قرن هجدهم میلادی است در این دوران افراد به طبیعت و عناصر ارگانیک گرایش فراوانی داشتند در کشورهایی همچون سوئیس آلمان و غیره استفاده از عناصر طبیعی در طراحی داخلی منزل تا قرن بیستم ادامه داشت این سرد در بریتانیا نیز طرفداران زیادی را به خود جذب کرد.

اصالت طراحی دکوراسیون روستیک به مهاجران آمریکا تعلق میگیرد، آنها در قرن نوزدهم و زمانی که قصد داشتند خانه های خود را در طبیعت و به دور از زندگی شهری بسازند به دلیل محدودیت در رفت و آمد اثاثیه خود را به خانه های جدید منتقل نکردند؛ به همین دلیل تصمیم گرفتند با استفاده از عناصر طبیعی خانه های جدید را مجهز کند.

 مهاجران آمریکایی‌ توانستند با استفاده از عناصر طبیعی فضای داخلی خانه خود را طراحی کنند به همین دلیل سبک روستیک جذابیت ویژه ای نسبت به سایر سبک های سنتی دارد.

مطلب مشابه: اصول و قوانین طراحی دکوراسیون خانه های کوچک ایرانی شیک

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

ترکیب سبک روستیک و مدرن

ترکیب سبک روستیک مدرن جذابیت ویژه‌ای را به طراحی داخلی می بخشد، از مولفه های مهم ترکیب این دو سبک می توان به مبلمان داخلی مدرن و فضای روستایی اشاره کرد.با تلفیق این دو سبک در طراحی داخلی شاهد پنجره های بزرگ، استفاده از رنگ های ساده، شومینه های سنگی  و همچنین سقف های پوشیده شده از چوب هستیم.

سبک روستیک و مدرن به خوبی یکدیگر را پوشش می‌دهند و می توان به خوبی آن را با یکدیگر تلفیق کرد به دلیل طرفداران زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کرده است ، تلفیق این دو سبک برای طراحان کار راحتی است و زیبایی دو چندانی را به فضا می بخشد.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

خصوصیت سبک روستیک

یکی از اهداف اصلی سبک روستیک استفاده از عناصر طبیعی برای جلوه دادن طبیعت در طراحی فضای داخلی است، در این سبک از وسایل مدرن که با پلاستیک و مواد شیمیایی ساخته شده اند خبری نیست به همین دلیل شاهد فضای آرام بخشی در دکوراسیون روستیک هستیم. در این سبک برای جلوه دادن بیشتر فضای روستایی از خز های طبیعی، پتو و قالی های دستبافت و … استفاده می شود، در ادامه این مقاله به اصلی ترین ویژگی های دکوراسیون روستیک میپردازیم.

مطلب مشابه: چیدمان خانه دوبلکس | دکوراسیون خانه دوبلکس با طراحی شیک و زیبا

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

از ویژگی های اصلی در طراحی داخلی به سبک روستیک می توان به خلق فضایی آرام بخش و طبیعی اشاره کرد.

در طراحی دکوراسیون روستیک از عناصر طبیعی مانند سنگ ، چوب ، برگ ، شاخ حیوانات ، فلز و… استفاده می شود، هرچقدر که عناصر استفاده شده در طراحی طبیعی تر باشند سبک روستیک جلوه بیشتری پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از ویژگی های مهم طراحی در سبک روستیک، سادگی  مواد استفاده شده و توجه به کارایی است.

در سبک روستیک از رنگ های طبیعی مانند سبز ،قهوه ای، سفیدو… استفاده می‌شود تا جلوه ای طبیعی تری را به خانه ببخشد، جالب است بدانید که رنگ های قرمز، آبی و مشکی در سبک روستیک کاربرد دارند.

در سبک روستیک از چوب که جزو عناصر طبیعی است برای نمای خانه، مبلمان و همچنین به عنوان کفپوش و دیوارپوش استفاده می شود.

در این سبک برای حس و حال بیشتر روستایی از شومینه ،اجاق گاز های هیزمی، فرش و پتو های دستبافت استفاده می کنند.

از آنجایی که طبیعت منشا اصلی الهام این سبک است، در طراحی داخلی منازل از سنگ، شاخ حیوانات ،برگ و چوب استفاده می شود.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

عناصر به کار رفته در دکوراسیون روستیک

چوب

از ویژگی های اصلی خانه های روستایی میتوان به سقف های چوبی اشاره کرد ،از آنجایی که سبک روستیک به دنبال زنده نگهداشتن نوستالژی های قدیمی و همچنین استفاده از عناصر طبیعی است، توجه ویژه به استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون دارد.

