مجله تاپ‌ناز‌

رازهای قطب شمال + اطلاعات خواندنی در مورد قطب شمال

رازهای قطب شمال

قطب شمال در قسمت شمال کره زمین واقع شده است و شش ماه از سال در آن روز است و شش ماه دیگر شب است. منطقه قطب شمال برای اولین بار توسط رابرت پیری کشف شد. قطب شمال رازهای عجیب و جالبی دارد که از جمله آن می توان به چشمه های آب گرم، وجود آهن آسمانی، حیوانات عجیب و … در آن اشاره کرد.

قطب شمال همانگونه از نامش مشخص است در شمال زمین قرار دارد. این مکان دور افتاده است، این منطقه بر خلاف ظاهرش سرد و برفی است و ویژگی های زیادی دارد که تعدادی از آنها کشف شده است و تعداد زیاد دیگی ناشناخته مانده است. افراد زیادی برای کشف و دیدن این ویژگی های به قطب شمال سفر می کنند. در این مطلب بعضی از این رازها و دانستنی ها را به شما می گوییم.

راز های خواندنی از قطب شمال

قطب شمال در مکانی واقع شده است که عمق اقیانوس در آن 4080 متر است و مملو از توده های بزرگ شناور یخی است. این مکان رازهای زیادی دارد. شش ماه از سال در این مکان هوا روشن و آفتابی است و شش ماه دیگر هوا تاریک است. قطب شمال در ابتدا به وسیله رابرت پیری کاوشگر آمریکایی در سال 1909 که با سورتمه مسافرت می کرد کشف شد.

بعدها فرد دیگری به نام ریچارد برد آمریکایی ادعا کرد که در نهم ماه مه 1926 به وسیله هواپیما به قطب رسیده است. ادعا این دو نفر تایید شده است.

محل دقیق قطب شمال سه روز بعد از ادعای ریچارد برد به وسیله گروه بین المللی که روئال آمونسف لینکلن السورت و آمبرتو نوبیل در آن بودند با هواپیما مشخص شد. اولین کشتی هایی که به قطب شمال راه پیدا کردند زیر دریایی های اتمی آمریکا در سال های 1958 و 1959 بودند. نخستین کشتی سطحی که به قطب شمال رسید یخ شکن آرکتیکا از شوروی در س ال 1977 بود. در ادامه رازهای قطب شمال را می خوانید.

چشمه آب گرم در قطب شمال

یکی از رازهای جالب در قطب شما، وجود چشمه های آب گرم در آن است. در مدار سرد قطب شمال باید روشی برا گرم نگه داشتن وجود داشته باشد. وجود چشمه های آب گرم Chena در یک ساعتی Fairbanks منبع خوبی برای گرم شدن است. این چشمه ها هر روز از ساعت 7 تا نیمه های شب پذیرای مهمانان و توریستان می باشند. گردشگران در این چشمه ها آب بازی می کنند و از دیدن شفق شمالی لذت می برند. می تواند شب را در هتل و اقامتگاه ها در این منطقه بگذرانید. به جز این چشمه ها در نروژ و روسیه هم چشمه های آب گرم وجود دارند.

رازهای قطب شمال

امکان سفر به قطب شمال

امکان سفر به قطب شمال هم وجود دارد ولی این سفر بسیار هزینه خواهد داشت. گردشگران برای تماشای خرس های قطبی و شکار نهنگ های دریایی از ماه  ژوئن تا اواسط جولای به این منطقه می روند. برای تماشای گل ها و شکوفه درخت ها از اواسط جولای تا نیمه آگوست باید به قطب شمال رفت. مهاجرت پرندگان به جنوب از نیمه آگوست تا سپتامبر اتفاق می افتد.

 

مسابقات دو ماراتن در قطب شمال

یکی از جالبترین مسابقات در دنیا، دو ماراتون در قطب شمال است.برگزاری این مسابقه در دمای منفی 22 درجه در حالیکه باد سردی می وزد انجام می گیرد که بسیار طاقت فرسا است. شروه برگزاری این ماراتن به سال 2002 باز می گردد که پس از آن هر سال برگزار شد. سال 2011 تعداد 255 نفر از 38 کشور در این مسابقه شرکت کردند. شرکت کنندگان در این مسابقه به کمک بین المللی در قطب شمال انتقال یافته و از لباس مخصوص شامل شلوار بادگیر، دستکش، دو جفت جوراب و عینک مخصوص استفاده می کنند.

