مجله تاپ‌ناز‌

رفع سردی دوغ؛ اطلاعات درم ورد طبع دوغ و روش های خوشمزه تر کردن آن

دوغ از بیشترین لبنیاتی است که در همه جهان مصرف می شود، اما دوغ ها هر چقدر ترش تر و غلیظ باشند سردی بیشتری را برای افراد با خود حمل می کنند. برای اینکه بتوانیم طبع سرد این نوشیدنی را کمتر کنیم، باید بدانیم سردی دوغ چطور گرفته می شود و طبعش به حد تعادل میرسد. مواردی از مصلحات دوغ را برای شما در پایین بیان کرده ایم تا بتوانید راحت تر این نوشیدنی لذیذ را مصرف کنید.

رفع سردی دوغ و خوشمزه تر کردن این نوشیدنی

رفع سردی دوغ؛ اطلاعات درم ورد طبع دوغ و روش های خوشمزه تر کردن آن

طبع دوغ

سردرد، دل‌پیچه، بی حالی و درد های مفصلی از عوارض بعد از نوشیدن دوغ برای افراد بلغمی و سرد مزاج می باشد. در طب سنتی طبع دوغ را سرد و تر بیان می کنند. با توجه به میزان ترشی دوغ، مقدار سردی آن متفاوت خواهد بود و از طرفی دوغ های رقیق، تری بیشتری دارند. به همین دلیل توصیه می شود که دوغ را با مصلحات آن میل کنید.

زنیان

زنیان از ادویه های بسیار گرم بوده که مصرف آن به عنوان به همراه دوغ یکی از بهترین مصلح ها برای سردی دوغ به حساب می آید. اضافه کردن زنیان به دوغ، عطر و طعم آن را تغییر داده و باعث می شود طبع سرد دوغ متعادل شود. پیشنهاد می شود که همراه با زنیان مقداری آویشن و نعنا خشک هم به دوغ اضافه کنید.

رفع سردی دوغ؛ اطلاعات درم ورد طبع دوغ و روش های خوشمزه تر کردن آن

نعناع

در طب سنتی نعنا را به عنوان بهترین سبزی گرم برای رفع سردی دوغ توصیه می کنند. برای نوشیدن دوغ حتما مقداری نعنا به صورت خشک یا تازه اضافه کنید. با اضافه کردن نعنا روی دوغ خود، علاوه بر رفع سردی دوغ به هضم راحت تر غذا هم کمک می کند. با اضافه کردن نعنا به دوغ یا مواد غذایی دیگر، مانع ایجاد دل پیچه، سردی معده، مشکلات گوارشی، نفخ معده شده و همچنین باعث ضد عفونی کردن روده های خود توسط نعنا می شوید.

نمک

ساده ترین و اصلی ترین مصلح دوغ، نمک است. نمک را می توانید به صورت تنها یا همراه با دیگر مصلح های دوغ استفاده کنید. این مصلح به تنهایی هم باعث رفع سردی دوغ شده و هم می تواند طعم بهتری به دوغ شما بدهد. با اضافه کردن نمک به دوغ، سبب می شود که از احتمال پایین آمدن فشار خون شما جلوگیری کند.

پونه

پونه جزو یکی از گیاهانی است که در طب سنتی به عنوان مصلح طبع سرد دوغ بیان می شود. پونه به دلیل اینکه معدن کلسیم می باشد، از ایجاد بیماری پوکی استخوان هم در شما جلوگبری می کند. برای نوشیدن دوغ حتما از پونه هم استفاده کنید، با مصرف پونه همراه با دوغ به جز اینکه سبب رفع سردی دوغ می شود، طعم دوغ را هم بهتر می کند. با گرم شدن طبع دوغ بوسیله پونه از ایجاد بیماری هایی مثل نفخ جلوگیری کرده و در هضم بهتر غذا و دوغ کمک شایانی به شما می کند.

گل سرخ

شاید گل سرخ را تا به حال فقط با چایی نوش جان کردن باشید. ولی بهتر است بدانید از گل سرخ هم برای رفع سردی دوغ استفاده می کنند. اضافه کردن گل سرخ روی دوغ از یبوستی که بعد از نوشیدن دوغ ممکن است به سراغ شما بیاید، جلوگیری می کند. این گل علاوه بر تغییر طعم و مزه دوغ، از ایجاد نفخ معده هم جلوگیری می کند. این گیاه را می توانید به شکل پودر هم روی دوغ استفاده کنید.

