مجله تاپ‌ناز‌

نشانه های رابطه سمی و ناسالم (17 ویژگی رابطه سمی)

نشانه های رابطه سمی و ویژگی های آن

رابطه ناسالم (رابطه سمی) می تواند روی سلامتی، شادابی و آرامش شما تاثیر بگذارد. روابط سمی، روابطی است که در آن افراد از یکدیگر حمایت نمی کنند و درگیری بین آن ها زیاد است ویکی به دنبال تحقیر دیگری است. در این روابط رقابت ناسالم ، بی احترامی و عدم هماهنگی حاکم است و زوجین بیشتر از اینکه خوشحال باشند احساس غم و ناراحتی می کنند. این نوع روابط به لحاظ روحی، عاطفی و حتی جسمی برای یک یا هر دو طرف رابطه آسیب رسان است.

هر رابطه ای ایراداتی دارد. اما اگر ارزش های اصلی اعتماد، تعهد، دوستی و احترام متقابل وجود داشته باشد، زوج ها برای کنار هم ماندن تلاش می کنند. اما اگر یکی از آن ها به طور مرتب احساس کند که مورد سوظن یا بی احترامی قرار می گیرد یا با حس ترس زندگی کند، این رابطه سمی است.

نشانه های رابطه سمی و ناسالم

رایج ترین نشانه های رابطه سمی:

1.نبودن اعتماد

اعتماد پایه و اساس هر رابطه سالمی است و اگر اعتماد در رابطه وجود نداشته باشد، رابطه شما به یک رابطه سمی تبدیل می شود. یکی از نشانه های هشدار دهنده روابط سمی، نداشتن اعتماد است.

زوج هایی که در زندگی به یکدیگر اعتماد ندارند، فقط باعث آزار و اذیت خود می شوند و هیچ لذتی از روابط خود نمی برند، در این روابط هر حرکت شما زیر سوال می رود و نظرات شما اهمیتی ندارد. این موارد از عدم اعتماد متقابل ناشی می شود. وقتی شریک زندگی تان به شما اعتماد نمی کند، در تمام مسائل زندگی شما دخالت می کند. این دخالت های زیاد ممکن است شما را خسته کند.

2. حمایت نکردن

یکی دیگر از هشدار های رابطه سمی این است که در این رابطه ، احساس می کنید که هیچ  حمایتی از طرف همسرتان از نظر روانی و جسمی دریافت نمی کنید. هر وقت عاملی که باعث رنجش شما شده است را مطرح می کنید، هیچ توجیهی برای حرف های تان ندارد.

3. بی احترامی کردن

وقتی که متوجه می شوید که همسرتان از شما بی دلیل انتقاد می کند و به شما توهین می کند، احترام بین شما و همسرتان از بین رفته باشد و معمولا به پاسخ منفی شما نسبت به چیزی احترام نمی گذارد، یعنی اینکه رابطه شما سمی است.

احترام جزء اصلی هر رابطه ای بین زن و مرد می باشد و احترام گذاشتن به یکدیگر علامتی برای روابط سالم است.

مطلب پیشنهادی: روش های استحکام رابطه + نکات کلیدی برای عمق بیشتر رابطه

4. کنترل کردن

رابطه ای که در آن زن یا مرد مدام یکدیگر را کنترل کنند، یک رابطه سمی است. در روابط سمی اعتماد متقابل وجود ندارد و سرانجام یکی از آن ها شروع به کنترل دیگری می کند.

در این روابط فرد نمی تواند خودش باشد و تصمیمات شخصی اش را تنها خودش بگیرد، احساس می کند که حق ندارد نظر، انتخاب ها و خواسته های خود را داشته باشد. مجبور شدن به انجام فعالیت های خاص توسط فرد مقابل نشان دهنده رابطه ای مخرب از لحاظ احساسی می باشد.

افراد کنترل گر در روابط، دوست دارند در تمام تصمیمات قدرت خود را نشان دهند. آن ها خود را بسیار عاقل و موجه نشان می دهند تا شما را مجبور کنند که هر مسئله ای را با آن ها بررسی کنید.

