مجله تاپ‌ناز‌

ذکر ایام هفته از شنبه تا جمعه با معانی و برکات ذکر گفتن

ذکر ایام هفته

یکی از اعمال خوب که می توانید در طول روز انجام دهید و از برکات معنوی آن از جمله برآورده شدن حاجات استفاده نمایید، ذکر ایام هفته است. خواندن این ذکرها از شنبه تا جمعه به شما آرامش می دهد و باعث برکت زندگی شما می شوند. گفته می شود ذکر ایام هفته به صورت مرتب می تواند باعث برکت و افزایش رزق و روزی نیز شود. این ذکرها خیلی کوتاه هستند و به راحتی می توانید آنها را حفظ نمایید. می توانید روزی 100 بار هر کدام از این ذکرها را بخوانید تا به برکات مخصوصی از سوی خداوند برسید.

امام حسین (ع) به نقل از پیامبر اکرم (ص) اینطور فرموده‌اند که

“هرکس برای برآورده شدن حاجات تا هفت روز ذکر ایام هفته را هزار مرتبه بخواند، حاجت روا خواهد شد.”

ذکر ایام هفته با معنی و برکات

ذکر ایام هفته از شنبه تا جمعه با معانی و برکات ذکر گفتن

ذکر روز شنبه

یا رَبِّ الْعالَمِین به معنی “ای پروردگار جهانیان”

ذکر روز شنبه به نام حضرت محمد (ص) است و روایت بر این است که خواندن آن موجب غنی و بی‌نیازی خواهد شد. همچنین روز شنبه به عنوان روز زیارت رسول اکرم شناخته می‌شود.


ذکر روز یکشنبه

یا ذَالجَلالِ وَ اْلاِکْرام به معنی “ای صاحب جلالت و کرامت”

ذکر روز یکشنبه به نام امام علی (ع) و حضرت فاطمه الزهرا (س) است و نقل شده که خواندن آن موجب پیروزی می‌شود. یکشنبه روز زیارت حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه (س) گفته می‌شود.


ذکر روز دوشنبه

یا قاضیَ الحاجات به معنی “ای برآورنده حاجت ها”

ذکر روز دوشنبه به نام امامان حسن و حسین علیه السلام است که خواندن آن ثواب بسیار دارد، و اینطور آمده است که خواندن آن مال را افزایش می‌دهد.


ذکر روز سه‌ شنبه

یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین به معنی “ای بخشنده‌ترین بخشندگان”

ذکر روز سه شنبه به نام امام سجاد (ع) و امام باقر (ع) و امام صادق (ع) است و خواندن آن حاجت روایی به دنبال دارد. روایت شده در این روز زیارت این امامان خوانده شود.


ذکر ایام هفته از شنبه تا جمعه با معانی و برکات ذکر گفتن

ذکر روز چهارشنبه

یا حَیُّ یا قَیّومُ به معنی “ای زنده، ای پاینده”

ذکر روز چهارشنبه به نام امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) و امام محمدتقی (ع) و امام علی نقی (ع) است که خواندن آن باعث عزتمند شدن همیشگی فرد می‌شود. خواندن زیارت این امامان در روز چهارشنبه ثواب بسیار دارد.


ذکر روز پنجشنبه

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ المَلِک الحقّ المُبین به معنی “معبودی جز خدا نیست سلطان حق و آشکار”.

روز پنجشنبه همچنین به روز زیارتی امام حسن عسگری شناخته می‌شود و خواندن زیارت ایشان ثواب بسیار دارد.


ذکر روز جمعه

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ و عجل فرجهم به معنی “خدایا درود فرست بر محمد و خاندان او و در فرج ایشان تعجیل بفرما”

ذکر روز جمعه برای عزیز شدن بین دیگران سفارش شده است. روز جمعه روز زیارتی امام زمان (ع) است و روایت است که خواندن زیارت ایشان ثواب بسیاری دارد.

منبع و سند ذکر ایام هفته

در بسیاری از احادیث اسلامی برای ایام هفته ادعیه و اذکار آماده است و خواندن آن ثواب زیادی دارد. در روایات اسلامی سندی برای ذکر ایام هفته یافت نشده است. ذکر گفتن در هر صورت که باشید و به یاد خدا بودن می تواند باعث ثواب شود. تکرار این اذکار باعث تقویت ایمان می شود.

موضوع اختصاص هر یک از ایام هفته و زیارت مخصوص آن امام در آن روز، در کتاب جماع الاسبوع سید بن طاووس آورده شده است. دعاهای ایام هفته نیز در کتاب بلد الامین کفعمی روایت شده، اما بسیاری از ادعیه این دو کتاب سند متصل تا امام معصوم ندارند. اما این دو کتاب از کتب معتبر در دعا شناخته می‌شوند و در زمینه مستحبات روی منبع سخت گیری نکرده و خواندن چنین ادعیه‌ای را بلااشکال و حتی با ثواب زیاد می‌دانند.

مطلب مشابه: دعای سریع الاجابه | دعاهایی برای حل مشکلات که خیلی سریع اجابت می شوند

مطالب مشابه را ببینید!