مجله تاپ‌ناز‌

زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید را چطور انتخاب کنیم؟

زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید را چطور انتخاب کنیم؟

آیا شما هم قصد اسباب‌کشی و رفتن به خانه جدید دارید؟ آیا در ذهنتان این سوال پیش آمده است که زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید را چطور انتخاب کنید؟ برای انتخاب زمان مناسب جهت رفتن به خانه جدید باید شرایط مختلف کاری و زندگی را بررسی کنید.

علاوه‌بر این ما ایرانی‌ها به دلیل اعتقادات مذهبی و فرهنگی در انتخاب زمان برای برخی از امور زندگیمان همچون جابه‌جایی و رفتن به خانه جدید با دقت و وسواس خاصی عمل می‌کنیم. در واقع ما ایرانی‌ها به این موضوع اعتقاد داریم که در برخی از روزها و ماه‌های قمری و شمسی انجام برخی امور خوش‌یمن هستند؛ اما جابه‌جایی در برخی روزها نامبارک است.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به‌دنبال زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید می‌گردند تا مطابق با آن اسباب‌کشی کنند با ما را در این مقاله از تاپ ناز همراه شوید.

یافتن زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید

رفتن به خانه نو و تازه هم لذت‌بخش است و هم با خود استرس‌های فراوانی به همراه دارد؛ اما با مدیریت درست زمان هم استرس‌های ما کاهش پیدا می‌کنند و هم راحت‌تر جابه‌جا می‌شویم؛ از طرف دیگر هزینه‌های اسباب‌کشی نیز بهتر مدیریت خواهند شد.

برای انتخاب زمان مناسب برای جابه‌جایی علاوه‌بر شرایط کاری و مالی باید به وضعیت ساعات، روزها و ماه‌ها قمری و شمسی نیز توجه کنید که به‌شرح زیر هستند:

فصل‌های مناسب برای اسباب‌کشی‌کردن

هر کدام از فصل‌های سال ویژگی‌های خاصی دارند که برخی از این خصوصیات برای اسبا‌ب‌کشی مناسب هستند؛ اما برخی سبب سختی و مشقت افراد می‌شوند. ویژگی‌های خوب و بد هر فصل در ارتباط به اثاث‌کشی به‌شرح زیر است:

  • فصل بهار

در زمان اثاث‌کشی باید وسایل بزرگ، سنگین و زیادی جابه‌جا شوند که سبب تعریق و خستگی کارگران و اعضای خانواده می‌شود؛ اما با انتخاب فصل بهار به‌عنوان زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید، میزان زیادی از این مشکلات به‌دلیل آب‌وهوای خنک و مطبوع کاهش پیدا می‌کند. علاوه‌بر این سرعت کار بالا می‌رود و کمتر اذیت می‌شوید.

البته نکته دیگری که وجود دارد این است که ماه خرداد‌ماه در فصل بهار مصادف با امتحانات پایان سال مدارس است و افراد به‌احتمال کمتری نقل‌مکان می‌کنند. بنابراین بهتر از دیگر ماه‌ها به امکانات باربری دسترسی دارید.

  • فصل تابستان

در ایران اوج اثاث‌کشی منازل در فصل تعطیلات مدارس یعنی فصل تابستان اتفاق می‌افتد؛ به همین خاطر جابه‌جایی و یافتن وسیله کمی دشوار است. از سوی دیگر گرمای هوا نیز طاقت‌فرسا خواهد شد.

  • فصل پاییز

فصل پاییز به‌خصوص مهرماه برای نقل مکان بسیار مناسب است؛ زیرا هم تب‌وتاب اثاث‌کشی در تابستان فروکش کرده است و هم هوای بسیار مطبوعی دارد. از سوی دیگر قیمت اجاره ماشین برای باربری نیز مناسب‌تر می‌شود. پس اگر فرزند محصل ندارید فصل پاییز را به‌عنوان زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید به شما توصیه می‌کنیم.

  • فصل زمستان

ویژگی‌های جابه‌جایی در فصل زمستان شبیه به خصوصیات نقل‌مکان در فصل پاییز است؛ اما کمی استرس بیشتری درخصوص بارندگی، لغزندگی و خسارت به وسایل وجود دارد.

از طرف دیگر دانشجویان و دانش‌آموزان در این فصل درگیر امتحانات هستند، پس اگر فرزند محصل دارید، دغدغه امتحانات نیز به استرس اسباب‌کشی شما اضافه خواهد شد.

