مجله تاپ‌ناز‌

رابطه جنسی در سن بالا | چالش های داشتن رابطه جنسی در سنین میانسالی و پیری

رابطه جنسی در سن بالا (میانسالی و پیری) به دلیل صمیمیت طولانی که بین زن و مرد وجود دارد، می تواند بسیار لذت بخش تر باشد. شاید زوجین در این سن با چالش هایی برای آمیزش جنسی روبرو باشند ولی با راهکارهای ساده می توانند رابطه جنسی لذت بخشی داشته باشند.

بسیاری از زوج ها در سنین بالا با کاهش فعالیت جنسی روبرو می شوند، خیلی دیگر هم از رابطه جنسی با همسر خود لذت می برند. با توجه به اینکه بخش مهمی از زندگی زناشویی هر فردی آمیزش جنسی است، پس باید سعی کنید که کیفیت رابط جنسی را حفط کنید.

درک بهتر رابطه جنسی در سن بالا، تغییرات و مشکلاتی که ایجاد می شود و روش های رفع این مسائل می توانند باعث شوند که صمیمت و نزدیکی بین شما و همسرتان بیشتر شود. در صورتی که این روزها زندگی جنسی شما با چالش روبرو شده است، پس این مطلب را حتما بخوانید.

عواملی که بر رابطه جنسی در سن بالا تاثیر می گذراند

نبود شریک جنسی، فرآیند طبیعی پیر شدن و مشکلات فیزیکی ناشی از پیزی، تغییراتی هستند که می توانند بر روی فعالیت جنسی و میزان رضایت افراد سالخوره از زندگی جنسی تاثیر بگذارند.

نداشتن شریک جنسی

براساس آمار یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به رابطه جنسی در سن بالا این است که افراد اغلب در این زمان همسر خود را از دست داده اند، این اتفاق بیشتر برای زنان رخ می‌دهد. به علاوه آن دسته از زنانی که همچنان با همسرشان زندگی می‌کنند، اغلب شوهرانی پیرتر از خودشان دارند و در نتیجه مسائل بیشتری بر زندگی جنسی آن‌ها سایه می‌اندازد. به عبارت دیگر، گاهی میزان فعالیت پایین زنان در سنین بالا ناشی از بی‌علاقگی جنسی یا تغییرات فیزیکی نیست، بلکه به دلیل نبود شریک جنسی است.

رابطه جنسی در سن بالا

تغییر در اندام جنسی

فرایند پیری می‌تواند منجر به تجربه تغییراتی در اندام جنسی شما شود و اغلب در این برهه از زمان لازم است صمیمیت و رابطه جنسی نیز همگام با آن‌ها بازنگری شوند تا همچنان موجب رضایت ما در زندگی گردند.
از جمله تغییراتی که زنان با افزایش سن در اندام جنسی خود تجربه می‌کنند، می‌توان اشاره کرد به:
 • تنگی و جمع شدن واژن
 • نازک و ضعیف شدن دیواره واژن
 • کاهش رطوبت واژن

در مقابل با افزایش سن مردان نیز بیشتر در معرض ابتلا به اختلال نعوظ قرار دارند.

بیماری‌ها و شرایط پزشکی

برخی بیماری‌های مزمن در سنین بالا رواج بیشتری پیدا می‌کنند و می‌توانند باعث بروز اختلالاتی در روابط جنسی افراد در سن بالا شوند. بعضی از این بیماری‌ها عبارتند از:
 • درد‌های مزمن
 • آرتروز، درد مفاصل برخی پوزیشن‌ها را سخت می‌کند.
 • سرطان، سرطان به طول کلی میل جنسی را کاهش می‌دهد. به علاوه سرطان پستان یا پروستات تصویر ذهنی فرد از بدن خود را نیز تضعیف می‌کند.
 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • اضافه وزن، چاقی احتمال اختلال جنسی را در زنان مسن افزایش می‌دهد.
 • بی‌اختیاری ادرار در زنان حین ارگاسم.
 • برخی بیماری‌ها مانند پارکینسون، سکته مغزی، آلزایمر و … می‌توانند بر رابطه جنسی تاثیر منفی بگذارند.
 • سوء‌مصرف مواد
 • دارو‌هایی مانند قرص‌های ضدافسردگی، دارو‌های کنترل فشار خون و … می‌توانند منجر به اختلال نعوظ در مردان و عدم توانایی رسیدن به ارگاسم در زنان شوند.

