دیدگاه نیکی کریمی درباره سینمای ایران

نظر نیکی کریمی درباره سینمای ایران

بازیگر سینما با بیان اینکه نباید در مورد سینما واژه پاک یا ناپاک را به کار ببریم گفت: سینمایی که من دیدم درست و انسانی بوده است….

نیکی کریمی

 

«نیکی کریمی» بازیگر و کارگردان سینمای ایران در گفت وگویی به موضوع فساد در سینما و نیز آخرین ساخته خود به نام سوت پایان پرداخت.

*سینمایی که من دیدم درست و انسانی بوده است

وی در خصوص اظهارات برخی از بازیگران درباره فساد در سینما گفت: حقیقتش را بخواهید موقعی که این اظهار نظرات را می خوانم، خیلی متأسف می شوم، چون در این ۲۰ سالی که در این سینما هستم، سینمایی را دیدم که به شدت درست و انسانی است.

* بکار بردن واژه پاک یا ناپاک برای سینما درست نیست

وی در ادامه توصیح داد: نمی خواهم لغت پاک را به کار ببرم چون به نظرم واژه درستی نیست که بخواهیم به در مورد سینما واژه پاک یا ناپاک را به کار ببریم.

وی گفت: بنظرم به جای اینکه برخی به خودشان برگردند ببینند که روی خودشان چقدر کار کردند، چه میزان زحمت کشیده و از وقت شان استفاده کرده اند، از سر بیکاری و مطرح کردن خودشان و یا هر دلیلی که واقعا نمی دانم چیست می آیند درباره این مسائل حرف می زنند و نظر می دهند.

* در این ۲۰ سال یک آدم نادرست در سینما ندیدم

این بازیگر سینما در پاسخ به این سؤال که، افرادی چون استاد تارخ که یکی از معتبرترین آموزشگاه های بازیگری را دارند نیز درباره فساد در سینما اظهار نظر کرده و هشدار دادند، در این باره چه نظری دارید، تصریح کرد: من روی آدم ها و اسم ها صحبت نمی کنم، نظر من یک نظر کلی است.

کریمی در ادامه اظهار داشت: اگر اوضاع همین طوری باشد که در این اظهار نظرات خواندم، پس من باید خدا را شکر کنم که در طول ۲۰ سال گذشته یک آدم نادرست در این سینما ندیدم، پس قطعاً خدا آدم های خیلی خوب و درستی را بر سر راه من قرار داده است.

* باید درباره زیبایی ها و آدم های خوب صحبت کنیم

وی ادامه داد: نمی دانم چرا نباید درباره زیبایی ها و آدم های خوب سینما سینما حرف بزنیم. من می توانم ساعت ها راجع به خوبی افردی که در همین سینما با آن ها آشنا شدم صحبت کنم.

کریمی تأکید کرد: مطمئناً در صنف شما خبرنگاران هم همین طور است و شما با آدم های بسیار خوبی در بین همکاران خود آشنا شده اید، اما من همچنان تأکید دارم چرا ما نباید روی وجه مثبت آدم ها صحبت کنیم؟ به نظرم آدم هایی که می آیند و راجع به نکات منفی صحبت می کنند آدم هایی هستند که قطعاً در کارشان موفق نبوده و نیستند در غیر این صورت دلیلی ندارد که بخواهند به این موضوعات بپردازند.

این سینماگر درباره ساخت آخرین اثر خود «سوت پایان» و چگونگی رسیدن به مضمون فیلم بیان داشت: حدود ۲ تا ۳ سال پیش مستندی از خانم شیخ الاسلامی دیدم که تأثیر عجیبی روی من گذاشت، این مستند راجع به زن هایی بود که شوهرهای خود را کشته اند. پس از دیدن این مستند فکر کردم که می توانم این قضیه را بسط داده و به گونه ای به آدم ها کمک کنم و این افکار نقطه شروع برای نوشتن فیلمنامه «سوت پایان» و باقی قضایا بود.

کریمی در پاسخ به این سوال که در «سوت پایان» تا چه میزان به اهدافی که می خواستید، رسیدید؟ گفت: خوشبختانه من گروه خوبی داشتم، بسیار دقیق و منظم کار کردیم و به نظرم تا آنجا که می توانستم موفق شدم.

* فیلم جدیدم را تا یکی دو ماه آینده می سازم

این کارگردان در ساخت فیلم بعدی خود بیان داشت: در حال حاضر روی یک فیلمنامه کار می کنم و امیدوارم تا یکی دو ماه آینده ساخت آن را شروع کنم.

کریمی در ادامه درباره قالب فیلم جدید خود گفت: به نظرم آنقدرها مهم نیست که این فیلم با ساخته های قبلی متفاوت باشد یا خیر، مهم این است که من در طول این ۱۰ سالی که فیلم می سازم قطعاً تحت تاثیر جامعه و اتفاقات آن، نکاتی به ذهنم می رسد که می توانم برخی از آن ها را در فیلم لحاظ کنم.

وی در ادامه افزود: در حقیقت فلیم جدیدم به صورت در ژانر اجتماعی نیست، اما محوریت آن جامعه و انسان است و قالبی داستانی دارد، اما نکته دیگر این است که همه می دانیم تکلیف فیلم روی میز تدوین روشن می شود، پس باید صبر کنیم فیلم ساخته شود، ب بینم و برچسبی تحت عنوان ژانر یا قالب روی آن نزنیم.

مطالب مشابه را ببینید!