مجله تاپ‌ناز‌

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

اغلب بانوان در رنج سنی مختلف به دلیل مشکلات مادرزادی و همچنین زایمان های طبیعی متعدد درگیر افتادگی واژن، اندام های داخلی و همچنین برخی از بیماری های لگنی می شوند. در صورت عدم اقدام به موقع جهت درمان هر یک از عارضه های ذکر شده می تواند عواقب جبران ناپذیری را به ارمغان بیاورد. در صورتی که با هر یک از مشکلات ذکر شده مواجه شده اید؛ درمان تخصصی را باید در اولویت نخست خود قرار دهید.

رحم بند چیست؟

هم اکنون در سایه پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی نوین روش های جدیدی برای رفع این مشکل ارائه شده است. یکی از بهترین شیوه ها استفاده از رحم بند می باشد. این محصول پزشکی در جهت محافظت و مراقبت از اندام های داخلی زنانه در داخل واژن قرار می گیرد. همچنین در مقایسه با روش های تهاجمی هیچ گونه آسیبی به بدن وارد نمی کند.

در صورتی که عمل های مختلف و متعدد برای درمان چنین عارضه هایی می تواند آسیب های بیشتری را به ارگان های اصلی بدن وارد کند. رحم بند به عنوان یک محصول پزشکی کاملا مورد تایید وزارت بهداشت و درمان می باشد. همچنین پس از معاینه و انجام بررسی های لازم پزشک جهت نصب رحم بند در واژن اقدام خواهد کرد. پس از استفاده از رحم بند، فرد دوباره در مسیر سلامت جسمی قرار خواهد گرفت.

بررسی تاریخچه این محصول

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

اولین رحم بند در دنیا توسط پزشکان مصر باستان اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. همچنین پزشکان مصری از پساری برای درمان بیماری های مرتبط با لگن استفاده می کردند. اصطلاح پساری برگرفته از کلمه ای یونانی به معنای سنگ گرد است. پس از مدت زمان کوتاهی دانش پزشکی استفاده از پساری به کشورهای دور و نزدیک منتقل شد. در نهایت بعد از گذشت چندین دهه رحم بند های جدید با طراحی متفاوت و جنس خاص وارد بازار شدند.

در کتاب های به جای مانده از بقراط بزرگ ترین حکیم دنیا نیز به رحم بند اشاره شده است. برخلاف تمامی باورها این محصول نوظهور نیست و بیش از چندین هزار سال قبل اختراع شده است. پس از سال ها تلاش اولین رحم بند مصنوعی در قرن شانزدهم تولید و به بازار عرضه شد. این رحم بند که بیضی شکل بود، برای بیماران نیازمند به درمان مورد استفاده قرار گرفت. در نهایت در قرن نوزدهم اشکال مختلف رحم بند تولید و مورد استفاده قرار گرفتند. این محصول پس از سال ها تلاش و بررسی در نهایت به شکلی طراحی شد، که به راحتی توسط بانوان قابل استفاده باشد.

دلایل انجام رحم بند چیست؟

رحم بند یا همان pessary برای حمایت از اندام های داخلی بدن توسط پزشک در داخل واژن قرار می گیرد. اغلب بانوانی که از مشکل افتادگی واژن رنج می برند؛ باید از رحم بند استفاده کنند. به نوعی عوارض ناشی از افتادگی واژن را به کمک این محصول پزشکی می توان کنترل کرد. به نوعی در افتادگی لگن یا واژن این دو ارگان مهم از فرم و شکل اصلی خود خارج می شوند. در اثر این افتادگی فشار بیشتری به بدن وارد می شود و حتی اختلالات گسترده ای در روابط جنسی به وجود می آید.

انواع رحم بند کدامند؟

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

برخلاف تمامی باورهای رایج این محصول در نمونه های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود‌. رحم بند بر اساس کاربرد و کارایی به دو دسته تقسیم می شوند. نمونه پرکننده و حمایت کننده جزء پرکاربردترین رحم بندهای موجود در بازار هستند. همچنین پزشک پس از بررسی دقیق و حرفه ای اقدام به نصب بهترین نمونه خواهد کرد.

استفاده از رحم بند مناسب کاملا وابسته به تشخیص پزشک و وضعیت جسمی بیمار دارد. پس از انجام بررسی های تکمیلی بهترین نوع رحم بند در واژن فرد نصب خواهد شد. به طور کلی از سیلیکون برای تولید رحم بند استفاده می شود. این متریال پزشکی باعث ایجاد عفونت و حساسیت در بدن نمی شود.