 

کارخانه جادویی بابانوئل

اکثر کودکان فک می کنند که کارخانه جادویی بابانوئل در قطب شمال قرار دارد. ولی این گونه نیست بلکه در لاپلند قرار گرفته است. لاپلند ناحیه ای ست در شمال سوئد، نروژ، فنلاند و شوروی که اقوام لاپ در آن ساکن هستند. مسیحی ها هر ساله نامه های زیادی به این منطقه ارسال می کنند. گوزن های بابا نوئل در مزرئه خانواده گوزن های شمالی در Sirmakko یافت می شوند. همچنین بابا نوئل کارخانه ماهواره ای در قطب شمال آلاسکا نیز دارد و شما می توانید نامه هایتان را به آنجا ارسال کنید.

رازهای قطب شمال

حیواناتی بدون ساعت درونی

تابش آفتاب و زاویه خاص آن در قطب شمال و اندازه شب و روز باعث ایجاد وضعیتی خاص در حیوانات شده است. به عنوان مثال گوزن شمالی در این ناحیه ساعت درونی نداشته و گوزن های نر کاری به ساعت شبانه روز نداشته اند. در کل ساعات شبانه روز پستانداران دارای ریتمی ۲۴ ساعته هستند که از روشنی و تاریکی شبانه روز تاثیر می گیرند، ولی چون در قطب شمال در تابستان شب ها نیز مثل روز روشن بوده و در زمستان روز مثل شب تاریک است برخی حیوانات در قطب شمال ساعت درونی شان را از دست داده اند.

مطلب پیشنهادی: ۱۰ تفاوت قطب شمال و جنوب !

وجود حیوانات عجیب در قطب شمال

یکی دیگر از رازهای قطب شمال وجود حیوانی به اسم Onychiurus arcticus در آنجا است که توانایی ماندن در سرمای قطب شمال را دارند. با سرد شدن بی اندازه هوا این موجود تمام آب بدن خود را از دست داده و با ظاهری کاملا خشک و چروک انتظار هوای بهتری را می کشد. با رسیدن مقدار کمی آب به این حیوان، او مجددا به زندگی بر می گردد.

رازهای قطب شمال

آهن آسمانی در قطب شمال

بر روی کره زمین سه شهاب سنگ معروف وجود دارند که یکی از آنها در قطب شمال است. مکان دقیق این شهاب سنگ در گرونلند قطب شمال است که ۹۱ درصد آن آهن است که مردم بومی از آهن آن برای ساختن نیزه و چاقو بهره می برند.

 

ذخایر نفتی قطب شمال

چیزی بیشتر از ۳۰ درصد ذخایر زیرزمینی نفت که هنوز بهره برداری نشده اند در قطب شمال قرار گرفته اند. البته سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرده که این میزان به خاطر مکان های کشف نشده خیلی بیشتر از ۳۰ درصد است. برخی از کشور ها مثل روسیه، دانمارک، کانادا و آمریکا قطب شمال را از آن خود می دانند. کشورها فقط حق برداشت ذخایر نفتی را تا ۲۰۰ مایل از خط ساحلی خود دارند. ولی روسیه با کمک یک زیر دریایی کوچک در سال ۲۰۰۷ پرچم کشورش را در کف اقیانوس شمال قرار داد و ادعا کرد که این منطقه و ذخایر نفتی اش متعلق به آنهاست اما این مسئله مورد تایید سازمان ملل قرار نگرفت.

 

وجود دو قطب شمال

یکی از رازهای قطب شمال وجود دو قطب شمال جغرافیایی و مغناطیس است. همانطور که می دانیم قطب جنوب در قاره آناترکتیا قرار گرفته است اما در زیر قطب شمال هیچگونه زمینی وجود نداشته است. قطب شمال از تخته های بزگ یخ به وجد آمده است که اندازه آن در فصل گرما کوچک و در فصل سرما بزرگتر خواهد شد. برای قطب شمال دو تعریف متفاوت عنوان شده است.

