مجله تاپ‌ناز‌

راه های تشخیص کیفیت پارچه ملحفه ای

خرید پارچه ملحفه ای

پارچه های ملحفه ای در رنگ ها، طرح ها و عرض های زیادی در بازار موجودند و معمولاً جنس آن ها از پنبه یا پلی استر است. یکی از پرفروش ترین پارچه های بازار همین پارچه های ملحفه ای بوده که بیشتر کارخانه های نساجی آن را تولید می کنند. تنوع زیاد پارچه های ملحفه ای باعث شده تا افراد با توجه به سلیقه خود که نوع ساده یا طرح دار را می پسندند، آن ها را خریداری کنند. پارچه ملحفه برای مواردی مانند تولید انواع کالای خواب خانگی، مصارف بیمارستانی و هتلی، سرویس پارچه ای آَشپزخانه، انواع زیرانداز و… کاربرد دارند. بسیاری از خریداران پارچه ملحفه به دنبال پارچه ای با کیفیت می گردند ولی نمی دانند که از چه راهی باید کیفیت پارچه ملحفه را تشخیص بدهند؟ نکات تشخیص تعیین کیفیت پارچه ملحفه چیست؟

پارچه ملحفه ای

انواع جنس پارچه ملحفه ای کدامند؟

کارخانه های بافندگی در طول فرایند تولید پارچه از الیاف مختلفی بهره می برند که مرغوبیت و در واقع کیفیت پارچه به آن بستگی دارد و البته نوع تراکم بافت هم بی تأثیر نخواهد بود. بیشترین ترکیبات اصلی الیافی که در تولید پارچه ملحفه ای در کارخانه های نساجی به کار می رود جنس های پنبه با پنبه، فلامنت با فلامنت، فلامنت با پلی استر، پلی استر پنبه با فلامنت، فلامنت با پنبه، پلی استر پنبه با پلی استر پنبه، پلی استر ویسکوز با پلی استر ویسکوز، پلی استر ویسکوز یا پنبه و پلی استر ویسکوز با فلامنت هستند. البته به این نکته هم توجه کنید که جنس پارچه های ملحفه ای فقط به ترکیبات الیاف بستگی ندارند و به کیفیت نخ آن، میزان تراکم بافت ها، کیفیت رنگ و چاپ آن، مقدار آبرفت پارچه و موارد دیگر مرتبط خواهد بود.

پارچه ملحفه ای نوع ساده

پارچه ملحفه ای ساده مدل های مختلفی مانند مدل تترون، کج راه، ترگال، اسپان باند دارد که با تنوع رنگی بالا در مصارف خانگی یا هتل و بیمارستان ها به عنوان ملحفه تشک، لحاف و روتختی کاربرد دارد. پارچه های تترون بالاترین فروش را در بین ملحفه های ساده داشته که با توجه به ضخامتشان قیمت مختلفی دارند. محبوب ترین ملحفه ساده نوع ملحفه سفید، ساده و هتلی است.

ملحفه های نوع یک بار مصرف

ملحفه هایی با جنس پارچه یک بار مصرف از ترکیب جنس پارچه هایی مانند فلامنت – پنبه، فلامنت – فلامنت، پارچه های بدون بافت (بی بافت) اسپان باند و تترون نازک هستند که بیشتر کاربرد آن در بیمارستان ها است. ملحفه یک بار مصرف رنگ های متنوعی دارند و مدل های طرح دار و چاپی آن هم تولید می گردد.

پارچه ملحفه ای نوع طرح دار

پارچه های ملحفه ای طرح دار بیشتر در مصارف خانگی کاربرد دارند و در هزاران رنگ، مدل و در دسته بندی های مختلف به بازار عرضه می شوند.

پارچه روتختی

موارد مؤثر در تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ ای چیست؟

بیش ترین پارچه هایی که در تولید ملحفه به کار برده می شوند پنبه، پلی استر، فلامنت است که هر کدام کیفیت مخصوص به خود را دارند و در کیفیت های مختلفی تولید خواهند شد.

