مجله تاپ‌ناز‌

عکس های رضا کیانیان و همسرش هایده + بیوگرافی رضا کیانیان و زندگی شخصی و هنری

رضا کیانیان

رضا کیانیان بازیگر با تجربه سینما و تلویزیون است که اخیرا در سریال بوی باران ایفای نقش کرده است. در این بخش بیوگرافی و عکس های رضا کیانیان و همسرش هایده را می خوانید و اطلاعاتی در مورد زندگی شخصی و هنری او را گردآوری کرده ایم.

 

چکیده بیوگرافی رضا کیانیان

  • نام: رضا
  • نام خانوادگی: کیانیان
  • تاریخ تولد: 1330/3/29
  • محل تولد: تهران
  • تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر
  • تاهل: متاهل و یک پسر دار
  • زندگینامه رضا کیانیان

 

رضا کیانیان

زندگینامه رضا کیانیان

رضا کیانیان بازیگر  متولد 29 خرداد سال 1330 در شهر تهران است او بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است و فعالیت نویسندگی و عکاسی هم دارد.

او در سال 1340 در محله میدان خراسان تهران متولد شد. پدر او به حسین تهرانی معروف بود و باستانی کار قدیمی تهران و همدوره هفت کچلون و حسین رمضون یخی بود.

او 4 برادر و 2 خواهر دارد و خودش فرزند دوم خانواده می باشد. پس از سن 1 سالگی به شهر مشهد نقل مکان کردند و در مشهد دوره ابتدایی و دبیرستان را گذراند و در حوزه علمیه مشهد دروس فقهی و اسلامی را آموخت.

رضا کیانیان

یادگیری بازیگری

نخستین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال 1345 در نمایشنامه از پانیفتاده ها به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. او سه سال در گروه تئاتر برادرش فعالیت داشت.

او در سال 1355 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ التحصیل شد او در اواخر حکومت پهلوی به عنوان یک توده ای علیه محمدرضا شاه فعالیت داشت.

رضا کیانیان

شروع بازیگری

او فعالیت سینما را از سینما در سال 1368 با حضور در فیلم تمام وسوسه های زمین ساخته حمید سمندریان شروع کرد.

 

اوج بازیگری

کیمیا به کارگردانی احمدرضا درویش اولین کار قابل توجه او بود. فیلم آزانس شیشه ای نقطه اوج بازیگری او بود. او درر این فیلم در کنار پرویز پرستویی ایفای نقش کرد.

او در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم آزانش شیشه ای جایزه بهترین بایگری نقش دوم را دریافت کرد و سیزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم کیمیا کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم شد.

رضا کیانیان

فیلم های شاخص

فیلم های سگ کشی، سینما سینماست، گاهی به آسمان نگاه کن، ماهی ها عاشق می شوند، یک حبه قند، فرشباد، یک تکه نانف روبان قرمز و کفشهایم کو؟ جزو کارهای شاخص او می باشد و او در این آثار بازی های متفاوت و فوق العاده ای داشته است.

او به دلیل ایفای نقش ماندگارش در فیلم خانه ای روی آب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیستمین جشنواره فیلم فجر به دست آورد.

 

معروف ترین نقش تلویزیونی

معروف ترین نقش تلویزیونی که رضا کیانیان در آن بازی کردسریال شلیک نهایی به کارگردانی محسن شاه محمدی است. شهرت و محبوبیت او در نقش جمشید چنان بود که مد مو و لباس های جمشید بین جوانان با نام مدل جمشیدی رایج شد.

 

بازی در نقشی متفاوت

بحث برانگیز بازی و نقش او در سریال کیف انگایسی در نقش یک روحانی مسن بود و همچنین بازی در نقش یک قاضی در سریال دوران سرکشی هم یکی از این نقش ها بود.

 

حتما بخوانید: ◘ بیوگرافی رویا نونهالی ◘ بیوگرافی شهاب حسینی

reza kianian 7 e1560714885660

بازی در سریال مختارنامه

برجسته ترین کار او در تلویزیون در سریال مختارنامه در نقش عبدالله بن زییر، خلیفه بزرگ زبیری در مکه بود که یکی از متفاوت ترین نقش ها او هم محسوب می شود و نخستین بازی او در یک نقش خاکستری می باشد.

 

بازی در سریال هایی شبکه نمایش خانگی

او در سریال های نمایش خانگی قلب یخی، شاهگوش و شهرزاد هم حضور داشته است و در سال 2014 برای ایفای نقش در سریال میهن از او دعوت شد ولی او این پیشنهاد را نپذیرفت.

وی در اینباره گفت: هرگز دوست ندارم در اثری بازی کنم که به ملتم توهین کنند. نمایش‌های آنتیگونه، خرده بورژوا، چهره‌های سیمون ماشا، ازدواج آقای می سی سی پی و یادگار سال‌های شن از جمله کارهایی است که کیانیان از سال ۱۳۴۵ به بعد در عرصه تئاتر در آن‌ها بازی کرده‌است.

او در فروردین ۱۳۸۹ با بازی در نمایش پروفسور بوبوس به کارگردانی آتیلا پسیانی بعد از ۶ سال دوری از تئاتر دوباره به تئاتر بازگشت.

رضا کیانیان

 

ازدواج و همسر رضا کیانیان

همسرش هایده قراچه داغی، خواهرزاده سهراب سپهری می باشد.  او سال ها است که با این خانم ازدواج کرده است و یک پسر به نام علی دارند.

 

مطالب مشابه را ببینید!