همچنین سازگاری بسیار بالایی با بدن دارد؛ به همین علت در تولید رحم بند مورد استفاده قرار می گیرد. سیلیکون در برابر ضربه بیشترین میزان از مقاومت را از خود نشان می دهد. همچنین در برابر جذب رطوبت بسیار مقاوم می باشد.

بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته متداول ترین نوع این محصول حلقوی می باشد. رحم بندی حلقوی با آناتومی بدنی بسیاری از بانوان کاملا سازگار است. همچنین پس از نصب به هیچ عنوان در محل جا به جا نمی شود‌. رحم بند پر کننده فضا گلهورن نیز در سراسر دنیا به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید استفاده از رحم بند

رحم بند به دلیل ویژگی های بی شماری که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین این رحم بند در مقایسه با سایر نمونه های مشابه از عوارض کمتری برخوردار است. همچنین رحم بند بدون نیاز به جراحی تا مدت دو سال در داخل لگن قرار می گیرد. همچنین در این دوران بدون جراحی می توان به زندگی عادی ادامه داد.

در برخی از افراد که به دلیل شرایط جسمی خاص امکان جراحی وجود دارد؛ به مدت دو سال تنها با یک رحم بند می تواند فعالیت های روزانه مختلف را دنبال کرد. همچینن این رحم بند به راحتی قابل جا به جایی می باشد. از مزایای این محصول می توان به سازگاری بسیار بالای آن با بدن اشاره کرد. به نوعی این رحم بند باعث التهاب، سوزش و درد در ناحیه لگن و واژن نمی شود.

همچنین از وزن بسیار کمی برخوردار می باشد؛ به همین علت پس از نصب به هیچ عنوان در واژن احساس نخواهد شد. این محصول در مقایسه با جراحی هزینه بسیار کمتری دارد؛ در صورتی که برای انجام جراحی باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. رحم بند هیج مشکلی در روابط جنسی به وجود نمی آورد. برای تجربه راحتی بیشتر در روابط جنسی می توان با صلاحدید پزشک محصول را از واژن خارج کرد.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره انجام پیرسینگ واژن؛ دلایل انجام، روش های انجام و عوارض

نحوه نصب رحم بند چگونه است؟

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

رحم بند برای اولین بار حتما توسط پزشک و باید تحت شرایط خاص نصب شود. پزشک بر اساس آناتومی بدن فرد بیمار به شیوه ای نوین رحم بند را نصب خواهد کرد. همچنین فرایند نصب دوباره را به فرد آموزش خواهد داد. برای نصب این محصول پزشک وسواس و دقت بسیار زیادی باید به خرج دهد. هرگونه کوتاهی در فرایند نصب می تواند به دیواره های واژن فشار وارد کند.

پزشک متخصص زنان از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار است. معمولا پزشک پیش از نصب چندین مدل رحم بند در اندازه ها و سایزهای مختلف را تست خواهد کرد. در نهایت نمونه ای که راحتی حداکثری را برای بیمار خواهد داشت؛ جهت نصب انتخاب می شود. رحم بند یا پساری پس از نصب در ابتدایی ترین قسمت واژن قرار می گیرد.

همچنین برای نصب مجدد در منزل باید دست های خود را شسته و استرلیزه کنید. تحت چنین شرایطی خطر بروز هرگونه عارضه جانبی را می توان کاهش داد. پس از نصب توسط پزشک در خصوص نکات مربوط به قرار دادن رحم بند در واژن حتما سوال بپرسید. با یک مشاوره دقیق و حرفه ای پزشک می تواند تجربه ای متفاوت از درمان را برای بیمار خود رقم بزند.

بررسی مشخصات رحم بند دارویی برای زنان

هم اکنون از رحم بند یا پساری های دارویی نیز جهت تکمیل فرایند درمان استفاده می شود. این محصول حاوی مقداری دارو است، که به صورت تک دوز برای بیمار در نظر گرفته می شود. برای درمان برخی از بیماری های زنانه حتما باید از رحم بند دارویی استفاده کرد. همچنین بر اساس بررسی های صورت گرفته؛ فرد بیمار در مدت زمان کوتاهی به واسطه این محصول بهترین نتایج ممکن را دریافت خواهد کرد.

