مجله تاپ‌ناز‌

رازهای موفقیت کارمند و نکات طلایی برای کارمند نمونه بودن

رازهای موفقیت کارمند

برخی از افراد از جایگاهی که در شغلشان دارند خسته شده اند یا به دنبال راهی برای رسیدن به موفقیت و نمونه شدن در کار جدیدشان هستند، تحقیقات نشان داده مطالعه عادت هایی که کارمندهای موفق دارند مثل پلی به سمت موفقیت میماند. گاهی ممکن است فکر کنید که کارمندان موفق از روی خوش شانسی به این جایگاه رسیده اند. اما موفقیت نتیجه تمرکز، پشتکار و تعهد افراد برای رسیدن به هدف های بلند مدت آنهاست.

پیدا کردن مسیر درست موفقیت سخت و دشوار به نظر میرسد و کتاب ها و راهکارهای زیادی در این زمینه گفته شده است که در آنها داشتن روحیه ای انعطاف پذیر و مهارت های کاربردی را آموزش میبینید. به گفته یکی از جامعه شناسان اجتماعی، یک کارمند موفق هیچ وقت دچار احساس بیهودگی در کار و یا روزمرگی نمیشود. در ادامه کارمندان موفق با یاد گرفتن مهارت های لازم، اعتماد به نفس و نوآوری در کار، هر روز در شغلشان پیشرفت کرده و به اطلاعات خود اضافه میکنند.

اگر شما هم به دنبال کشف رازهای موفقیت کارمند هستید، فرقی نمیکند که اکنون در چه جایگاهی قرار دارید، با استفاده از نکاتی که در ادامه این مطلب گفته میشود به موفقیت شغلی میرسید و بهترین اتفاقات را برای خود رقم میزنید. پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

رازهای موفقیت کارمند و نکات طلایی برای کارمند نمونه بودن

تاکتیک هایی برای موفقیت در کار

رسیدن به موفقیت در کار حاصل هدفمند کردن تلاش ها در جهت  رسیدن به بهترین نتیجه است. شما نباید به دنبال رمز و رازی باشید که یک شبه شما را به کارمندی موفق تبدیل کند، چرا که در این صورت هرگز به موفقیت نخواهید رسید. شما با تلاش در کارتان و همچنین رعایت یک سری اصول که در این مقاله به آن پرداخته میشود میتوانید به موفقیتی که مد نظرتان است برسید.

شخص با وقت گذاشتن روی خودش و کاری که انجام میدهد، با تلاشی بی وقفه در آن پیشرفت خواهد کرد و شاهد معجزه ای در کارش خواهد بود که همانند رازی برای موفقیت در چشم دیگران خواهد درخشید. برای این که به موفقیت در کار خود برسید باید تمام مسئولیت کار و زندگی خود را قبول کنید. این به معنی درک این موضوع است که فقط خودتان هستید که میتوانید موفقیت را رقم زده یا کاملا آن را نابود کنید.

این یکی از مهم ترین نکات این مقاله است و بدون رعایت کردن آن با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. شما نباید شکست هایی که در کار با آن رو به رو میشوید را گردن بقیه افراد بیندازید. اگر فردی هستید که تا الان نکاتی که گفته شد را رعایت نمیکردید، با ادامه دادن این رویه، موفقیت شما فقط در حد رویا باقی میماند.

تاکتیک هایی که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد بر اساس تجربه هستند و با گفتگو با افراد موفق به دست آمده اند. تاکتیک هایی که موفق ترین کارمندها از آنها استفاده کرده و هر روز به موفقیت بیشتری میرسند.

داشتن رفتاری حرفه ای برای رسیدن به موفقیت

یکی از کارهایی که میتوانید برای داشتن رفتاری حرفه ای از خود نشان دهید کنترل خشم است. شما باید در جایی که کار میکنید به آستانه تحمل مناسب و بالا برسید. اگر هنوز نمیتوانید خشم خود را کنترل کنید بهتر است سریعا برای آن چاره پیدا کنید. در ادامه اصلا فرقی نمیکند که در کجا کار میکنید، یکی از مهمترین تاکتیک های رسیدن به موفقیت داشتن رفتاری حرفه ای است.

شما نباید هیچ بهانه ای برای انجام کارهای خود بیاورید و برای رسیدن به اهداف خود همه آن بهانه ها را از سر خود بیرون کنید. این بهانه گیری ها فقط باعث کم شدن سرعت شما شده و تنها کسی که فریب میخورد خود شما هستید. با وجود بهانه در زندگی شما، هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد.

اگر میگویید که این بهانه ها الکی نیستند و واقعا مشکلی وجود دارد که باید حل شود پس بهانه های خود را روی یک کاغذ بنویسید و به صورت یک مسئله به آن نگاه کنید. با این کار به صورت ناخودآگاه ذهن به دنبال جواب خواهد گشت. با پیدا کردن راه حل باید برای همیشه آن بهانه را کنار بگذارید.

مطلب مشابه: برای موفقیت در کار و زندگی این 8 رفتار را انجام ندهید!

