مجله تاپ‌ناز‌

درباره سبک دکوراسیون پست مدرن و نقش آن در زیبایی چیدمان داخلی

دکوراسیون پست مدرن

برای آشنایی با دکوراسیون پست مدرن بهتر است اول با سبک های مختلف طراحی آشنا شوید. برای طراحی داخلی سبک های خیلی زیادی وجود دارد. این تنوع به خاطر این وجود دارد که پاسخگوی سلیقه های متفاوت افراد در صنعت دکوراسیون داخلی باشد. یعنی افراد با هر سلیقه ای که داشته باشند، سبکی متناسب با سلیقه خود برای چیدن وسایل منزل پیدا خواهند کرد.

از مهم ترین سبک های دکوراسیون داخلی میتوان به سبک مدرن، اسکاندیناوی، مینیمال، پست مدرن، سنتی و غیره اشاره کرد. در این مطلب به برسی یکی از مهم ترین سبک های دکوراسیون داخلی، یعنی سبک پست مدرن میپردازیم. پس برای این که این سبک خاص و پرطرفدار را بهتر بشناسید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

دکوراسیون پست مدرن

دکوراسیون پست مدرن چیست؟

سبک پسا مدرن یا پست مدرنیسم در ده های هفتاد و هشتاد میلادی بسیار مورد استقبال واقع شد. همانطور که از اسمش معلوم است بعد از سبک مدرن به وجود آمده و در واقع به عنوان واکنشی نسبت به محدودیت ها و کاستی های سبک مدرن است. خود سبک مدرن بعد از قرون وسطی و برای تمام کردن عقاید آن دوران، به عنوان سبکی خردگرایانه و فکری به وجود آمد.

بعد عاطفی و روحانی انسان به خاطر تک بعدی بودن مدرنیته نادیده گرفته میشد. سبک مدرن در واقع ارتباطی با جامعه و انسان ها برقرار کرد و آن آینده ای که برای انسان ها تصور میشد را به وجود آورد. به همین علت بود که یک تفکر جدید پدید آمد که خود را جدای از مشکلات سبک مدرن میدانست. در واقع این سبک برای به پایان رساندن بحران های موجود در سبک مدرن به وسیله ادبیات کلاسیک، هنر و در نظر گرفتن دستاورد های گذشته بود.

البته این موضوع مورد قبول برخی از نظریه پردازان واقع نشده است و آنها میگویند که سبک پست مدرن برای تکامل یافتن سبک مدرن به وجود آمد و تضادی با آن ندارد. آنها برا ثابت کردن حرف خود از این دلیل استفاده میکنند که شروع سبک جدید باعث نابودی سبک مدرن نشده است. در هر صورت سبک پست مدرن اینجاست که نقص های سبک قبلی از بین برود. در ادامه این مطلب همراه ما باشید که ویژگی های این سبک در دکوراسیون داخلی  را مورد برسی قرار دهیم.

Postmodern decoration 5 e1662799045392

دکوراسیون پست مدرن در طراحی داخلی

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی پرطرفدار، سبک پست مدرن است. چهارچوب های سبک مدرن در این سبک وجود ندارد. به عبارتی میتوان گفت که سبک پست مدرن بدون محدودیت میباشد. تقارن و نظم در این سبک اولویت نداشته و هرچه عجیب تر بهتر، شعار این سبک میباشد. به همین دلیل شاهد استفاده زیاد از نشانه های عجیب و المان های مختلف در سبک پست مدرن هستیم. هرچه جسارت بیشتری در دکوراسیون پست مدرن داشته باشید و خلاقیت بیشتری به خرج دهید، طرحی جذاب تر و جالب تر خواهید داشت.

تاریخ به وجود آمدن این سبک به چهار ده بعد از سبک مدرن برمیگردد. در ده هشتاد میلادی این سبک مورد استقبال شدید مردم قرار گرفت. به گفته چارلز دیکنز، این سبک، عصر انتخاب های نامحدود میباشد. توجه داشته باشید که این حرف به این معنی نیست که هر چیزی را به دکوراسیون خانه اضافه کرده و روی آن اسم پست مدرن بگذارید.

