رفع برق زدگی چشم + روش های رفع برق زدگی تسکین درد چشم

رفع برق زدگی چشم

افراد جوشکار ممکن است با مشکل برق زدگی چشم روبرو شوند که به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی ایجاد می شود. برای درمان این مشکل روش های مختلف دارویی و طبیعی وجود دارد که در این مطلب توضیح می دهیم.

افرادی که شغل جوشکاری دارند، چنانچه مسائل ایمنی را رعایت نکنند و از ماسک استفاده نکنند دچار برق زدگی چشم می شوند که چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث صدمه دیدن چشم می شود.

روش های خاص برای رفع برق زدگی چشم

افراد جوشکار در موقع جوشکاری باید نکات ایمنی را رعایت کنند و از عینک محافظ استفاده کنند.استفاده نکردن از ماسک و یا عینک محافظ باعث می شود تا چشمها در موقع جوشکاری دچار مشکل برق زدگی شوند، این عارضه به صورت معمول با حس سوزش و خارش همراه می شود و در بعضی موارد باعث سردرد و حالت تهوع در فرد می شود. کسانی که تجربه این مشکل را داشته اند درد بسیار زیادی ناشی از سوزش برق زدگی چشم را دارند. برای اینکه در صورت بروز این مشکل دچار درد و مشکلات دیگر نشوید در ادامه همراه ما باشید تا روش های درمان سریع مشکل برق زدگی چشم و تسکین درد را بدانید.

 

دلایل برق زدگی چشم در جوشکاری

همانطور که گفتیم استفاده نکردن از لوازم ایمنی باعث بروز این مشکل می شود، قرار گرفتن در برابر نور حاصل از جوشکاری بدون عینک و محافظ باعث می شود تا فرد دچار عارضه برق زدگی در چشم شود. ولی جالب است که بدانید این موضوع یک دلیل علمی دارد که با آن آشنا می شویم:

 

دلیل علمی برق زدگی چشم

برق زدگی در چشم در واقع سوزش و التهاب قرنیه چشم است و وقتی اتفاق می افتد که چشم در معرض اشعه UV یا فرابنفش قرار گیرد، که شایع ترین دلیل بروز آن نگاه کردن به شعله جوشکاری است. چشم دارای بافت فرنیه حساس و بسیار نازکی است و توانایی محافظت از خود در مقابل نور بسیار شدید جوشکاری را ندارد. هر بار برق زدگی لایه ای از قرنیه فرد تخریب می شود و از بین می رود و وقتی که این موضوع چندین بار تکرار شود، بیماری آب مروارید اتفاق می افتد.

 

علائم برق زدگی چشم در جوشکاری

علائم این مشکل را باید بشناسید زیرا اگر این مشکل رفع نشود ممکن است که چشم عفونت کند و بینایی را از دست بدهید.

 • درد در چشم ها، که در اغلب موارد خفیف بوده و بعد از چند ساعت از برق زدگی چشم اتفاق خواهد افتاد.
 • قرمز شدن چشم ها
 • حساسیت ایجاد شده به نور
 • اشک آلود شدن چشم ها
 • تار شدن دید در چشم
 • وجود حس فشار بر روی چشم ها
مطلب پیشنهادی: دلایل اصلی “خشکی چشم” + تمام راه های درمان خشکی چشم

روش های درمان برق زدگی چشم

برق زذگی چشم هم مانند آفتاب سوختگی است. چشم آسیب دیده بر اثر آفتاب سوختگی یا برق زدگی پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند و درمان می شود. افراد می توانند در منزل با روش های سنتی و طبیعی این مشکل را سریع درمان نمایند. بعضی از بهترین روش های درمان خانگی برق زدگی را در ادامه معرفی کرده ایم که شامل:

 • استفاده از خیار

دیگر روش خانگی برای بهبود این مشکل استفاده کردن از خیار است. برای بهره بردن از خیار و بهبود مشکل خود یک خیار را برش بزنید و در یخچال قرار دهید تا خوب خنک شود، پس از آن تکه های خیار را روی چشم بگذارید تا درد ناشی از برق زدگی خیلی سریع تسکین پیدا کند.

