مجله تاپ‌ناز‌

راهنمای سفر خارج با خودرو | چطور با خودرو به خارج از کشور سفر کنیم

می توانید با خودروی شخصی خود به خارج از کشور سفر کنید و برای سفر خارج با خودرو شما باید مدارک خاصی داشته باشید که در ادامه توضیح می دهیم.

در سفر خارجی با خودروی شخصی شما باید مدارک ماشین و مدارک خود را مانند کارت ماشین و سند به گمرک ببرید و اظهار نامه خروج موقتی از کشور را تنظیم کنید و مجوز دریافت کنید، که در ادامه برای شما توضیح دهید.

وقتی که در مورد سفرهای خارجی صحبت می کنیم نخستین چیزی که به ذهن خطور می کند سفر کردن با بلیط است. که در این روش خیلی آسان و سریع و راحت که به مقصد دلخواهمان می رسیم که نسبت به دیگر سفرها هزینه اش گران تر تمام می شود. یکی از ارزان ترین سفرها از طریق خودروی شخصی است که مسافرت خارجی با خودروی شخصی هم مزایا و معایبی دارد. در ادامه همه چیز را در مورد سفر خارجی با خودروی شخصی می خوانید.

سفر خارجی با خودرو شخصی و مدارک لازم

اگر می خواهید سفری ماجراحویانه داشته باشید و به رویاهای خود برسید سفر خارجی با خودروی شخصی گزینه ای مناسب استو با داشتن کمی صبر می توانید شرایط سفر با خودرو به کشورهای خارجی را فراهم کنید. شاید فکر کنید که خیلی سخت باشد و شما نتوانید این کار را عملی کنید ولی خیلی آسان است و می توانید سفری خوب داشته باشید.

نخستین قدم برای سفر خارجی با خودروی شخصی این است که باید پاسپورت خود را چک کنید که اعتبار آن بیش از 6 ماه باشد اگر هم پاسپورت ندارید می توانید به دفتر پلیس به علاوه 10 مراجعه کنید و پس از تکمیل فرم و دادن مدارک لازم و پرداخت کردن مبلغ بعد از 10 روز پاسپورت را دریافت کنید. برای گرفتن ویزا هم می توانید به آژانس هواپیمایی بروید و ویزا بگیرید و یا به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید.

دومین قدم این است که باید گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشید که از طریق آژانس هواپیمایی و مراجعه به نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیل رانی می توانید در شهر محل اقامت پیدا کنید. این گواهینامه در عرض 40 دقیقه صادر می شود.

راهنمای سفر خارج با خودرو

مدارک مورد نیاز برای گواهینامه بین المللی

 • گواهینامه رانندگی جمهوری اسلامی ایران که اعتبارش ۱ ماه و ۱ روز باید باشد، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی ۱ ساله
 • گواهینامه رانندگی جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل ۳ سال برای دریافتگ واهینامه رانندگی ۳ ساله
 • ۱ قطعه عکس تمام چهره (۳*۴) با حجاب اسلامی برای خانم ها
 • ارائه گواهینامه رانندگی بین المللی قبلی اگر معتبر است.
 • عرضه اصل صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهینامه رانندگی در کشور کانادا به جز ایالت شمال غربی اعتبار دارد.
 • گواهینامه رانندگی در کشور امارت فقط برای ماشین های اجاره ای اعتبار دارد.
 • هزینه گواهینامه رانندگی ۱ ساله خودرو ۹۵۰۰۰ تومان و گواهینامه ۳ ساله ۳۰۵ هزار تومان می باشد.
 • در آخر هم گواهینامه جدیدی به شما داده نمی شود فقط کارتی است که بسته به درخواست شما با تاریخ ۱ ساله و ۳ ساله به شما عرضه می شود.
 • پلاک ماشین باید بین المللی شود و دفترچه بین المللی مالکیت خودرو دریافت نمایید. باید به همراه خودرو به گمرک بروید و برگه خروج موقت دریافت نمایید که اگر خودرو به نام شخص دیگری بود باید از مالک وکالت نامه محضری بگیرید که در سفر خارجی با خودرو شخصی لازم می باشد.