5. مقایسه کردن

اگر همسرتان دائما شما را با دیگران مخصوصا همسر دوستش مقایسه می کند و به شما احترام نمی گذارد، این نشانه واضحی از یک رابطه سمی است. او هرگز سعی نمی کند که ارزش شما را بداند چون او مشغول محاسبه میزان توانایی شما برای تبدیل شدن به شخصی است که تصور می کند.

6. انتقاد و تمسخر کردن

اگر طرف مقابل شما دائما به عزت نفس تان آسیب می رساند و در مقابل دوستانش شما را مسخره می کند، مثلا طرز صحبت کردن یا تن صدایتان را مورد تمسخر قرار می دهد، این رابطه سمی است. وقتی اعتراض می کنید او بلافاصله عذرخواهی می کند و به صورت موقت دست از این کار ها بر می دارد، اما این نیز کوتاه مدت خواهد بود. یا اینکه تلاش های شما برای انتقال احساسات تان در نهایت منجر به درگیری می شود.

نقد هوشمندانه می تواند برای زندگی فرد مفید باشد اما اگر همسر شما همیشه انگشت اتهام و تقصیر را به سمت شما می گیرد و تمام رفتار های تان را مورد نقد قرار می دهد، یعنی این که این رابطه سمی است. فرد سمی دائما شما را تحقیر و مسخره می کند. در برابر او احساس می کنید که عقاید، نظرات و خواسته های تان احمقانه و مسخره هستند.

او برای مسخره کردن شما در جمع نیز تردید نمی کند. حتی با اینکه بار ها از او خواسته اید که دست از تحقیرتان بردارد، به رفتار هایش ادامه می دهد. متاسفانه اگر در طولانی مدت رفتار های او را تحمل کنید، خودتان نیز به این نتیجه می رسید که نمی توانید تصمیم گیری کنید و کارهایتان احمقانه است. او عزت نفستان را به قدری می گیرد که احساس می کنید بدون او نمی توانید هیچ کاری انجام دهید.

مطلب مشابه: رابطه فرسایشی چیست و دلایل ادامه این نوع از رابطه

نشانه های رابطه سمی و ناسالم

8. دروغ گفتن

برای کسی که به او دروغ گفته شده است، این احساس به وجود می آید که گویی قلب و روح خود را برای رابطه ای پوچ گذاشته است. در روابط سالم ، می توانید تمام مسائل شخصی تان را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

بسیاری از احساسات منفی سرکوب شده و عدم اعتماد باعث می شود زوجین در روابط سمی به دروغ گفتن متوسل شوند. این مسئله باعث می شود که فرد نسبت به هر حرکت و عمل طرف مقابل مشکوک باشد. اگر کم کم به فردی مضطرب، حسود و مشکوک تبدیل می شوید، و هر کدامتان دروغ هایی برای مخفی نگه داشتن از هم پیدا کنید، احتمال این که در روابط سمی باشید وجود دارد.

طبیعی است که یک دروغ به دروغی دیگر منجر شود. دروغ های متعدد باعث شعله ور شدن آتش می شود که در نهایت در جایی که دروغ به امری عادی تبدیل می شود، هیچ رابطه ای نمی تواند بکر باقی بماند.

9. نداشتن احساس امنیت

وقتی در روابط سمی هستید، هرگز در مورد شریک زندگی خود مطمئن نیستید. شما نمی دانید که این رابطه به کدام سو می رود. این عدم اطمینان شما را نسبت به آینده نگران خواهد کرد و نمی توانید به او اطمینان داشته باشید.

اگر به حساسیت های شما پی ببرد ، ممکن است از آن ها سوء استفاده کند. در یک رابطه سمی هیچ امنیتی در رابطه احساس نمی شود و افراد احساس نامشخصی از روابط خود دارند. افراد در این رابطه احساس تنهایی می کنند و در کنار شریک زندگی خود احساس آرامش ندارند.

10. بی توجهی

یک رابطه اهداف مختلفی دارد که باید با تلاش و تفکر هر دو طرف پیش برود اما اگررابطه شما به این شکل است که همسرتان به علایق و نظرات تان اهمیت نمی دهد و همیشه یک طرفه تصمیم می گیرد، یعنی این که در رابطه ای سمی قرار گرفته اید.