رفع سردی دوغ؛ اطلاعات درم ورد طبع دوغ و روش های خوشمزه تر کردن آن

فلفل سیاه

یکی از ادویه هایی که طبع گرم بالایی داشته و پر از آنتی‌اکسیدان است. با اضافه کردن فلفل سیاه به دوغ هم می توانید باعث رفع سردی دوغ شوید، هم اینکه سبب رفع مشکلات روده، قلبی و عروقی می شود. استفاده از فلفل سیاه و قرمز باعث می شود دوغ شما طعم تندی بگیرد و از طرفی سردی دوغ را متعادل کند.

شوید

شوید گیاهی با طبع گرم و خشک در جهت رفع سردی دوغ، با توجه به نظرات طب سنتی بسیار کار آمد می باشد. شوید پر از کلسیم، منگنز، آهن و ویتامین B12 است و طبع سرد دوغ را متعادل می کند. با مصرف شوید روی دوغ باعث عملکرد بهتر معده خود خواهید شد. اگر دوست دارید دوغ کم چرب میل کنید، با اضافه کردن شوید روی آن، بر سلامت کبد شما بسیار تاثیر گذار می باشد.

آویشن

آویش هم جزو گیاهان گرمی است که در رفع سردی دوغ به شما توصیه می شود. آویشن خشک یا آویشن خشک کوهی در تغییر دادن طعم دوغ همراه با مقداری مناسب پونه، فوق العاده است.

ترخون

یکی از مصلح های مفید دوغ، گیاه خوش عطر و رنگ ترخون است. ترخون علاوه بر رفع سردی دوغ سرشار از کلسیم، ویتامین C، آهن و منگنز بوده و پتاسیم و منیزیم زیادی در این گیاه وجود دارد که برای بدن بسیار مفید هستند. می توانید ترخون را برای عوض کردن طعم دوغ همراه با بقیه سبزیجات که از مصلحات دوغ هستند، استفاده کنید.

سیر و موسیر

برای رفع سردی دوغ سیر و موسیر که طبع گرمی دارند، بسیار تاثیر گذار خواهند بود. سیر یا پودر سیر و موسیر یا پودر موسیر با توجه به خاصیت ضد باکتریایی و ترکیبات گوگردی که در خود دارند باعث می شوند که هضم غذا و نوشیدنی شما راحت تر صورت بگیرد. همچنین مصرف این دو علاوه بر رفع سردی دوغ، در بهبود گردش‌ خون و سردرد های ناشی از روز های گرم سال به شما بسیار کمک کننده خواهند بود.

رفع سردی دوغ؛ اطلاعات درم ورد طبع دوغ و روش های خوشمزه تر کردن آن

زیره

زیره از دیگر گیاهان با طبع گرم است که در رفع سردی دوغ بسیار توصیه می شود. زیره علاوه بر مصلح بودن دوغ، فواید زیادی برای بدن دارد، برای مثال بسیاری از افراد وقتی دوغ می خورند مشکلات گوارشی و نفخ به سراغ آنها می آید، که با اضافه کردن مقداری زیره روی دوغ از بروز این مشکلات جلوگیری خواهد شد.

کاکوتی

کاکوتی گیاهی خوش عطر و طعم دهنده ای فوق العاده در جهت رفع سردی دوغ می باشد. کاکوتی ضد میکروبی و ضد عفونی کننده دارد. وقتی سبزی معطر کاکوتی را به دوغ اضافه می کنید، در واقع به بهبود عملکرد دستگاه گوارش، سردرد های میگرنی و سردرد های ناشی از طبع سرد بوجود آمده از طبع سرد بدن جلوگیری میکنید.

کلام آخر

دوغ یکی از لبنیاتی است که مستقیما از شیر گاو تهیه می شود. اما مصرف بیش از حد آن برای همه مناسب نبوده و مصرف بیش از اندازه آن ممکن است که باعث بروز مشکلاتی شود. برای افرادی با طبع سرد بهتر است که مصرف آن را کاهش داده و اگر به دوغ زیادی وابسته هستید، ولی طبع بدنتان سرد است از مصلح هایی که در رفع سردی دوغ کمک‌ کننده هستند، استفاده کنید. در این بحث تلاش کردیم بهترین و تاثیر گذار ترین مصلحاتی که روی سردی دوغ تاثیر گذار هستند را برای نوشیدن راحت‌ دوغ بیاوریم.

مطالب مشابه را ببینید!