مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی رضا عطاران | اطلاعات زندگی و عکس های رضا عطاران و همسرش فریده فرامرزی

بیوگرافی رضا عطاران

رضا عطاران بازیگر، کارگردان، فیلم نامه نویس، خواننده و تدوینگر ایرانی متولد 20 اردیبهشت 1347 در شهر مشهد است. پدر و مادرش گنابادی و از بخش کاخک در محله فلکه ضد مشهد رضا متولد شد، مادر او چند ماه پس تولد رضا در سال 1347 بر اثر زلزله فوت می کند.

او دو خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر (ناتنی) از خود دارد.

رضا عطاران

بازی در پرفروش ترین فیلم های ایران

او نقش اصلی پرفرورش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران یعنی هزارپا و نهنگ عنبر را بازی کرده است.

رضا عطاران

تحصیلات رضا عطاران

رضا عطاران دیپلم رشته اقتصاد را در شهر مشهد گرفته است و برای ادامه تحصیل در رشته طراحی صنعتی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تهران امد. با اینکه به رشته تحصیلی اش علاقه داشت به بازیگری، کارگردانی و نویسندگی پرداخت.

رضا عطاران

ازدواج رضا عطاران با فریده فرامرزی

رضا عطاران در سال 1387 با خانم فریده فرامری که برای بازی در فیلم صندلی خالی نامزد سیمرغ بلورین مکمل زن جشنواره فجر شده بود ازدواج کرد.

رضا عطاران گویا قصد ندارد بچه دار شود و در مورد اینکه بچه دار نخواهد شد گفته است :

می‌گویم نبودن خوب‌تر از بودن است. شما زمانی هستید و مشغول مسئله و اختلافات می‌شوید. زمانی نباشید، خب دیگر نیستید. کودکان را خیلی دوست دارم؛ یعنی زمانی بچه‌های مردمان را می‌بینم حسودی‌ام می‌شود که اینقدر دوست داشتنی، باحال و زیباترین موجودات روی زمین هستند؛ اگر قرار را بر بودن یا نبودن بگذارید به نظر من نبودنِ بچه بهتر است. از ابتدا هم با همسرم هم‌عقیده بودیم و از قبل ازدواج هم به صورت جدی دربارهٔ آن توافق کردیم.

رضا عطاران

شروع فعالیت هنری

رضا عطاران کار اصلی اش را در دهه 1360 در تئاتر مشهر با حسن حامد آغاز کرد، در این دوران او نقش های غیر کمیک بازی می کرد. این همکاری تا سال 1371 و تا زمان مرگ حسن حامد ادامه پیدا کرد.

رضا عطاران

نخستین سریال رضا عطاران

در سال 1372 با سریال ساعت خوش به کارگردان مهران مدیری در کنار بازیگران همچون رضا شقیعی جم، نصرالله رادش، ارژنگ امیرفضلی، نادر سلیمانی و یوسف صیادی نقش های کمدی اش را تلویزیون شروع کرد.

رضا عطاران

فعالیت در گوره کودک و نوجوان

در سال 1377 با مجید صالحی و یوسف تیموری در گروه کودک و نوجوان شبکه یک تلویزیون، سریال مجید دلبندم و در سال 1379 قطار ابدی را عرضه کرد و از سال 1376 تا 1382 مجموعه های سیب خنده، کوچه اققیا را ارائه کرد و همچنین گروه موسیقی دمپایی را با یوسف تیموری و چند نفر دیگر تشکیل دادند.

رضا عطاران

سریال های طنز ماه رمضان

او در سال 1383 وارد عرصه تولید سریال های ماه رمضان شد و سریال خانه به دوش را ساخت. پس از آن سریال متهم گریخت را به نویسندگی سعید آقاخانی کارگردانی کرد. علی صادقی و مجید صالحی به دلیل حضور در کارهای رضا عطاران به شهرت رسیدند.

دیگر ساخته او که در نوروز 1386 از شبکه سوم سیما خش شد سریال ترش و شیرین بود. گفته می شود که او به سعید آقاخانی کمک کرد تا برای نوروز سال 89 سریال زن بابا را بسازد.

رضا عطاران

بازی در فیلم های کاهانی و عدم اکران آنها

او به صورت جدی و نقش های متفاوت در چهار فیلم به کارگردانی عبالرضا کاهانی ایفای نقش کرد که هر کدام از این فیلم ها زمان اکران دچار مشکل شدند. نخستین فیلم اسب حیوان نجیبی است به صورت محدود اکران شد ولی فروش خوبی داشت و فیلم های دوم، سدوم و چهارم به ترتیب با نام های بی خود و بی جهت، استراحت مطلق و ما شما را دوست داریم خانم بابا می باشند.

