راهنمای خرید کتاب کمک درسی

راهنمای خرید کتاب کمک درسی

این مقاله را با سوال چرا استفاده از کتاب های کمک درسی در ایران بالا است شروع می کنیم ؟

استفاده از کتاب های کمک درسی از سال هفتاد به بعد رواج بیشتری در بین دانش آموزان پیدا کرد . در آن زمان به دلیل این که تعداد دانش آموزان زیاد بود و معلم ها زمان کافی برای رفع اشکال همه ی دانش آموزان نداشتند و به همین علت دانش آموزان به سراغ کتاب های کمک درسی می رفتند تا به پاسخ سوال هایشان برسند .

در سال های بعد تعداد کتاب های کمک درسی افزایش یافت و در انواع گوناگون به چاپ رسید .

در ابتدا کتاب های کمک درسی فقط برای رفع اشکال و ضعف های کتاب درسی طراحی شد اما به تدریج دچار تغییرات زیادی شد ، طوری که در برخی موارد دانش آموزان بین کتاب درسی و کمک درسی دچار شک می شوند .

نقش کتاب های کمک درسی در یادگیری :

کتاب های کمک درسی با هدف رفع نقاط ضعف کتاب های درسی طراحی شده اند . کتاب های درسی دچار محدودیت هایی هستند که باید منبعی در دسترس باشد تا این محدودیت ها را رفع کند .

گاهی اوقات نیز معلم ها به دلیل کمبود وقت نمی توانند همه ی مطالب را به دانش آموزان آموزش بدهند که در این صورت دانش آموزان به سراغ کتاب های کمک درسی می روند .

در برخی موارد نیز شاید برای دانش آموز سوالی پیش آید  و معلم در دسترس نباشد که در این زمان نیز او می تواند پاسخ سوال را در کتاب کمک درسی پیدا کند .

راهنمای خرید کتاب کمک درسی

علت استفاده ی زیاد از کتاب های کمک درسی در ایران چیست ؟

استفاده از کتاب های کمک درسی در بین دانش آموزان و معلمان افزایش یافته است .

ضعف در سیستم آموزشی :

ضعف در سیستم آموزشی کشور عامل تاثیر گذار در این مسئله می باشد . در بین خانواده ها برای رتبه ی برتری کنکور یک فضای رقابتی ایجاد شده است که آن ها فکر می کنند که اگر فرزندشان کتاب کمک درسی نخواند در کنکور موفق نمی شود ، در صورتی که همین طور نیز است .

حمایت سرمایه گذاران از ناشران کتاب های کمک درسی :

به دلیل حمایت افراد سرمایه گذار از ناشران کتاب های کمک درسی موجب شده تا تولید و چاپ این کتاب ها افزایش یابد . بهتر است کتاب های کمک درسی استاندارد سازی شوند و در مقابل کتاب های درسی قرار نگیرند .

تبلیغات از طریق رسانه ها :

یکی دیگر از دلایل استفاده ی زیاد از کتاب های کمک درسی هزینه های بالایی است که ناشران برای تبلیغ به تلوزیون می دهند که مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند .

آسیب های کتاب های کمک درسی نامناسب :

در این مطلب می خواهیم درباره ی آسیب های ناشی از کتاب و منابع کمک درسی صحبت کنیم البته نه کتاب کمک درسی مناسب !

اولین آسیب استفاده از کتاب های کمک درسی نامناسب این است که اهمیت برنامه ریزی درسی را برای دانش آموزان کم رنگ می کند .

در این صورت دانش آموز سردرگم می شود و نمی داند که کتاب درسی را انتخاب کند یا کتاب کمک درسی را بخواند .

از طرفی نیز مطالب این دو کتاب مشابه هم نیست و دانش آموز نمی داند که کدام را به عنوان منبع اصلی انتخاب کند . به همین دلیل کتاب درسی را کنار می گذارد و کتاب کمک درسی را به عنوان منبع اصلی انتخاب می کند .

این دسته از کتاب های کمک درسی نامناسب به دانش آموزان ، معلمان و حتی والدین استرس زیادی وارد می کند .

در این زمان معلم به ناچار وادار می شود تمرین های کتاب کمک درسی را حل کند و کتاب درسی در حاشیه قرار می گیرد .

هم چنین دانش آموزان نیز فشار زیادی را متحمل می شوند زیرا علاوه بر این که در مدرسه باید چند ساعت حضور داشته باشند ، تمرین های اضافه ی کتاب های کمک درسی را هم باید حل کنند .

به شما توصیه می کنیم اگر به دنبال کتاب های کمک درسی هستید با معلمان و مشاوران مشورت کنید سپس اقدام به خرید کتاب کمک درسی نمایید .

راهنمای خرید کتاب کمک درسی

مزایای استفاده از کتاب های کمک درسی :

کتاب های کمک درسی همه ی نکات کتاب درسی را به بهترین شکل به دانش آموزان آموزش می دهند و تمرین های کتاب درسی را به زبان ساده حل می کنند . در سال های اخیر از کتاب های کمک درسی فقط در ایام امتحانات استفاده می شد اما از زمانی که آموزش به صورت مجازی شده است استفاده ی بیشتری از کتاب های کمک درسی می شود .

مزایای استفاده از کتاب های کمک درسی عبارتند از :

استفاده از این کتاب ها در هر زمان و مکانی

کیفیت زیاد مطالب کتاب های کمک درسی

تشابه به کتاب درسی و دارای تمرینات متنوع

مطالب مشابه را ببینید!