مجله تاپ‌ناز‌

8 رفتار اشتباه که باعث آسیب رساندن به سلامت روان شما می شوند

عادات اشتباه که باعث آسیب سلامت روان می شوند

گاهی می توان مسائل بزرگ زندگی را کارهای ساده و کوچک دچار مشکل کرد ولی شاید از آنها اطلاع نداشته باشیم. این موارد می توانند تاثیر عمیق و بدی به سلامت روان شما بگذارند. شاید به این موضوع توجه کرده باشید که همه ما از صبح که بیدار می شویم تا شب به خواب می رویم، رفتارها و عادات زیادی را انجام می دهیم که بر سلامت روان ما موثر هستند. این تاثیر می تواند مثبت و یا منفی باشد و از آنجا که این عادات را در سالیان دراز با خود حمل کرده ایم و هر روز مشغول انجام دادنشان هستیم، به صورت آگاهانه آنها را باید بررسی کنیم. ما حتی نمی دانیم که این عادات برای سلامت روان ما مضر هستند. این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی می باشد و به منظور درمان و یا تشخصی بیماری نیست.

رفتارهای ناسالم

رفتارهای مخرب و ناسالم مانند دیر خوابیدن و یا به تعویق انداختن بعضی از کارها معمولا فشار و استرس بیشتری به زندگی تحمیل می کند. ترس و اضطراب یکی از عواملی است که شما را به انزوا می کشاند و انگیزه را برای انجام کارها تضعیف می کند. ولی زندگی با ترس و اضطراب می تواند جلوی پیشرفت را بگیرد و به احساس بلاتکلیفی شما اضافه کند. برای رهایی از رفتارهای ناسالم باید ریشه های آنها را پیدا کنید. در واقع رفتارهای مخرب مانند الگوهایی می باشند که در ذهن شما نقش بسته اند و هر روز تکرار می شوند که با یاقتن ریشه این رفتارها نقشه کلی الگوها را می توانید مشاهده کنید و آنگاه این الگوها فرو می ریزند. برای شروع قرار نیست قدم های بزرگی را بردارید،  زیرا قدم های کوچک، ولی ادامه دار کلید حل مشکل می باشند. بعد از مدتی می بینید که قدم های کوچک شما را خیی آرام به نسخه ای بهتر از خودتان تبدیل کرده اند.

 

شکرگزاری و قدردانی نمی‌کنید!

در فرهنگ و سرمزین ما، همیشه تاکید زیادی بر شکرگزاری ااست. رابرت امونز از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا می‌گوید:

شکرگزاری یا به‌زبان ساده‌تر قدردانی از داشته‌ها و نقاط مثبت زندگی، می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر سلامت روانی بگذارد. شکرگزاری می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و احساس تنهایی را کاهش و احساس سرزندگی و نشاط به شما دهد.

روشی برای تمرین شکرگزاری تهیه فهرستی از موارد ریز و درشتی می باشد که از داشتن آنها خوشحال هستید. می توانید برای این کار دفترچه یادداشت تهیه کنید و هر روز مواردی را در آن یادداشت کنید که از داشتن آنها شکرگزار هستید. این کار باعث تمرکز شما روی چیزهای مثبت می شود که می توانند به شما حس خوب بدهند.

 

8 رفتار اشتباه که باعث آسیب رساندن به سلامت روان شما می شوند

کمال‌گرایی

در دنیای واقعی حتی بهترین افراد هم نمی توانند کامل ترین فرد باشند. کمال گرایی یعنی همیشه انتظارات شما فراتر از آن چیزی می باشد که در حال انجامش هستید. این موضع می تواند شما را در گردابی از احساسات منفی مانند حس گناه و اضطراب غرق کند. زیرا که کمال گرایی شما را همیشه برای دست پیدا کردن به آنچه انتظارش را دارید، مایوس می کند و هر چه بیشتر تلاش و از حس کمال گرایی پیروی کنید، اضطراب شما هم بیشتر می شود. در دنیای واقعی، حتی بهترین افراد هم نمی توانند کامل ترین باشند. هر چه کمال گرایی شدیدتر باشد، احتمال بروز مشکلات روانی هم در افراد بیشتر می شود. برای اینکه بتوانید ذهن را از حال و هوای کمال گرایی خارج کنیأ، باید بکوشید روحیه انتقاد پذیری را در خود تقویت کنید و خود را با دیگران مقایسه نکنید.