رابطه جنسی در سن بالا

اختلالات جنسی زنان در سنین بالا

ممکن است خانم ها در سنین بالا دچار بعضی از اختلالات جنسی شوند که عبارتند از:

۱. خشکی واژن

روش‌های مختلفی برای درمان خشکی واژن وجود دارد. لوبریکانت، مرطوب کننده، دارو‌های هورمونی خوراکی و موضعی و درمان‌های غیر هورمونی. همچنین روش‌های درمان گیاهی خشکی واژن نیز وجود دارند که می‌توانید با نظر پزشک به کار ببرید.

۲. اختلال عملکرد عضلات کف لگن

ضعف در عضلات کف لگن می‌تواند منجر به بی‌اختیاری ادرار شود که به نوبه خود می‌تواند مانع برقراری ارتباط جنسی و شرمساری شود. درمان بی اختیاری ادرار می‌تواند تا حد قابل توجهی این مشکل را برطرف کند.

اختلالات جنسی مردان در سنین بالا

مردانی که به اختلالات نعوظ مبتلا هستند ابتدا باید علت اصلی را تشخیص دهند. درمان اختلال نعوظ شامل دارو (مثل ویاگرا، لویترا و سیالیس)، هورمون درمانی، استفاده از پمپ و… است. همچنین برخی اقدامات ساده، مثل تغییر پوزیشن رابطه جنسی می‌تواند به برطرف کردن مشکل کمک کند.

اختلالات جنسی مشترک در مردان و زنان

اولین قدم برای بهبود رابطه جنسی در سن بالا شناخت اختلالات جنسی و مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان است. این مراحل عبارتند از:
 • میل جنسی
 • برانگیختگی جنسی
 • پلاتو (قبل از ارگاسم)
 • ارگاسم
 • فرونشینی
یک فرد ممکن است تمایل و برانگیختگی کافی داشته باشد، اما نتواند به ارگاسم برسد یا برعکس. اختلالات جنسی مختلف می‌توانند به هرکدام از این مراحل خدشه وارد کنند. در ادامه برخی از اختلالات جنسی که بر رابطه جنسی در سن بالا تاثیرگذار است را شرح خواهیم داد.

۱. کاهش میل جنسی

علل مختلفی می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی در زنان و مردان شوند:
 • تغییرات زندگی مثل بازنشستگی، تنهایی و ترس از آینده
 • افسردگی
 • منفی شدن تصویر ذهنی از بدن
 • افزایش وزن
 • کم کاری تیروئید
 • عوامل عاطفی

در این موارد مراجعه به یک روان درمانگر می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.

۲. بیماری‌ها

درصورتی که فکر می‌کنید بیماری‌های جسمی شما منجر به مشکلات جنسی شده است با پزشک خود مشورت کنید. مشکلاتی مثل پارکینسون، کمر درد، برخی دارو‌ها و …. گاهی حل این مشکلات کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. برای مثال تغییر پوزیشن رابطه جنسی برای کسانی که از درد کمر رنج می‌برند.

۳. مشکلات قلبی

بسیاری از افراد ممکن است نگران افزایش احتمال سکته قلبی در اثر فعالیت جنسی باشند. این حقیقت دارد که مقاربت می‌تواند سکته قلبی را در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی تحریک کند، اما این بدان معنا نیست که باید دور رابطه جنسی را خط بکشید.

فعالیت‌های زیادی هستند که ممکن است منجر به سکته قلبی شوند، بنابراین باید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید تا به شما راه‌های پیشگیری از سکته قلبی را آموزش دهد.

بازیابی زندگی جنسی در سنین بالا

داشتن رابطه جنسی در سن بالا، مزایای فیزیکی و احساسی زیادی دارد. مسلما یک زندگی جنسی سالم، صمیمیت را میان زوج‌های مسن تقویت می‌کند. براساس آمار، افرادی که رابطه جنسی بیشتری دارند، مشکلات کمتری نیز در رابطه خود با همسرشان تجربه می‌کنند. بنابراین اگر روابط زناشویی شما کمرنگ است یا نگران کاهش آن در آینده هستید چه باید بکنید؟

۱. بازنگری به صمیمیت

به منظور حفظ روابط زناشویی رضایت بخش در سنین بالا، بسیار حیاتی است که مجددا به مفهوم صمیمیت میان شما و شریک زندگی‌تان فکر کنید. آنچه در گذشته از انجام آن احساس خوشایندی داشتید، ممکن است اکنون برای شما خوشایند نباشد. به همین ترتیب، ممکن است علاقه‌مندی‌های جدیدی در رابطه جنسی برای شما به وجود آمده است.
بنابراین خوب فکر کنید. آیا هنوز هم در تخت خواب از همان‌ کارهای گذشته لذت می‌برید یا وقت آن است که کارهای جدیدتری را تجربه کنید؟ این بازنگری در مورد تمام جنبه‌های جنسی صادق است.