مدارک لازم برای صدور دفترچه مالکیت خودرو

 • اصل پروانه موقت معتبر از طرف گمرک کشور
 • اصل گذرنامه
 • اصل سند خودرو
 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر توسط کانون اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران
سفر خارجی با خودرو شخصی؛ زمانی که تمام کار ها را انجام دادید و برگه دریافت خروج موقت را به همراه مدارک ها به کانتر ارائه دادید. تقریبا ۲ ساعت این فرآیند طول خواهد کشید تا پلاک بین المللی را دریافت نمایید و اگر زمانی این ماشین را فروختید باید پلاک را بدهید چون دیگر پلاکی برایش صادر نمی شود. شما در حال حاضر دارای گواهینامه بین المللی و دفترچه مالکیت بین المللی و پلاک ترانزیت هستید. می توانید با روشن کردن ماشین به هر جا و نقطه جهان که بخواهید بروید و باید حواستان باشد تا در طول مسیر جریمه و یا خسارتی به بار نیاورید چون در برخی کشور ها به دلیل داشتن دفترچه بین المللی شما را مقصر اعلام می کنند. پس در هر صورت برای رفتن به کشور های مختلف قوانین آن مکان را با دقت بخوانید و اطلاعات کسب نمایید.

 

قوانین و هزینه های مختلف در سفر خارجی با خودرو

در رابطه با قوانین بیمه ای کشور ها با هم متفاوت می باشد، مثلا: در سفر خارجی با خودرو شخصی به کشور گرجستان نیازی به بیمه نخواهد بود و حساسیت زیادی به دارو کدئین در مرز بالا خواهد بود که بهتر است نداشته باشید. و یا کشور ارمنستان به جز کنترل بیمه در هنگام ورود و خروج ماشین را به مبلغ ۳۰۰۰۰۰ تومان دریافت خواهند کردو در هنگام خروج باید تمامی مسافران و وسایل از ماشین خارج شوند و فقط راننده با خودرو از مرز عبور نمایند. همینطور در کشور آذربایجان تنها اجازه ورود به خودرو هایی داده می شود که تولید آن پس از سال ۲۰۱۴ باشد. در زمان خروج از مرز پس از پرداخت کردن عوارض حتما رسید پرداختی را دریافت نمایید و در زمان خروج هر یک از مسافران که از طریق پاسپورت آن ها کنترل می شود مهر خروج خواهند خرد و بعد از ثبتش باید از ساختمان خارج شده و از مرز با خودرو عبور نمایید.

نکته مهم و قابل ذکر

 • گروهی از اشخاص در مرز ارمنستان هستند که می خواهند سیم کارتی را به شما بفروشند اما باید حواستان باشد به دلیل ریجستری این سیم کارت ها بعد از ۲ ساعت از کار خواهند افتاد.
 • هنگامی که قصد سفر خارجی با خودرو شخصی دارید افرادی هستند که به طرف شما می آیند و می خواهند کاری انجام دهند پس کاملا حواستان به این دسته از افراد باشد.
 • گروهی هستند که قصد دارند در ازای دریافت مبلغی پلاک ترانزیت را روی پلاک ملی خودرو بچسبانند. که توصیه ما این است که خودتان با استفاده از بست کمربندی که پلاستیکی هستند این کار را انجام دهید.
 • در زمانی که می خواهید سفر خارجی با خودرو شخصی داشته باشید، دسته ای از افراد می خواهند با دریافت مبلغی مراحل انجام کار برای عبور شما از مرز را انجام دهند که پیشنهاد ما بر این است با توضیحاتی که دادیم خودتان این روش ساده را انجام دهید.

با طی کردن مراحل بالا می توانید گواهینامه بین المللی دریافت کنید و به آسانی با خودرو به خارج از کشور سفر کنید.

مطالب مشابه را ببینید!