سبک دکوراسیون پست مدرن میتواند انواع لوازم کوچک و بزرگ که به هم بی ربط هستند را در کنار هم قرار داده و با این تضاد، زیبایی به وجود بیاورد. این سبک از دکوراسیون در آتیله های عکاسی، کافی شاپ ها، طراحی باغ رستوران ها، مراکز تفریحی و مکان ها از این قبیل زیاد استفاده میشود و حتما با آنها برخورد داشته اید.

مطلب مشابه: دکوراسیون تلفیقی + 30 مدل شیک و زیبا از انواع طراحی تلفیقی زیبا

دکوراسیون پست مدرن

نقش رنگ در دکوراسیون پست مدرن

از مهمترین مسائل دکوراسیون داخلی میتوان به رنگ اشاره کرد. همانطور که اشاره شد، دکوراسیون پست مدرن، پر از انتخاب های عجیب و غریب است. به همین علت رنگ این دکوراسیون از قانون خاصی پیروی نمیکند. ولی به صورت عمومی در این سبک از رنگ های گرم و شاد استفاده میشود. انواع رنگ های انرژی بخش و شاد در دکوراسیون پست مدرن به کار میرود که از جمله آنها میشود به قرمز و زرد و نارنجی و سبز اشاره داشت.

شما میتوانید انواع رنگ های شاد را بدون هیچ نگرانی در ترکیب رنگ دکوراسیون پست مدرن استفاده کنید. یکی دیگر از مشخصه های اصلی این سبک استفاده از نقاشی و تابلو های پست مدرن مختلف که معمولا رنگی شاد دارند و یا دیوار پوش ها و کاغذ دیواری های پر از رنگ میباشد.‌

Postmodern decoration 9 e1662799079744

اشیائی که در دکوراسیون پست مدرن به کار میروند

چیزی که در این سبک خیلی راج دارد، استفاده از اشیا عجیب و غریب است. برای به وجود آوردن یک طرح چشم نواز میتوانید به راحتی از تضاد استفاده کنید. در بیشتر مواقع علاوه بر رنگ، جنس لوازم کنار هم یکسان نمیباشد. یعنی استفاده از عناصر متضادی مثل شیشه و سنگ در این سبک مجاز است.

جنس بسیاری از این اشیا از مواد غیر بازیافتی است. در این سبک اشیا از نظر اندازه هم میتوانند با هم یکسان نباشند. یعنی هیچ محدودیتی برای قرار دادن اشیا در کنار هم در دکوراسیون پست مدرن وجود نداشته و همه چیز به سلیقه و خلاقیت فرد برای به وجود آوردن یک طرح زیبا بستگی دارد.

مطلب مشابه: “دکوراسیون نشیمن” با زیباترین تزیینات و چیدمان مدرن

Postmodern decoration 8 e1662799091321

پنجره دکوراسیون پست مدرن

از دیگر جذابیت های سبک دکوراسیون پست مدرن پنجره است. پنجره ها اهمیت زیادی در این دکوراسیون دارند. به همین علت است که استفاده از پنجره های قدی بزرگ در این سبک رواج دارد. در بیشتر مواقع این پنجره ها پوشانده نمیشود و شما میتوانید به راحتی مناظر بیرون را ببینید. پس استفاده از پرده در دکوراسیون پست جایی ندارد. همچنین شما باید به تنظیم میزان نور ورودی به خانه و فضای خانه با کاغذ دیواری، دیوار پوش یا رنگ دیوار بپردازید.

Postmodern decoration 7 e1662799104738

مبلمان سبک پست مدرن

مبلمان های کلاسیک بیشتر در این سبک به کار میروند. مبلمان های بزرگ با ابهت و یا مبلمان های ساده با الگوهای هندسی که در دهه هشتاد رواج داشتند هم در این سبک مشاهده شده است.