پارچه ملحفه با جنس پنبه

خود جنس پنبه هم کیفیت های متنوعی داشته و در تولید پارچه ملحفه با پنبه، تفاوت هایی به دلیل تفاوت در کیفیت های پارچه های پنبه ای وجود دارد و به همین دلیل قیمت ها هم با توجه به کیفیت ملحفه ها بالاتر خواهد رفت. پارچه های پنبه ای کیفیتی فوق العاده با قیمت بالا دارند و به دلیل قیمت بالای پنبه در صورت استفاده از آن در هر پارچه ای، باعث با کیفیت شدن آن و افزایش قیمت آن ها خواهند شد. در زمان تشخیص کیفیت پارچه ملحفه وجود الیاف پنبه در آن مهم است که هر چقدر طول الیاف بلندتر باشد باعث دوام بیشتر پارچه خواهد شد. پارچه پنبه خصوصیانی مانند گردش هوای عالی به خصوص در فصل های گرم سال دارد و همین طور هم می تواند گرما را حفظ کند و حتی در لباس های زمستانی هم کاربرد دارد و به همین دلیل خصوصیاتش ارزش زیادی دارد.

پارچه ملحفه با جنس فلامنت

در تولید ملحفه یکی دیگر از پارچه های پرکاربرد فلامنت بوده که از الیاف مصنوعی تولید شده و با پنبه یا ویسکوز به کار برده می شود. الیاف فلامنت هم به توجه به درصد الیافی که در آن به کار رفته است در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد و هر چقدر نخ به کار رفته داخل آن بیشتر باشد پارچه ملحفه ای نرم تری خواهید داشت.

پارچه ملحفه با جنس پلی استر

پارچه ملحفه با جنس پلی استر هم جایگزینی برای پنبه خواهد بود اگر چه جزو الیاف مصنوعی محسوب می شود ولی از این پارچه با ترکیب با مواد دیگر در تهیه انواع ملحفه استفاده شده که کیفیت مرغوبی و بالایی هم دارند. این نوع پارچه خاصیت عایق قوی دارد و استفاده زیادی از آن ها در صنعت نساجی می گردد.

خرید ملحفه

نکات مهم در تشخیص کیفیت پارچه ملحفه

بافت و ساخت پارچه جهت تشخیص کیفیت آن

اگر می خواهید کیفیت پارچه ای را بدانید باید با بافت پارچه آشنا شوید. پارچه ملحفه هایی که پنبه ای هستند یکی از با کیفیت ترین بافت های پارچه را دارند. در ایران بافتی به نام تافته وجود دارد که از مدلی متداول در دنیا بوده و با توجه به مواد سفتی که بر روی این بافت قرار می گیرد می توان هر نوع طرح یا نقشی را بر روی آن چاپ کرد. نوع دیگر در تولید پارچه های ملحفه ای بافت ساتن بوده که بافتی سنگین است. پارچه با این بافت دو رو دارد که یک سمت آن کدر و سمت دیگر آن درخشان بوده و قیمت آن هم بالاتر خواهد بود؛ زیرا الیافی مرغوب دارد.

میزان تراکم نخ‌ها در بافت پارچه در تشخیص کیفیت پارچه ملحفه

در پارچه ها تراکم و میزان آن نقشی مهم در کیفیت پارچه خواهد داشت. هر چقدر تراکم نخ ها در بخش تار و پود پارچه ملحفه ای بالاتر باشد در نتیجه می توانیم کیفیت بالاتری را انتظار داشته باشیم. برای تعیین کیفیت پارچه ملحفه ای ما به حداقل تراکم 280 نیاز داریم که البته تا 400 هم می تواند برسد که باعث کیفیت اعلا و قیمت بسیار بالاتر آن خواهد شد؛ بنابراین زمانی که می خواهید کیفیت پارچه ملحفه ای را مشخص کنید باید از تراکم آن اطمینان حاصل کنید.