ساعت خوب برای آینه قرآن بردن

ما ایرانی‌ها قبل از اسباب‌کشی، آینه و قرآن را به‌عنوان تفال و فال نیک‌زدن به خانه جدید می‌بریم؛ برای چنین کاری، معمولا پیشنهاد می‌شود در روشنایی روز (از صبح تا شب) آینه و قرآن را به خانه جدید ببرید. علاوه‌بر این پیشنهاد می‌کنیم برای خیر و برکت بیشتر دعای اسباب‌کشی را هم بخوانید.

چه روزی در هفته را برای اسباب‌کشی انتخاب کنیم؟

زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید را چطور انتخاب کنیم؟

برای برخی از افراد سوال پیش می‌آید که چه روزی از هفته زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید است؟ و آیا روز جمعه برای اسباب کشی خوب است یا نه؟ در جواب این سوال‌ها باید بگوییم که اکثر افراد در طول هفته مشغله زیادی دارند و آخر هفته را برای امور خود انتخاب می‌کنند؛ به همین دلیل بهتر است، روزهای شنبه تا چهارشنبه را برای جابه‌جایی انتخاب کنید.

علاوه‌بر این هزینه کرایه خاور در روزهای پایانی هفته بالاتر است و کارگران در چنین روزهایی به‌دلیل فعالیت زیاد خسته می‌شوند، پس احتمال دارد به وسایل شما آسیب وارد کنند.

مناسب‌ترین زمان‌ها برای اسباب‌کشی از نظر دین اسلام

در دین اسلام برخی از روزها و ساعت‌ها برای انجام امور توصیه شده است. به‌عنوان مثال طبق حدیث امام صادق برای کار خیر، صادق‌بن‌حکم از پرسید که مردی تصمیم دارد کار خیری انجام دهد؛ آن مرد در چه روزی بهتر است که این کار را انجام دهد؟

امام‌صادق (علیه‌السلام) فرمودند، اگر می‌خواهید کار خیری انجام دهید، روز جمعه مناسب است. در واقع روز جمعه بر دیگر روزهای هفته برتری دارد. البته همان‌طور که گفتیم برای انتخاب این روز به دیگر شرایط نیز توجه کنید.

روزهای خوب اسباب کشی در ماه رجب

برخی از ماه‌های قمری همچون ماه رجب و همچنین ماه‌ شعبان و رمضان ازجمله ماه‌های پر فضیلت به حساب می‌آیند. به همین خاطر بسیاری از افراد کارهایی همچون ازدواج و اسباب‌کشی را در این ماه‌ها انجام می‌دهند.

از طرف دیگر از نظر امام‌صادق (علیه السلام) روزهای اول، دوم، ششم، هفتم، نهم، چهاردهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و دوم، بیست و سوم، بیست و هفتم، بیست و هشتم و بیست و نهم هر ماه قمری برای آغاز کار متبرک‌تر از بقیه روزها هستند.

علاوه‌بر این امام‌رضا (علیه السلام) از پیامبر اکرم (ص) نقل می‌کنند که، ایشان فرموده‌اند که چهارشنبه آخر هر ماه، روز مناسبی نیست و نامبارک است. پس با توجه به این روایت، سایر روزهای هفته ایام خوبی برای امور مختلف شما است.

اسباب‌کشی در ماه محرم

بسیاری از مردم معتقدند که ماه‌های صفر و محرم برای انجام کارهای مهم خوش‌یمن و جالب نیستند؛ در همین راستا ترجیح می‌دهند اموری مثل اسباب‌کشی و ازدواج را به دیگر ماه‌ها موکول کنند.

جالب است بدانید که هیچ حکم شرعی، برای انجام‌ندادن چنین اموری را در این ماه‌ها وجود ندارد. از طرف دیگر نهی خاصی برای انجام اسباب کشی در ماه ربیع الاول نیز وجود ندارد.

مخلص کلام

اسباب‌کشی و رفتن به خانه نو در اکثر مواقع هم لذت‌بخش است و هم با دغدغه‌های زیادی در خصوص یافتن زمان مناسب برای رفتن به خانه جدید همراه است.

اگر شما هم قصد جابه‌جایی دارید و به‌دنبال زمان مناسب برای اثاث‌کشی می‌گردید؛ بهتر است در ابتدا بودجه، ایام مبارک نزدیک به اسباب‌کشی و شرایط محیطی خود را بسنجید و سپس دست‌به‌کار شوید. از سوی دیگر به شما توصیه می‌کنیم از نیروهای متخصص برای نقل‌مکان استفاده کنید. در صورت سکونت در شهر اصفهان، نیروهای متخصص سرویس‌هایی مانند حمل اثاثیه منزل در اصفهان آچاره شما را از زمان شروع تا پایان می‌توانند همراهی کنند.

مطالب مشابه را ببینید!