۲. تغییرات را بپذیرید و گذشته را رها کنید

اگر برای بدن و هیجان جنسی دوران جوانی خود سوگواری کنید، طبیعی است که فکر کنید رضایت جنسی را دیگر هرگز تجربه نخواهید کرد. پذیرش اینکه رابطه جنسی اکنون متفاوت از گذشته است بسیار اهمیت دارد. درصورتی که تنها به گذشته نگاه کنید، نمی‌توانید از حال لذت ببرید.
گذشته را رها کنید، زیرا رابطه جنسی در سن بالا نه تنها می‌تواند خوب باشد، بلکه گاهی بهتر از دوران جوانی است. رابطه جنسی فقط فیزیکی نیست بلکه حاصل صمیمیتی است که سال‌ها آن را پرورش داده‌اید. بسیاری از افراد به گذشته نگاه می‌کنند و از رابطه جنسی به عنوان یک چیز شگفت‌انگیز در دوران جوانی یاد می‌کنند، اما موانع آن زمان را به یاد نمی‌آورند. در سنین بالا شما این مزیت را دارید که خودتان و بدن‌تان را کاملا می‌شناسید و نه تنها می‌دانید چگونه می‌توانید خودتان را ارضا کنید، بلکه می‌دانید همسرتان را نیز چگونه باید به اوج لذت برسانید.
تحقیقات نشان می‌دهند که تعریف فعالیت جنسی در سنین بالا بسیار گسترده‌تر از سنین پایین است. در این زمان فرزاندان شما رفته اند و به اندازه کافی زمان و حریم شخصی دارید تا خلاقیت خود را به کار بگیرید و روش‌های جدیدتری را امتحان کنید.

۳. وانمود کنید تا به حقیقت تبدیل شود

بسیاری از سکس‌تراپیست‌ها به زوج‌های سالخورده توصیه می‌کنند به جای اینکه منتظر انگیزه و میل بمانند، فقط انجامش دهند. به عبارت دیگر، شاید لازم باشد در ابتدا وانمود کنید تا به حقیقت تبدیل شود. این توصیه از لحاظ عاطفی کاملا منطقی است، براساس تحقیقات شروع کار‌ها معمولا سخت‌ترین مرحله انجام آنها به حساب می‌آید. پس حتی اگر حس و حال نزدیکی ندارید باز هم باید دست به کار شوید.
علاوه بر علل احساسی، علل فیزیکی نیز وجود دارند که به ما می‌گویند علی‌رغم بی‌انگیزگی باید مقاربت کنید. کاهش رطوبت واژن یک اتفاق نرمال در زنان مسن است و داشتن رابطه جنسی باعث افزایش این رطوبت و کشش واژن می‌شود، در نتیجه در آینده رابطه جنسی راحت‌تر خواهد شد.
ارگاسم هورمونی به نام اکسی توسین در زنان و مردان ترشح می‌کند. این هورمون به خوابی راحت، آرامش و کاهش اضطراب کمک می‌کند. می‌توانید به رابطه جنسی به عنوان یک ورزش نگاه کنید، ضمن اینکه ورزش میل جنسی را افزایش می‌دهد. ممکن است در ابتدا لازم باشد وانمود به ارگاسم کنید یا ادای لذت بردن را درآورید، اما به مرور اوضاع بهبود می‌یابد.

۴. ارتباط برقرار کنید

رابطه جنسی خوب با یک ارتباط خوب شروع می‌شود. اگر همسر شما به نظر راغب به نزدیکی نیست، شروع به صحبت درباره آن کنید. این اقدام ممکن است در سنین بالا چالش برانگیز باشد، اما به این فکر کنید که شاید او هم در حال فکر کردن به همان چیزی است که شما هستید. شاید او نیز مثل شما از گفتن آن شرم دارد.