 • استفاده از شیر

شیر آثار مثبتی برای بهبود برق زدگی در چشم دارد. برای این منظور یک تکه پنبه را به کمی شیر آغشته کنید و روی چشمهای خود قرار دهید. می توانید با پنبه شیری کمی چشم را مالش دهید. برای بهبود سریع روزی دو بار این کار را نجام دهید و هر بار چند دقیقه پنبه را روی چشم قرار دهید.

 • استفاده از گلاب

روش دیگر برای بهبود برق زدگی چشم استفاده کردن از گلاب است. مانند روش قبل کمی پنبه نیاز است، تکه های پنبه را با گلاب خیس کنید و برای 10 دقیقه پنیه را روی چشم قرار دهید، گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد خارش برای کاهش تورم چشم مفید می باشد.

 • مصرف چای برای درمان

چای دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان وده و خواص ضد التهابی دارد. چای سبز و بابونه بسیار مفید برای درمان این مشکل هستند. استفاده از چای کیسه ای در این مورد روشی ساده تر می باشد. چای کیسه ای را در اب جوش قرار دهید و بعد از چند دقیقه، چای کیسه ای را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود، بعد از خنک شدن کیسه چای را بر روی چشم ها قرار دهید تا بعد از گذشت ۱۵ دقیقه نتایج مثبت آن را ببینید. از این روش می توان دو مرتبه در روز استفاده کرد.

 • استفاده از کیسه یخ

یک روش همیشگی برای درمان التهاب استفاده از یخ می باشد. برای بهره بردن از خاصیت یخ چند تکه یخ را داخل یک کیسه قرار دهید و بر روی چشم صدمه دیده قرار دهید. کیسه یخ به خاطر دمای پایین باعث می شود تا درد فورا کمتر شود. می توانید بلافاصله بعد از این مشکل از کیسه یخ استفاده کنید تا باعث تسکین زودتر گردد.

مطلب پیشنهادی: اگر این علائم را در چشم دیدید به چشم پزشک مراجعه کنید
 • استفاده از موز

موز به دلیل دارا بودن ویتامین B6 بسیار موثر در درمان التهاب و خشکی چشم می باشد. برای استفاده از این خاصیت چشم و بهبود چشم های برق زده باید مقداری از یک موز را کاملا له نمایید و بر روی چشمان خود در حالیکه بسته باشند برای ۳ تا ۵ دقیقه قرار داده و سپس پاک نموده و بشویید.

 • استفاده از روغن بادام

یک روش فوری دیگر برای بهبود برق زدگی چشم ها استفاده از روغن بادام است. روغن بادام دارای مقادیر زیادی از ویتامین E14 می باشد و برای این منظور بسیار مناسب است. روزانه دو مرتبه می توان از این روغن استفاده کرد.روغن بادام را با کمک انگشتان تمیز بر روی پلک ها و زیر چشمان خود به آرامی بمالید تا سوزش چشمانتان خیلی زود بهبود یابند.

 • شست و شوی چشم ها

یکی از بهترین روش های رفع برق زدگی چشم ها انجام شست و شوی چشم ها می باشد. برای شستن چشم در آغاز کار چشم ها را با آب تمیز بشویید و بعد از آن با استفاده از دستمالی تمیز به آرامی چشم ها را خشک نمایید، سپس با پارچه کاملا تمیز چشم ها را ببندیدبه شکلی که نوری به چشم ها نرسد، تا چند ساعت در همین حالت باقی بمانید و چشم ها را اصلا باز نکنید.