رضا عطاران

برخورد بدنی رضا عطاران با بازیگر زن و دردسر وی

فیلم استراحت مطلق به دلیل برخورد بدنی رضا عطاران با بازیگر زن مقابلش با اصلاحاتی از سوری وزارت ارشاد مواجه شد. کاهانی از ابتدای نمایش فیلم این نکته را متذکر می شود که رضا عطاران در این فیلم در مقابل همسرش ایفای نقش می کند.

رضا عطاران

نخستین فیلم رضا عطاران که کارگردانی کرد

رضا عطاران در سال 1390 توانست نخستین فیلم سینمایی خودش را با نام خوابم می آد را کارگردانی کند. در سال 90 قرار بود در فیلم ضد گلوله بازی کند ولی به دلیل تداخل فیلمبرداری این فیلم با فیلم خوابم می آد از بازی در این فیلم انصراف داد و مهدی هاشمی جای او بازی کرد.

رضا عطاران

افتخارات وی

عطاران سال ۹۲ در سی و دومین جشنواره فیلم فجر برای طبقه حساس برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد، در حالی که به گفته فرامرز قریبیان یکی از اعضاء هیئت داوران آن دوره، جایزه به اتفاق آرا به نوید محمدزاده بازیگر فیلم عصبانی نیستم تعلق گرفته بود که تحت تأثیر فشارهای بیرونی جایزه به رضا عطاران رسید. عطاران ۴ روز بعد از اختتامیه در گفتگویی سیمرغ بلوریندریافتی اش از جشنواره فیلم فجر را متعلق به نوید محمدزاده بازیگر فیلم “عصبانی نیستم!” دانست.

رضا عطاران

پرسودترین بازیگر مرد ایرانی

وی به موجب موفقیت‌های هنری که با بازی در فیلم‌های طبقه حساس، رد کارپت و کلاشینکف کسب کرد، با سودآوری ۱٬۶ میلیارد تومان، سودآورترین بازیگر سینمای ایران در سال ۱۳۹۳ لقب گرفت. فیلم سینمایی هزارپا که رضا عطاران در آن ایفای نقش کرده‌است با ۳۰٬۲۱۷٬۳۲۸٬۰۰۰ تومان فروش در گیشه سینمای ایران پر فروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران می‌باشد. این فیلم همچنین نخستین فیلم ۳۰ میلیاردی سینمای ایران است.

رضا عطاران

حاشیه های رضا عطاران

در نشست فیلم طبقه حساس در جشنواره فیلم فجر او گفت من برای خندان مردم حتی حاضرم شلوارم را نیز پایین بکشم.

این اظهار نظر رضا عطاران با واکنش شدید جمشید مشایخی روبرو شد و گفت :

۱. رضا عطاران در نشست فیلم سینمایی طبقه حساس در جشنواره فیلم فجر عنوان کرده بود: «من برای خنداندن مردم حاضرم شلوارم را نیز پایین بکشم».

آقای عطاران شما می‌توانستید برای خنداندن مردم بگوید؛ از بالای یک درخت تبریزی به پایین می‌پرم نه آنکه آن حرف زشت را که من از گفتن آن خجالت می‌کشم را به زبان بیاورید؛ آن‌وقت ما بخاطر این بی‌اخلاقی‌ها به او جایزه هم می‌دهیم

رضا عطاران در مصاحبه با احسان علیخانی در شبکه سه، نسبت به این ماجرا گفت که آن یک سوء تفاهم بوده است.

2. در جشن خانه سینما در حالی که هانیه توسلی بری اهدای جایزه به روی سن رفت در کنایه ای به هفته نامه یالثرات گفت:

به خدا من و خانم توسلی لباس‌هایمان را ست نکرده‌ایم. بعد از جشن حافظ می‌ترسیدم پیراهن قرمز بپوشم. از بعضی‌ها بیشتر از خدا می‌ترسیم چون خدا خیلی جاها می‌گذرد اما دوستان به ما فحش ناموس می‌دهند.

ممنوع الکار شدن

رضا عطاران پس از سریال ساعت خوش به همراه تمام بازیگران سریال تا 3 سال ممنوع الفعلیت شدند که هنوز هم کسی دلیل آن را نمی داند.

 

مطالب مشابه را ببینید!