۵. صمیمیت ایجاد کنید

وجود صمیمیت عمیق‌تر میان زوج‌های سالخورده مزیتی است که می‌تواند رابطه جنسی را در این سن بهتر از گذشته کند. البته در ین حال شما همچنان باید مراقب بازسازی و ایجاد این صمیمیت باشید. بنابراین درست مثل اینکه گفتیم حتی اگر نمی‌خواهید بازهم نزدیکی کنید، در اینجا هم احساسات و عشق خود را بیان کنید، شمع روشن کنید، باهم غذا بخورید و ….
رابطه جنسی در سن بالا

باورهای غلط در مورد رابطه جنسی پس از 50 سالگی

رابطه جنسی بعد از 50 سالگی با باورهای غلطی احاطه شده است که در این مقاله می خواهیم آن ها را کنار بگذارید و صمیمیت بیشتری با شریک زندگیتان پیدا کنید.

باور غلط : بعد از سنی خاص، افراد علاقه کمتری به رابطه جنسی دارند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، حقیقت این است که برای رابطه جنسی محدودیت سنی وجود ندارد ولی برای افراد بالای 50 سال رضایت جنسی بیشتر از افراد جوان تر به کیفیت کلی رابطه وابسته است. بر اساس گزارش شورای ملی تحقیقات افزایش سن در افراد بالای 60 سال که به طور منظم مقاربت دارند، 74 درصد از مردان و 70 درصد از زنان نسبت به جوانیشان احساس رضایت بیشتری از رابطه جنسی خود دارند.

باور غلط: مردان با افزایش سن قابلیت نعوظ خود را از دست می دهند

حقیقت است است که افزایش سن عامل اختلال نعوظ نیست. با این حال کاهش سطح هورمون ها سرعت تحریک را تغییر می دهد. فرد نیاز به تحریک فیزیکی بیشتری داشته و کیفیتنعوظ ننسبت به دوران جوانی کمتر خواهد بود اما لذت رابطه جنسی کمتر نخواهد شد. مثلا اگر یک مرد 25 ساله بتواند 5 دقیقه بعد از انزال دوباره نعوظ داشته باشد این مسئله برای یک مرد 50 ساله چند ساعت طول می کشد.

باور غلط: عوامل احساسی و روانی باعث عدم علاقه زنان میانسال به رابطه جنسی می شود

حقیقت این است که فاکتورهای فیزیکی در این بین نقش بیشتری ایفا می کنند. تغییرات هورمونی در دوران یائسگی می تواند روی پاسخ جنسی زنان تاثیر بگذارد. سطح پایین استروژن می تواند منجر به خشکی واژن و ناراحتی در رابطه جنسی شود.

در برخی زنان کاهش تستوسترون می تواند باعث کاهش انرژی و کم شدن میل جنسی شود.

سایر زنان ممکن است متوجه شوند که بعد از یائسگی علاقه بیشتری به رابطه جنسی دارند که علت آن تغییر نسبت تستوسترون به استروژن و پروژستروندر بدنشان است.

باور غلط : زنان با افزایش زن قابلیت به ارگاسم رسیدن را از دست می دهند

حقیقت این است که بسیاری از زنان بعد از یائسگی لذت جنسی بیشتری احساس کرده و ارگاسم های مکرر و شدیدتری را تجربه می کنند.

باور غلط : ناتوانی جنسی مردان در رسیدن به نعوظ اغلب به دلیل مشکلات عاطفی است

حقیقت این است که علل فیزیکی مثل مشکلات گردش خون، اختلالات پروستات و عواض جانبی داروهای تجویزی، 85 درصد مشکلات نعوظ در مردان را تشکیل می دهد.

باور غلط: زوج های میان سال که رابطه جنسی منظم ندارند علاقه خود به رابطه جنسی یا به یکدیگر را از دست داده اند.

البته حقیقت دارد که میل جنسی با بالا رفتن سن ثابت نمی ماند. ولی تغییرات ایجاد شده منفی نیستند.

زمانی که یک زن یائسه می شود دیگر نگران حاملگی نیست و بسیاری از زوج ها نگرانی کمتری برای رابطه جنسی احساس می کنند.

یا زمانی که زوج ها بازنشسته می شوند زمان و انرژی بیشتری می توانند برای هم صرف کنند و به تفریحات مشترک خود برسند.

با گذشت زمان شما بدن خود و شریک زندگیتان را بهتر می شناسید و می دانید که چه رفتاری برایتان لذت بخش تر است.