سنگ

استفاده از سنگ نیز در دکوراسیون روستیک اهمیت فراوانی دارد، در اکثر خانه های قدیمی شومینه های سنگی وجود دارند که نقش اجاق گاز را ایفا می کردند، امروزه نیز در سبک روستیک شاهد دیوارهای سنگی و همچنین طراحی شومینه سنگی برای طبیعی تر جلوه دادن فضا هستیم.

الیاف طبیعی

اصولاً طراحان برای اثاثیه و لوازم جانبی در سبک روستیک از پارچه ها و الیاف طبیعی ساده استفاده می کنند، بنابراین اگر شما از طرفداران این سبک هستید باید رنگ خنثی و پارچه ای ساده و بدون طرح را برای طراحی مبلمان، فرش و … انتخاب نمایید، در این صورت جلوه طبیعت در طراحی شما بیشتر به چشم می آید.

پوست حیوانات

در طراحی خانه به سبک روستیک استفاده از چرم کاربرد فراوانی دارد، در این سبک استفاده از پوست گوسفند یکی از گزینه های مناسب برای کامل کردن دکوراسیون داخلی است.

مطلب مشابه: دکوراسیون اتاق خواب ایرانی + طرح و دیزاین شیک اتاق خواب و چیدمان به سبک ایرانی

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

طراحی داخلی به سبک روستیک

یکی از ویژگی‌های مهم در طراحی خانه استفاده از پنجره های بزرگ است که در دو سبک روستیک و مدرن به چشم می خورد، طراحان در سبک روستیک از پنجره های بزرگ برای نمایش دادن فضای بیرون و همچنین ورود نور کافی استفاده می کنند.

طراحان در سبک روستیک برای پوشش دیوارها از رنگ سفید یا عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ استفاده می کنند.

از اهداف مهم سبک روستیک می‌توان به ایجاد فضای آرام‌بخش اشاره کرد، به همین دلیل بیشتر طراحان در فضای داخلی از شومینه استفاده می کنند تا گوشه ای دنج و آرام بخش را به وجود آورند.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

آنالیز سبک روستیک و بوهو

برای پرداختن به سبک روستیک و بوهو باید شناخت کافی از این دو سبک داشته باشیم،در این مقاله با سبک روستیک آشنا شدیم. اخیرا سبک بوهو طرفداران زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کرده است، این سبک با استفاده از رنگ های مختلف سعی داشته زندگی عشایری را به رخ بکشد؛ ترکیب رنگ ها ،طرح ها،الگوها و چیدمان نامتقارن از ویژگی‌های اصلی این سبک می باشد.

از تفاوتهای اصلی سبک بوهو و سبک روستیک می توان به استفاده از طرح ها و رنگ های مختلف اشاره کرد، در سبک روستیک معمولاً رنگ های  طبیعی و خنثی استفاده می شود اما در سبک بوهو برای به نمایش گذاشتن زندگی عشایری از رنگ های متنوع استفاده می کند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی سبک بوهو و سبک روستیک استفاده از پارچه و الیاف طبیعی است، هر چند که در این دو سبک از پارچه و الیاف طبیعی استفاده می شود، اما در سبک بوهو از پارچه های پررنگ و نگار با طرح های خاص و در سبک روستیک از پارچه ها و الیاف ساده برای طراحی داخلی استفاده می شود.

مطلب مشابه: همه چیز درباره سبک دکوراسیون مونوکروماتیک + تصاویری از این نوع چیدمان

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

فضای مناسب برای استفاده از دکوراسیون روستیک

بسیاری از افراد برای طراحی داخلی ویلاها ، خانه های روستایی و کوهستانی از دکوراسیون روستیک استفاده می کنند،اما بهتر است بدانید که افراد هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از این سبک در طراحی داخلی خود ندارند، و می توان به راحتی این سبک را در هتل ها ، رستوران ها و خانه های شهری پیاده کرد،بهتر است در خانه های شهری این سبک را با سبک مدرن تلفیق کنیدتا فضای آرام بخشی را به وجود آورید.

سبک دکوراسیون روستیک و خصوصیات این نوع سبک چیدمان

کلام پایانی

امروزه سبک روستیک طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است، یکی از مزیت های این سبک تفاوت ظاهری فراوان آن با سایر سبک ها است، همچنین سبک روستیک قدرت تلفیق با سایر سبک ها را دارد؛افراد می توانند با انتخاب این سبک فضای روستایی را مهمان خانه خود کنند و همچنین فضای دنج و آرام بخشی را در خانه خود ایجاد نمایند.

در این مقاله سعی کردیم به تاریخچه و همچنین ویژگی های اصلی سبک روستیک که شامل به کارگیری عناصر طبیعی ، پنجره های بزرگ،  استفاده از رنگ خنثی و همچنین چرم و شومینه است بپردازیم، امیدواریم مطالعه این مقاله شما را با دکوراسیون روستیک آشنا کرده باشد.

مطالب مشابه را ببینید!