دکوراسیون پست مدرن

مصالحی که در دکوراسیون پست به کار میروند

از تفاوت های بارز این دکوراسیون با بقیه، به کار گیری متریال ها و مصالح متضاد در کنار هم است. یعنی استفاده از عناصر و مواد در تضاد، در این سبک بدون مانع است. اشکال هندسی پیچیده و مختلف در این سبک رواج زیادی دارد که باعث جلوه بصری ویژه ای میشود. از دیگر ویژگی های جذاب و بارز این سبک میتوان به استفاده از متریال بومی اشاره کرد.

به همین دلیل است که دکوراسیون پست بر خلاف بیشتر سبک ها که ویژگی های یکسانی در همه جا داشته و از قوانینی خاصی پیروی میکنند، دکوراسیون پست مدرن به علت استفاده از متریال بومی، ویژگی های مختلفی در جاهای متفاوت دارد. به عنوان مثلا دکوراسیون پست مدرن در شمال کشور دارای مقدار زیادی چوب در طراحی میباشد و در مرکز و جنوب کشور بیشتر به سراغ گل و خشت میروند.

Postmodern decoration 3 e1662799153565

دکوراسیون پست مدرن چه مزایایی دارد؟

مزیت های زیادی برای استفاده از دکوراسیون پست مدرن وجود دارد. مهمترین آن دست باز شما برای انتخاب است. این سبک دکوراسیون، برای کسی که میخواهد طرح دلخواه خود را پیاده کند، بهترین است. همچنین استفاده از تقارن و نظم در دکوراسیون پست مدرن امری نسبی است. یعنی نظم را به شکلی که دوست دارید میتوانید به اجرا دربیاورید. اجسام را بدون توجه به اندازه ای که دارند در کنار هم قرار داده و آزادی عمل را حس کنید.

از مزیت های دیگر این سبک میتوان به استفاده از تمام نمادها، اشیا و المان های متفاوت اشاره کرد. این سبک پذیرای هر نوع چیزی هست. میتوانید از سنگ، چوب های طبیعی، شیشه و موارد دیگر در دکوراسیون پست مدرن استفاده کنید. این گونه با به کارگیری خلاقیت، فرد میتواند طرح های عجیب ولی زیبایی را به وجود بیاورد. به این ترتیب است که خلاقیت و جسارت از ویژگی های مهم این دکوراسیون به شمار میروند.

توجه داشته باشید که استفاده از رنگ های گرم و شاد خودش مزیت بزرگی میباشد، اگر با طرح های مختلف دکوراسیون آشنایی داشته باشید، حتما میدانید که استفاده از این رنگ ها خیلی شرط و تبصره دارد. ولی در طراحی داخلی به سبک دکوراسیون پست میتوانید از هر نوع رنگی که حالتان را خوب میکند استفاده کنید. استفاده از تابلوهایی با رنگ شاد هم در این سبک رواج زیادی پیدا کرده است.

دکوراسیون پست مدرن

حرف آخر

دکوراسیون پست مدرن در هنرهای بصری از سبک های پرطرفدار و مهم به شمار میرود. این سبک بعد از سبک مدرن و جهت کامل کردن آن به وجود آمد. بیشتر افراد به خاطر طیف وسیعی از انتخاباتی که این سبک در اختیار آنها میگذارد به آن روی آورده اند. شما در این سبک به آسانی توانایی ساختن دکوراسیونی که در ذهن دارید را پیدا میکنید.

با خلاقیت خود و با استفاده از متریال بومی توجه افراد را جلب کنید. همچنین ترکیب رنگ های شاد دکوراسیون با تابلوهای پر از رنگ، باعث لذت بردن هر بازدید کننده ای میشود. جسارت و خلاقیت در این سبک از دکوراسیون با تقارن و نظم جایگزین شده و شما اجازه دارید که عناصری که از هر جهت با هم متناقض و بدون ارتباط هستند را در کنار یکدیگر استفاده کنید. هیچ محدودیتی جلوی شما را برای به وجود آوردن زیبایی مدنظرتان نمیگیرد. شما میتوانید برای طراحی دکوراسیون پست مدرن از هر چیزی کمک بگیرید.

مطالب مشابه را ببینید!