رابطه جنسی بعد از 65 سالگی کمتر از قبل اتفاق می افتد ولی اغلب افراد آن را جذاب تر از قبل می دانند.


آقایان محترم برای شنیدن این خبر باید قوی باشند: نتایج یک پژوهش علمی نشان داده که روابط جنسی در سنین بالا برای مردان بیشتر از زنان زیان‌بار است.

روابط جنسی در سن بالا مردان را بیمار می‌کند

در این گروه به طور خاص با روابط جنسی خطر سکته قلبی افزایش چشم‌گیری می‌یابد.

نخست با خبر خوب شروع کنیم: میل به روابط جنسی در همه انسان‌ها تا سنین بالا پابرجاست. سن بالا در این جا یعنی تا حدود ۷۵ سالگی. بر اساس داده‌های یک پژوهش تا سن ۷۵ سالگی ۶۱ درصد زنان و ۵۸ درصد مردان به طور مرتب میل به سکس دارند. اما تنها ۴۰ درصد این افراد از روابط جنسی خود رضایت دارند.

پزشکان می‌گویند که سکس برای سلامت لازم و حافظ جوانی و شادابی است. سیستم هورمونی را در بدن انسان تقویت می‌کند و موجب نشاط می‌شود. اما اکنون خبر بد برای مردان مسن‌تر: تحقیقات دانشمندان دانشگاه میشیگان نشان داده است که سکس می‌تواند برای مردان مسن‌ عوارض جسمانی داشته باشد.

به گفته هویی لیو نویسنده ارشد این پژوهش، مردها بیشتر به مشکلات قلبی و عروقی دچار می‌شوند. در مقابل سکس امکان ابتلای زنان مسن را به بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش می‌دهد.

این جامعه‌شناس بیش از دو هزار شرکت‌کننده زن و مرد بین ۵۷ تا ۸۵ سال را مورد بررسی قرار داده است. گروهی از سالمندان حاضر در این پژوهش هنوز از لحاظ جنسی فعال بودند و بخشی هم این روابط را به طور کامل کنار گذاشته بودند.

متایج این پژوهش که در “مجله سلامت و رفتار اجتماعی” (Journal of Health and Social Behavior) چاپ شد دانشمندان را بسیار شگفت‌زده کرد. به گفته هویی لیو، این نتایج تز مربوط به مفید بودن سکس برای همگان را زیر سوال برد.

علت این‌که روابط جنسی ارضا‌کننده و مرتب می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی را در زنان مسن کاهش دهد،

احتمالا هورمون جنسی اوکسیتوسین است که هنگام ارضای جنسی در بدن زنان آزاد می‌شود.

در مقابل سکس می‌تواند در مردان مسن باعث بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و طپش قلب شود. احتمال سکته قلبی در مردان شرکت‌کننده که حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی داشتند در بازه زمانی ۵ سال، دو برابر مردانی بود که روابط جنسی را کلا کنار گذاشته بودند.

استرس در روابط جنسی

اما چرا این تفاوت به این شکل وجود دارد؟ هویی لیو معتقد است که استرس مسئول آن است. با وجود این که مردها بر عکس زنان تا سنین بالا توانایی باروری دارند، اما بدن آن‌ها به مرور زمان دچار تغییرات زیادی می‌شود.

برای مثال با بالا رفتن سن از حجم استخوان‌ها و ماهیچه‌ها کاسته می‌شود. بدن میزان کمتری تستوسترون یا همان هورمون مردانه تولید می‌کند. انعطاف رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و عروق بدن به علت رسوب تنگ‌تر می‌شوند. به همین دلیل مردان مسن برای فعال شدن اندام‌های جنسی به زمان بیشتری احتیاج دارند.

اما نتیجه‌گیری نهایی از این پژوهش چیست؟ آیا مردان در سنین بالا باید از روابط جنسی بگذرند؟ جواب منفی است. لذت روابط جنسی انسان را جوان، زیبا، کنجکاو و شاداب می‌سازد. دراین‌باره هنوز پژوهشی تجربی صورت نگرفته است و این موضوع در حد یک فرضیه است اما می‌تواند مبنایی باشد برای پژوهش‌های آتی!

امیدواریم با خواندن این مطلب اندکی به دانش شما در مورد مسائل جنسی افزوده شده باشد.

مطالب مشابه را ببینید!