  • قطب مغناطیسی شمال که یم پدیده مغناطیسی بوده و طبق تغییرات پوسته زمین روزانه تغییر می کند.
  • قطب خاکی یا جغرافیایی شمال که مکانی ثابت بوده و به سطح زمین بر می گردد.

گرم شدن زمین برای قطب خطر ساز بوده چون باعث آب شدن تخته های یخی شده و با بالا آمدن سطح آب باعث از بین رفتن سرزمین خرس های قطبی خواهد شد.

رازهای قطب شمال

وجود اقوام و حیوانات مختلف در قطب شمال

از ظاهر قطب شمال چنین بر می آید که برای زندگی مناسب نیست ولی یکی از رازهای آن وجود افراد مختلف و زندگی کردن آنها در کانادا و آلاسکا است. همچنین در ورودی قطب شمال می توان شاهد خرس های قطبی بود. همچنی جانوران دیگری مثل نهنگ های عظیم الجثه، گاو ماهی، سگ روباه و گوزن اسوالبارد در قطب شمال وجود دارند. یکی از حیواناتی که در قطب شمال دیده نشده اند پنگوئن ها هستند. اکثر پنگون ها در قطب جنوب دیده می شوند اما چند نوع خاص از آنها مثل puffins، auks، guillemots را می شود در مدار قطب شمال یافت.

 

جولای گرمترین ماه سال در قطب شمال

قطب شما نیز مثل دیگر مناطق کره زمین دارای فصل بوده و آب و هوای متغییر دارد. ماه جولای گرمترین ماه سال در قطب شما است ولی گرمای آن باز هم در حد یخبندان خواهد بود. سردترین ماه سال در آنجا ماه فوریه است که دمای هوا به ۳۱ درجه زیر سفر خواهد رسید که باعث یخ زدن استخوان های انسان می شود. اندازه روشنایی روز در قطب شمال به روزی که در آن قرار گرفته ایم بستگی دارد. در مناطقی مثل آلاسکا، نوروژ و کشورهای مدار قطب شمال شش ماه سال روز و شش ماه دیگر شب می شود. این مسئله با توجه به زاویه خورشید نسبت به زمین به وجود آمده است.

 

افسانه جانور تک شاخ

یکی دیگر از رازهای قطب شمال افسانه تک شاخ است که از آن منشاء گرفته شده است. یکی از نهنگ های دریای قطب شمال نهنگ نسبتا کوچکی است که در مدار قطب شمال زندگی می نماید. این نهنگ دارای عاج بلند ۶ تا ۱۰ پای است و به همین جهت به تک شاخ دریا شهرت یافته است. اعتقاد مردم در قرن ۱۶ میلادی بر شفابخشی این موجود بوده است. اعتقاد در آن زمان انقدر زیاد بود که ملکه الیزابت اول چیزی در حدود ۱۰ پوند هزینه برای لحظه ای لمس شاخ این نهنگ صرف کرد. در حال حاضر به دلیل شکار بی اندازه این نهنگ تعداد کمی از آن وجود داشته و در حال انقراض است. شکار این حیوان به دلیل شاخ، پوست و گوشت مملو از ویتامین C آن است.

 

سردترین مکان در جهان قطب شمال نیست

یکی رازهای عجیب قطب شمال داشتن دمای 32 درجه در گرمترین روز خود است که باعث شده است این مکان به عنوان سردترین نقطه در جهان ثبت نشود. قطب جنوب با داشتن دمای منفی 72 درجه فارنهایت در زمستان به عنوان سردترین منطقه شناخته شده است. قطب جنوب دارای صفحه های ضخیم تری نسبت به قطب شمال است. قطب شمال از صفحه های نازک یخی پوشیده شده است که در قاصله یک پایی سطح دریا قرار دارند که باعث جذب گرمای اطراف اقیانوس شمالی می شود.

 

مطالب مشابه را ببینید!