رازهای موفقیت کارمند و نکات طلایی برای کارمند نمونه بودن

نشان دادن نوآوری و ابتکار

امروز افرادی به درد شغلشان میخورند که ریسک میکنند و دستی در ابتکار و نوآوری دارند. چیزهایی که برای موفقیت در کارهای امروز اهمیت دارد با تغییرات زیادی نسبت به گذشته مواجه شده است. کارمندی از نظر کارفرما ها نمونه است که ایده های جدیدی برای ارائه دادن دارد، نوآوری و ابتکار به خرج میدهد و به سمت چیزهای جدید میرود و با این کار راه حل های جدیدی برای مشکلات ارائه خواهد داد و باعث پیشرفت کل مجموعه خواهد شد.

پس میتوان نتیجه گرفت که نترسیدن هم یکی دیگر از عوامل موفقیت در کارهاست. شاید مهم ترین عاملی که شما را از رسیدن به موفقیت دور میکند ترس است. نه فقط ترس از شکست، ترس هایی در زمینه های مختلف مثل شروع کردن یک کار یا حتی ادامه دادن آن. یکی تحقیقات جالب نشان داده کسانی که به خاطر ترس دست به شروع یک کار نمیزنند، اتفاقا توانایی انجام آن کار را دارند ولی به خاطر ترسشان هیچوقت به سراغ آن نرفته اند.

ترس میتواند مانع افتادن اتفاقات درجه یکی از جمله موفقیت بشوند. خوب است بدانید که موفقیت شجاعت میخواهد و تا زمانی که درگیر ترس هستید، خبری از شجاعت و موفقیت نیست.

ارزیابی عملکرد

حتما شما در شغلتان اتفاقات و کارهای جدیدی انجام داده اید، برای این که بفهمید آنها کار درستی بوده اند یا خیر باید آنها را ارزیابی کنید. مثل مدیر شرکت بزرگی که برای بهبود و افزایش دادن فروش محصولاتش دست به تبلیغات زیادی میزند و بعد از انجام این تبلیغات باید از آنها بازخورد گرفته و ارزیابیشان کند. یعنی باید ببیند کاری که انجام داده برایش سودمند بوده و باید باز هم از آن استفاده کند یا این کار اشتباه بوده و ضرر زیادی کرده است.

با این ارزیابی او دیگر این اشتباه را تکرار نخواهد کرد. ارزیابی کردن باعث قرار گرفتن افراد در مسیر درست میشود و آنها را به موفقیت های بیشتر در شغلشان میرساند. این موضوع از مهم ترین نکات موفقیت است پس در کار و زندگی خود بازخورد ها ارزیابی عملکرد داشته باشید و آن را دست کم نگیرید.

مطلب مشابه: هشت روش طلایی برای دستیابی به موفقیت مالی

هدفمندی کار

لازمه رسیدن به موفقیت نه فقط در شغل بلکه در زندگی و درس و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، تعیین هدف است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که میشود صفحات زیادی درباره آن نوشت و صحبت های زیادی در خصوص هدفمند بودن وجود دارد.

برنامه ریزی برای آینده شغلی کارمند و مدیر نمیشناسد. یک فرد باید بداند در آینده قرار است به چه موفقیت ها و درجاتی برسد. تنها در این صورت است که میتوان میزان پیگیری و تلاشی را که لازم است را مشخص کرد و برنامه ریزی دقیقی ریخته شود. توجه داشته باشید که فقط داشتن هدف مهم نیست و باید برای آن تلاش کنید.

رازهای موفقیت کارمند و نکات طلایی برای کارمند نمونه بودن

درگیر حاشیه نشوید

یک کارمند موفق به حاشیه سازی، خبر چینی، پرداختن به شایعات و از این دست کارها را در محیط کار خود انجام نمیدهد. شما فقط باید روی وظایفی که دارید تمرکز کنید. هیچ کسی به کارمندش برای حاشیه سازی هایی مثل سخن چینی و شایعه پراکنی پول نمیدهد. البته از این حرف اشتباه برداشت نکنید. روابط خوب با همکاران خوب است و باید با آنها در طول روز یا هنگام استراحت چند کلمه ای معاشرت کرد.

ولی اگر این کار از حد بگذرد و در ساعات کاری و برای زمان زیادی به جای کار کردن با همکاران خود وقت بگذرانید به کار خود لطمه وارد میکنید. این جور رفتار ها از چشم کارفرمای مجموعه دور نمیماند. شما خودتان را جای او بگذارید، کسی که در هنگام کار به سراغ همکارش رفته نه تنها خودش کار نمیکند بلکه یک نفر دیگر را هم از کار می اندازد. پس بهتر است در ساعات کاری زودتر حرف خود را تمام کنید و به کار خود برسید.

به آینده فکر کنید که اگر مشکلی پیش بیاید ممکن است شما به عنوان عامل اصلی همه این شایعات و حاشیه ها در نظر گرفته شوید. همینطور بدگویی از همکارتان پیش کارفرما باعث میشود فردی فریبکار پیش رئیس شناخته شده و اگر این کار را برای نزدیک شدن به او انجام میدهید، نتیجه ای عکس خواهید گرفت.