اعتیاد به گوشی موبایل

حتما چک کردن گوشی موبایل نخستین کاری است که به محض بیدار شدن انجام می دهید. فناوری می تواند در چند ثانیه ما را به دنیای مملو از سرگرمی و اطلاعات ببرد و ما دیوانه وار عاشق این بعد از فناوری هستیم. ولی وابسته شدن به گوشی های هوشمند می تواند باعث دردسر شود. تحقیقات نشان می دهد که استفاده بیش از حد از موبایل می تواند شما را دچار اضطراب و افسردگی کند. برای اینکه بتوانید از وابستگی خود به گوشی موبایل کم کنید، باید سعی کنید که زمان هایی را مشخص کنید که از گوشی استفاده نکنید. این کار در ابتدا مقداری دشوار است و به اراده ای قوی نیاز دارد، ولی پس از مدتی حس می کنید دیگر برای چک کردن گوشی خود کمتر وسوسه می شوند.

 

کمبود خواب یا بی‌ خوابی

شاید شما هم از افرادی باشید که همیشه به بدن خود بدهکار هستیدف بدن به شما ساعت های بیداری را قرض می دهد، ولی مشروط به اینکه خوش حسابی کنید و قرض خود را بپردازید. به صورت میانگین بدن هر شخص در طول شبانه روز به هشت ساعت خواب نیاز دارد. این میزان به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا خستگی روانی و جسمانی و نیز کیفیت خواب. کمبود خواب می تواند تاثیرات منفی بر جسم و روان شما داشته باشد. از جمله خستگی مفرط و روحیه حساس و آسیب پذیر و نداشتن تمرکز. اگر چه ممکن است برای بعضی از افراد بیدار ماندن جذاب تر از خوابیدن باشد ولی بدن به خواب حتما نیاز دارد.

 

رابطه‌های سمی و ناسالم

قرار گرفتن و یا ماندن در رابطه های ناسالم تهدید بزرگی برای سلامت روان شما است. شما سلامتی جسمانی و روانی خود را فدای دیگری کرده اید. این فداکاری یک طرفه است و تنها چیزی که از رابطه سمی نصیب شما می شود، بد رفتاری و سواستفاده می باشد. افراد بد رفتار می توانند همه چیز را گردن شما بیندازند و کاری کنند که فکر کنید مشکل از خود شما است. در رابطه سمی باید به دنبال علامت ها باشید و اگر حس کردید در چنین رابطه ای قرار گرفته اید، به متخصص مراجعه کنید و برای بهبوبدی هم باید به خود زمان دهید. باید باور داشته باشید که هنوز هم رابطه های سالم وجود دارند و به یقین شما شایسته رابطه ای سالم می باشید.

 

من کمک نمی‌خواهم!

شاید وقتی مشکلی برای شما پیش آمده است ترجیح داده اید که خودتان این مشکل را حل کنید و از کسی کمک نگیرید. این کار درست شبیه به این است که در حال غرق شدن در استخری باشید که اطراف آن عده زیادی آدم ایستاده اند. وقتی که قدم به جاده زندگی می گذاریم، طبیعی است که گاهی در این سفر و جاده چر پیچ و خم از هم کمک بگیریم. پس زندگی شامل تجربیاتی است که خودمان کسب می کنیم و علاوه بر آن از تجریبات دیگران هم باید استفاده کرد. برای برخورداری از سلامت روان بهتر است بخشی از این سفر را با دیگران همراه شویم. هنگام رویارویی با بعضی از مشکلات، صحبت با دیگران ممکن است ناممکن یا سخت به نظر برسد. در چنین مواقعی بهتر است که از مشاور و یا فرد معتمد کمک گرفت.

 

مقایسه خود با دیگران

آیا شما خودتان را با دیگران مقایسه می کنید و همیشه از داشته هایتان غافل هستید. بیشتر افراد بهترین لحظات و دستاورهای خود را در شبکه های اجتماعی ثبت می کنند. اگر می خواهید که زندگی خود را با آنچه که در ایسنتاگرام می بینید مقایسه کنید، احتمالا دچار کاهش اعتماد به نفس می شود. شبکه های اجتماعی فقط بخش کوچکی از زندگی دیگران را نشان می دهد و در واقع معلوم نیست که زندگی افراد تا چه میزان خوب است. زندگی هیچ کسی به آن زیبایی که در تصاویر زرق و برق دار می بینید، ممکن است نباشد. گذشته از این موضوع، همه باید یاد بگیریم که در زندگی روی خود تمرکز کنیم و خود را هیچ کسی مقایسه نکنیم.

 

مطالب مشابه را ببینید!