مجله تاپ‌ناز‌

رفتار اصولی با فرزند کنکوری + رازهای طلایی که پدر و مادر باید بدانند

روش درست رفتار پدر و مادر با فرزند کنکوری بسیار مهم است زیرا این افراد تنش های زیادی را باید تحمل کنند و وقتی که از سوی والدین خود حمایت می شوند می توانند شرایط مساعدی داشته باشند. این افراد باید شرایط مناسب درس خواندن برایشان فراهم گردد و به خواسته های آنها توجه گردد.

کنکور یکی از چالش های مهم در زندگی نوجوانان ایرانی است. این بحران به قدری مهم است که گاهی رفتار پدر و مادر هم بر اساس آن تغییر می کند. بعضی از فرزندان این گونه شرح می دهند که با نزدیک تر شدن به کنکور، والدین آنها رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند ولی آگاهی والدین به طور کل در این زمینه بسیار مهم است و با آگاهی بیشتر در این مورد می توانند طوری با فرزند برخورد کنند که موفق تر شود. از بین بردن دغدغه های فرزندان در این دوران هم یکی از دیگر مواردی است که والدین باید به آنها توجه کنند، تمام این موارد باعث می شود که فرزند شما در کنکور نتیجه ای بهتر و دلخواه را کسب کند. ولی وقتی که این حمایت ها از فرزندان سلب گردد با چالش های بیشتری در کنکور همراه می شوند و عملکرد پایینی در این مورد خواهند داشت که در ادامه این مطلب در ممورد حمایت های والدین در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

رفتار اصولی والدین با فرزند کنکوری

والدینی که فرزند آنها کنکور دارد به دو دسته تقسیم می شوند، این دو گروه به روش های مختلف با فرزندان خود برخورد می کنند و در نتیجه ممکن است نتایج گوناگونی هم بگیرند.

گروه اول

این والدین سعی می کنند عادی سازی کنند و همه چیز را عادی و معمولی نشان دهند، آنها فکر می کنند با تغییر دادن فضا استرس و تنش بیشتری برای فرزند خود دارند به همین دلیل از کنکور حرف نمی زنند. این روش باعث می شود تا فرزند هر چیزی را مانند روزهای عادی تصور کنند در واقع زندگی این افراد زیاد تغییر نمی کند. این افراد همه چیز را مانند قبل در نظر می گیرند مانند خوابیدن، تفریح، تماشای تلویزیون و … برای این افراد مانند قبل است و جالب است بدانید که بعضی از والدین سعی می کنند با عادی سازی های خود نشان دهند که این امتحان مانند دیگر امتحان ها است و هیچ فرقی در آن وجود ندارد.

گروه دوم

این والدین افرادی هستند که با ورود فرزندان به دوران کنکور به صورت واضحی شاهد تغییرات در زندگی آنها هستیم. این پدر و مادران همه چیز را دچار تغییر می کنند، خانه آنها شبیه به یک سالن مطالعه می شود و حتی تماشای تلویزیون هم ممنوع می شود. این فرزندان به شدت از زندگی روزمره و عادی خود دور می شوند و دچار تغییرات گسترده در این دوران می شوند. حتی ممکن است رفت و آمد فامیل و دوستان هم از بین برود و فرزند به جز درس خواندن هیچ فعالیت دیگری نداشته باشد. این کارها باعث می شود که این افراد دچار بحران های شدید و چالش های مرتبط شوند.

رفتار اصولی با فرزند کنکوری

واقع گرایی:

یکی از اصول با اهمیت در رفتار کردن با فرزند کنکوری که باید از سوی پدر و مادر مورد توجه قرار بگیرد واقع گرایی است. چنانچه فرزند شما در مدرسه رتبه های معمولی داشته است و نمره های متوسط داشته است باید به او به عنوان یک فرد معمولی نگاه کنید و توقع یک جهش ناگهانی از او را نداشته باشید. در خیلی از مواقع توقع بی جای پدر و مادر باعث می شود که فرزندان چالش های زیادی را تحمل کنند. پی بردن به علایق فرزندان هم بخش دیگری از واقع گرایی است و شما باید به علاقه فرزند خود توجه داشته باشید و از او انتظاران به جا داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: موفقیت در کنکور | برنامه ریزی در کنکور و قبول شدن در رشته مورد نظر و کنکور

صحبت کردن با فرزند:

فرزند شما در این دوره نیاز به صحبت کردن دارد و باید از او حمایت شود و وقتی که دچار و استرس و اصطراب می شود نیاز دارد که با او حرف بزنید و به او دلگرمی بدهید. بعضی از والدین در این مورد می توانند تجربه هایشان را در اختیار فرزندان قرار دهند و به آنها اعتماد به نفس بدهد، اگاهی دور کردن تفکرات منفی از این افراد باعث می شود تا آرامش بیشتری در هنگام درس خواندن داشته باشند و نگرانی های زیاد را از این افراد دور می کند. جملات انگیزشی کنکور هم بسیار مهم هستند و وقتی که از سوی پدر و مادر بیان می شوند می توانند باعث اعتماد بیشتری شود.

توجه به سرگرمی فرزندان:

خیلی از والدین با رسیدن دوره کنکور، فرزند را از انجام دادن فعالیت های زیادی منع می کنند و همین موضوع باعث دلسردی و افسردگی در میان بعضی از این نوجوانان می شود و می تواند آنها را با چالش های زیادی همراه کند. والدین با فرزند کنکوری خود باید به این نکته هم توجه داشته باشند که یک برنامه ریزی درست و با کیفیت برای فعالیت فرزند خود داشته باشید به طوری که هم به فعالیت های درسی او رسدگی شود و هم بتواند به سرگرمی های فعالیت های مورد علاقه خود برسد.

مشاوره:

مشاوره می تواند آگاهی های مورد نیاز را با هم به والدین و هم به فرزندان بدهد و با توجه به اینکه فرزندان در دوره کنکور فشار زیادی را تحمل می کنند باید پدر و مادرها با یک مشاوره در ارتباط باشند. فرزندان هم باید مشاوره بگیرند زیرا ممکن است فرزند شما نیاز داشته باشد که مشکلات خود را با کسی در میان بگذارد. چنانچه شما به این نتیجه رسیده اید که استرس و فشار فرزند شما زیاد است باید او را به یک مشاور ببرید.

والدینی که فرزند کنکوری دارند باید به خوبی نحوه رفتار با این فرزند را بدانند، آنها باید ملاحظاتی را رعایت کنند تا فرزندشان در این دوره شرایط مساعدی داشته باشد. حمایت کردن والدین در این دوران و اعتماد به نفس دادن ه فرزند می تواند نقش مهمی داشته باشد. برنامه ریزی برای کنکور هم عموما با نتایج مثبت همراه است پس باید به این مورد هم بیشتر توجه شود.

شما بیش از هر دورانی باید فرزندان خود را درک کنید و باید شرایط را برای او مناسب نگه دارید که در این دوران بتواند به راحتی درس های خود را بخواند و در این دوره بحث و دعوا و اختلافات خانوادگی را باید کم کنید.

مطالب مشابه را ببینید!