در این رابطه معمولا نسبت به علاقه مندی هایتان و کارهایی که انجام می دهید بی توجه است. به جای اینکه نقش شما را در انجام کاری مهم بداند نقش دیگران را مهم و برجسته می داند. وقتی می خواهید درباره موضوع مهمی با او صحبت کنید، نمی توانید توجه او را جلب کنید.

او گاهی بدون اطلاع از خانه بیرون می رود یا به موقع به محل قرار نمی رسد و توضیحی هم برای تاخیرش ندارد، نسبت به احساسات شما مخصوصا ترس هایتان بی توجه است، مثلا شما از سرعت زیاد رانندگی اش ترسیده اید اما او سرعت ماشین را کم نمی کند. در این رابطه ناسالم هیچ وقت توجه و همراهی کافی را دریافت نمی کنید و همه چیز این رابطه یک طرفه است.

11. اختلاف و بحث و جدل

زندگی که یک سره در آن با همسر خود در حال جنگ و بحث و دعوا باشید، از لحاظ احساسی و عاطفی به شما ضربه می زند و یک رابطه کاملا سمی می باشد. در این رابطه هنگام بحث و دعوا همدیگر را با الفاظ بد خطاب می کنید و تمایلی برای شنیدن نظرات طرف مقابل ندارید و حرف هایش را بی معنی می دانید. هرگز نمی پذیرید که ممکن است حق با طرف مقابل باشد.

هر رابطه ای مشکلات خاص خودش را دارد اما به نظر نمی رسد که دعوا و درگیری در روابط سمی متوقف شود. هر دو طرف احساس می کنند که حق دارند و سعی می کنند نظرات خود را ثابت کنند.

از آن جا که هیچ یک از آن ها آماده پذیرفتن حرف دیگری نیستند، هنگام بحث کردن فقط طرف مقابل را سرزنش می کنند و مسئولیت اشتباه خود را قبول نمی کنند. دعوا منجر به مشاجره می شود و از عشق می کاهد و تنها چیزی که باقی می ماند نفرت و تلخی است.

12. غمگین بودن

اگر در رابطه ای قرار دارید که صرفا به خاطر کنار یکدیگر قرار گرفتن احساس شادی و خوشبختی ندارید و بیشتر از آنچه که دریافت می کنید را باید پس بدهید، یعنی این که در رابطه سمی قرار گرفته اید.

اشکالی ندارد که گاهی غمگین شوید. اگر دائما غمگین و افسرده هستید و بنظر می رسد شریک زندگی شما فقط بر ناراحتی شما می افزاید، این نشانه روابط سمی است. همیشه در روابط شما اتفاقاتی می افتد که احساس نگرانی و استرس به شما دست می دهد.

رابطه سرشار از استرس، یک رابطه طبیعی نیست و رابطه سالم باعث رشد و شادی فرد می شود. ما انسان ها می توانیم در نوع انرژی به یکدیگر تاثیرگذار باشیم اما در روابط سمی افراد فقط با حرف ها و رفتارهای خود به یکدیگر انرژی منفی می دهند.

13. حسادت

در واقع ریشه ی حسادت، چیزی نیست جز احساس عدم امنیت درونی فرد. افراد حسود، سعی می کنند تا حد امکان شما را کوچک و تحقیر کنند. در روابط سالم، سود و برد یک فرد، سود و برد فرد دیگر است و هیچ گونه حسادتی بین زوجین وجود ندارد. با این حال، در رابطه های سمی ممکن است طرف مقابلتان ، دستاورد های شما را مسخره کند.

در حالی که گاهی اوقات تجربه کمی حسادت خوب است و حسادت یک حس کاملا طبیعی و انسانی است، اما اگر حسادت شما را از تفکر مثبت در مورد موفقیت های همسرتان باز دارد، ممکن است به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.