ترکیبات الیاف به کار رفته در پارچه ملحفه ای

آخرین موردی که در کیفیت پارچه ملحفه ای و تشخیص آن مهم است ترکیب الیاف به کار رفته در پارچه ملحفه ای بوده؛ زیرا معمولاً در تولید این پارچه ها از ترکیباتی مانند پنبه با پلی استر یا فلامنت با پنبه و… استفاده می شود که هر کدام از این موارد کیفیت مختلفی دارند و می توانند کیفیت نهایی یک پارچه ملحفه ای را مشخص کنند.

ملحفه

روچی، مرجع خرید انواع پارچه

نحوه تشخیص جنس خوب پارچه ملحفه

روش تشخیص کیفیت پارچه ملحفه ای از مواردی بوده که افراد در مورد آن سوال دارند و نمی دانند آیا جنس پارچه ملحفه ای که در حال خریداری هستند از کیفیت بالایی برخوردار است یا خیر. همان طور که گفتیم جنس پارچه ملحفه به موارد مختلفی مانند کیفیت نخ به کار رفته در آن، تراکم بالای بافت و یک دست بودن آن و کیفیت چاپ یا رنگ و… بستگی دارد و برای تشخیص کیفیت پارچه ملحفه می توانیم چند راه را تست کنیم:

  • لمس کردن پارچه ملحفه ای: در زمان لمس پارچه های ملحفه ای با کیفیت بالا، متوجه خوب بودن آن می شوید. اگر کمی به پارچه ها و انواع آن ها مسلط باشید می توانید از روی جنس آن ها متوجه شوید که آیا پارچه با کیفیت است یا خیر؟ هر چقدر کیفیت پارچه ملحفه بیشتر باشد از لمس آن احساس بهتری را خواهید داشت.
  • کیفیت چاپ: یکی دیگر از راه های تشخیص کیفیت پارچه ملحفه کیفیت چاپ آن است.
  • کیفیت رنگ ملحفه: از رنگ یک پارچه ملحفه هم می توان کیفیت آن را تشخیص داد؛ ولی این مورد برای هتل ها کاربردی ندارد زیرا از ملحفه سفید استفاده می شود.
  • تراکم بافت در ملحفه: اگر ملحفه ای با کیفیت باشد می توان از نوع تراکم بافت آن را تشخیص داد. هر چقدر بافت ملحفه متراکم تر باشد پارچه کیفیت بالاتری دارد.

خرید پارچه ملحفه ای با کیفیت بالا از فروشگاه اینترنتی روچی

شما اگر با توجه به معرفی انواع ملحفه و مشخصات هر یک نتوانستید کیفیت پارچه ملحفه ای را تشخیص بدهید می توانید خرید خود را از جایی معتبر انجام دهید که مطمئن هستید اجناس تولیدی آن ها کیفیت بالایی دارند. اینکه بتوانید با اطمینان خاطر پارچه های خود را با جنسی فوق العاده و کیفیتی بی نظیر پیدا کنید به شما این امکان را می دهد تا به جای صرف وقت زیاد در بازار و فروشگاه های مختلف با گذاشتن وقت بسیار کمی خریدهای خود را درب منزل یا کارگاه خود تحویل بگیرید و نگران دیر شدن سفارش های خود نباشید. ما برای تضمین کیفیت پارچه ملحفه خرید از روچی را پیشنهاد می کنیم. روچی یک فروشگاه اینترنتی است که سال هاست در زمینه ارائه انواع پارچه های با کیفیت و با سابقه رضایت مشتریان در تلاش است تا پارچه هایی با درجه عالی را در اختیار شما عزیزان بگذارد. قیمت منصفانه و تنوع اجناس این فروشگاه اینترنتی را در ایران بی رقیب کرده است.

مطالب مشابه را ببینید!