 • استفاده از سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی یک روش ساده ولی کارامد برای رفع مشکل برق زدگی چشم ها می باشد. برای این منظور به یک عدد سیب زمینی، دستمال کاغذی و آب سرد نیاز داریم. در ابتدا سیب زمینی را برش داده  و در محلی قرار دهید تا خنک شود بعد از آن دستمال کاغذی را خیس نموده و برش سیب زمینی را داخل آن قرار داده و بر روی چشم ها قرار دهید. با استفاده از دستمالی تمیز سیب زمینی و دستمال را بر روی چشم ها ببندید. سیب زمینی دارای خاصیت خنک کنندگی بوده و همچنین خاصیت ضد التهابی دارد و برای رفع فوری برق زدگی چشم ها بسیار موثر می باشد. بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سیب زمینی را از روی چشم بردارید. این عمل را دو بار در روز انجام دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.

 • استفاده از مسکن ها

برای تسکین درد ناشی از برق زدگی چشم ها می توان از انواع مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن، ایبوپروفن و استامینوفن کدئین استفاده کرد. مسکن ها باید تا چند روز و در فاصله های زمانی منظم مصرف شوند. توجه داشته باشید که در زمان بروز این عارضه از نباید از قطره های چشم بی حس کننده استفاده شود، زیرا استفاده از آنها ممکن است باعث زخم شدن قرنیه و صدمه رسیدن به آن شود. بدون مشورت با پزشک از هیچ نوع قطره چشمی استفاده نکنید.

مطلب پیشنهادی: روش های مراقبت از چشم بعد از عمل لیزیک چشم

داروهای مفید برای بهبود برق زدگی چشم

علاوه بر روش های طبیعی و خانگی عنوان شده در بالا برخی از داروها و روش های پزشکی برای بهبود این مشکل تاثیر گذارند:

 • استفاده از آنتی بیوتیک ها:

برای پیشگیری از عفونت چشم ناشی ازبرق زدگی از آنتی بیوتیک ها استفاده می گردد. به همین دلیل به منظور پیشگیری از از این مشکل پزشکان استفاده از قطره های انتی بیوتیک یا پمادهای چشمی را پیشنهاد می دهند. استفاده از این آنتی بیوتیک ها باید تحت نظر پزشک انجام شود.

 • استفاده از پد چشمی:

از پد چشمی به عنوان روشی برای مراقبت از چشمان آسیب دیده بهره می برند. پد چشمی باعث پیشگیری از تابش نور مستقیم خورشید به چشم ها می شود. به همین دلیل برای کمک به استراحت چشم و بهبود آن از پدهای چشمی استفاده نمایید.

 • استفاده از قطره های گشاد کننده مردمک چشم:

قطره های گشاد کننده چشم باعث شل شدن ماهیچه های چشم خواهند شد. شل شدن ماهیچه های چشم باعث کم شدن درد شده و استراحت چشم ها و بهتر شدن انها را به دنبال دارد. برای استفاده از این قطره ها از مشورت پزشک استفاده نمایید.

 • استفاده از قطره های استروئیدی:

قطره های استروئیدی به منظور کاهش التهاب و پیشگیری از زخم های احتمالی در چشم مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که داروهای عنوان شده را حتما با مشورت پزشک مصرف کنید.

چند توصیه مهم در رابطه با درمان این عارضه

در زمان بروز این مشکل به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • همانطور که اشاره کردیم برای درمان این مشکل به هیچ عنوان از قطره های بی حس کننده استفاده ننمایید. خیلی از افراد از قطره تتراکایین استفاده می کنند که استفاده از آن ممنوع می باشد و این قطره فقط در جراحی های چشم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در روزهای اول که به این مشکل دچار شده اید از مسکن ها استفاده کنید اما از مصرف داروهای چند گانه بپرهیزید.
 • تا مدتی تلویزیون تماشا نکنید.
 • همیشه در بیرون از منزل و در نور زیاد از عینک آفتابی استفاده کنید.
مطالب مشابه را ببینید!