معمولا این نوع از پساری ها مخروطی شکل هستند. مواد دارویی این محصول بافت موم مانندی دارد و در اثر قرار گرفتن در دمای واژن به راحتی حل می شود. همچنین پس از حل شدن به درمان بسیاری از معضلات زنانه کمک خواهد کرد. برای درمان عفونت شدید از نوع مخمر واژن پزشک مجبور به تجویز چنین رحم بندی می شود‌. این محصول دارویی میزان عفونت موجود در واژن را کاهش می دهد.

همچنین بعد از مدت زمان کوتاهی فرد سلامت جسمی خود را به دست خواهد آورد. این نوع از پساری های دارویی برای بانوان تجویز می شوند. همچنین این پساری حاوی برخی از هورمون های خاص است، که به نرم شدن دهانه واژن کمک می کند. این داروی خاص برای بیماران با اختلالات واژینیسموس مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض رحم بند برای بانوان

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

در صورتی که از رحم بند مناسب بر اساس فیزیولوژی بدن استفاده نشود؛ عوارض احتمالی بسیار زیادی در انتظار فرد خواهد بود. استفاده از این محصول به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. این کالای پزشکی حتما توسط پزشک متخصص نصب شود. همچنین پزشک از نمونه مناسب و استاندارد باید استفاده کند؛ زیرا استفاده از نمونه های غیر استاندارد پزشکی می تواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

در صورتی که تمامی نکات پیرامون نصب رعایت شوند؛ خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد. فقط در برخی از موارد نادر بدن فرد در اثر قرار گرفتن در شرایط جدید واکنش متفاوتی را از خود نشان می دهد. عوارض احتمالی ذیل می تواند با شدت متفاوتی در بیمار بروز پیدا کند. در صورتی که هر یک از این علائم ادامه پیدا کرد؛ حتما باید به پزشک مراجعه کرد. عدم مراجعه به پزشک می تواند عواقب خطرناکی در پی داشته باشد.

  • یکی از عوارض استفاده از رحم بند، خارش و سوزش در ناحیه واژن می باشد. هرگونه خارش و سوزن در این ناحیه برای مدت ۲۴ ساعت طبیعی است. اگر بعد از ۲۴ ساعت با خارش و سوزش غیرطبیعی مواجه شدید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • از دیگر عوارض استفاده از این محصول می توان به ایجاد التهاب در واژن اشاره کرد. واژن به دلیل قرار گرفتن در شرایط جدید واکنش آلرژیک از خود نشان می دهد. فقط تعداد محدودی از بیماران این عارضه را تجربه می کنند.
  • ایجاد اختلال در روابط جنسی از دیگر عوارض رحم بند می باشد. در صورتی که از رحم بند با سایز و اندازه درست استفاده نشود؛ برقراری رابطه جنسی برای فرد دشوار و سخت خواهد بود‌.
  • از دیگر عوارض شایع این محصول پزشکی می توان به ترشحات بد بو اشاره کرد. این ترشحات را باید بسیار جدی گرفت؛ زیرا یکی از علائم ابتلاء به عفونت است.‌ در صورتی که با هرگونه تغییر بزرگی در ترشحات واژن مواجه شدید؛ پزشک خود را از شرایط موجود مطلع کنید.

مطلب مشابه: خوشبو کردن واژن؛ چگونه واژن خوشبویی داشته باشیم؟

خطرات رحم بند برای بانوان

رحم بند می تواند خطرات مختلفی را برای فرد به وجود بیاورد. برای جلوگیری از بروز هرگونه خطری پیش از اقدام جهت نصب این کالای پزشکی با چندین پزشک متخصص در این زمینه گفت و گو کرد. همچنین برای کاهش میزان خطرات در بازه های زمانی مشخص یک ماهه به پزشک باید مراجعه کرد. در صورتی که شرایط نامطلوبی به وجود آمده باشد؛ پزشک استفاده از رحم بند را منع خواهد کرد.

برخی از نمونه های غیر سیلیکونی موجود در بازار، باعث ایجاد خراش در اطراف واژن می شوند. به طور کلی بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته، استفاده طولانی مدت از این محصول می تواند خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد. از دیدگاه پزشکان متخصص فرد بیمار نهایت تا ۲ سال مجاز به استفاده از این محصول است.‌

همچنین از خطرات احتمالی استفاده از رحم بند می توان به تشدید افتادگی در واژن اشاره کرد. همچنین در زنان جوان می تواند باعث نازایی شود. از این محصول پزشکی باید در زمان مناسب و در مدت زمان مشخص استفاده کرد. در برخی از موارد نادر منجر به پارگی قسمت های مختلفی از واژن خواهد شد.