آینده نگری

پیش بینی کردن آینده از دیگر ویژگی های افراد موفق است. آنها همه فراز و نشیب ها و حوادث و اتفاقاتی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را برسی کرده و برنامه دقیقی برای هر کدام از این مشکلات احتمالی در نظر میگیرند. این کار شما را یک قدم از بقیه جلو میندازد و میتواند برگ برنده شما نسبت به بقیه کارمندان باشد. با آینده نگری شما میتوانید کارمند موفق مجموعه خود باشید. در نتیجه توانایی پیش بینی آینده و طرح راه حل برای شکست مشکلات از نکات ضروری رسیدن به موفقیت شغلی است.

داشتن نگرش مثبت

خوشبینی از دیگر عوامل رازهای موفقیت کارمند است. اگر میخواهید شغلی که دارید در مسیر نابودی قرار نگیرد و اهداف و آرزوهای شما محقق شوند، باید انرژی و انگیزه لازم را داشته باشید و همچنین نسبت به آینده کار خود حس خوبی داشته باشید. خودباوری از کارهایی است که به شدت باعث به وجود آمدن خوشبینی در افراد میشود. کارهای ساده ای مثل استفاده و تکرار زیاد کلمات مثبتی مانند من میتوانم، باعث افزایش خود باوری در افراد میشود. در ته جاده خودباوری به خوشبینی مثبت میرسید و در آخر این مسیر موفقیت در انتظار شما است.

توجه به کار تیمی

توجه نکردن به اهمیت و اصول کار تیمی از مهم ترین مشکلاتی است که اکثر افراد و حتی شرکت های بزرگ سر تا سر دنیا، به خصوص ایران با آن دست و پنجه نرم میکنند که از اصلی ترین دلایل عدم موفقیت آنان است. کار تیمی باید به صورت اصولی در شغل شما پیاده شود. تا در نتیجه آن، بازدهی شما هم افزایش پیدا کرده و صمیمیت، محبت و همچنین حس اعتماد بین همکاران ایجاد شود. این امر باعث افزایش تعهد و تمرکز نسبت به کار میشود و در ادامه آن اتفاقاتی عالی مثل موفقیت خواهد افتاد. شما باید داوطلب فعال پروژه های کاری تیمی باشید. در هنگام انجام کار تیمی اصلا نباید فکر کنید که تعریف و تمجید ها در آخر نصیب چه کسی میشود، کارفرمای کار شما بیشتر از چیزی که به نظر می آید همه چیز را تحت نظر دارد، پس به هنگام کار تیمی، تک روی را فراموش کنید. اینگونه افتخار به پایان رسید یک پروژه به کل تیم میرسد. هنگامی که برای یک تیم داوطلب میشوید این مزیت را دارید که نقش خود را در آن کار به راحتی انتخاب کرده و به سراغ قسمتی از کار بروید که در آن بهترین هستید. در نظر بگیرید که اگر حتما باید آن کار گروهی انجام شود، با به عهده گرفتن بخشی از مسئولیت هم پیش قدم شدید و چهره خوبی دارد، هم قسمتی را انتخاب کرده اید که در آن مهارت دارید و به خوبی در انجام آن خواهید درخشید.

علاقه مندی به شغل

خیل کثیری از افراد را میشناسید که علاقه پیشکش، آنها حتی از شغل خود متنفر نیز هستند. با وضعیت فعلی که این روزها جامعه با آن درگیر شده است، خیلی ها هیچ احساس مثبتی نسبت به شغل خود ندارند. طبیعی است که رسیدن به موفقیت برای این جور افراد تقریبا امری غیر ممکن است. شما نمیتوانید از کارتان متنفر باشید و همزمان در آن به موفقیت برسید. پس علاقه شرط رسیدن به موفقیت در کار است. اگر ابتدای کار نتوانستید به سراغ چیزی بروید که به آن علاقه دارید یا برعکس آن دیگر خیلی دیر شده و امکان عوض کردن این شغل وجود ندارد و یا به هر دلیلی نمیتوانید به سمت شغل مورد علاقه خود بروید، باید برای به وجود آوردن این علاقه در خودتان تلاش کنید. اگر تحت هیچ شرایطی امکان ایجاد علاقه به شغل فعلی نبود، از یک مشاور خبره کمک گرفته و ممکن است در نهایت مجبور به ترک کارتان شوید. فقط از این مورد مطمئن باشید که بدون علاقه، موفقیتی هم پیش نخواهد آمد.

در پایان این مقاله آخرین توصیه ما بدیهی ترین امور مثل وقت شناسی و یادگیری اصول و قواعد کامل شغلی  است که در آن مشغول به کار هستید و همچنین تلف نکردن وقت اهمیت خیلی زیادی دارد. برای موفقیت، یک کارمند باید آنقدر فعال باشد که هیچ کار عقب افتاده ای نداشته و همه کارها را در نهایت دقت و سرعت انجام دهد.

مطلب مشابه: ترفندهایی برای انگیزه دادن به کارمندان برای حفظ نیروی انسانی

مطالب مشابه را ببینید!