14. قطع ارتباط با دوستان و نزدیکان

رابطه سمی ممکن است آنقدر طاقت فرسا باشد که شما مجبور شوید که دوستان و حتی خانواده خود را در جریان آن نادیده بگیرید. اگر برای جلوگیری از درگیری با همسرتان ، روابط خود را با دوستان و خانواده خود قطع کرده اید، این نشانه یک رابطه سمی است.

یا اینکه ممکن است همسرتان سعی کند رابطه شما را با دوستان و خانواده تان متوقف کند. هر فرد تنهایی را می توان به راحتی کنترل کرد. به همین دلیل او سعی دارد که با دور کردن شما از دوستان و خانواده تان، به شما حس انزوا بدهد تا راحت تر بتواند کنترل شما و زندگی تان را در دست بگیرد.

مطلب پیشنهادی: رفتارهای بد و غلط زن و مرد در رابطه جنسی که اصلا خوب نیست!

15. خودخواهی

مهم نیست که چقدر مشغول هستید یا چه اولویت هایی دارید، همسری که خودخواه است فکر می کند که باید اولویت اول شما باشد.

یک فرد سمی همیشه بر تمام خواسته های خود پافشاری می کند. او به هیچ عنوان نمی خواهد با هم سازش داشته باشید. در روابط سمی یکی از زوجین قربانی خواسته ها و خودخواهی های طرف مقابل می شود.

او بیشتر از آنچه که از روابط سالم انتظار می رود، در خواست می کند. آدم سمی انتظار دارد که شما یک همسر ایده آل باشید و همه کار ها را برای او و طبق میل او انجام دهید و هیچ وقت کار های خوب شما را جبران نمی کند.

16. نفرت

نفرت در رابطه های خوب و سالم نمی تواند وجود داشته باشد. اما اگر شما با روابط سمی روبرو هستید، ممکن است همه احساسات منفی روی هم انباشته شده و باعث نفرت نسبت به یکدیگر شوند.

اگر هر دو بر سر یکدیگر داد و فریاد می زنید یا کار هایی برای آسیب رساندن به یکدیگر انجام می دهید، بهتر است که رابطه خود را دوباره ارزیابی کنید.

17. ترجیح دادن تنهایی

گاهی بعد از کار به جای برگشتن به خانه ترجیح می دهید به کافه بروید و با خودتان خلوت کنید و تنها باشید. در کل بنظر نمی رسد که بتوانید با همسرتان وقت بگذرانید یا کار گروهی خوبی را انجام دهید.

در روابط سمی، عدم اعتماد و پشتیبانی ممکن است شما را از روابطی که برقرار کرده اید، پشیمان کند. این پشیمانی می تواند نشانه روابط سمی باشد. بنابراین اگر شما یا طرف مقابل تان در دنیایی خارج از روابط هستید و آرزو دارید از یکدیگر دور باشید، نشانه خوبی نیست.

سخن پایانی

زندگی شما تحت تاثیر روابطی است که دارید و مهم است بدانید که هر فردی، می تواند نقش بسیار زیادی در سرنوشت شما داشته باشد. ترک یک ازدواج ناسالم و سمی بسیار سخت است، اما اگر می خواهید دوباره خوشبختی و آرامش خود را به دست بیاورید، این اقدام را انجام دهید.

ماندن در یک رابطه سمی مشکلات زیادی را به همراه دارد اما رهایی از آن هم آسان و کم دردسر نیست. اینکه کسی را دوست داشته باشید ترک کردن وجدا شدن از او نیز بسیار دلهره آور است. اما گاهی روابط سمی آنقدر به شما آسیب می زند که خسته و کلافه می شوید و به دنبال راهکار برای جدا شدن هستید.

افراد خوبی در بیرون هستند. اجازه ندهید که این تجربه جستجوی خوشبختی را دچار مشکل کند. بنابراین در انتخاب افراد زندگی تان دقت بیشتری داشته باشید. شما مسئول زندگی خودتان هستید پس سعی کنید افراد سمی را از خود دور کنید تا بتوانید قدم های بزرگتری برای اهداف خود بردارید. بهتر است در این راستا از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید.

مطلب مشابه: روابط عاطفی به چه معناست و کدام رابطه مناسب است؟

مطالب مشابه را ببینید!