پیش از رحم بند باید بیمار از تمامی جهان مورد بررسی قرار بگیرد. هرگونه اقدام غیر حرفه ای پزشکی می تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد. بعد از نصب اولین رحم بند بعد از ۲ الی ۶ هفته بیمار مورد آزمایش و معاینه قرار خواهد گرفت.

مراقبت از رحم بند چگونه انجام می شود؟

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

تحت هر شرایطی باید از رحم بند به شکل اصولی مراقبت شود. در سایه مراقبت حرفه ای و دقیق می توان در طول مدت زمان استفاده نتایج مطلوبی را دریافت کرد. در دوران استفاده از رحم بند هر هفته یک بار آن را از رحم باید خرج کرد. برای شستشوی رحم بند باید از آب و شوینده مناسب کمک گرفت. در نهایت پس از خشک شدن این محصول می توان دوباره آن را در رحم قرار دارد.

معمولا برای بیمار کرم های خاصی تجویز می شود، که روند استفاده از این محصول را آسان تر می کند. این کرم های واژینال به استفاده راحت و آسان از رحم بند کمک خواهد کرد. همچنین هیچ گونه فشاری باید به رحم وارد نشود.‌ هرگونه فشاری می تواند مسیر قرار گرفتن این محصول در رحم را مختل کند. در برخی از موارد نادر حین اجابت مزاج این محصول از رحم خارج می شود.

در چنین شرایطی جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ پس از تمیز کردن دوباره این رحم بند را می توان در داخل واژن قرار داد. در صورتی که محصول دچار پارگی شدا است؛ به هیچ عنوان آن را در دوران واژن قرار ندهید. تحت چنین شرایطی حتما باید نسبت خرید نمونه ای جدید و استاندارد اقدام کنید. از دیگر نکات مراقبتی رحم بند می توان به خارج کردن محصول قبل از هر رابطه جنسی اشاره کرد. تحت چنین شرایطی چارچوب زندگی زناشویی فرد بیمار دچار مشکل نخواهد شد.

مطلب مشابه: مزوتراپی واژن برای رفع تیرگی واژن و مزایای و معایب آن (نکات مراقبتی ویژه)

بعد از نصب رحم بند چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از نصب این رحم بند در صورتی که با عوارض جدی و خطرناک مواجه شدید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید. عدم مراجعه به پزشک می تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد. در صورتی که بعد از وارد شدن فشار به رحم همراه خون این کالای پزشکی از واژن خارج شود؛ باید به پزشک مراجعه شود. پزشک با یک اقدام به موقع می تواند آسیب هاي وارد شده به رحم و واژن را درمان کند.

اگر ترشحات بد بو و کشداری فرد بیمار داشته باشد؛ باد به پزشک خود مراجعه کند. اگر هنگام عطسه و سرفه مقداری از ادرار به صورت غیر ارادی خارج شود؛ باید به پزشک اشاره کرد. این فعالیت غیر ارادی در صورت تداوم آسیب های گسترده ای به واژن وارد می کند. عفونت در دستگاه ادراری نیز از معضلات نصب رحم بند می باشد.

در صورتی که میزان عفونت بیش از حد نرمال است؛ فقط باید به پزشک مراجعه کرد. همچنین اگر فرد احساس راحتی با پساری نداشته باشد؛ باید به پزشک مراجعه نمایید. در چنین مواقعی پزشک پساری قبلی را با نمونه جدید تعویض خواهد کرد. بعد از تعویض رحم بند فرد در تمامی ابعاد زندگی شخصی راحتی را تجربه می کند.

نحوه انتخاب رحم بند چگونه است؟

رحم بند چیست؟ | موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که قصد انتخاب این روش برای شروع فرایند درمان دارند؛ نحوه انتخاب رحم بند می باشد. برخلاف تمامی باورهای رایج در بین بیماران در صورت انتخاب نمونه مناسب فرد احساس راحتی کاملی خواهد داشت. همچنین کوچک ترین میزان از درد و فشار را نیز در قسمت رحم و واژن احساس نخواهد کرد. بر اساس شرایط فیزیکی و آناتومی لگن بدن فرد بیمار بهترین نوع رحم بند جهت نصب انتخاب شود. انتخاب نمونه ای غیر اصولی و نامناسب می تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد.

نکات مهم در انتخاب این محصول

برای نصب این محصول باید حاذق ترین پزشک متخصص زنان فعال در این زمینه را انتخاب کرد. فقط متخصصان زنان از مهارت و دانش علمی کافی جهت انتخاب نمونه مناسب برخوردار هستند. پزشک قبل از هرگونه اقدامی از نظر روانی بیمار را جهت نصب رحم بند آماده می کند. این آمادگی اولیه می تواند به نصب راحت و سریع نیز کمک کند.

در ادامه بر اساس قطر دهانه واژن بهترین نمونه جهت نصب انتخاب می شود. قطر رحم بند باید کوچک تر از اندازه ورودی واژن باشد. در غیر این صورت منجر به ایجاد زخم و التهاب در اطراف واژن خواهد شد. پزشک بر اساس شرایط جسمی بیمار بهترین پساری سیلیکونی موجود در بازار را انتخاب می کند. سایر نمونه های منسوخ شده موجود در بازار مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و به هیچ عنوان نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

مطلب مشابه: تزریق چربی به واژن؛ مراحل، نحوه انجام و نکاتی که باید بدانید

عوامل موثر در انتخاب رحم بند کدامند؟

پارامترهای مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انتخاب رحم بند مناسب دخیل هستند. پزشک پیش از نصب تمامی پارامترهای مهم را مورد بررسی قرار می دهد. از عوامل موثر در انتخاب پساری می توان به چاقی اشاره کرد. برای افراد چاق از رحم بند با سایز بزرگ تر استفاده می شود. اگر فردی سابقه جراحی لگن داشته باشد؛ باید از محصولی مناسب و متناسب با شرایط بیمار استفاده کرد. در افرادی که طول دهانه واژن ها آن ها بیش از ۴ سانتی متر است؛ باید از نمونه های اختصاصی استفاده کرد.

همچنین در صورتی که فرد سابقه استفاده از این محصول را داشته باشد؛ باید از نمونه های خاص استفاده نمود. تعداد دفعات زایمان نیز در انتخاب بهترین پساری برای هر فردی موثر است.‌ تا حدودی هزینه های نصب و خرید رحم بند شامل دفترچه های خدمات درمانی می شود.‌ به هیچ عنوان نگران هزینه های خرید این محصول نباشید؛ زیرا با کمترین میزان از بودجه نیز می توان بهترین پساری را خریداری کرد. مراقبت های بعد از نصب پساری تا ۵ سال ادامه پیدا می کند. هدف از این مراقبت ویژه پیگیری فرایند درمان در بیماران می باشد.

قیمت رحم بند یا پساری به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت این محصول پزشکی تحت تاثیر عوامل مختلفی می تواند کاهش یا افزایش پیدا کند. به طور کلی برای خرید و نصب این رحم بند فرد مستلزم پرداخت هزینه های مازاد نخواهد شد. با یک بودجه ریالی اقتصادی و ایده آل می توان بهترین نوع پساری را نصب کرد. تمامی دفترچه های خدمات درمانی تا حدودی هزینه های خرید رحم بند را پرداخت می کنند.

همچنین تمامی هزینه های مربوط به نصب و ویزیت توسط پزشک نیز شامل دفترچه می شود. همچنین در مقایسه با سایر روش های درمانی در این شیوه هزینه کمتری پرداخت می شود. قیمت رحم بند بر اساس برند تولید کننده، نوع محصول و کشور سازنده می تواند تغییر پیدا کند.‌ پزشک بر اساس معیارهای پزشکی مختلف بهترین نمونه را انتخاب می کند. در حالت کلی قیمت انواع رحم بند تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر ندارند.‌

با پرداخت هزینه ای متعارف می توان ابعاد جدیدی از سلامتی را تجربه کرد. همچنین این محصول تا حدودی به اصلاح فرم واژن کمک خواهد کرد. بر اساس جنس و سایر ویژگی های رحم بند قیمت این کالا می تواند تغییر پیدا کند.

جمع بندی

رحم بند پس از قرار گرفتن در واژن شرایط ایده آل و استانداردی را به وجود می آورد. به نوعی در سایه استفاده از این رحم بند می تواند به شخص کمک کند، تا بدون جراحی به زندگی عادی خود ادامه دهد. رحم بند باید حتما توسط پزشک به صورت اصولی و حرفه ای نصب شود. در صورت عدم نصب اصولی مشکلات مختلفی برای فرد به وجود خواهد آمد. این محصول برای درمان افتادگی واژن و بیماری های لگنی در بین بانوان مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مشابه: گشادی واژن | علل و درمان گشادی واژن در خانم ها

مطالب مشابه را ببینید!